Pomáhá lunární kalendář?



host - 147.174 (?)
7.2.2013 8:18

Můj známý houbař chodí pro hříbky jedině v době, kdy mají podmínky pro růst tj teplo, vlhko, a hlavně, tím se řídí, když jde měsíc do úplňku... Má to vyzkoušeno.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
host - 9.2 (?), 6.2.2013 20:21

Hm, ano, stejná semena klíčí různě, ale ne všechna, jen jejich část třeba vyklíčí později. Jak si mám ale vysvětlit zkušenost z mé práce před léty: seli jsme ředkvičky s dětmi na školní pozemek během jednoho týdne, s každou třídou jiný den. Stejná semínka, stejná hustota setí, celý týden stabilní příjemné počasí, stejná zálivka, záhonky malé a hned vedle sebe, takže ani půda nebo oslunění se nelišily. Před víkendem jsme zalili dost, nic nám nezaschlo, semenáčky rychle vyrazily... Jenom sklizeň byla zajímavá, a to vždy stejná na celém záhonku (= semena setá v jeden den): některé ředkvičky měly krásné bulvičky, jiné spoustu listů a pod zemí skoro nic, jiné zas hnaly rychle do květu. Tenkrát jsem o lunárním kalendáři nic neslyšela, ale dnes si říkám - co kdyby? Nebo někoho napadá nějaké racionální vysvětlení téhle záhady?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 6.2.2013 20:59

Váš "test s dětmi" je neprůkazný. 

jiné spoustu listů a pod zemí skoro nic -  ptám se vás,  rostou i děti stejně rychle. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.2 (?), 6.2.2013 22:33

To přece nebyl test, a už vůbec ne test na potvrzení lunárního kalendáře!

Spíš by mě zajímalo vysvětlení téhle záhady. Váš příměr s růstem dětí je mimo - jasně že nerostou stejně, i stejně staré děti jsou velmi různě veliké. No právě - ale na těchhle záhonech to namíchané nebylo - na jednom úroda, na vedlejším listy, na vedlejším květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 147.174 (?), 7.2.2013 8:18

Můj známý houbař chodí pro hříbky jedině v době, kdy mají podmínky pro růst tj teplo, vlhko, a hlavně, tím se řídí, když jde měsíc do úplňku... Má to vyzkoušeno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 7.2.2013 8:59

Měsíc určitě ovlivňuje řadu dějů v přírodě - hlavně v mořích, jistě i růst rostlin. Zahradničení podle lunárního kalendáře ale velké výsledky nepřineslo. A některé kategorické rady lunárního kalendáře, jako že když vytrháte plevel 12.5. do 11 hodin, tak už žádný další nevyroste, tak to je dočista úlet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 86.111 (?), 7.2.2013 9:11

Když jde měsíc do úplňku...to je zajímavé, já když jdu na houby, tak nenajdu nikdy nic, ať už je měsíc v jakkékoli fázi.

Zajimavé je i to, že když je se mnou moje beruška, tak toho najde plno, ať už je měsíc v jakkékoli fázi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.68 (?), 7.2.2013 9:47

Pane inženýre Ferdo, a není to třeba tím, že koukáte právě jen po Berušce? Přiznejte se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vocho67 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (117) - 228.173 (?), 8.2.2013 12:31

Pokud Vás to opravdu zajímá, našel jsem třeba toto - Jak ovlivňují měsíční fáze klíčení kaktusových výsevů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 5.149 (?), 8.2.2013 12:57

Opravdu nechci polemizovat s tím, zda lunární kalendář je nebo není přínosem. Ale myslím si, že pan MUDr si s tím nedal moc práce. Z kaktusů uvedl opravdu jen ty, které klíčí opravdu dobře (Mamillaria, Gymnocalycium, Parodia, Frailea, Rebutia), což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Ověřovat by se mělo podle mne na tom, s čím jsou opravdu problémy.

Podle mého názoru je zde ještě jedno těleso, na které by se v případě všech ovlivnění na zeměkouli mělo počítat. Je sice velice daleko, ale... Je to slunce.

Zaráží mne taková sdělení jako v jarní a podzimní den rovnodennosti vychází slunce v 6 hod a zapadá v 16 hod. Už jen toto sdělení mne odradilo tento článek číst dál. Jen pro informaci- dnes vyšlo slunce v 7.09 a zapadne v 16.55.

Ano, platí, že vše souvisí se vším, ale člověk zatím je někde na začátku poznání (ani neví co je vše).

                Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jfalta - (39) - 220.94 (?), 8.2.2013 14:16

Těch nesmyslů tam je víc. Např. údajný vliv magnetického pole měsíce (proti magnetickému poli Země zanedbatelný) nebo fyzikálně chybná úvaha o demostraci síly jeho gravitačního pole na tom, že pohne obrovskou masou vody. Vliv gravitace měsíce na lokální tíhové zrychlení je řádově menší, než vliv nadmořské výšky nebo zeměpisné šířky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika