Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?)
8.9.2013 20:57

Poločas rozpadu Roundup je 2-174 dní, Dominátor typicky 60 dní, poločas rozpadu Lontrel je 12-62 dní. Kde je tam ta raketová rychlost? VJK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
host - 41.143 (?), 7.7.2013 19:08

Jsou to trasnenky (strapky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 18.7.2013 15:09

Našel jsem, že traviny, obilí atd. ošetřené přípravky s ú.l. clopyralid /Bofix - součást, Lontrel aj./ se nesmí kompostovat, pokud se slámou krmí dobytek, nesmí se hnůj použít do kompostů, následně se mohou vysévat jen odolné plodiny. Slámou lze podkládat jahody. Takže komposty, substráty i granulovaný kravský hnůj mohou být kontaminovány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 18.7.2013 22:14 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 21.7.2013 0:45

Roundap se oproti Lontrelu rozkládá raketovou rychlostí. Téma je o clopyralidu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 8.9.2013 20:57

Poločas rozpadu Roundup je 2-174 dní, Dominátor typicky 60 dní, poločas rozpadu Lontrel je 12-62 dní. Kde je tam ta raketová rychlost? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.52 (?), 11.4.2015 21:52

Potvrdzujem. Tento rok som kupil ten isty substrat z baumaxu a po mesiaci sa mi rovnako zacali krutit priesady rajcin.

Vyhnite sa tomuto substratu, je lacny, ale na priesady uplne nevhodny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 8.9.2013 20:29

Zdravím, p.Mirek a ďalší, ktorý tvrdili, že mám rajčiaky poškodené reziduami herbicidov v hline mali pravdu. Napadlo ma urobiť Bioassay Test, podľa stránky tu, kde testujú zvyšky herbicidov v komposte.

Test1: Zasadil som hrášok do kelímka s podozrivou 100% kupovanou zeminou (žiadna miešanka) priamo z originálného sáčku, a už po pár dňoch po vyvine lístkov sa začali charakteristicky skrúcať (uzatvárať).

foto 1 - hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine

Test2: Odrezal som časť z poškodeného rajčiaku a ten dal zakoreniť. Po zakorenení som ho zasadil do vlastnej kompostovej hliny, kde začal postupne rásť bočný výhonok, už takmer bez známok poškodenia. V súčasnosti už kvitne, ale listy niesú stále úplne normálne.

foto 2 - odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)

foto 3 - odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)

Test3:  Odrezal som časť z nepoškodeného rajčiaku zo záhradky, dal zakoreniť a zasadil do kelímku s kupovanou zeminou. Predpokladám poškodenie rajčiaku. Test ešte prebiehawink.

Poškodené rajčiaky na balkóne mám už zlikvidované aj s pozberanou "úrodou" - foto 4. Aj keď rajčiny nevyzerajú zle, jesť ich nebudem. Našťastie mám ešte "nepoškodenú" úrodu zo záhradky - foto 5.

Zaujímavé je, že rajčiny z herbicidom poškodených rajčiakov sú oválne až hruškovité - foto 6, narozdiel od nepoškodených guľatých rajčín zo záhradky - foto 5. Všetko je to tá istá odroda.

Takže moje problémy s deformáciami rajčiakov sú zo zvyškov po herbicidoch v kupovanej zemine. Tento rok teda moje pestovanie na balkóne stroskotalo na zakúpenej zemine - bol to na balkóne teda iba testovací rok, kde som sa poučil, že už radšej nekúpim žiadnu zeminu, ale radšej budem používať vlastnú z kompostu a hliny.

No a nakoniec ešte pre všetkých foto tej hnusnej kupovanej zeminy - foto 7,8,9, kto má možnosť radšej sa jej vyhnite!

hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 8.9.2013 20:53

Mám o vašich závěrech určité pochybnosti. Na tom substrátu se jasně píše, že je určen pro květiny v nádobách. Proč jste ho používal na rajčata? Mimo jiné má pH 5. Navíc je rakouský, tam bych kdovíjaké svinstvo zrovna neočekával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 8.9.2013 21:06

aké máte pochybnosti o mojich záveroch? Použil som ho len na vylepšenie štruktúry mojej hliny zo záhradky, pretože tá je ílovitejšia. Bežne som to takto robieval a bolo to bezproblémov, no samozrejme kupovaná zemina bola od iných výrobcov (našich).

To, že má ten substrát PH od 5-6,5 vôbec rajčiakom nevadí ale podľa mňa zvyšky po herbicidoch by nemali byť v žiadnom kupovanom substráte pre rastliny, hlavne keď to neni na obale vyslovene uvedené - napr. že "tento substrát obsahuje zvyšky po herbicidoch". Môžu byť predsa aj určité okrasné rastliny, ktorým to môže vadiť. A to, že je niečo z Rakúska, neznamená, že je to bezchybné..., práve bohatšie krajiny používajú viac herbicidy v parkoch, atď..., ako u nás

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 8.9.2013 21:15

Tyto poznatky jsou velmi zajímavé a poučné. To že byl substrát použit na něco jiného než je na něm uvedeno ještě neznamená, že v jiných baleních to svinstvo není. Nějak se mi nechce věřit že by ta firma dělala zeminu ze separovaných kompostů, tzn. surovina ošetřená a neošetřená selektivními herbicidy.

Já používám již několik let tento a problémy nejsou (zatím?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika