Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Plodová zelenina > Co to je za nemoc rajčat?

Co to je za nemoc rajčat?

Mr Bigggg (2357) - xxx.xxx.173.17 (?)
14.9.2018 8:48

Nedostatek vápníku (který je potřeba jak pro růst rostliny tak i pro nrůstání plodů) není většinou způsoben tím, že by v půdě nebylo dostatečné množství vápníku. Hlavním důvodem je, že kořenový systém není schopen dostatek vápníku vstřebat a disponovat ho do míst, kde je potřeba. Příčiny mohou být různé: malý kořenový systém, suchá půda, přemokřená půda, atd. Letošní a loňský rok se vyznačovaly vysokými teplotami po 15. květnu. Rostliny ihned po vysazení začaly bujně růst (nadzemní část), kvést, nasazovat plody, aniž se kořenový systém dostatečně rozrostl. Když je chladněji, tak se rostliny vyvíjí rovnoměrněji energie je soustředěna jak do růstu nadzemní části tak do nárustu kořenového systému.  Také jsem stříkal Wuxalem, ale u některých odrůd (náchylnějších na tento nedostatek) jsem neměl úspěch. Asi to co nestačí nasát kořeny se nějakým postřikem nedá nahradit. Je naděje, že příští rok bude jinak, ale počasí nám jistě připraví jiná překvapení, možná horší než letos, kdy byl podle mne výborný rajčatový rok.

Vladimír

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.90.239 (?)
28.7.2017 19:44, počet návštěv: 6507
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, pěstuji si na balkóně rajčata a dnes jsem zjistil na dvou rajčatech černé skvrny na spodní části plodů. Nevíte někdo dle přiložené fotky co by to mohlo být...? Bohužel teď nevím jestli to bylo z jedné rostliny...

Obrázky:
rajčata
rajčata
Připojit reakci   

host - xxx.xxx.248.116 (?)
28.7.2017 21:02
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Už je to tady letos potřetí - nedostatek přístupného vápníku.           Lída

Připojit reakci

Walter (1274) - xxx.xxx.168.103 (?)
28.7.2017 21:20

kdyby jen potřetí, to je už šesté vlákno na stejnou chorobu. Kdyby se tak tazatelé občas obtěžovali zapátrat ve fóru, zda už se někdo na podobný problém neptal dříve.

Připojit reakci

28.7.2017 21:24

Suchá hniloba květního konce rajčete- relativní nedostatek vápníku.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.100.198 (?)
30.7.2017 7:06

Dobré ráno, letos mám příznaky nedostatku vápníku i na odrůdách rajčat u kterých jsem to dosud neznal (v minulosti se mě vyskytoval pouze naGreen zebra, Býčí srdce a San marzzano). Zajímavé je, že jde z část o výsadbu na přiorané louce.  Na celý záhon cca 200m2 jsem v zimě rozhodil asi 60kg dolomitického vápence a pod každé rajče jsem dal 2 polévkové lžíce drcených slepičáků. Mám nakoupený bezvodý potravinářský chlorid vápenatý, teď jen ho navážit a postříkat rajčata a papriky. Poradíte kolik gramů chloridu na litr vody?

Připojit reakci

Jiřina7 (889) - xxx.xxx.142.1 (?)
30.7.2017 9:40

Dávám 10 gramů chloridu vápenatého do dvoulitrové PET lahve vody. Rozpustím a postupně používám k postřikům do spotřebování. Jde o 0,5% roztok. J.

Připojit reakci

4.8.2017 0:17

Jiřino, děkuji za informaci o dávkování chloridu vápenatého.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.147.246 (?)
4.8.2017 5:53

Kde chlorid vápenatý kupujete a k čemu ho ještě používáte? Za jak dlouho po postřiku rajčata konzumujete?      Hana

Připojit reakci

sasman (24) - xxx.xxx.250.70 (?)
4.8.2017 9:05

Já ho kupuju v Brně v obchodě, který se specializuje na maloobchodní prodej chemikálií, možná by ho mohli prodávat i v lepší drogerii.

Chlorid vápenatý je neškodný, takže se klidně rajčata můžou jíst hned po postřiku, pokud CaCl2 umyjete z povrchu (stačí rajčata na chvíli ponořit do vody, nemusí se drhnout) - toto platí, pokud máte vyhrazený jeden postřikovač jen na neškodné věci (olej proti mšicím apod.), pokud někdo používá univerzální postřikovač pro všechno - i pro fungicidy, tak bych 2-3 dny počkal kvůli zbytkům fungicidu v postřikovači (dřív jsem to tak dělal),  pokud ho tedy pokaždé důkladně nevymyjete horkou jarovou vodou - potom bych počkal třeba den.

Připojit reakci

5.8.2017 8:18

Taky jsem ten chlorid vápenatý koupil kdysi v Brně.

Připojit reakci

Walter (1274) - xxx.xxx.168.103 (?)
7.1.2018 20:42

Vracím se k tomuto tématu, kdy se, především v posledních letech s vysokými denními teplotami v létě a případně i nedostatku srážek, suchá hniloba květního konce rajčat objevuje ve zvýšené míře a setkali jsme se s ní prakticky všichni. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké máte zkušenosti jak nejúčinněji této chorobě předejít, v jakém množství a kterými vápenatými hnojivy před výsadbou rajčat půdu pohnojit.

Připojit reakci

8.1.2018 8:21

ASi těžko lze zabránit nějakým hnojením do půdy tvorbě suché hnilobě květního konce. Přečtěte si tohle. Je to sice od dodavatele příslušného přípravku, ale příčiny jsou tam popsány dobře.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.153.50 (?)
13.9.2018 21:41

Dobrý večer, nedostatek vápníku se u mě projevuje v posledních 2 letech u rajčat jako černá skvrna na spodní části zralých i nezralých plodů a delší dobu u paprik, zahnívání špičky i plodu po délce, především u nezralých plodů. poslední 4 roky rozhazuji po zahradě dolomitický vápenec cca 40kg/ 100m2, zlepšení u rajčat a papriky nepozoruji, příští rok vyzkouším postřik chloridem vápenatým, už ho mám zakoupený. Některé odrůdy rajčat jako Býčí srdce nemám jediný zdravý plod, jiná jsou zcela bez napadení jako Bejbíno, Toro, Tornádo, Idi... Letos mě na některých odrůdách rajských zahnívají plody od spodu - je to prosím ndostatek vápníku nebo ještě něco dalšího?

Připojit reakci

14.9.2018 8:48

Nedostatek vápníku (který je potřeba jak pro růst rostliny tak i pro nrůstání plodů) není většinou způsoben tím, že by v půdě nebylo dostatečné množství vápníku. Hlavním důvodem je, že kořenový systém není schopen dostatek vápníku vstřebat a disponovat ho do míst, kde je potřeba. Příčiny mohou být různé: malý kořenový systém, suchá půda, přemokřená půda, atd. Letošní a loňský rok se vyznačovaly vysokými teplotami po 15. květnu. Rostliny ihned po vysazení začaly bujně růst (nadzemní část), kvést, nasazovat plody, aniž se kořenový systém dostatečně rozrostl. Když je chladněji, tak se rostliny vyvíjí rovnoměrněji energie je soustředěna jak do růstu nadzemní části tak do nárustu kořenového systému.  Také jsem stříkal Wuxalem, ale u některých odrůd (náchylnějších na tento nedostatek) jsem neměl úspěch. Asi to co nestačí nasát kořeny se nějakým postřikem nedá nahradit. Je naděje, že příští rok bude jinak, ale počasí nám jistě připraví jiná překvapení, možná horší než letos, kdy byl podle mne výborný rajčatový rok.

Vladimír

Připojit reakci

Milan HP (387) - xxx.xxx.6.138 (?)
15.9.2018 9:05

Vladimíre, dodal bych ještě, že letos byla suchá hniloba tak rozšířená, protože byly opravdu vysoké teploty. Na balkóně jsem zaléval naprosto pravidelně, takže sucho bylo vyloučeno. Vysoké teploty půdy - na zahradě pak daleko víc trpěly rostliny, u kterých byla půda pod přímou palbou slunce.

A Řekové to dělají tak, že svlažují půdu kolem rostlin, aby ji ochladili - tedy pokud mají vody dost. Což se u nás dá zařídit tím, že a) zaléváme ráno (dělal jsem to vždy večer), b) kolem pravého poledne pokropíme půdu okolo rostlin (samozřejmě ne listy) a c) zastíníme půdu a spodek rostlin. To všechno příští rok odzkouším. Myslím totiž, že na zahradě mám vápníku v půdě habaděj. Ošetření Wuxalem nebo dusičnanem vápenatým na list se totiž aplikuje až když se suchá hniloba už objeví, takže část úrody je nenávratně ztracena. Kdežto ta moje primitivní opatření lze aplikovat preventivně před horkým počasím.

Milan HP

Jo a ještě jeden detail: sázel jsem rajčata kořeny vždy k jihu. Z hlediska suché hniloby je to chyba.

Připojit reakci

15.9.2018 11:42

Děkuji Vladimírovi i Milanovi za odpověď, předpokládám tedy, že rozhazování dolomitického vápníku letos mohu vynechat, vápníku by mělo být v půdě dost. Je pravdou, že příznaky nedostaku vápníku měl letos i kolega, který má zahradu vyhnojenou slepičáky a ty by měly vápník obsahovat. Nicméně příští rok asi zkusím ten postřik chloridem vápenatým. Na rajčata jsem měl také celkem úspěšný rok, paradoxně, že málo pršelo a plody mě nepopraskaly a i plíseň se objevila velice sporadicky.

Připojit reakci

15.9.2018 12:36

Na youtube ruští, ukrajinští pěstitelé přisypávají a postřikují rajčata jedlou sodou a to už při pěstování sazenic. Může to mít vliv na omezenní suché hniloby?

Připojit reakci

15.9.2018 21:54

Nemůže. Jedlá soda neobsahuje žádný vápník.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.117.245 (?)
16.9.2018 8:19

pane vladimíre proč to tedy tou sodou postřikují víte to nebo někdo kdo si tohle přečte?docela by mě ten důvod zajímal díky za případné info s pozdravem kačer71

Připojit reakci

16.9.2018 8:58

Připojuji se ještě s jedním dotazem i když nesouvisí s nedostatkem vápníku. Semena rajčat v těch videích dost často prolévají před výsevem horkou vodou z rychlovarné konvice. Letos jsem to už nestihl, příští rok to vyzkouším. Ví někdo proč?

Připojit reakci

Mimmo (1587) - xxx.xxx.91.93 (?)
16.9.2018 9:29

Soda nebo i jiné sodné sloučeniny zvyšují sladkost některých odrůd rajčat. Soda je navíc alkalická. Je možné, že to nedělá dobře některým chorobám. Možná i té suché hnilobě. Nemám odzkoušeno. Ukrajinci zřejmě ano.

Samozřejmě by byl protimluv, kdybychom chtěli vstřebávání vápníku nebo rozvoj nějaké choroby léčit jen látkami obsahující vápník. Čistě teoreticky bych dodával chelatotvorné látky, které mohou transport existujícího vápníku z půdy posílit (např. organické kyseliny z rašeliny nebo z ovoce).

Připojit reakci

Milan HP (387) - xxx.xxx.6.138 (?)
16.9.2018 9:48

Díky za díky, ale není opravdu zač děkovat, protože to, co jsem popisoval budu teprve aplikovat příští rok. A ten nejspíš bude úplně jiný než ten letošní.

Ale opravdu nemá cenu vápnit půdu tam, kde je vápníku dost. Samozřejmě, rozbor by byl nejlepší.

Jojo, letošní rok byl a stále je úspěšný na rajčata i papriky i u mne. A to, že jsem ztratil tak 5% možné úrody díky suché hnilobě a možná nějakých dalších 5% díky praskání, na tom nic nezmění. To jsou drobečky oproti loňským 70% díky plísni.

Přiznám se, že při přihnojování, ať už vápníkem nebo draslíkem, nerad používám chloridy. Když se používají každý rok, hrozí zasolení půdy. Myslím, že proti suché hnilobě je nejlepší Wuxal, protože obsahuje i jiné stopové prvky a živiny. Ovšem není z nejlacinějších.

Milan HP

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.49 (?)
16.9.2018 10:58

Trochu si šťouchnu, ale stále opakované vysvětlování o nedostatku příjmaného vápníku rostlinou je pouhou hypotézou, jejíž neustálé opakování se stává nezpochybnitelným faktem. Je to jako tvrdit, že když vás bolí hlava, vezmete si prášek a ono se uleví. No vidíte, bolest hlavy byla způsobena nedostatkem prášku.

Největší vliv na plodiny má klima, nejvíce teplota, která je v našich klimatických podmínkách pro pěstování většiny ovoce a některé zeleniny nedostatečná!  Rajče které prochladne (noc kolem 10-15°C) se nedokáže bránit a je napadáno chorobami, ať už na listech nebo na plodech. Zde trochu pomůže skleník. Další vliv je půdní sucho - opět rostlina se nedokáže bránit, zvláště dnešní ušlechtilé odrůdy s velkou násadou plodů. Studené deště a odpar kapek silně podchlazuje - stejně jako když zmoknete a chodíte v mokrým oblečení. Souhlasím že rok byl opravdu dobrý - suchý s delší vegetací, ale rado se zapomíná že v červnu a v červenci šly teploty k 6°C i v nížinách, na horách silně mrzlo, to jsou opravdové rekordy, při kterých lze bez problému pěstovat nanejvýš salát a ředkvičky. Rajčatové země - itálie, řecko, tam noční teploty během násady plodů ovoce neklesají pod 20°C. Mají zase o to větší sucho.

Připojit reakci

16.9.2018 16:45

Nerad bych, aby se diskuze zvrhla směrem, kdy by byla zpochybňována skutečnost, že příčinou suché hniloby květního konce rajčete je relativní nedostate vápníku. Není to žádná hypotéza, ale skutečnost ověřená mnoha fundovanými vědeckými institucemi na světě. Proč se tyto instituce tímto problémem zabývaly a zabývají je skutečnost, že tato fyziologická porucha představuje velké ekonomické ztráty komerčních pěstitelů rajčat. Mohl bych reagovat ještě jinak. Že je osteoporóza způsobená nedostatkem vápníku v kostech je také jen hypotéza?

K dalšímu:

- na tvrzení, že rajče při 10-15 °C v noci se nedokáže bránit nějakým nespecifikovaným chorobám nemohu napsat nic jiného, jen že je to blbost. Doporučuji něco si přečíst o rajčatech. I krátkodobý pokles teplot na 6°C nijak rajčata nepoškodí. Kritickou teplotou pro rajčata je 0 °C!!

Vladimír

Připojit reakci

Mimmo (1587) - xxx.xxx.91.93 (?)
16.9.2018 18:55

Myslím, že pan 212.49 si nedovolil zpochybnit funkci vápníku. Vámi správně zdůrazňovanou. Já jsem tomu rozuměl tak, že hledá i jiné příčiny. Je to podobné jako s tou jmenovanou osteoporózou (může při ní taky současně chybět vitamín D a K, zdravý pohyb a možná i jiné minerály jako F a Sr nebo hormony). Pokud jde o teploty, samozřejmě nechám rajčata plodit až do mrazů. Vilmu v květináčích v interiéru do Vánoc. Při celodenních nižších teplotách kolem 8 stupňů rajčata přestávají růst. To si pamatuji od jara. V současné době mi však stále rostou skvěle (máme 14-32 st.).

Připojit reakci

16.9.2018 19:31

Nedostatek vitamínu D a K, zdravý pohyb a jiné minerály jsou příčinou nedostatku vápníku v těle a ten je vlastně příčinou osteoporózy, kdy v kostech chybí vápník a výsledek je, že kosti se mohou lámat. Tak to vidím já laik. U rajčat je to podobné. Příčinou nedostatku vápníku může být přehnojení dusíkem, velké sucho, nedostatečný kořenový systém a výsledek je suchá hniloba. 

Já to vidím úplně stejné: z určité příčiny chybí vápník a výsledek je poškození organismu  (vápník je základní stavební prvek).

Příčiny jsou známé, jejich odstranění je problematické. Nestačí jen něco přidat, problém je daleko složitější.

Vladimír

Připojit reakci

host - xxx.xxx.212.49 (?)
17.9.2018 10:48

Ano, pan mimmo zaregistroval správně. Že rajče roste dobře třeba i kolem 12°C v noci je fakt, ale není to optimum při kterém má plnou imunitu, neboli řečeno vědeckým okem - nemá dostatek vápníku.

Při suché hnilobě u rajčat vápník určitě zabírá, to nezpochybňuji, akorát v něm nevidím příčinu. Z toho lze usoudit, že porucha plodů po potlačení suché hniloby dopováním vápníkem za rok či dva vyskočí jinde, ve formě nové dosud neznámé choroby, a to proto, že prvotní příčina, tedy klimatická, nebyla odstraněna.

Připojit reakci

18.9.2018 7:35

To vědecký oko je dobrý fór. smileysmileysmiley

Vladimír

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jak skloubit pěstování a dovolenou?4418.12.20183265
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna 1517.12.20181950
Rajčata 20198517.12.201810434
BUSH CHAMPION F1117.12.2018117
Tatiana´s TOMATbase 217.12.2018265
Rajčata Hranáček, Strabena, Nelinka 1716.12.20181329
Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory9314.12.201814616
Rajče jako Bajaja1712.12.20181760
Jak daleko pálivé papriky od nepálivých328.12.201827230
Papriky 2018977.12.201828911
Prosím doporučte cuketu211.12.20181550
Rajčata venku do Vánoc?3324.11.20184324
Rajčata 2018/215217.11.201827966
Co je to za tykev? 44.11.20181050
Rajčata 20175663.11.2018211689
Nejsladší rajčata 2326.10.20184376
spirála na rajčata a okurky6225.10.2018128105
Sklizeň rajčat a paprik - 2018 6115.10.201810328
Pěstování rajčat na netkané textilii?536.10.201842100
Jak pěstovat dýně a cukety na jednom místě830.9.2018987
Jak naložit s nedozrálou tykví Oregon, aby se dala i skladovat 126.9.2018296
Melouny 2018 3124.9.20187522
Zálivka zeleniny z jímky s 25 roků nečerpanou dešťovkou519.9.2018874
Co to je za nemoc rajčat? 2818.9.20186508
Žádné cukety - květ odpadne617.9.20186576
Paprika Rodrigo 7611.9.201821874
Jak omezit výšku rajčat? 411.9.2018784
Skřipce na vázání rajčat1710.9.20188792
Zloutnuti a usychani listu rajcat po pohnojeni59.9.2018985
Méně časté druhy tykví - pěstování, skladování, využití 134.9.20187530
Masitá rajčata261.9.20187756
Čierna rajčina 2930.8.201817421
Suchu odolnější zelenina2428.8.20182783
praskání rajčat1028.8.201826890
Okurka hadovka - co jí schází? 126.8.2018494
Paprika - napadle listy226.8.2018441
Vilma, Venus, Aztek2123.8.20183562
Jak uskladnit sušená rajčata?1823.8.20182289
Zežloutnutí plodu lilku122.8.2018315
Jak utlumit zrání rajčat ve skleníku?322.8.2018536
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Záchůdek catgenie 120+13.12.2018
Koťátka versus blechy13.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Kolik a jaké krmivo?10.12.2018
Border kolie do bytu?23.11.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů