Atraktívne druhy rajčín



JanG - (17) - 168.117 (?)
2.2.2021 15:48

Vladimíre, pokud je hlavním záměrem jenom udržovat ty odrůdy, tak myslím, že se není potřeba obávat, že vymizí. Vic jak 10 z nich jsem sám pěstoval a asi třetina z nich se dá v pohodě sehnat i v českých obchodech. Já osobně se snažím pěstovat hlavně volně opylované odrůdy (heirloom), ale zatím nemám moc prostory pro větší počet odrůd. Ono taky není udržovat jako udržovat. Pěstovat po dvě rostliny od odrůdy, tak jak to dělám teď, když testuji nové odrůdy, asi nebude to pravé. Obával bych se, že časem dojde ke genetické degradaci odrůdy v důsledku malé variability. Z toho co je v seznamu a co jsem ještě nepěstoval, bych rád do budoucna zkusil Amish Paste a Green Grape. Z toho co jsem pěstoval, bych rád ještě dal šanci odrůdě Černý Krym, v seznamu jako Noir de Crimee. Jinak dost odrůd vůbec neznám. Plány na rok 2022 si ještě nedělám. Uvidíme, jak vyjde rok 2021. Rád bych ale zkusil odrůdy Rosella Purple (Dwarf tomato project), Demidov, Superkluša, možná Saňka. Pokud se mi je ovšem podaří sehnat.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3250) - 62.143 (?), 30.1.2021 12:19

Vrátím se k příspěvku ve kterém zaznělo:

„To co uvadzaju na strankach v USA, je neskor casto korigovane, pretoze sa ozvu povodni majitelia.“
„Odporucam viacero zdrojov preverennych informacii. Tomatoville a Tatiana je len 15% percent celosvetovych info a kazdy objavitel si rad prisvojuje uspechy“.
Tomatoville bylo a částečně ještě je společenstvím lidí milujících rajčata a schopných pro tyto rajčata něco udělat. Třeba nějaké nové rajče vyšlechtit nebo zachránit semena něčeho zvláštního, starého popsat, prpagovat je a zdarma je nabídnout ke sdílení. Pochopitelně někteří členové se zabývají farmařením ve velkém, někteří také obchodování se semeny a tak částečně i sponzorovali tento web. Nevím jestli je to jen 15  % celosvětových informací, ale neznám žádný jiný web, který by měl takové zásluhy na tom jaké OP odrůdy se ve světě pěstují. Většinou se jen členové (vlastně konzumenti toho co členové Tomatoville zachránili a vyšlechtili) na svých stránkách chlubí jaké odrůdy vypěstovali, jak jsou chutné a krásné. Pro rozvoj a sdílení starých odrůd většinou nic zadarmo nedělají. Nejsem výjimkou, ale pořád někde v podvědomí cítím, že by člověk měl mít k těm lidem na Tomatoville úctu a chovat také nějaký vděk. Co bychom my tady na Slovensku a v Čechách a v celé slavné Evropě bez nich pěstovali? Jen slovenské, české nebo italské hybridy? To, že se ozvou původní majitelé nebo že si každý objevitel rád přisvojí úspěchy je v tomto případě lež, možná nevědomá. Možná to platí na Slovensku, možná také u nás v ČR ale na Tomatovile jistě ne.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 30.1.2021 15:00

Našel jsem zajímavý příběh odrůdy Black from Tula na jednom webu prodejců.

Přikládám link

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.146 (?), 3.3.2021 6:46

Dnes jsem se dozvěděl, že kniha je už od pondělí na cestě z Colorada. Měla by podle sdělení tamní pošty dorazit tak za čtráct dní. Zatím čekám na ta stará semena. Asi se nebudu snažit použít je pro výsadbu v této sezóně, ale zkusím je naklíčit někdy ve druhé polovině dubna, dopěstovat sazenice a vysadit na nějaký záhon po rané zelenině. Zakrýt tunelem ze záclonoviny a napěstovat nějaká semena. Tunel zabrání tomu, aby docházelo ke křížení.  Chci tam také semenařit keříčková rajčata, pro která jsem neměl zatím místo ve svém pařeništi.Vypadá to tak, že by se mně do toho tunelu vešlo cca dvacet odrůd, Bude to náročné, ale budu mít pro další roky vystaráno.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 211.23 (?), 30.1.2021 16:39

Vladimíre, ja tiež určite iba zopár, maximálne 5-6 odrôd, na to je dosť času- ešte temer rok. Túto sezónu mám toho strašne veľa, uvidím, ako to zvládnem. Máš pravdu, tvoje španielske bifteky sú výborné, neoslovili ma z toho amerického zoznamu napr. typy Brandywine.   Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.143 (?), 30.1.2021 19:17

S Brandywine Sudduth´s a Brandywine Red jsem také neměl dobrou zkušenost. Semena jsem měl z Neoseedu, Brandywinw Sudduth´s měla pořád nějakou listovou chorobu, která se mně stále šířila semenem. Něco jsem sklidil, ale nic moc. To červené byl úplný propadák, obě rostliny i když byly každá úplně jinde měly podle mne Tomato Mosaic virus (TMV). Obrátil jsem se na SRS (protože je to karanténí chroba), nic mně neporadil jen něco písemně blekotal a tak jsem obě rostliny vyhodil do pytle a dal do kontejneru. Ale stejně bych chtěl to Sudduth´s ještě jenndnou zkusit. Je to top odrůda někdy ještš z přelomu 19. století se zajímavou historií.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 2.2.2021 14:20

Já také nemíním nic z toho pšstovat letos. Ale ta nabídka platí teď, takže bych chtěl tu objednávku poslat o víkendu. Pokud bys měla zájem, případně někdo jiný, tak bych to potřeboval vědět do pátku. Já už zhruba vybráno mám.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JanG - (17) - 168.117 (?), 2.2.2021 15:48

Vladimíre, pokud je hlavním záměrem jenom udržovat ty odrůdy, tak myslím, že se není potřeba obávat, že vymizí. Vic jak 10 z nich jsem sám pěstoval a asi třetina z nich se dá v pohodě sehnat i v českých obchodech. Já osobně se snažím pěstovat hlavně volně opylované odrůdy (heirloom), ale zatím nemám moc prostory pro větší počet odrůd. Ono taky není udržovat jako udržovat. Pěstovat po dvě rostliny od odrůdy, tak jak to dělám teď, když testuji nové odrůdy, asi nebude to pravé. Obával bych se, že časem dojde ke genetické degradaci odrůdy v důsledku malé variability. Z toho co je v seznamu a co jsem ještě nepěstoval, bych rád do budoucna zkusil Amish Paste a Green Grape. Z toho co jsem pěstoval, bych rád ještě dal šanci odrůdě Černý Krym, v seznamu jako Noir de Crimee. Jinak dost odrůd vůbec neznám. Plány na rok 2022 si ještě nedělám. Uvidíme, jak vyjde rok 2021. Rád bych ale zkusil odrůdy Rosella Purple (Dwarf tomato project), Demidov, Superkluša, možná Saňka. Pokud se mi je ovšem podaří sehnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 2.2.2021 23:25

V žádném případě jsem tou nabídkou nemyslel, že by někdo z nás měl tyto odrůdy udtžovat. Na to ani potenciál nemáme. To dělá někdo jiný často napojený na Tomatoville (prodejci semen, atd.). Plno dobrých odrůd se v průběhu sto a více let definitivně ztratilo. Na to mém seznamu je vidět 63 odrůd ze sta, které jsou v knížce. Věřím, že ty další se ještě seženou, vždyt je to jen něco přes dvacet let. Výhodou je, že všechna ta rajčata jsou dobře popsána a existují jejich fotky.  Když mně napíšete co byste potřeboval na příští rok, tak Vám možná něco seženu. Jsou akce kde se nabízí i několik stovek odrůd. Jinak Rossela Purple mám dojem, že pěstuje Milan, pokud nebude líný, tak něaké to semeno by mohl získat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2776) - 6.138 (?), 3.2.2021 11:08

Vladimíre, dík za "uznání."wink

Bohužel ale Rosselu Purple nemám. Mám Arctic Rose. Z té semínka budou, když to půjde dobře. Udělám jich zásobu. Ze Sophie's Choice taky. Pěstuju je doma, takže nehrozí cizí opylení. Už mám seznam těch, ze kterých se budou brát semínka.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 3.2.2021 11:27

Tak jsem si to spletl. Nějak tak jsem si to pamatoval, nechtělo se mně to hledat.Jinak si myslím, že bychom měli využít toho, že některé odrůdy se u nás pěstují a vzájemně si je vyměnit nebo třeba i bez nějaké protihodnoty poslat jen za poštovné. Není nás tolik, aby nás to zruinovalo. Jak jsem napsal, posílat semena z USA s sebou nese problém, že kdykoliv může být podezřelá obálka zabavena jak myslím že tady psala Katkos. Proto se nesnažím mít velké požadavky. Jinak existuje ještě jedna nabídka ve které se nabízí semena z pozůstalosti Carolyn. Když Carolyn zemřela, tak její bratr předal veškerá semena která měla jednomu jejímu příteli. Je to seznam cca 1200 položek, semena v lahvičkách a sáčcích, některá jsou velmi stará i z let před r.2000. Zúčastním se, už jsem se dohodl, že mu pošlu peníze na poštovné přes platební kartu (je to jen pár dolarů), ale nemohu tady seznam uvést, protože je nezkopírovatelný. Další akce bude jako každoročně MMMM na které se vyskytují skoro všechny odrůdy z té knihy od Carolyn.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika