Pěstování rajčat



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Danny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (195) - 176.71 (?) 
12.4.2010 20:49

Jakou nejnižší teplotu snesou rajčata? Jakmile pominou nynější chladna, můžu je nechat ve skleníku i přes noc? Popř. poraďte i jak s paprikami. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 12.4.2010 21:03
Já jsem vysadil rajčata do foliáku asi před 14ti dny. Teploty venku spadly k nule a na rostlinách je vidět poškození (listy nebo jejich okraje hnědé jako tabák) i když taky ne na všech, a dokonce u stejné odrůdy se to liší. Zajímavé je taky to, že rostliny které jsem nezasadil a zůstaly v kelímcích, tak těm se nestalo nic. Jak se umoudří počasí tak přidám foto. Prozatím fotka balkonových rajčat, která zase dostala venku za uši od jarního sluníčka. Mirek
Vilma a Venus
Vilma a Venus
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 13.4.2010 2:15

Rajčata potřebují ke zdárnému a optimálnímu růstu teplotu 18 - 20°C. Přes noc by neměla klesat pod 12 - 14° - 16° C? Kritická je již teplota okolo +6°C, kdy rostliny zastavuji fotosyntézu. Sice nemusí uhynout, ale potom mají velké, i několika-týdenní zpoždění v růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 13.4.2010 6:45
Někdy mi to v létě připadá že těch nočních 10°C nás posunuje za "polární kruh" čím dál častěji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 70.100 (?), 13.4.2010 7:16

Problém skleníčku je, jak jsem po krátké době provozu překvapivě zjistil, právě hluboký pokles teplot při ranních mrazících. Je to překvapivé zjištění, že ve skleníku, do kterého celý den pere slunce a vše je vyhřáté, ráno klesne teplota pod bod mrazu. Salátu je to jedno, teplomilné mají smůlu. Vyprávěl mi kdysi jeden pamětník, rodem z Polabí, že si tam všichni zjara kupovali levný líh na přitápění ve sklenících. Spaloval se ve speciálních lampách. Bylo by zajímavé zjistit ekonomiku tohoto způsobu v současnosti. (Inspirace pro zelené, místo lezení po komínech). Osobně to řeším PET flaškami s vodou mezi řádky rostlin a nakrytím netkanou textilií. Zkoušel jsem natáhnout netex podél stěn skleníku, ale to nemělo takový efekt, jako položení na záhon. Dobré, i když asi provozně drahé by bylo řešení s el. topným ventilátorem a termostatem, ale nemám do skleníku rozvod. Uvítám i jiné nápady a zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 13.4.2010 7:52
Dobrý den. Včera jsem chtěla psát o sobotních problémech s foliákem.Jenže sdělení se mi zdálo hodně obsažné / jako ostatně moje mnohé/, tak jsem ho smázla. Dopoledne jsme otevřeli foliák, protože svítilo sluníčko. Jenže po poledni se přihnala přeháňka se sněhem, rychle jsem jela na zahrádku foliáky pozavírat a zapomněla na lodžii. Třebaže je v patře, jedno plato paprik nastydlo a bude jen na zlost, protože se rostliny budou dlouho vzpamatovávat. Jinak - ve foliáku, je-li chladno, zapalujeme hřbitovní kelímky. Spolehlivě hoří a na nic jiného nejsme zařízeni, také jsem přísadu nikdy nedávala na zahrádku tak brzy. Ještě zkusím PETlahve. Kdysi, na začátku zahrádkaření, jsme 2 lihové lampy také provozovali.Potom se jedna rozbila, druhá se poděla nevím kam. Ale zatím vše ve foliáku vypadá slušně, jen přísada rajčat má brčálovou barvu jako dobře nakrmená ledkem. Salátu chlad nevadí, ten je příští týden k řezání. Vše máme překryté netkanou textilií. Příště se rozhodně nebudu ukvapovat. I když... MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 73.130 (?), 13.4.2010 8:08

Používám kombinaci několika opatření. Ve skleníku mám na dolních částech oken zevnitř natažené bublinkové folie, z horních jsem to brzy sundal, neboť se mi zdálo, že to ubírá hodně světla. Tam je jen pouhé helios sklo, polykarbonát by asi dopadl lépe. Na straně, která je u zdi (skleník přistavěný ke zdi) jsou PET lahve a horních asi 100 l jsem obarvil hypermanganem. Zkoušel jsem i zde doporučovanou tuš, ale hypermangan se mi jeví jako barvidlo mnohem intenzivnější. Sáhnete-li po slunečném dni na lahev neobarvenou a obarvenou, rozdíl je jasný. Pořád se mi to ale zdálo málo a tak jsem přimontoval svisle pod strop dva ploché radiátory, které jsem natřel načerno. Ty jsou propojené hadicí s 200 l sudem a malé čerpadlo asi 2 x za hodinu časovým spínačem odebere teplo z radiátorů a uloží ho do sudu. Při minulých slunečných dnech je v sudu až 37 stupňů. Je to energie prakticky zadarmo, jen v posledních dnech je znát hodně absence slunce. Kdyby někoho zajímalo, mohu sem přidat i grafy teplot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.158 (?), 13.4.2010 8:11
Zvažuji ve foliáku o jednoduché přídavné konstrukci zevnitř na kterou by se kolíky nacvakla další folie. Bohužel nemám zahradu "pod nosem" a tak si rostliny musí zvykat na nízké teploty v noci a na třicítky až čtyřicítky za jasné oblohy. Většina rajčat roste, už nejsou brčálově zelené ale pěkně tmavnou, a některé už má centimetrové plody. Až se mi někdy bude chtít stávat tak se zajedu brzy ráno mrknout kolik stupňů ve foliáku je. Mirek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kšely - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (216) - 214.135 (?), 13.4.2010 8:31
Přídavnou konstrukci máme pro podzimní nadkrývání paprik. Teď je tam jen takové směšné udělátko, ale zatím stačilo. U keříčkových rajčat jsou plody jak hrášky, tyčkové mají stonek jak můj prst, ale jsou naštěstí spíš dokulata. Ještě než půjdou ven, bude to trvat. Zahrádku máme asi 200 metrů od silnice, po které jezdíme do práce. Zhášíme svíčky a je tam kolem 8°C. Bez nich by to asi nešlo, Chrudimka dělá své. MH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.35 (?), 15.4.2010 20:55

Já mám dobré zkušenosti s přitápěním v zimě palmám v místnosti, kde normálně mrzne, pomocí obyčejného horkovzdušného ventilátoru a mechanických spínacích hodin za pár korun z OBI. Mám je nastavené tak, že sepnou několikrát během noci a ráno, kdy je největší zima. Šlo by to použít i ve skleníku tak, že by sepnuly na omezenou dobu jen k ránu a třeba i přerušovaně. Samozřejmě musí být v dosahu elektřina, ale to se dá někdy vyřešit prodlužovačkou.     VK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika