Pěstování rajčat



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 20.4 (?) 
3.6.2012 18:19

Rajčata mám na záhoně od 19.5. - Stupické, letos rekordně pozdě.

Zatím mám 4 narůžovělé plody u Prahy. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Zdenci - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 245.30 (?), 3.6.2012 12:24

Zmiňovaného bejbina ne protože z fotky to není patrné jak jsou vedle jiná, ale pokusil jsem se nafotit jiné rostliny z obou skleníků. Na okurky mám fóliovník.

Orange Strawberry
Orange Strawberry
Bejbino
Bejbino
Tumbling Tom Yellow
Tumbling Tom Yellow
Ildi
Ildi
Riesentraube
Riesentraube
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 2.6.2012 22:13

Ve skleníku bývá problém s opylením. Rajče je sice samosprašné, ale potřebuje k opylení přiměřenou vlhkost vzduchu, aby pyl přášil. Opylení lze napomoci potřepáváním rostlinami. Zlepšíte tím vývoj plodů na jednotlivých vijanech a rostlina bude dávat energii do plodů a ne do zelené hmoty. Komu jsem potřepávání rostlinami poradila, většinou byl s vývojem plodů spokojen. Dále nutno větrat, hodí se i občasný průvan. Moje skleníková rajčata mají asi trojnásobný výnos na jednu rostlinu oproti venkovním /Vysočina/.    Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 3.6.2012 9:38

Pro všechny, co jste proti pěstování rajčat ve skleníku: já v něm pěstuji už 10 let, jen Tornádo, protože z hybridů je relativně levné a dostupné, a nemám problém. V 4m skleníku jich mám 10 v řadě a každoročně to množství nestačíme zpracovat. Začínají plodit v půlce července a poslední otrhám zpravidla až na konci listopadu, někdy i později. Nemusím užívat žádný postřik. Nemají plíseň. Co se týká chuti oproti venkovním, nezjistil jsem rozdíl. Nikdy jsem neměl problém s opylením. Skleník neuzavírám, když je teplo ani v noci. K hnojení užívám Kristalon modrý nebo bílý, případně Cererit. Přikládám snímek z 6.9.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 3.6.2012 10:09

Rajčata ve skleníku ani foliáku nepěstuji protože jsou v něm jiné priority (papriky, hadovky, melouny), u nás není problém s pěstováním rajčat venku, dříve jsem využíval i foliový tunel. Po dvou pokusech ve skleníku (kvůli skoré sklizni) jsem toho zanechal. Jak jsem již uváděl, skleník je situován ke zděnému plotu a bohužel trpí dosti pozdním vstupem slunce do něj. Dnes jsem z něj vyhodil Kumato, a když jsem rostlinu prohlížel tak jsem si všiml že ve výšce 1,5 metru je již násada květů častější, to je výška pod šikminou stropu a tím pádem patrně reakce rajčete na sluneční svit, který v tomto případě působí od rána. Nahradil jsem ho (jak jinak) neroubovaným melounem který se chudinka ještě krčil v květináči.

Vyhozené Kumato
Vyhozené Kumato
Neroubované Kumato
Neroubované Kumato
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 3.6.2012 11:00

mám podobné zkušenosti, rajský do skleníku či foliáku nedávám, venku dozrají o 5-7dní později, což je pro mě nepodstatný rozdíl, radši tam právě dám hadovky a papriky a hl.feferonky (některé jsou hodně pozdní-Habanero) a lilky už taky dám ven-svilušky venku jsou méně časté.

Přijde mi, že i chuť rajčat z venku je výraznější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 3.6.2012 11:49

No každý má jiné zkušenosti. Vzhledem k tomu, že mě pravidelně v srpnu salátovky zničí sviluška, tak z pohledu chorob, škůdců a délky sklizně mi rajče ve skleníku připadne rozumnější. Jsem z Č. Bu. a musí být opravdu příznivý rok, aby ostatní, co mají rajčata venku, sklidili bez postřiků alespoň polovinu toho, co mám ve skleníku já. Navíc jim končí sezóna o měsíc dřív, než mě. No a nejde mi o urychlení sklizně, ale o rajčata bez chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jamieee - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (622) - 94.46 (?), 3.6.2012 13:02

rajčata jsem měl ve skleníku jednou, už bych to nechtěl ani zadarmo... byla to džungle a když porovnám výnosnost proti rajčatům venku a srovnám to třeba s paprikou nebo lilkem či okurkou, tak rajče dát do skleníku mi přijde škoda toho místa...

a bát se nějakého postřiku ve skleníku??? proboha, to bych nic nevypěstoval!!! ve skleníku se vám za pár dní škůdce rozjede tak, že to můžete zavřít...

sviluška problém není, stačí si to pohlídat a včas postříkat SviluStop, je to dlouhodobý ničitel svilušky, uděláte to v červenci a do října máte klid...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.2 (?), 3.6.2012 15:03

Je dobře, že se nám diskuze rozjelasmiley...opět na 2 skupiny wink. Obecné doporučení pro pěstování rajčat venku nebo ve skleníku není odpovídající. Každý bydlíme v jiné poloze a podle toho musíme postupovat.

U nás (podhůří, 400m.n.m., otevřená krajina častým severním i jižním větrům) se sklizní jahod teprve tento týden začínáme. Ve skleníku mají okurky (výšku 1m) 2cm plůdky a rajčata výšku 80 - 130cm se 3 - 7 vijany květů s prvními plůdky.

Naproti tomu venku rajčata dosahují výšky cca 30cm s 1 vijanem květů, nachlazenými lístky (fialová barva). Okurky výšku do 10 cm. Setba rajčat je společná, sázení ven je o měsíc a půl opožděné... atd.atd.

Závidím těm, kteří mohou pěstovat rajčata, papriky venku, ve skleníku melouny a již mají téměř po jahodách sad.

PS: Mne spíše překvapilo, že keříčkové rajče Dulcia vede s počtem i velikostí nasazených plodů přede všemi odrůdami, co mám letos vysazené... Co tak oteřít novou diskuzi odrůd "prvního rajčete 2012"?wink Zajímaly by mne Vaše zkušenosti s prvními rajčátky. Lenča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 3.6.2012 15:30

Ve skleníku mám červená dvě rajčata odrůdy Stupické polní rané, léty ověřená nejranější odrůda.   Jiřina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika