Co se deje s mojema rajcaty? Jaka je to nemoc a co proti ni?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?)
28.6.2012 9:16

Ono je to běžné u všech orchidejí. Semeno orchideje je tak malé, že nemá žádné zásobní látky a protože nesyntetizuje, nemá kde vzít cukry. K přežití po vyklíčení se musí nutně brzy setkat s houbou, od níž si ty cukry vezme.  V původním příspěvku šlo o šok z nenadálého ukončení mykorhizy a to je podle mne docela spekulace.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 242.167 (?), 27.6.2012 21:30

Jedná se o tu houbu kterou jste použil!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3252) - 5.149 (?), 28.6.2012 1:21

Nevím, jestli jste to byl vy, kterému jsem odpovídal na otázku, jaké postřiky jsou vhodné pro kulturu rajčat pěstovanou se Symbivitem. Pokud jste stříkal Dithanem, tak to bylo vpořádku. U Ridomilu Gold -pokud jste použil Ridomil Gold pepite, tak to je fungicid se systémovým působením, to znamená, že jste ty houby na kořenech rajčat zničil. Tím došlo k šoku rostlin (které žily v symbióze s mykorhizou) a jestli se vzpamatují, je otázkou. Jestli jsou i jiné Ridomily systémově působící fungicidy nevím.

             Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?), 28.6.2012 6:24

Nejsem biolog, ale šok rostlin z důvodu zničení mykorhizy mi připadá divný. Pokud mám o mykorhize povědomí, funguje tak, že rostlina nechá houbu chvíli růst a pak ji stráví. Když tedy houba zmizí, nemělo by to rostlině masivně vadit. Jen ztratí zdroj živin. Spíš se přikláním k tomu, že tazatel nepopsal všechno anebo podle vzhledu rostlin účinek reziduí herbicidů v půdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3252) - 5.149 (?), 28.6.2012 6:48

Taky nejsem biolog ale myslím si, že houba roste v symbióze například se stromem trvale a proto se nachází například klouzek modřínový stále na stejném místě pod modříny. Houba (podhoubí zůstává), plod sebere člověk nebo shnije.

                            Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 28.6.2012 8:06

Podle mých znalostí symbióza funguje tak, že houba dodává rostlině minerální živiny a na oplátku si bere organické látky z rostliny. Takže náhlé odstřihnutí od zdroje živin by pro rostlinu určitý "šok" představovat mohlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?), 28.6.2012 8:24

Ona nedodává minerální živiny, kde by je vzala? Jedině z těch kořenů, které už je jednou z půdy natáhly, tak proč by je pasírovaly přes houbu? Spíše jde o cukry a jiné metabolity. A není spor o to, zda houba žije trvale či ne. To že rostlina houbu stráví neznamená, že ji zlikvoduje celou najednou. Jedná se o cyklický děj. Stejně jako člověk si pěstuje šnitlík, rostlina si pěstuje houbu. Šnitlík taky nesklidím úplně, odřezávám kousky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 28.6.2012 8:31

Kde by je vzala? Vytvoří je rozkladem složitějších látek z odumřelých organizmů. Proto jsou houby a bakterie důležitým článkem koloběhu živin. Naopak cukry si rostlina vytvoří sama a houba si je bere od ní, nikoliv naopak. A na oplátku se zeptám já: Jak by rostlina dokázala houbu "strávit"?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?), 28.6.2012 8:35

Enzymem. Heslo "Orchideoidní mykorhiza". S těmi minerály a cukry jsem to poplet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 28.6.2012 8:42

To je zajímavé, alespoň jsem se něco přiučil. Ale týká se to orchideí a je to asi dost výjimečná záležitost, něco jako masožravky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6512) - 14.199 (?), 28.6.2012 9:16

Ono je to běžné u všech orchidejí. Semeno orchideje je tak malé, že nemá žádné zásobní látky a protože nesyntetizuje, nemá kde vzít cukry. K přežití po vyklíčení se musí nutně brzy setkat s houbou, od níž si ty cukry vezme.  V původním příspěvku šlo o šok z nenadálého ukončení mykorhizy a to je podle mne docela spekulace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika