Kroucení listů u rajčat - proč?



host - 37.76 (?)
17.6.2013 10:58

Zdravím. Měla jsem a i letos mám stejný problém s kroucením listů rajčat. Původně jsem také myslela, že jim vadí nějaký herbicid od souseda. I jsem nějaké kdysi vythala. Ale je to jednodušší než vypadá:). Stačilo postříkat proti savému mmyzu a bylo po problému. Dříve jsem se s tím nesetkala, ale poslední cca 3 roky pokaždé. Větší problém je s rajskými na trochu přistíněném a vlhčím záhoně - tam to začíná.

Zuzka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
   
host - 56.77 (?), 17.6.2012 0:23

Dobrý den, mám stejný problém a čtu zde mnoho názorů, proto připojím vlastní zkušenost.Mě se to stalo poprvé loni.Přičetla jsem to chladnému počasí, ale když se to stalo i letos, tak už jsem tu začala hledat také odpověď.a měla jsem rostliny ze semínek za oknem, takže tím mohu vyloučit zavlečení nějaké choroby ze zahradnictví.Koňský hnůj nemám.Mám ale kompost a jelikož máme na zahradě ořešák, tak dávám listí z něj, což není ideální a hlavně urychlovač kompostu.což si myslím může být ten problém.Kompost je sice rychleji hotový, ale myslím si, že není úplně vyzrálý.

měla jsem hodně rostlin, tak jsem dala některé do nádob, ta jsou pokrpoucená a některá na záhon k sousedce a ta jsou v pohodě.

A pár rostlin jsem dala kamarádce a ta má svou zeminu a problém s nimi nemá, tudíž to muselo být až po zasazení do té směsy kompostu a zeminy.

Jinak také nepoužívám žádná jiná hnojiva ani herbicidy atd.jen ten urychlovač kompostu

uvidím, co se snima stane, a příští rok zkusím pytlovaný substrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 107.166 (?), 4.7.2012 21:34

Dobrý večer, mám taky zkušenost s kroucením listů u rajčat. Letos dostaly sazenice na záhoně granulovaný slepičí hnůj, nám 10 sazenic, celkem 4 druhy, kroutí se pouze jeden druh (bohužel, nevím, který je to zrovna druh, možná Start F1, rajčata mi v květnu zmrzla, tak jsem vysadila nová bez "ladu a skladu"). Touto zkušeností si myslím, že ono kroucení způsobuje odrůda sazenice. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
blajda - (1) - 230.61 (?), 5.7.2012 11:11

V loni tatáž rajčata se stejným hnojením(granule) byla krásná, úrodná, letos, zkroucené listy, do výšky už nerostou.Těch pár rajských co tam je sice narůstají, ale to je vše. Nevím co s tím je. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jardajm - (1) - 131.194 (?), 10.3.2013 20:57

Posledních několik let pozoruji popsané kroucení listů. Dávám si ho do souvislosti především s vlhkostí, případně postříkem proti plísni bramborové. Naše zahrada je poměrně málo vzdušná, neventiluje, ze 3 stran kamený plot, hustá výsadba stromů, trávu sečeme na seno až na začátku kvetení, dosahuje výšky i 1m. Pravdou je, že k likvidaci drnu a založení záhonů jsem si kdysi pomáhal Roundupem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 10.3.2013 22:04

Jestli to nebude tím Roundapem wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 221.3 (?), 11.3.2013 10:09

Příčiny svinování listů mohou být: nedostatek vody v půdě, ale i přemokření, nadbytek dusíku nebo draslíku, zejména ale silné a náhlé odlistění a kolísání mezi denními a nočními teplotami. (Rod Knihovnička zahrádkáře Rajčata)

Roundup je sice prevít, ale projevil by se nejspíše jinak. V půdě ztrácí aktivitu. S poškozením se můžete spíše setkat tam, kde dělal kompost i z trávy, na kterou používal postřik nebo hnojivo na trávník (Bofix, Lonthrel, Travin), na ploše, kde se likvidovaly pampelišky a sedmikrásky přípravkem Lonthrel a poté se tam pěstovaly rajčata a brambory. Aktivní látka přípravku Lonthrel v půdě přetrvává a poškozuje zejména rajčata a brambory. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.76 (?), 17.6.2013 10:58

Zdravím. Měla jsem a i letos mám stejný problém s kroucením listů rajčat. Původně jsem také myslela, že jim vadí nějaký herbicid od souseda. I jsem nějaké kdysi vythala. Ale je to jednodušší než vypadá:). Stačilo postříkat proti savému mmyzu a bylo po problému. Dříve jsem se s tím nesetkala, ale poslední cca 3 roky pokaždé. Větší problém je s rajskými na trochu přistíněném a vlhčím záhoně - tam to začíná.

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.185 (?), 8.5.2016 21:31

Rajčata pěstuji již několikátým rokem, ale letos poprvé se mi takto zkroutila. zrkoutily se některé již doma na parapetu, jsou zasazeny do kupovaného zahradnického substrátu bez jakéhokoliv hnojiva či postřiku. Teď jsou už týden ve folníku a nelepší se to. Nějaká rada jak s tím bojovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 9.5.2016 10:40

z literatury:

Se svinováním listů rajčat se setkáváme opravdu často. Jeho nejnápadnějším projevem je výskyt v celém porostu, tedy ne u ojedinělých rostlin. Svinuté listy jsou zcela zdravé, normálně vyvinuté, bez známek škůdce či chorob. Svinování postihuje především starší spodní listy a vyskytuje se jak u skleníkových, tak u polních rajčat. Je možné pozorovat určité rozdíly v odrůdách. Projevuje-li se svinování popsaným způsobem, nejde o žádnou chorobu ani škůdce, ale o fyziologickou poruchu. Její vznik je přičítán náhlému zbavení vegetativní hmoty rostliny, které naruší přísun živin do listů. Dochází k tomu především po rozsáhlém vyštipování postranních výhonů, zejména u bujně rostoucích rostlin. Je také obzvláště výrazné po radikálním zkrácení hlavního výhonu pro zvýšení ranosti a dozrávání. Pokud dochází ke svinování zcela zdravých listů ve vrcholových částech rostlin, příčinou je dočasný nedostatek vody. Po zálivce se listy opět narovnají. Rostlina se jejich svinutím brání proti vypařování vody. Ke svinování listů vede i příliš prudké sluneční záření. Proto se listy svinují méně ve stínu než na slunci. Někdy může být příčinou svinování také virové onemocnění. V takovém případě pozorujeme svinuté listy jen na ojedinělých rostlinách, nikoliv v celém porostu. Pěstitel, který vysévá uznané osivo, nikoliv z vlastní sklizně, se však s virovou svinutkou nesetká. Doporučujeme nedělat si se svinováním listů příliš starostí, protože dlouholetá praxe ukazuje, že nemá vliv na snížení výnosů ani kvality plodů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Honza z Polabí - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.137 (?), 9.5.2016 11:59

Ano, mívám to každý rok jen u některých odrůd a nikdy jsem tomu nevěnoval pozornost, viděl jsem to i u větších pěstitelů a nic s tím nedělali.myslím spodní listy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika