Kroucení listů u rajčat - proč?



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
2.5.2020 9:41

Stalo se mi to loni. Hledala jsem po celém českém Internetu a žádný přesný výsledek - nejvíce se o tom píše asi tady a převládající názor jsou ty zmíněné herbicidy.

Rajčata jsem nicméně nechala ve stejné půdě a chovala se jako by nic.  Všechny rostliny přežily, rostly a plodily, možná míň než ideálně, nemůžu úplně porovnat, stalo se mi to jen u květináčových po finálním přesazení, v záhoně ne. Některá to vzalo víc a rostly dál už jenom pokroucená (ale nerolovaly se úplně do kuličky), některé měly pokroucená jen dvě - tři - čtyři patra, na jiných se stejnou péčí se to neprojevilo vůbec.

Hodně štěstí, Elen

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 15.6.2017 10:33

To snad není možný... laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.137 (?), 1.5.2020 16:23

Dobrý den, sama jsem vysela doma rajčata, vzešla,byla krásná - rostlinky zdravé - teď, když jsou už tak 15 cm vysoká, začaly se kroutit do ruliček vrchní lístky. Nevím proč, vysazovala a přesazovala jsem do půdy koupené v zahradnictví. Nepřelévám, rozhoduji se pro postřik proti plísním, co dělat???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.236 (?), 1.5.2020 17:22

Asi se jedná o poškození herbicidem. Nikdy dokud si každý vyséval a sázel rajčata do kompostu s přídavkem písku a rašeliny tento problém nebyl. Možná by stálo za to, dát hlavy dohromady a odzkoušet nějaké doma míchané substráty, aby každý začátečník si ho mohl sám namíchat a nebyl odkázán na to co se mu nabízí. Ale to by chtělo spolupráci více lidí. Každý si teď koupí substrát na kterém je dokonce napsáno pro rajčata a papriky a diopadne jako sedláci u Chlumce. Žádný postřik nepomůže.  Přitom rajčata jsou enormě háklivá na glykofosfáty. Můžeme se jen domnívat kde nastala chyba. Jestli firma, která míchala substrát použila kaly z čistírny odpadních vod nebo použila do kompostu trávník stříkaný herbicidem. Projevy plísně jsou úplně jiné. Těžko poradit co s tím. Vydělat z hlíny, oprat kořeny a zasadit do něčeho jiného. Může to vyjít, ale také nemusí. Zkušenost s tím nemám. Držím Vám palce.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 2.5.2020 9:41

Stalo se mi to loni. Hledala jsem po celém českém Internetu a žádný přesný výsledek - nejvíce se o tom píše asi tady a převládající názor jsou ty zmíněné herbicidy.

Rajčata jsem nicméně nechala ve stejné půdě a chovala se jako by nic.  Všechny rostliny přežily, rostly a plodily, možná míň než ideálně, nemůžu úplně porovnat, stalo se mi to jen u květináčových po finálním přesazení, v záhoně ne. Některá to vzalo víc a rostly dál už jenom pokroucená (ale nerolovaly se úplně do kuličky), některé měly pokroucená jen dvě - tři - čtyři patra, na jiných se stejnou péčí se to neprojevilo vůbec.

Hodně štěstí, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.212 (?), 2.5.2020 16:21

Problém může být v tom, že nikdo neví kam se ten zbytek herbicidu přesune nebo zda se rozloží a bude neškodný.i.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1812) - 168.103 (?), 21.5.2021 8:52

jen zopakuji svou vlastní zkušenost. Před lety jsem použil jako podestýlku pod králíky mimo jiné z pole shrabanou slámu. Králičí hnůj se zbytky slámy jsem pak použil jako hnojivo do nádob se zeminou k pěstování rajčat. Následek-kroucení listů rajčat. S největší pravděpodobností na poli použili k rovnoměrnému vyzrání obilí nějaký přípravek s obsahem glyfosátu a tak se mi rezidua glyfosátu dostala až k rajčatům. Přikládám část článku otištěného před lety v časopisu Zemědělec, který tento způsob využití glyfosátů před sklizní popisuje, samozřejmě se tak děje i u dalších zemědělských plodin. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1812) - 168.103 (?), 21.5.2021 9:15

no a předpokládám, že když jsou rajčata vysazená v uzavřené nádobě, kde nemůže dojít k odplavení herbicidů, mohou pak být poškození zbytky glyfosátu větší. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bred_ik - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (899) - 113.229 (?), 21.5.2021 10:03

Podle mého názoru se nejedná o zbytky glyfosátu, ale úplně jiných účinných látek, po glyfosátu se listy rostlin nekroutí a nedeformují, to spíš rostliny uhynou. V slámě jsou obsaženy účinné látky herbicidů, kterými bylo obilí ošetřeno podstatně dříve než před sklizní, viz okopírovaná část etikety přípravku Huricane

Po sklizni obilniny ošetřené přípravkem Huricane lze na podzim vysévat řepku ozimou, pšenici ozimou, ječmen ozimý a jílek vytrvalý. Na jaře následujícího roku lze vysévat všechny obilniny, cukrovku, jarní řepku a sázet brambory. Luskoviny (hrách, sója, bob, lupina, fazole), jeteloviny (jetel, vojtěška) a paprika a rajčata a kořenovou zeleninu doporučujeme vysévat až po uplynutí 24 měsíců od aplikace.

Jestliže je nutné po aplikaci přípravku Huricane ošetřenou obilninu zaorat, může následovat po 6 týdnech pšenice jarní nebo ječmen jarní.

Po ošetření obilnin přípravkem Huricane mohou zůstávat po sklizni v půdě a slámě rezidua přípravku. K urychlení odbourávání těchto reziduí je třeba slámu rozřezat a co nejdříve po sklizni zapravit. Nedoporučujeme její prodej a převozy mimo zemědělský podnik s výjimkou papírenství a energetického využití.

Rezidua účinných látek v rostlinných zbytcích (včetně hnoje), které nejsou zcela rozloženy, mohou poškodit citlivé následné plodiny.

Nepěstujte proto citlivé plodiny na pozemcích ošetřených přípravkem Huricane nebo na pozemcích, kde byl použit hnůj od zvířat krmených nebo podestýlaných slámou z porostů ošetřených přípravkem Huricane.

Nepoužívejte slámu z porostů ošetřených přípravkem Huricane ke kompostování nebo mulčování.

Nepoužívejte hnůj od zvířat krmených slámou z porostů ošetřených přípravkem Huricane ke kompostování.

Slámu z obilnin ošetřenou přípravkem Huricane nepoužívejte pro pěstování jahod a k výrobě substrátu pro pěstování hub a zeleniny: rajčat, papriky a okurek, atd

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 23.59 (?), 21.5.2021 10:39

Zajímalo by mě jak je zasažena voda z prameniště, na kterém se užijí postřiky na rostliny. Jejich rezidua se jistě nacházejí v zálivkových vodách čerpaných z pramenů takto zasažených. Sám mám pocit, že zahrada, ač ji zalévám, neprosperuje tak, jak bych očekával. Jaké jsou pocity a zkušenosti u vás?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.23 (?), 2.5.2020 12:11

Ne že ASI, ale JE TO poškození glyfosáty. Se divím, že takový odborník na rajčata nad tím polemizuje. Nekupujte neosvědčenou zeminu v krámech, je to bůh ví z čeho namíchané.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika