Jak na Bršlici - "Kozí nohu"?



PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?)
14.5.2009 8:40

Opravdu nejsem romantik. Polévku si udělám z chřestu, nebo špenátu, salát hlávkový, nebo čekankový. Moč si vypudím ředkví a pivem. Skutečně nemusím stláskat všechno, co mi zapleveluje zahradu. Nevěděl jsem, že ta skvělá brokolice, kterou v červnu sklízím, je pro efekt. Ale když to říkáte, asi ano, chlubím se s ní. A chutná mi. Na rozdíl od bršlice.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 70.100 (?), 14.5.2009 8:40

Opravdu nejsem romantik. Polévku si udělám z chřestu, nebo špenátu, salát hlávkový, nebo čekankový. Moč si vypudím ředkví a pivem. Skutečně nemusím stláskat všechno, co mi zapleveluje zahradu. Nevěděl jsem, že ta skvělá brokolice, kterou v červnu sklízím, je pro efekt. Ale když to říkáte, asi ano, chlubím se s ní. A chutná mi. Na rozdíl od bršlice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 166.66 (?), 14.5.2009 10:56

Hmm, je to sice hezké, ale tento názor patří k lidovému mainstreamu, stejně jako zaručené zprávy o černých sanitkách, nakládající noční chodce za účelem nelegálního odběru orgánů. S realitou má jen velmi málo společného.

Dovolte mi, abych uvedl na pravou míru některé z obecně tradovaných omylů. (souhlasím v tom, že užívání agrochemikálií by mělo být vždy uvážené).

Testuje se vše, a velmi pečlivě, u dnešních agrochemikálií je dán extrémní důraz na rychlou odbouratelnost.  "Doprovodné" látky, se testují též, pokud již nebyly testovány.  Dnešní agrochemikálie mají jako výsledný degradační produkt neškodné, přírodě vlastní látky. To neznamená, že bychom měli být naivně bezstarostní při jejich aplikaci, (je nerozumné používat například chronicky aplikovaný herbicid ála Travin), stejně tak, jako ortodoxně chemii prohlašovat za peklo na zemi a vyhýbat se jí za každou cenu. Je to stejně směšné, jako kdyby pacient s bakteriální pn eumonií odmítal antibiotika s tím :"že, co kdyby mu ty jedy ublížily".

Studií na mechanismy působení (nejenom vlastní toxicitu, ta je u moderních agrochemikálií často za hranicí detekovatelnosti) se provádí nepřeberné množství, pokud máte nějakého známého meditativněji založeného lékaře, můžete sahnout do regálu s agrochemií, podobně jako kouzelník z klobouku vyndat z regálu naslepo libovolnou zemědělskou chemii (například pesticid), opsat účinnou látku a lékaře poprosit, aby našel například na MEDLINE práce, popisující tuto látku. To co jste napsal o neexistujících studiích je s odpuštěním nesmyslné. 

Jen abstrakta prací, které Vám spadnou z medline Vás vytíží edukačně na zbytek života.

Dnes panují takové obavy, že i jen naznačený mechanismus působení danné látky například na buněčnou kulturu a navíc koncentrací, která by odpovídala stavu, kdy by musel příjemce zkoumanou chemikálii jíst po lžících, vede k tomu, že se u takové chemikálie uvede označení "potenciálně riziková".

Ochranné lhůty pracují s větším intervalem, než čas potřebný k plné biodegradaci. Po uplynutí ochranné lhůty může být uživatel bez obav.

Je srandovní psát o "džinu v láhvi" a obávat se jeho vypuštění. Moderní zemědělská chemie přináší samozřejmě nutná opatření bezpečnosti při aplikaci, ale obecně umožnila lidstvu naprosto úžasnou věc - odstranit problém s dostupností potravin.

Pokud by nebyl v uplynulých desetiletích "vypouštěn džin z láhve", na světě by bylo, vlastně nebylo několik set milionů až miliard lidí, kteří by sice byli "povznesení na duchu fyzickou prací a spojení s přírodou", což by byli v pravdě maximálně, protože by, lidově řečeno, "čichali k fialkám zespodu."

Ano, správně jste popsal názor na agrochemikálie, jako romantický.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 122.179 (?), 1.6.2009 23:28

Léčivá bršlice jde úplně snadno zlikvidovat přikrytím neprůsvitnou fólií a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.163 (?), 6.4.2016 16:16

Máte pravdu. proč hned chemii.

Mám rád zahrádku, kde mají své místo i ostatní nejen kulturní rostliny

Ruda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 148.155 (?), 13.6.2011 21:44

Dobrý večer, konečně někdo, kdo nechce na bršlici jít se zbraní hromadného ničení v ruce. Já používám mladou bršlici na výrobu špenátu (resp. jí posekanou osmahnu a posléze podusím na cibulce a česneku na oleji) a musím říci, že s těstovinami je to neobyčejná pochoutka. Bršlice se tím oslabí a za pár let budete jen toužebně hledat nějaké zbylé lístky. No a záhony, kde potřebuju mít od ní klid důkladně zryju vidlema :-)

Lucka V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 227.97 (?), 1.7.2017 18:45

Dík za příspěvek, konečně někdo normální. Chemie až na poslením místě, pokud už to jinak nejde. Proč děláte zahrádku? Stačí čím nás krmí zemědělská velkovýroba. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 95.120 (?), 17.5.2013 15:12

Bršlice(kozí noha) je také léčivá.Používá se k léčbě dny.Bolestivé klouby se obkládají drcenou bršlicí.kdo nezažil bolesti kloubů, způsobené krystalky kyseliny močové-neuvěří.Bršlici nemusíme jen ničit jako obtížný plevel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 1.7.2017 20:15

Reagujete na post 6 (slovy: šest) roků starý. Dovolím si touto cestou Lucku V. pozvat na sklizeň, má-li karhátí málo, dovolím jí sklidit si všechnu z mého pozemku. Zaručuju, že té lahodné pochoutky bude mít dosyta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Bretislav - (38) - 197.113 (?), 23.7.2011 13:07
Přesně! Nesnáším používání veškerých chemikáliích na zahradě, ať se jedná o hubení plevele či slimáků, obojí nemám rád, ale s obojím lze bojovat i inteligentně, ne ta jak tomu bylo v minulém století. Bršlice mi sice vadí, protože vždy roste pod trvalými porosty, zvláště pak pod růžemi, odkud se velmi blbě pleje a vypadá nepěkně, ale na záhonech bez trvalek je proti ní nejlepší důsledné pletí a rytí půdy aspon do 25 cm, vytáhnout se musí opatrně všechny oddenky a kořínky, které se rády lámou a tak na záhoně přežívají roky, i když záhony povrchně okopáváte. Druhá zásada v boji proti bršlici je neustále jí oslabovat - trhat ty mladé lístky. Netušil jsem, že je to léčivka, tak btw děkuju za radu. A když už musíte použít herbicidy, zásadně s nimi nepostřikujte, stačí malým štětečkem natřít kousek lístku bršlice. Tak aspon nebude herbicid všude po záhonu. Ať si výrobci těchto jedů říkají co chtějí, do půdy se zkrátka dostávají. Tak jen ať se pak nedivíte proč vám usychají mladé výhony růží apod.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.54 (?), 4.5.2007 4:28

je pryč. Argumenty , že je proti roundupu rezistentní jsou nesmyslné. Sám jsem kompletně zakládal nový trávník na zanedbaném pozemku koupené nemovitosti - 1200m2.  JAk se u nás říká husí , nebo kozí packa byla všude ve velkých splývavých plochách. 

Jedno velké balení Roudupu a bylo po problému......Odolné plevely mají masivní kořenový systém a mohutná vodivá pletiva - prostě potřebujete větší kvantitu , aby jste zabil celý objem  hmoty  plevelné rostliny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika