Co to je za nemoc rajčat?



host - 153.50 (?)
13.9.2018 21:41

Dobrý večer, nedostatek vápníku se u mě projevuje v posledních 2 letech u rajčat jako černá skvrna na spodní části zralých i nezralých plodů a delší dobu u paprik, zahnívání špičky i plodu po délce, především u nezralých plodů. poslední 4 roky rozhazuji po zahradě dolomitický vápenec cca 40kg/ 100m2, zlepšení u rajčat a papriky nepozoruji, příští rok vyzkouším postřik chloridem vápenatým, už ho mám zakoupený. Některé odrůdy rajčat jako Býčí srdce nemám jediný zdravý plod, jiná jsou zcela bez napadení jako Bejbíno, Toro, Tornádo, Idi... Letos mě na některých odrůdách rajských zahnívají plody od spodu - je to prosím ndostatek vápníku nebo ještě něco dalšího?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.103 (?), 7.1.2018 20:42

Vracím se k tomuto tématu, kdy se, především v posledních letech s vysokými denními teplotami v létě a případně i nedostatku srážek, suchá hniloba květního konce rajčat objevuje ve zvýšené míře a setkali jsme se s ní prakticky všichni. Chtěl bych se tedy zeptat, jaké máte zkušenosti jak nejúčinněji této chorobě předejít, v jakém množství a kterými vápenatými hnojivy před výsadbou rajčat půdu pohnojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 8.1.2018 8:21

ASi těžko lze zabránit nějakým hnojením do půdy tvorbě suché hnilobě květního konce.

            Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 13.9.2018 21:41

Dobrý večer, nedostatek vápníku se u mě projevuje v posledních 2 letech u rajčat jako černá skvrna na spodní části zralých i nezralých plodů a delší dobu u paprik, zahnívání špičky i plodu po délce, především u nezralých plodů. poslední 4 roky rozhazuji po zahradě dolomitický vápenec cca 40kg/ 100m2, zlepšení u rajčat a papriky nepozoruji, příští rok vyzkouším postřik chloridem vápenatým, už ho mám zakoupený. Některé odrůdy rajčat jako Býčí srdce nemám jediný zdravý plod, jiná jsou zcela bez napadení jako Bejbíno, Toro, Tornádo, Idi... Letos mě na některých odrůdách rajských zahnívají plody od spodu - je to prosím ndostatek vápníku nebo ještě něco dalšího?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 14.9.2018 8:48

Nedostatek vápníku (který je potřeba jak pro růst rostliny tak i pro nrůstání plodů) není většinou způsoben tím, že by v půdě nebylo dostatečné množství vápníku. Hlavním důvodem je, že kořenový systém není schopen dostatek vápníku vstřebat a disponovat ho do míst, kde je potřeba. Příčiny mohou být různé: malý kořenový systém, suchá půda, přemokřená půda, atd. Letošní a loňský rok se vyznačovaly vysokými teplotami po 15. květnu. Rostliny ihned po vysazení začaly bujně růst (nadzemní část), kvést, nasazovat plody, aniž se kořenový systém dostatečně rozrostl. Když je chladněji, tak se rostliny vyvíjí rovnoměrněji energie je soustředěna jak do růstu nadzemní části tak do nárustu kořenového systému.  Také jsem stříkal Wuxalem, ale u některých odrůd (náchylnějších na tento nedostatek) jsem neměl úspěch. Asi to co nestačí nasát kořeny se nějakým postřikem nedá nahradit. Je naděje, že příští rok bude jinak, ale počasí nám jistě připraví jiná překvapení, možná horší než letos, kdy byl podle mne výborný rajčatový rok.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 15.9.2018 9:05

Vladimíre, dodal bych ještě, že letos byla suchá hniloba tak rozšířená, protože byly opravdu vysoké teploty. Na balkóně jsem zaléval naprosto pravidelně, takže sucho bylo vyloučeno. Vysoké teploty půdy - na zahradě pak daleko víc trpěly rostliny, u kterých byla půda pod přímou palbou slunce.

A Řekové to dělají tak, že svlažují půdu kolem rostlin, aby ji ochladili - tedy pokud mají vody dost. Což se u nás dá zařídit tím, že a) zaléváme ráno (dělal jsem to vždy večer), b) kolem pravého poledne pokropíme půdu okolo rostlin (samozřejmě ne listy) a c) zastíníme půdu a spodek rostlin. To všechno příští rok odzkouším. Myslím totiž, že na zahradě mám vápníku v půdě habaděj. Ošetření Wuxalem nebo dusičnanem vápenatým na list se totiž aplikuje až když se suchá hniloba už objeví, takže část úrody je nenávratně ztracena. Kdežto ta moje primitivní opatření lze aplikovat preventivně před horkým počasím.

Milan HP

Jo a ještě jeden detail: sázel jsem rajčata kořeny vždy k jihu. Z hlediska suché hniloby je to chyba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 15.9.2018 11:42

Děkuji Vladimírovi i Milanovi za odpověď, předpokládám tedy, že rozhazování dolomitického vápníku letos mohu vynechat, vápníku by mělo být v půdě dost. Je pravdou, že příznaky nedostaku vápníku měl letos i kolega, který má zahradu vyhnojenou slepičáky a ty by měly vápník obsahovat. Nicméně příští rok asi zkusím ten postřik chloridem vápenatým. Na rajčata jsem měl také celkem úspěšný rok, paradoxně, že málo pršelo a plody mě nepopraskaly a i plíseň se objevila velice sporadicky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 15.9.2018 12:36

Na youtube ruští, ukrajinští pěstitelé přisypávají a postřikují rajčata jedlou sodou a to už při pěstování sazenic. Může to mít vliv na omezenní suché hniloby?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 173.17 (?), 15.9.2018 21:54

Nemůže. Jedlá soda neobsahuje žádný vápník.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 16.9.2018 8:19

pane vladimíre proč to tedy tou sodou postřikují víte to nebo někdo kdo si tohle přečte?docela by mě ten důvod zajímal díky za případné info s pozdravem kačer71

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.50 (?), 16.9.2018 8:58

Připojuji se ještě s jedním dotazem i když nesouvisí s nedostatkem vápníku. Semena rajčat v těch videích dost často prolévají před výsevem horkou vodou z rychlovarné konvice. Letos jsem to už nestihl, příští rok to vyzkouším. Ví někdo proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika