Melounoviště 2009



m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 156.5 (?)
18.8.2009 18:45
Všechny rostliny jsem sázel ve stejnou dobu. Hlavní příčinou dle mne bude nestálost počasí. Horka střídající se s dešti, kroupy. Možná rostliny nestihly nasadit dostatek listů aby černou textilii zastínily, taky na ní není téměř žádný plod.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 40.188 (?), 18.8.2009 17:54

Hmmm, to je zajímavé-nebude to třeba tím, že na té folii jste je sázel dříve a tam bylo to škaredé počasí, zima-déšť, zima-déšt.Já nemohu posoudit, protože je mám jen na hlíně a tam to je tak, že mám ty prostředky-počátky zežloutlé a škaredé-buď plísen, počasí nevím a pak dál jsou moc pěkné.Ještě mě napadlo-nemáte tu folii blízko plotu žárlivého souseda

Dělám si srandu-zkušení kdepak jste-proč se tohle stalo?

a já opět zavolám p.Garážovou-to nám nedělejte-jsem na ně moooc zvědavá-ani nevím proč, ale garáž a taškyzdravím-jdu zalévat a fotit, papa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 156.5 (?), 18.8.2009 18:45
Všechny rostliny jsem sázel ve stejnou dobu. Hlavní příčinou dle mne bude nestálost počasí. Horka střídající se s dešti, kroupy. Možná rostliny nestihly nasadit dostatek listů aby černou textilii zastínily, taky na ní není téměř žádný plod.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 200.106 (?), 18.8.2009 18:49

Mám je rovněž jako syky1977 na černé textilii široké 1,5m. Na 2 rostliny mi nevyšla a jsou pouze na zemi. Rozdíl není v růstu nebo zabarvení stonků a listů -jsou všechny stejně zelené. Při občasném zelévání mi naopak vadí, že zemina u nepodložených melounů znečišťuje plody... foto zkusím dodat, jak se vrátím k melounům-3-4 dny. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 175.250 (?), 18.8.2009 21:00

No, když už je tu diskuze o chorobách, tak přidám i problém, který trápí mě. Každoročně, bez vyjímky, mě začínají melouny kolem půlky července uvadat.Od kořenů postupně lístek po lísku vadne až rostlina zcela odejde to trvá i 2-3 týdny. Je jedno jestli na textílii či bez ni.  Bohužel plod, který se na daném šlahounu (protože téměř vždy nevadne celá rostlina najednou, to až časem) nachází má smůlu a skončí s růstem.Většinou do půlky srpna drtivé procento rostlin odejde a změní se - jak to zde již bylo řečeno -  v seno. Zatím jsem nenašel žádnou účinou ochranu (ani zalévání previkurem či stříkání proti plísni) a tak každý rok netrpělivě sleduji kdy se vadnutí objeví. Zajímavé je že to sámé se objevilo i na roubované rostlině (vlastní výroby - podnož dýně) a okurky, které jsou hned vedle, nikdy takto netrpí. I přes tyto problémy se mi přece jen každý rok podaří vypěstovat plody, ale až se mi podaří tento problém odstranit budu velmi rád. Ti kteří zde píší, že meloun roste jak divý a netrpí žádnými plísněmi jen vzkazuji buďte rádi. Není nic horšího (pro zahradkáře) když rostlina hyne a vy nevíte jak to zastavit. Ale dost stížností a pesinismu,  přídám taky  nejaký obrázek.

White Wonder
White Wonder
White wonder  - rozkrojený plod
White wonder - rozkrojený plod
Golden Midget
Golden Midget
Golden Midget - rozkrojený plod
Golden Midget - rozkrojený plod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.188 (?), 18.8.2009 21:50

 To je nádhera ˇúplně cítím tu vůni-řekla bych, že sladší je ten žlutý-na příští rok jste mě hodně inspiroval.A to nemluvím o tom jaká to musí být pastva na oči na talíři.Já nemám ráda ty malé žluté co se prodávají v obchodech Galia apod.myslím 3 druhy-tyhle nechci pěstovat-nechutnají nám.Vaše melounky jsou přímo výstavní a už krájíte já ne a bojim bojim-štopka neschne a jeden je tam už veliký, ten úplně první co byl-já ho určitě propásnu leží si tam a nic neříká.A jaké máte váhy?nějaký rekord? Loni jsem pěstovala poprvé a už byl nějak konec srpna- ještě jsem žádný neochutnala a odjela na 14 denní dovolenou.Poprosila jsem rodinu at zalevá zahradu,3 den tel.že melouny jsou moc sladké málem jsem padla já se tak snažila a pak tohle... ale dopadlo to tak, že to byla sranda a jen jeden zmizel, tak jsem byla tak štastná jen při pohledu, že tam jsou- přitom jsem je stejně chtěla rozdat, ale sama šlo jen o to je utrhnout a jáááá.Tento rok už je to jiné první musím já utrhnout a pochlubit se a ostatní ať otrhají samy a cítí také tu radost z utrhnutí-a o tom to je

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 191.158 (?), 19.8.2009 9:56
Objevil jsem na NETu pár informací na téma VODNÍ MELOUNY Podpora (ovíjení): Rostliny melounů se potřebují ovíjet nebo být nějak nasměrovány, aby mohly dobře růst výhony. Je také potřeba udržet čisté řádky, což umožňuje pohyb mezi nimi a kultivaci bez poničení rostlin. Podpora rostlina by měla být zajištěna dříve, než se vyvinou šlahouny s adventivními kořeny, aby bylo zabráněno poškození rostlin. Prořezání: Rotliny je potřeba prořezat, aby netvořily nadbytečné množství plodů, které by pak byly malé. Prořezávka probíhá ve dvou fázích. V první fázi jsou vyřazovány nekvalitní (neprodejné) plody, ve druhé fázi nadbytečné plody, aby zbylé mohly narůst do požadované velikosti. Po řezu by na každém výhonu měly být maximálně 2 plody. Folie: Černá polyetylenová folie může poskytnout několik výhod při pěstování melounů, jako například redukci plevelů, podporu dřívějšího růstu rostlin, také může mít nematocidní účinek, minimalizuje vyplavování rozpustných živin během dešťů a udržuje poměrně stálou vlhkost půdy. Opylení: Melouny tvoří dvoje květy, samčí a samičí a na jedné rostlině. Samičí květy se snadno poznají podle zduřelé báze květu, která připomíná malý meloun. Běžně se samičí květy vyskytují od 7. do 10. nodu. Rostliny tvoří až 10 krát vice samčích květů než samičích. Opylení znamená přenos pylu ze samčího květu na samičí, tento přenos uskutečňuje opylující hmyz, především včely. Pro správné opylení musí být květ navštívený včelami 8- a vícekrát. Pokud samičí květ neobdrží dostatečné množství pylu, plod nevznikne nebo bude znetvořený a pravděpodobně vyřazen při sklizni. Samičí květy, ze kterých nevznikne plod, ztrácí zelenou barvu, zcvrkávají se, často černají a odpadnou. Včely nalétávají na květy nejdříve ráno jednu až dvě hodiny po východu slunce, kdy se květy otevírají. Návštěvy včel pokračují do odpoledne v závislosti na teplotě a počasí. Aktivita včel vrcholí dopoledne, může být omezena oblačností, deštěm nebo nezvyklým chladnem. Jednotlivé květy melounů se otevírají pouze na jeden den a během té doby musí být správně opyleny. Květy nejsou pro včely nijak nutričně zajímavé. Proto je důležité odstranit plevele, které by svými květy mohly melounům konkurovat v atraktivnosti. Sklizeň: Sklizeň většinou začíná asi 30 dní po plném kvetení a pokračuje několik týdnů třemi až čtyřmi sběry po 3 až 5 dnech. Melouny by měly být sklízeny ve stadiu, kdy mají maximální obsah cukru. Zralost melounů se špatně určuje, protože plod plod dobře drží na rostlině. Barva dužiny typického červeného melounu se mění od nezralé růžové do červené zralosti a pak přezrává během 10 až 14 dní sklizně. Přezrálé plody mají vodnatou, kašovitou strukturu a málo cukrů. Obecně meloun dosáhne zralosti když je po poklepu na povrch slyšet dutý zvuk, úponky nejblíže k plodu odumírají a jemné chloupky mizí. Další indikátory zralosti zahrnují změnu skvrny na spodní straně, od bílé do bledě žluté. Kůra tvrdne, nedá se snadno prorazit prstem a květní konec tloustne. Když je plod zralý, také ještě "kvete" - je pokrytý popraškem, který mu dává matný vzhled a je drsný na omak. Kromě složitého načasování sklizně je zde mnoho dalších problémů, spojených se sklizní melounů. Jestliže je pole příliš mokré, mohou melouny rozpraskat, zvláště když se sklízí ráno, kdy mají nejvyšší turgor. Nebezpečí praskání může být sníženo tím, že se sklízí odpoledne a stopka se neodtrhává, ale uřezává. Pokládáním plodů naležato a ne na užší konce lze také předejít praskání. Melouny se skladují při vyšších teplotách a nižší vlhkosti než cukrové melouny (10-15 °C, 90 %). Uskladnění na delší dobu při teplotě pod 10 °C může vést k poškození chladem, jeden týden při 0 °C může způsobit vznik dolíků, ztrátu barvy a chuti. Při 10-15 °C mohou být uchovávány 2 až 3 týdny po sklizni. Přesto se červená barva postupně ztrácí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.60 (?), 18.8.2009 22:41

I mě jedna rostlina takto uvadla.Bylo to den poté, co jsem hodně zalévala.Tak si myslím jestli to nebude tím.Tak si dávám pozor a zalévám mémě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.74 (?), 18.8.2009 23:59

Dobrý den,

pěstuji melouny už od roku 2002 a každý rok jsem měl nejméně 40 melounů, někdy i 80, velikosti 6-13 kg (rekord 17 kg) a snad kromě letošního roku (s bídou polovina loňské úrody) vždy velmi úspěšný. Ale ten jev, kdy najednou (třeba již s plody, ale zatím nikdy s velkými) rostlina seschne, se mi vyskytuje každý rok tak u 1-2 sazenice (z cca 18) také bych rád věděl důvod, kdosi mi říkal, že to dělá plíseň, nevím, sousedící sazenice plodí jako o život.. Nic zásadního jsem neobjevil, snad jen to, že nesesychají sazenice s velkými plody a zasáhne to maximálně 1-2 sazenice již v dost pokročilém vzrůstu s malými plody.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.26 (?), 20.8.2009 21:35

Nemohl by to být drátovci? Mně takto občas zlikvidují salát. Jakmile vidím, že sazenička nějak strádá, vyrýpnu ji i s kusem hlíny. Vždycky tam byl. naštěstí je přemnožené nemám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.188 (?), 21.8.2009 11:55

Mááám novinku-včera jsem šla na zahradu a co nevidím-mimo ty světlé co jsem nafotila a nevěděla jsem název(dle pána výše nějaká odrůda Charlstona),jsem uviděla překvapení asi 3 rostliny co plodí ty Arabské podlouhlé světlé ve velikosti 10cm i od pidi velikosti již jde jasně poznat, že to jsou ty dlouhé-naprosto jiný tvarově.To bylo velké překvapení, ale nevím proč až tak pozdě škoda asi už nestihnout dozrát, ale vím že se jim chce u nás žít.o víkendu je nafotím.V tom sáčku co jsem dostala (z východu) bylo asi více druhů, ale pecky úplně stejné.

Mimo to největší už bude k 8kg což je naprosto úžasné-jenže a to je ted můj problém-žádné znaky zralosti nejsou jasné:(je dutý, pevný (je to asi ten Crimson) jenže zbarvení je stále krásně zelené-nikoliv fleky do žluta).

A ještě další věc ty kulaté- Charlston-tedy pokud to jsou- se nějak zast.v růstu a moc velké nejsou-kolem 4kg víc ne... vše nafotím a třeba Vás něco napadne.

A poslední věc, tak seno se u mě taky ukázalo 2 rostliny ted totálně zašly a s melounkama ve velikosti grepu.Takže to je záhada.Loni nikoliv-měla jsem o polovinu méně sazenic.

Krásný den-hurááá mám ty dlouhééé

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika