Akumulace tepla v pařeništi



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?)
16.1.2020 14:57

Perfektné, Vladimíre,  som zvedavá, ako to bude na jar fungovať, možno si aj ja poriadim do skleníka niečo také, pozerala som ponuky na nete.

  Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 13.10.2019 16:55

Tak dnes dopoledne jsem zateplil celý vrchní rám polystyrenem a také jsem si ověřil rozměry na které mně bude stolař řezat ty polykarbonáty (viz. foto). Zítra bych chtěl navozit dovnitř trochu kompostu, hodím tam také nějaký popel a trochu superfosfátu. Potom to zryji a položím na pruh netkané hadici s otvory na zalévání. Na to přijde tkaná černá, ale musím ještě do ní vystřihnout otvory (budu tam pěstovat jen dvanáct rostlin oproti sedmnácti z letoška- byla to hrozná džungle). Nakonec položím okna (zatím bez polykarbonátu) a celé pařeniště zakryji modrou zakrývací folií. Takto to nechám až do února, kdy tam chci napěstovat sadbu nějakých kedluben a salátů. Během března přidám do oken polykarbonát a pokusím se nainstalovat automatické otvírače oken. Jak je tam dám musím namyslet v zimě. Bude na to dost času.
           Vladimír

Zateplený rám
Zateplený rám
Okno s polykarbonátem
Okno s polykarbonátem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.247 (?), 16.1.2020 11:12

Pařeniště mám zazimované. Mám v něm také dané dva copility naplněné zeminou, ve kterých chci v únoru předpěstovat sazenice košťálovin a salátů. Doma už mám ventilátor a k němu solární panel, který ho bude pohánět, když bude svítit slunce. Bude to dobré kvůli opylování a také kvůli odvětrání.

           Vladimír

Ventilátor a solární panel
Ventilátor a solární panel
Pařeniště nachystané na výsadbu
Pařeniště nachystané na výsadbu
Zazimování
Zazimování
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 78.120 (?), 16.1.2020 14:57

Perfektné, Vladimíre,  som zvedavá, ako to bude na jar fungovať, možno si aj ja poriadim do skleníka niečo také, pozerala som ponuky na nete.

  Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 60.20 (?), 2.4.2020 15:13

Pro ty, kteří o to mají zájem:

Dnes jsem stáhl do počítače údaje o teplotách v hlubokém pařeništi s akumulační stěnou a zdvojenými okny a také v nadzemním pařeništi (jen dřevěný rám s jednoduchými okny. Pokud to mohu hodnotiti, tak v tom hlubokém pařeništi by mně teď už v pohodě rostla rajčata, v květnu se nemají venku lépe (každý den několik hodin růstu nad 17°C, noční pokles nikdy pod 4 °C. V tom nadzemním ve dne přehřátí, v noci pokles i pod 0°C. Bohužel, neměl jsem letos dobré sazenice, tak rajčata budu vysazovat až o víkendu. Napřed budu muset zítra přesadit přísady salátů a košťálovin abych pro rajčata uvolnil místo. Půjdou do některého z nadzemních pařenišť. Největším překvapením pro mne je, že teplota v tom hlubokém pařeništi při svitu slunce nestoupá tak rychle a ani nejvyšší teplota není tak vysoká jak v tom jiném pařeništi.

           Vladimír

Nahoře hluboké
Nahoře hluboké
Ze stanice Lesná
Ze stanice Lesná
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.20 (?), 3.4.2020 17:08

Dnes jsem dal do toho pařeniště prvních šest sazenic determinantních rajčat. Nejsou nic moc, ale snad se zbráborají. Znovu jsem si přečetl celou diskuzi a zaujal mně postřeh Ivana o tom, že by bylo vhodné ten teplý vzduch v pařeništi něčím honit. Mám doma ventilátor 5V, 5 W a k tomu solární panel se stejnými parametry. Ještě jsem to nezkoušel jestli to funguje a tak to tam do toho pařeniště nainstaluji. Budu to muset dát nějak provizorně, panel má přísavky, ale propojovací kabel k ventilátoru je jen pár centimetrů. Když to pojede, seženu delší. Bylo by to dobré, mělo by to jet jen když svítí slunce.

Výsadba rajčat do pařeniště
Výsadba rajčat do pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika