Nedostatek vápníku rajčata papriky - prevence



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.138 (?)
13.10.2019 19:47

No veď práve, ja som minulé roky používala v skleníku a v kontajneroch - keďže je tam vegetačná sezóna podstatne dlhšia (marec- november) Kristalon Zdravé rajče a paprika podľa návodu. Vychádzalo to pomerne draho. Tento rok som na striedačku v týždňových intervaloch používala roztok Liadku vápenatéh a Zltého Kristalonu(z 3-kilového balenia som neminula ani celé kilo), s rovnakým výsledkom, ale podstatne lacnejšie. Vonku som len raz na začiatku tvorby plodov zaliala roztokom Liadku vápenatého a potom som po asi 2 týždňoch len raz preventívne striekla Wuxalom na list a raz Phosfikom.

 Ešte treba brať do úvahy, že niektoré odrody- napr. typ San marzano sú oveľa citlivejšie na suchú hnilobu plodov- ako následok zlého prijímania vápnika z pôdy. 

   Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 204.6 (?), 13.10.2019 19:00

pH mám z nějakého rozboru 6,9 mělo by tedy být v pořádku. Zálivka, pokud není přirozená - déšť, tak tu určitě nepřeháním, vody není nazbyt. Zalévám, ale ne nijak přehnaně.  Nemyslím si ani, že bych měl přehnaně dusíku (podle plevelů, ne zrovna bujného růstu zeleně atd) Zasolení draslíkem, to pochopitelně nevím, ale není moc z čeho.  Minerální hnojiva používám jen pokud je něčeho viditelný nedostatek (tento případ),  nemá se tam z čeho vzít, spíše by ho měl být nedostatek. Sodík - stejná otázka, z čeho by tam byl? Jsme " na kopci", nic se k nám nesplavuje, ani historicky se splavovat nemohlo.

Wuxalem jsem hnojil celou sezonu každý týden. Vždycky nechávám stranou pár rostlin bez postřiku, abych se ujistil, zda postřik má smysl. Bohužel má, bez něj je to všechno na nic. Používám jej na list, čili předpokládám, že teď už je to zase vše minulost a příští rok musím začít nanovo.

Právě proto jsem zvažoval, zda bych neměl naději na úspěch, kdybych záhony posypal nějakou formou vápníku - v rozumném množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 13.10.2019 23:53

Z toho všeho co píšete, vyplývá, že je všechno v pořádku.Tak se toho držte Jen místo Wuxalem stříkejte levnějším ledkem. 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.138 (?), 13.10.2019 19:47

No veď práve, ja som minulé roky používala v skleníku a v kontajneroch - keďže je tam vegetačná sezóna podstatne dlhšia (marec- november) Kristalon Zdravé rajče a paprika podľa návodu. Vychádzalo to pomerne draho. Tento rok som na striedačku v týždňových intervaloch používala roztok Liadku vápenatéh a Zltého Kristalonu(z 3-kilového balenia som neminula ani celé kilo), s rovnakým výsledkom, ale podstatne lacnejšie. Vonku som len raz na začiatku tvorby plodov zaliala roztokom Liadku vápenatého a potom som po asi 2 týždňoch len raz preventívne striekla Wuxalom na list a raz Phosfikom.

 Ešte treba brať do úvahy, že niektoré odrody- napr. typ San marzano sú oveľa citlivejšie na suchú hnilobu plodov- ako následok zlého prijímania vápnika z pôdy. 

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.249 (?), 14.10.2019 8:25

Dobrý den. Mohu jen potvrdit že Vuxal mi taky nepomohl, obsahuje i dusík a tak mi papriky dorostly do 1m. Pčed sázením jsem dával dolomitický vápenec a to mi taky nepomohlo.Vyhodil jsem 4 kbelíky napadených plodů ze 100 sazenic. Bylo zajímavé že tenkostěnné plody napadeny nebyly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 93.227 (?), 14.10.2019 8:33

Podle mě to nemá s hnojením nic společného, je to věc podmínek, když se jim nedaří tak se takto projeví, u některých mých rajčat celé léto nic až teď ke konci při dozrávání pozdější rajčat se to projevilo. V půdě je vápníku dost.

"V závislosti na vrstvách zeminy (vrstvy země a horniny, ve kterých voda protéká v koloběhu vody) může voda obsahovat různá množství sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, železa, manganu, mědi, zinku, chloridy, fluoridy, sírany a i dusičnany, dusitany, fosforečnany a křemičitany."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.10.2019 23:41

Evi, promiň, že vyrušuju, ale myslím, že jsi do půdy zarývala dusíkaté vápno pro likvidaci té infekce (také hodlám učinit), takže to mohl být docela vydatný zdroj vápníku, i když se dost rychle rozkládá.

Obecně ale souhlasím s tím, že problém je víc v ostatních podmínkách, které ovlivňují schopnost rostlin vápník přijímat. Těch faktorů je hodně. Mně například se neosvědčil dřevěný popel. Myslím si, že obsahuje také příliš mnoho draslíku, který příjem vápníku zhoršuje. Letos jsem díky té infekci neměl tak bujné rostliny, bylo i míň plodů, takže to rostliny utáhly a suchá hniloba (na rozdíl od loňska) ani nevystrčila drápek. Sice zásluhu přičítám těm salátům, které jsem vysadil před rajčata, ale to nejspíš není celá pravda. Loni jsem hnojil jen granulovaným hnojem, letos také cereritem. Moc dusíku taky suché hnilobě nahrává. Atd., atd. Však Ty to víš mnohem líp než já.

Měj se.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 146.138 (?), 22.10.2019 8:25

Milane, dusíkaté vápno používam iba v skleníku skoro na jar -aspoň 3 týždne pred výsadbou na hnojenie, obnovenie vyčerpanej pôdy a hlavne dezinfekciu, nezarýľovávam, zapravím rozhrabaním do vrchnej vrstvy pôdy, ktorú následne zalejem a nadokryjem fóliou, aby sa zbytočne dusík neodparoval.Zásadne sa ním nehnojí na jeseň a zjari na záhradné záhony sa mi to zdá byť dosť drahé hnojenie a nemám ani toľko fólie na nadokrytie záhonov. Drevený popol v zime rozsýpam na záhony. Mne sa osvedčil.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 22.10.2019 20:08

Dík, Evi. Můj plán je spíš udělat něco, co pomůže vystrnadit tu infekci. Nepočítám s velkým pohnojením, ale dám na Tvou radu: použiju ho až na jaře. Nebo víš o něčem ještě lepším na dezinfekci? Mne trochu děsí to složení: převážně kyanamid.

Ten popel se mi neosvědčil dole v nádobách, tedy neosvědčil není to správné slovo: nepomohl. Stejně se mi suchá hniloba dole objevila, na rajčatech i na paprikách. Nahoře na zahradě jsem ho vůbec nedával. Vzhledem k tomu, že podklad je zásaditý jíl, mám za to, že není třeba přidávat vápník do půdy. Spíš se podle svého přesvědčení soustřeďuji na opatření, která pomůžou rostlinám vápník vstřebávat. Jako třeba ty saláty. Letos to fungovalo. Uvidíme příští rok.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika