Herbicidy na zahradě aneb Konec rajčat v Čechách?



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?)
8.9.2013 20:29

Zdravím, p.Mirek a ďalší, ktorý tvrdili, že mám rajčiaky poškodené reziduami herbicidov v hline mali pravdu. Napadlo ma urobiť Bioassay Test, podľa stránky tu, kde testujú zvyšky herbicidov v komposte.

Test1: Zasadil som hrášok do kelímka s podozrivou 100% kupovanou zeminou (žiadna miešanka) priamo z originálného sáčku, a už po pár dňoch po vyvine lístkov sa začali charakteristicky skrúcať (uzatvárať).

foto 1 - hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine

Test2: Odrezal som časť z poškodeného rajčiaku a ten dal zakoreniť. Po zakorenení som ho zasadil do vlastnej kompostovej hliny, kde začal postupne rásť bočný výhonok, už takmer bez známok poškodenia. V súčasnosti už kvitne, ale listy niesú stále úplne normálne.

foto 2 - odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)

foto 3 - odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)

Test3:  Odrezal som časť z nepoškodeného rajčiaku zo záhradky, dal zakoreniť a zasadil do kelímku s kupovanou zeminou. Predpokladám poškodenie rajčiaku. Test ešte prebiehawink.

Poškodené rajčiaky na balkóne mám už zlikvidované aj s pozberanou "úrodou" - foto 4. Aj keď rajčiny nevyzerajú zle, jesť ich nebudem. Našťastie mám ešte "nepoškodenú" úrodu zo záhradky - foto 5.

Zaujímavé je, že rajčiny z herbicidom poškodených rajčiakov sú oválne až hruškovité - foto 6, narozdiel od nepoškodených guľatých rajčín zo záhradky - foto 5. Všetko je to tá istá odroda.

Takže moje problémy s deformáciami rajčiakov sú zo zvyškov po herbicidoch v kupovanej zemine. Tento rok teda moje pestovanie na balkóne stroskotalo na zakúpenej zemine - bol to na balkóne teda iba testovací rok, kde som sa poučil, že už radšej nekúpim žiadnu zeminu, ale radšej budem používať vlastnú z kompostu a hliny.

No a nakoniec ešte pre všetkých foto tej hnusnej kupovanej zeminy - foto 7,8,9, kto má možnosť radšej sa jej vyhnite!

hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13   
                     
host - 41.143 (?), 7.7.2013 19:08

Jsou to trasnenky (strapky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 18.7.2013 15:09

Našel jsem, že traviny, obilí atd. ošetřené přípravky s ú.l. clopyralid /Bofix - součást, Lontrel aj./ se nesmí kompostovat, pokud se slámou krmí dobytek, nesmí se hnůj použít do kompostů, následně se mohou vysévat jen odolné plodiny. Slámou lze podkládat jahody. Takže komposty, substráty i granulovaný kravský hnůj mohou být kontaminovány.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 18.7.2013 22:14 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 21.7.2013 0:45

Roundap se oproti Lontrelu rozkládá raketovou rychlostí. Téma je o clopyralidu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 8.9.2013 20:57

Poločas rozpadu Roundup je 2-174 dní, Dominátor typicky 60 dní, poločas rozpadu Lontrel je 12-62 dní. Kde je tam ta raketová rychlost? VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.52 (?), 11.4.2015 21:52

Potvrdzujem. Tento rok som kupil ten isty substrat z baumaxu a po mesiaci sa mi rovnako zacali krutit priesady rajcin.

Vyhnite sa tomuto substratu, je lacny, ale na priesady uplne nevhodny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 8.9.2013 20:29

Zdravím, p.Mirek a ďalší, ktorý tvrdili, že mám rajčiaky poškodené reziduami herbicidov v hline mali pravdu. Napadlo ma urobiť Bioassay Test, podľa stránky tu, kde testujú zvyšky herbicidov v komposte.

Test1: Zasadil som hrášok do kelímka s podozrivou 100% kupovanou zeminou (žiadna miešanka) priamo z originálného sáčku, a už po pár dňoch po vyvine lístkov sa začali charakteristicky skrúcať (uzatvárať).

foto 1 - hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine

Test2: Odrezal som časť z poškodeného rajčiaku a ten dal zakoreniť. Po zakorenení som ho zasadil do vlastnej kompostovej hliny, kde začal postupne rásť bočný výhonok, už takmer bez známok poškodenia. V súčasnosti už kvitne, ale listy niesú stále úplne normálne.

foto 2 - odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)

foto 3 - odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)

Test3:  Odrezal som časť z nepoškodeného rajčiaku zo záhradky, dal zakoreniť a zasadil do kelímku s kupovanou zeminou. Predpokladám poškodenie rajčiaku. Test ešte prebiehawink.

Poškodené rajčiaky na balkóne mám už zlikvidované aj s pozberanou "úrodou" - foto 4. Aj keď rajčiny nevyzerajú zle, jesť ich nebudem. Našťastie mám ešte "nepoškodenú" úrodu zo záhradky - foto 5.

Zaujímavé je, že rajčiny z herbicidom poškodených rajčiakov sú oválne až hruškovité - foto 6, narozdiel od nepoškodených guľatých rajčín zo záhradky - foto 5. Všetko je to tá istá odroda.

Takže moje problémy s deformáciami rajčiakov sú zo zvyškov po herbicidoch v kupovanej zemine. Tento rok teda moje pestovanie na balkóne stroskotalo na zakúpenej zemine - bol to na balkóne teda iba testovací rok, kde som sa poučil, že už radšej nekúpim žiadnu zeminu, ale radšej budem používať vlastnú z kompostu a hliny.

No a nakoniec ešte pre všetkých foto tej hnusnej kupovanej zeminy - foto 7,8,9, kto má možnosť radšej sa jej vyhnite!

hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
hrášok po 3 týždňoch pestovania v kupovanej zemine
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku už s koreňmi (21.7.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
odrezok z poškodeného rajčiaku s bočným výhonom už takmer bez poškodenia (25.8.2013)
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z herbicidom poškodených rajčiakov
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
úroda z nepoškodených rajčiakov zo záhradky
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
hruškovitý tvar poškodených rajčiakov
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - obal
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - popis na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
kupovaná zemina - dátum na obale
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 8.9.2013 20:53

Mám o vašich závěrech určité pochybnosti. Na tom substrátu se jasně píše, že je určen pro květiny v nádobách. Proč jste ho používal na rajčata? Mimo jiné má pH 5. Navíc je rakouský, tam bych kdovíjaké svinstvo zrovna neočekával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 147.224 (?), 8.9.2013 21:06

aké máte pochybnosti o mojich záveroch? Použil som ho len na vylepšenie štruktúry mojej hliny zo záhradky, pretože tá je ílovitejšia. Bežne som to takto robieval a bolo to bezproblémov, no samozrejme kupovaná zemina bola od iných výrobcov (našich).

To, že má ten substrát PH od 5-6,5 vôbec rajčiakom nevadí ale podľa mňa zvyšky po herbicidoch by nemali byť v žiadnom kupovanom substráte pre rastliny, hlavne keď to neni na obale vyslovene uvedené - napr. že "tento substrát obsahuje zvyšky po herbicidoch". Môžu byť predsa aj určité okrasné rastliny, ktorým to môže vadiť. A to, že je niečo z Rakúska, neznamená, že je to bezchybné..., práve bohatšie krajiny používajú viac herbicidy v parkoch, atď..., ako u nás

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 8.9.2013 21:15

Tyto poznatky jsou velmi zajímavé a poučné. To že byl substrát použit na něco jiného než je na něm uvedeno ještě neznamená, že v jiných baleních to svinstvo není. Nějak se mi nechce věřit že by ta firma dělala zeminu ze separovaných kompostů, tzn. surovina ošetřená a neošetřená selektivními herbicidy.

Já používám již několik let tento a problémy nejsou (zatím?).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika