Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě



Opice - (26) - 144.34 (?) 
25.9.2018 13:30, zobrazeno: 5621x

Dobrý den,

k pěstování zeleniny mám čtyři malé vyvýšené záhonky. Vyzkoušeno ledacos, takže vím, že pro nás je nejlepší kombinace dva záhonky cukety, dva záhonky dýně. Jak toto ale pěstovat v dalších letech? Obojí je plodová zelenina, chci-li dodržovat střídání plodin, co s tím? Střídat culety a dýně? V tom moc smysl nevidím. Taky mám obavu z možných chorob.

A ještě dotaz k těm vyvýšeným záhonkům - hnojíte někdo zeminu v nich na podzim?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 25.9.2018 13:46

Ano, zarývám do nich hnůj a kompost.

Pokud by vás ale zajímala moje zkušenost - po letech užívání je hodlám zlikvidovat a udělat z nich normální přízemní záhony. Žádný užitek to nepřineslo a jsou s tím jen problémy - velmi rychle vysychají, musí se neustále zalívat, ve spárách dole se ukrývají slimáci, navíc už se místy rozpadají, dřevo je za svou životností. Zelenině se v běžných záhonech daří rozhodně lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 26.9.2018 18:03

Taky hnojím hnojem, ale dělám rygoly, ty naplním a zasypu zemí. Plžáky mi zřejmě eliminují slepice, které hrabou od září do května a tu načechranou zeminu i vyhazují ze záhonku. Točím rajčata a papriky, okurky a meloun.

Zřejmě živin nebude dost, takže asi i nějaký mix typu Kristalonu přijde na řadu. Zalévání řeším levnou kapkovou závlahou samospádem z IBC kontejneru. Aktuálně jsou odcházející fošny vylepšené elektrikářskou chráničkou, ale asi dojde na ztracené bednění na sucho.

Právě zemina z kompostu a hnoje bývá takový přesýchavý popel, znám to z pařenišť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 28.9.2018 12:33

Pro nedostatk hnoje hnojím kompostem, nebo seju zelené hnojení, nezarývám nic, jen dám na povrch a zamulčuju slámou nebo trávou. Vodu drží v záhonu velké kusy dřeva v základu, takže zem ani moc nevysychá. Zelenina roste stejně nebo líp než na klasických záhonech, ale práce je s ní podstatně méně. Až odejdou fošny, uvažuji taky o nějakém betonu kolem, a možná pak ještě proutěný plůtek okolo. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 135.132 (?), 28.9.2018 17:38

Nechápu, proč by mělo být s vyvýšenými záhony méně práce než s normálními záhony. Můžete mně to vysvětlit v čem to je? Já pěstuji cukety a dýně normálně na záhonech a po zasazení jen zalívám. To je vše co dělám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.138 (?), 29.9.2018 18:57

Jedině snad že mám zarostlé cestičky, protože jsou záhony vytyčeny na bývalém dvoru. Na běžném záhonu by mělo být bez plevele všechno - i mezery. Možná jednodušší ohýbání a hlavně pravidlo - hlídám jen tohle, zbytek je sekačky. Ke klasickým záhonům patří trochu hladovosti - drahoušek pořád vyséval a mezery na obdělávání byly nakonec dost nepohodlné. Jaký si to udělám...

A naprosto souhlasím s cibulí, mrkev jsem ani nezkoušela a česnek taky bída.

A k původnímu dotazu - hnůj dávám na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 135.180 (?), 30.9.2018 8:08

Ptal jsem se jen proto, že s vyvýšenými záhony nemám žádné zkušenosti. To ohýbání by mně vyhovovalo, to obsekávání kolem zase ne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 188.147 (?), 28.9.2018 18:38

... a ty kusy dřeva můžu zarýt i do normálního záhonu, a bude se chovat s udržením vláhy ještě lépe. Přisuzujete vyvýšenému záhonu výhody, které nemá.

Ze zkušenosti vím (pěstoval jsem vše tak i tak), že mezi salátem, kedlubnami, brokolicí, mochyněmi, cuketami není mezi vyvýšeným a obyčejným rozdíl. Cibuli se ve vyvýšeném vedlo hůř. A mrkvi ani nemluvě - podle vláhy v tom kterém období přirůstal kořen, takže díky nezalívání v době dovolených jsem pak sklízel "sněhuláky" (průměr mrkve se v různých vrstvách značně lišil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika