Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě



host - 185.138 (?)
26.9.2018 18:03

Taky hnojím hnojem, ale dělám rygoly, ty naplním a zasypu zemí. Plžáky mi zřejmě eliminují slepice, které hrabou od září do května a tu načechranou zeminu i vyhazují ze záhonku. Točím rajčata a papriky, okurky a meloun.

Zřejmě živin nebude dost, takže asi i nějaký mix typu Kristalonu přijde na řadu. Zalévání řeším levnou kapkovou závlahou samospádem z IBC kontejneru. Aktuálně jsou odcházející fošny vylepšené elektrikářskou chráničkou, ale asi dojde na ztracené bednění na sucho.

Právě zemina z kompostu a hnoje bývá takový přesýchavý popel, znám to z pařenišť.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Opice - (26) - 144.34 (?), 25.9.2018 13:30, zobrazeno: 5552x

Dobrý den,

k pěstování zeleniny mám čtyři malé vyvýšené záhonky. Vyzkoušeno ledacos, takže vím, že pro nás je nejlepší kombinace dva záhonky cukety, dva záhonky dýně. Jak toto ale pěstovat v dalších letech? Obojí je plodová zelenina, chci-li dodržovat střídání plodin, co s tím? Střídat culety a dýně? V tom moc smysl nevidím. Taky mám obavu z možných chorob.

A ještě dotaz k těm vyvýšeným záhonkům - hnojíte někdo zeminu v nich na podzim?

Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 25.9.2018 13:46

Ano, zarývám do nich hnůj a kompost.

Pokud by vás ale zajímala moje zkušenost - po letech užívání je hodlám zlikvidovat a udělat z nich normální přízemní záhony. Žádný užitek to nepřineslo a jsou s tím jen problémy - velmi rychle vysychají, musí se neustále zalívat, ve spárách dole se ukrývají slimáci, navíc už se místy rozpadají, dřevo je za svou životností. Zelenině se v běžných záhonech daří rozhodně lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 26.9.2018 18:03

Taky hnojím hnojem, ale dělám rygoly, ty naplním a zasypu zemí. Plžáky mi zřejmě eliminují slepice, které hrabou od září do května a tu načechranou zeminu i vyhazují ze záhonku. Točím rajčata a papriky, okurky a meloun.

Zřejmě živin nebude dost, takže asi i nějaký mix typu Kristalonu přijde na řadu. Zalévání řeším levnou kapkovou závlahou samospádem z IBC kontejneru. Aktuálně jsou odcházející fošny vylepšené elektrikářskou chráničkou, ale asi dojde na ztracené bednění na sucho.

Právě zemina z kompostu a hnoje bývá takový přesýchavý popel, znám to z pařenišť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.143 (?), 28.9.2018 12:33

Pro nedostatk hnoje hnojím kompostem, nebo seju zelené hnojení, nezarývám nic, jen dám na povrch a zamulčuju slámou nebo trávou. Vodu drží v záhonu velké kusy dřeva v základu, takže zem ani moc nevysychá. Zelenina roste stejně nebo líp než na klasických záhonech, ale práce je s ní podstatně méně. Až odejdou fošny, uvažuji taky o nějakém betonu kolem, a možná pak ještě proutěný plůtek okolo. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.132 (?), 28.9.2018 17:38

Nechápu, proč by mělo být s vyvýšenými záhony méně práce než s normálními záhony. Můžete mně to vysvětlit v čem to je? Já pěstuji cukety a dýně normálně na záhonech a po zasazení jen zalívám. To je vše co dělám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 185.138 (?), 29.9.2018 18:57

Jedině snad že mám zarostlé cestičky, protože jsou záhony vytyčeny na bývalém dvoru. Na běžném záhonu by mělo být bez plevele všechno - i mezery. Možná jednodušší ohýbání a hlavně pravidlo - hlídám jen tohle, zbytek je sekačky. Ke klasickým záhonům patří trochu hladovosti - drahoušek pořád vyséval a mezery na obdělávání byly nakonec dost nepohodlné. Jaký si to udělám...

A naprosto souhlasím s cibulí, mrkev jsem ani nezkoušela a česnek taky bída.

A k původnímu dotazu - hnůj dávám na jaře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.180 (?), 30.9.2018 8:08

Ptal jsem se jen proto, že s vyvýšenými záhony nemám žádné zkušenosti. To ohýbání by mně vyhovovalo, to obsekávání kolem zase ne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 188.147 (?), 28.9.2018 18:38

... a ty kusy dřeva můžu zarýt i do normálního záhonu, a bude se chovat s udržením vláhy ještě lépe. Přisuzujete vyvýšenému záhonu výhody, které nemá.

Ze zkušenosti vím (pěstoval jsem vše tak i tak), že mezi salátem, kedlubnami, brokolicí, mochyněmi, cuketami není mezi vyvýšeným a obyčejným rozdíl. Cibuli se ve vyvýšeném vedlo hůř. A mrkvi ani nemluvě - podle vláhy v tom kterém období přirůstal kořen, takže díky nezalívání v době dovolených jsem pak sklízel "sněhuláky" (průměr mrkve se v různých vrstvách značně lišil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika