Koňský hnůj?



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?)
9.11.2017 16:47

Koňským hnojem hnojím asi 12let., mám stáje za barákem. Nechám si na volný pozemek před barákem navézt několik vleček a nechávám zrát, i několik let. Mezitím se odebírá už z druhé, uzrálé hromady. Výsledný produkt je... něco jako kompost. Vozím si to na kytky. Čerstvější slamnatý, si na podzim nechávám navézt do zeleninové zahrady, rozhážem a necháme zaorat. Je to hnůj, co ležel na hromadě minimálně od jara, ale neměla bych problém, aby mi navezli i čerstvý. Do jara se to vždycky rozloží. Na jaře to kultivujem rotavátorem, takže větší kusy se případně rozemelouwink Nerozlišuju, co se kde bude vysazovat, hnojí se všechno a vrstvou od 5 do 10cm, jak se povedewink Hnojila jsem každý rok, kvůli zlepšení jílovice. Teď už ob jeden či dva roky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 173.17 (?), 9.11.2017 12:33

Kam to ten pěstitel má vozit, když nemá vybudované nějaké hnojiště. Tak to vyveze na kraj pole a tam to dá na hromadu. Nehnojí s tím, protože nemá co. Lidi si to rozeberou na zahrádky, většinou zadarmo, já jsem mu přispěl stovkou na krmení pro koně. Koně mám rád.

Asi ten kravín má jiný prostor, kam ten hnůj vyváží (zapuštěné hnojiště nebo místo, kde ho kupí) někde v areálu. Jinak jsem také ještě nikdy neviděl, že by někdo hnojil chlévskou mrvou vyvezenou přímo od koní nebo jiného dobytku.

Vyvézt hnůj někam na okraj velkého pole, lánu není nový fenoměn. JZD to tak také často řešily a někdy tam ta kopa ležela i několik let, protože se zhlédli v hnojení průmyslovými hnojivy.

S těmi herbicidy tak bych si tak jistý nebyl, co není může ještě být. Nikomu nepřeji tu beznaděj.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 9.11.2017 12:07

Když tak čtu co jsem napsal, tak musím opravit tak, že si myslím, že nějaké další odležení hnoje je zbytečné.

           Vladimír

PS.: Protože nejsem přihlášený, tak jsem nemohl udělat opravu jinak

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 9.11.2017 12:34

Nebývá vášnivější debaty než o hnoji a kompostu. Já vcelku souhlasím s V. Velkochovy bych do toho netahal, ti se řídí trochu jinými pravidly při hospodaření. Akorát moje dávná zkušenost je, že hnůj  (2 kozy a prase) jsme napodzim vyvezli celý, sláma se pak na jaře z trávníku vyhrabala, do záhonu se dával uleželý právě kvůli lehčí manipulaci. Takže tazatel nic nezkazí, když to zaryje - zaorá. Akorát pokud to bude hodně slamnaté, bude se to blbě dělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kladikus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 36.18 (?), 9.11.2017 14:26

Začátečník asi nejsem, ale mám spoustu mezer ve znalostech. Jedna z věcí, které musím dohnat je určitě hnojení. Sice něco vím, ale neznám třeba míru hnojení. A taky nevím, co čím hnojit. Jak je vidět i v tomto vlákně, co člověk, to názor. A na mě jde ten pocit, že hnojit se dá všechno vším, ale mohou být vhodnější kombinace. Méně hnojiva a více rostlin/plodů.

Co se týče toho neomezeného zdroje. Konírna se toho ráda zbaví. Nejsem sice úplně na to sám. Nicméně když si naložím plnou vlečku za traktor, tak bude moje. Pokud si to nikdo nerozebere a dosáhne to určitého objemu, tak paní zavolá zemědělcům... Odváželi asi před měsícem(zemědělci). Nyní je tam toho zase slušná hromada(vlečka?). Jsou to koblížky a sláma z podestýlky. Paní mi sama říkala, ať slámu odházím bokem a vezmu si ty koblížky. Někde vespod tento materiál bude asi už prohřátý. Zkusím to tedy nějak přebrat :)

zatím děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 9.11.2017 16:47

Koňským hnojem hnojím asi 12let., mám stáje za barákem. Nechám si na volný pozemek před barákem navézt několik vleček a nechávám zrát, i několik let. Mezitím se odebírá už z druhé, uzrálé hromady. Výsledný produkt je... něco jako kompost. Vozím si to na kytky. Čerstvější slamnatý, si na podzim nechávám navézt do zeleninové zahrady, rozhážem a necháme zaorat. Je to hnůj, co ležel na hromadě minimálně od jara, ale neměla bych problém, aby mi navezli i čerstvý. Do jara se to vždycky rozloží. Na jaře to kultivujem rotavátorem, takže větší kusy se případně rozemelouwink Nerozlišuju, co se kde bude vysazovat, hnojí se všechno a vrstvou od 5 do 10cm, jak se povedewink Hnojila jsem každý rok, kvůli zlepšení jílovice. Teď už ob jeden či dva roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.190 (?), 10.11.2017 7:38

Nemám problem se slámou.Hnuj beru i do holé ruky.Mám domácí zvířata.Bydlím na vesnici, tak si nepletu pojmy, jako je skládka hnoje před stájí koní a pak polní hnojiště, kde se material třeba rok přípravuje na pohnojení pole pod určitou plodinu.Nevozí to tam někdo aby si to ostatní odvezli jak se někteří domnívají. .Mám kousek orné půdy a za tu dobu, co si to sám reju a orám malým strojem, tak to dělám všechno přes kompost.Ne že to rozházím jako slámu po pozemku.To mi nic nedá.Až budu psát, že mi dovezli fůru hnoje, že jsem to nechal zorat (nějakým čtverákem),tak budu možná stát v jiném názorovém zástupu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 10.11.2017 8:13

Až budu psát, že mi dovezli fůru hnoje, že jsem to nechal zorat (nějakým čtverákem),tak budu možná stát v jiném názorovém zástupu.

Nevím co je na tom názorově špatně. Prostě si nechá dovézt hnůj a nechá jej zaorat. Sám nemá ani traktor ani hnojnej vůz ani pluh. Zatímco ten sedlák vedle to všechno má. Zjara do toho vjede rotavátorem a může sázet a sít. Nevidím problém v takovém postupu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 10.11.2017 9:12

84 190 neříká, že je to špatně, jen to dělá jinak.
Každopádně i já si myslím, že je - zejména pro zahrádkáře - praktičtější pracovat s uzrálým hnojem než se čtyřnásobně větším množstvím slamnaté mrvy. Bez ohledu na to, že obojí se nakonec v půdě rozloží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.46 (?), 10.11.2017 10:04

Je to tak. Je snadnější zapravit do půdy menší množství zralého hnoje, nebo kompostu, než několikanásobně větší objem slamnaté mrvy, která sama o sobě způsobuje nemalé problémy při zaorávání. Moje vlastní zkušenosti, říkají, že je nutné, jak pro orbu, tak pro rytí, razantně zmenšit objem nčechrané hmoty procesem, kterému se říká zrání. Samozřejmě, že nikomu nemůžu bránit v tom, jak si to udělá, ale vím, že pro příště si každý tento materiál upraví zráním, nesmí se ovšem zapomenout na jednu důležitou věc, a to je voda a v případě, že tento materiál je chudobný na dusík, tak se musí dodat, třeba v podobě močoviny, pokud by se jednalo o malé množství, tak levněji vyjde cukr. Hromada musí být neustále dostatečně vlhká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 10.11.2017 10:35

Jasně, ono jde hlavně o to, co má kdo za půdu, jak velký pozemek obhospodařuje atd... myslím, že všechny vypsané postupy použití hnoje jsou v pohodě. Když vidím v nějakém zahrádkéřském pořadu, jak jede s kultivátorem s pluhem a hlína se mu přesýpá, kdežto nám hrabal traktor s pluhem, protože to nemohl utáhnout... Jak to v telce jen tak škrabká motyčkou, kdežto já při okopávání musím mlátit jak dřevorubec... Naše půda - mrtvý jíl, byla absolutně bez humusu a jakéhokoliv života. Zrovna včera jsem předělávala jeden záhon s kytkama, který je v nezměněném stavu od počátku(a nerostlo tofrown) zaryla jsem a jen ten mrtvý jíl, který letos není moc mokrý, tak se s tím dalo ještě pracovat. Úplně jsem se oklepala, když jsem si vybavila, že jsem měla takové i políčko. Je to už obrovský rozdíl za tu dobu, co se tam neustále hnojilo koňským hnojem(slámou)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika