Jak na Bršlici - "Kozí nohu"?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 1.60 (?) 
11.8.2006 9:23, zobrazeno: 144273x

Od sousedky se mi do zahrady rozlezl plevel Bršlice - Kozí noha. Protože má oddénky pod zemí je téměř nezničitelná. Hodně se mi rozrostla mezi malinami, kde se i těžko dá vytrhat. Dá se zničit nějakým postřikem ale abych přitom nezničila i maliny?

Děkuji za odpověď

Hana Bretšnajdrová

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 191.35 (?), 12.8.2006 13:46

Velmi brzy z jara /jen co sleze sníh/  posypat záhony Casoronem G. v množství dle návodu. Je to selektivní půdní herbicid do ovocných stromů a keřů. Pak aspoň měsíc půdu neokopávat, aby se vytvořila herbicidní vrstvička, dále je lehounce kypřit velmi zřídky. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.247 (?), 16.1.2007 21:45
S Casoronem mám také výborné zkušenosti, pokud v létě nebo na podzim bršlice objeví použijte Garlon.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.30 (?), 11.3.2007 17:12
A já zase doporučuji Roundup.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 146.247 (?), 13.3.2007 22:05
K Roundupu je bršlice tolerantní, pouze zbrzdí růst, ale v příštím roce obrazí v plné síle.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 14.3.2007 8:23
Jsou zahrady , kde je bršlice nejhorší plevel a jsou jiné, kde vůbec neroste. Vyhovují jí vlhké, těžké, jílovité, trochu kyselé, ale poměrně humozní půdy.  Nejhůž se likviduje v trvalých porostech, které nelze pravidelně zrýt - maliniště, školka apod.
Roundop je systémový, ničí vše, tedy i bršlici, ale ze zkušenosti vím, že dřív pochcípe vše ostatní , včetně pěstopaných plodin, kozí noha jako poslední. Díky spleti oddenků tvoří dceřinné rostliny do nichž účinná látka nepronikne v dostatečné koncentraci. Bršlici lze velmi obtížně vymýtit, ale lze ji vcelku účinně potlačit. Vylehčením a zvýšením propustnosti půdy, neutralizací kyselosti a pravidelným odstraňováním nadzemní části slábne i jinak vitální kořenový systém. 
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 4.5.2007 10:50

Potvrzuji, že bršlici omezuje a likviduje časté sekání. Musí se sekat vždy tehdy, jak bršlice vytvoří první lístky. Ty se useknou, takže bršlice nemá čím provozovat fotosyntézu, stonkem to nejde, zatímco trávě zbude spodní část listů, která funguje. Bršlice proto postupně skomírá, zatímco tráva zůstává nebo sílí. Ale když se to na chudých nehnojených půdách přežene, rozšíří se tam zase vedle trávy nízké kobercové rostliny. Takže kompromis.

Časté sekání aspoň rok je jako dobrá příprava na rekonstrukci trávníku, protože omezí nebo úplně zničí oddenkaté rostliny, jako je ta bršlice, které nejdou úpravou půdy dost dobře odstranit. Případně je dobré na jejich oslabení před likvidací roundapem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.229 (?), 15.8.2008 11:35

Asi Vás zklamu, ale Casoronu G je díky EU odzvoněno. Dozvěděla jsem se to od dodavatele. V EU se nesmí používat žádný herbicid, který zůstává v půdě a pomalu se odbourává.

Rada zní: předzásobte se, než EU přijde zase na to, že to je totální pitomost a třeba začne něco podobného sama vyrábět. Casoron G je, tuším, z dílny USA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 186.98 (?), 18.12.2008 10:33

Fascinuje mě jak se dnešní záhrádkáři a zahradníci neobejdou bez pesticidů. A čím drsnější prostředek s delším účinkem = delší setrvání reziduí v půdě, tím lépe. Je naivní myslet si, že když je u něčeho napsáno selektivní nebo zdraví neškodný tak to musí být pravda, často se netestují doprovodní látky, ochranné lhůty jsou přibližné, protože klinické studie nikdo nedělá, rezidua pak přecházejí jak do těch vašich malin tak třeba do vody ryb atd. tyto mechanismy jsou obecně známé. Ano bršlice může být protivná, ale přece jen proč riskovat vypuštění démona z láhve. Mimochodem bývala to dříve i rostlina užívaná k přípravě salátu a polévek a jako většina našich bylin je to léčivka působící močopudně a proti revmatu. Proč to tu vlastně píšu dnes vetšina lidí zahradničí pro efekt ne pro potěchu a povznesení ducha fyzickou prací a spojením s přírodou s bonusem vlastní úrody. Omlouvám se těm zbytkům romantiků jichž se tento přístup netýká

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.129 (?), 14.5.2009 7:55

Súhlasím s Vami, v mojej záhrade sa nachádza všetko. aj kultúrne rastliny aj volne rastúce a verte, že každá rastlinka má svoj účel.Zber, sušenie alebo použitie čerstvých mi robí velkú radosť a hlavne úžitok.Paula

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika