Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Pálení > Zakalená slivovice

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.122.179 (?)
22.12.2009 8:03

Říká se také, že to dělají slabší kvasy.Jak silný jste měl tzv."leiter",t.j.jakou průměrnou koncentraci naměřili po prvním procesu(pokud byl použit starý postup pálení a přepalování)?  AB

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
To by bylo dobře, kdyby to bylo tak jednoduc..., Miloš Vysloužil, 5.9.2017
Zakalení je projev teplotního šoku při ředěn..., host, 4.9.2017
Ovocné vosky jsou složité organické molekuly s vys..., host, 9.4.2017
Ovocné vosky?Teploty destilace, vosky?Prosím..., host, 7.4.2017
Ano, někdo z patriotismusu po svých předcích..., host, 22.12.2016

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.234.150 (?)
19.12.2009 22:01, počet návštěv: 188986
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, z pálenice jsem dostal slivovici mírně zakalenou s bílo modrým jakoby kouřovým nádechem. Prý by to mohlo být tím, že v kvasu bylo více zbytkového nevykvašeného cukru a zakalení by se mělo časem ztratit. Máte s tím někdo zkušenost? Slivovice má 57,5% Dějuji Zdenek

Připojit reakci   

Zakalená slivovice

20.12.2009 7:37
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Moje zkušenosti na něco takového jsou: mírný zákal se za čas odstraní sám.S obsahem cukru to nespojuji, spíše s vodou na ředění.   AB

Připojit reakci

Zakalená slivovice

20.12.2009 11:24

Díky. Vše co jsem k tomuto dohledal se většinou týkao ředění měkkou vodou  (viz jiné diskuse zde). Narazil jsem ještě na článek, ze kterého mi vyplývá, že vliv by na toto mohlo mít oddělování frakcí, kdy "dobíhající podíl se ohlašuje poklesem stupňovitosti a mléčně zakaleným destilátem". Každopádně pálím už asi deset let a nikdy jsem slivovici zakalenou nedostal. Zdenek

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.176.7 (?)
22.12.2009 0:28
Mne se včera stalo to same. 21 litru hruskovice s opálovým zákalem. Zadne redeni. Mohl to nejak zdrbat palic? A to hlavni - ztrati se to? Nebo se to vysrazi a klesne to ke dnu? Palic tvrdil ze to hrusky delaji a ze se to do 14 dni ztrati. Bylo to moje prvni paleni, takze jsem z toho na vetvi. Prosim vi nekdo proc k tomu doslo, aby se to neopakovalo? Diky. Winkler
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.180.197 (?)
22.12.2009 1:07

Vzpomínám si, že jsem stejný problém řešil s chemikářem na střední škole a jeho doporučení bylo přefiltrovat přes filtrační papír. Tehdy to opravdu pomohlo. Ale nevím, jak je to s dostupností filtračního papíru dnes .

Zkuste to a dejte vědět.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.65.50 (?)
22.12.2009 8:35

Nu, 21 litrů pálenky bych přes filtrační papír překapávat nechtěl.
Přiznám se, že se mi to v palírně ještě nestalo. Dřív se mi občas pálenka zakalila při ředění studniční vodou, ale i ten zákal časem vymizel.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Lada4 (8) - xxx.xxx.128.84 (?)
5.1.2010 21:07
Dobrý a rychle čistící filtrační papír je na mléko. Používají ho v kravínech, mlékárnách nebo sýrárnách.Na destilát je perfekní.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.255.189 (?)
3.4.2011 14:13

jste velmi blízko

Připojit reakci

Zakalená slivovice

22.12.2009 8:03

Říká se také, že to dělají slabší kvasy.Jak silný jste měl tzv."leiter",t.j.jakou průměrnou koncentraci naměřili po prvním procesu(pokud byl použit starý postup pálení a přepalování)?  AB

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.176.7 (?)
22.12.2009 9:46
Diky za reakce. K tomu kvasu: koncentrace merena nebyla, hrusky dokvasily asi v puli listopadu (skraloup se ponoril) a kvas stale hezky vonel a vypadal slibne. Bylo ho asi 220 l a z nej nateklo 21 l/55.5. Tesil jsem se na vysledek a ted jsem slusne receno zklamany. Palirna byla moderni.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.47.69 (?)
22.12.2009 11:05

Dobrý den, taky jsem měl párkrát zakalenou hruškovici. Palič říkal, že se to občas stává, ale neřekl proč. Po čase se to zakalení stratilo:-)

Připojit reakci

Zakalená slivovice

22.12.2009 13:09

Jestli je pálenka chutná - voní a neškrábe, nebuďte zklamaný. Patoků, které jsou cítit kdečím, škrábou v krku a bolí po nich hlava, vídáme kolem sebe plno a jsou přitom čiré jako křišťál.  Skutečně dobrá hruškovice je, s ohledem na choulostivost hruškového kvasu,  poměrně vzácné pití.  

Připojit reakci

Zakalená slivovice

22.12.2009 16:40

Mám tu dobrou zprávu. Zakalená slivovice se po třech dnech v otevřeném demižonu sama vyčistila. A navíc bych řekl, že letošní má lepší vůni a chuť než loňská "nezakalená".  Zdenek

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.220.205 (?)
29.11.2010 17:38

Je to přesně tak, nicméně čerstvé destiláty škrabou všechny, až časem se "zakulatí". Ovšem zakalený destilát cosi signalizuje a na filtraci moc nevěřím, protože to je operace na oddělení jakýchsi pevných podílů od kapaliny, ale zákal vzniká obecně ve chvíli, kdy se do vodně-alkoholického prostředí dostává komponenta, která není rozpustná v tomto prostředí, připusťme 50%- ního lihu. V případě hruškovice je to zcela zaručeně octan ethylnatý, který je v hruškovém lajtru, lutru, na Slovesku vodky, bohatě zastoupen, a pokud není dobře oddělen je zodpovědný za zákal a bolení hlavy. Jak se dá oddělit?  Neradím přidávat vápno do lutru, o tom tu je na portále "Vápno do kvasu" rozsáhlá diskuse. Problém je především v tom, že zmýdelnění na octan vápenatý je doprovázeno i likvidací velmi cenných amylacetátů, které jsou přítomny v koncentraci nižší než-li 0,1 % a také jiných stopových, vonných sloučenin. V úvahu připadá jedině pozorné a hlavně pomalé odebírání úkapů při minimálním příkonu energie do vařáku, ovšem na to nemá palírník nikdy čas. Prostě během několika min. max 10 "natočí litr předků", prohlásí, že je hotovo a že se bude brát jádro. Důsledkem je pak neúnosně vysoká koncentrace octanu ethylnatého v destilátu, ve vůni takový destilát neuráží, ale ta rána po večerní konzumaci! Také je pravda, že se časem tyto destiláty vyčeří, vysvětlit to neumím, ale určitě to souvisí s rovnovážnými vztahy, které se časem ustavují v systému voda- etanol - octan ethylnatý. Pan dr. Vysloužil má pravdu, opravdu dobrá hruškovice je vzácné pití. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.64 (?)
15.1.2010 9:31

Kurec s tím jsem bojoval taky když jsem začínal občas se mi něco skalilo a to ještě před zřezením. časem jsem přišel na závadu všechno dělal cladič jakmile mi vyskočila teplota kořalky na výstupu s něj nad 20 stupňů celsia pozoroval jsem mírné kalení.teď to udržuju pořád na 18 stupních a nekalí se to nikdy, je fakt že mám o třetinu větší spotřebu chladící vody ale výsledek je jednoznačný.Dále se také může destilát kalit rychlostí pálení, pokud v palírně spěchají, doporučuji ji změnit za jinou.Logicky - destilace je změna kapalného skuopenství na plynné a následného sražení chladem zpět do kapalného, tímto spůsobem se pevné látky nemohou dostat do destilátu. Takže zo to může palírna která má buď špinavý aparát, nebo nedestiluje ale spíš sublimuje

Připojit reakci

Zakalená slivovice

3.4.2011 14:10

rychle vypálený kvas na výší teplotu bere sebou i sediment.spravi se to znovu vypálením, přidáním mléka a vytvořenim škraloupu jako přírodního filtru zakalení zmizí

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.72.3 (?)
13.1.2012 12:34

Určitě se to ztratí.Zmrazte kořalu a zákal zmizí

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.13.130 (?)
11.3.2015 19:01

Slivovici mám v mrazáku a je pořád zakalená...

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.236.138 (?)
13.3.2015 18:23

Ten zákal způsobují vonné komponenty, v horším případě dokap, případně ovocné vosky, ty tedy v každém případě. Ovocné destiláty do ledničky nepatří a do mrázáku už vůbec ne. Myslel jsem si, že Vás na to někdo upozorní už dříve, ale několik dní nikdo nereagoval, co nadělám. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.110.126 (?)
5.12.2015 19:07

O zakalení píše Dr. O. Vondráček takto: Vysokoprocentní ovocné destiláty obsahují však látky, které jsou rozpustny v alkoholu, nikoliv však ve vodě. To má za následek, že při zředění destilátu vodou na sílu vhodnou pro konsum se tyto látky vyloučí a způsobí zákal. Užije-li se ke zředění destilované neb měkké vody, skládán se zákal jen z látek vyloučených z destilátu: použije-li se však k tomuto účelu vody tvrdé, může býti zákal zpsoben též solemi z této vody vyloučenými... V takových případech je zákal složen jednak z jemných klčků, které se během doby usadí na dně, jednak z jemného závoje, který jest trvalý, dodávající pálence bílé neb slabě namodralé barvy. Odstranění tohoto závoje je spojeno s jistými technickými obtížemi.

...Tvoření se zákalů je v pálenkách je závislé ještě na jiných činitelích, zejména na teplotě...

Tolik citace a dál zkráceně k odstranění jemných klčků a sedlin stačí filtrační papír (třeba filtr na kávu) jemné kaly se dají odstranit čiřidli například mlékem. Pokud jde o teplotu, zákal se zvětšuje s ochlazením pálenky. Doporučuje se tedy pálenku nechat ležet několik měsícú aby se zákal vyločil a usadil u dna.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.12.2015 21:08

Názory citovaného autora nezpochybňuji, protože znám jeho dílo, nicméně se v tomtom případě domnívám, že se jedná o ovocné vosky. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Jaroslav David (159) - xxx.xxx.51.179 (?)
7.12.2015 5:12

No však autor nijak neuvádí že by to mělo být něco jiného než vosky. Prostě jsou to látky které jsou v alkoholu rozpustné více než ve vodě. Taky to můžou být i nějaké tuky. Mám zkušenost, že zejména letní ovoce jich obsahuje více. Náchylné ke kalení jsou například meruňky, třešně, letní jablka (žňovky). Trochu lepší už je to u podzimních jablek a hrušek a takové švestky Karlátky co se sbírají až skoro na sněhu (někdy, když je :-)) a pálí kolem vánoc - s těmi jsem neměl problém nikdy.

Osobně se se zákalem moc neperu. Na ředění používám destilovanou vodu a pokud zákal vznikne, zatím vždycky se "uležel" a časem se pálenka vyčistila.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.198.156 (?)
7.4.2017 19:33

Ovocné vosky?Teploty destilace, vosky?Prosím o poučení, jak na něcool

Připojit reakci

Zakalená slivovice

9.4.2017 14:38
Ovocné vosky jsou složité organické molekuly s vysokou molekulovou hmotností, které se do destilátů dostávají ve stopových koncentracích díky azeotropii. Jsou velmi vyhledávané a ceněné zvláště v kosmetickém průmyslu, ale v palírnách, které jsou vybavené kolonami, způsobují značné problémy neboť se v těchto zařízeních usazují a zneprůchodňují patra a zvyšují tlak v zařízení. Jsou rozpustné ve zředěném roztoku hydroxidu sodného. V ovocných destilátech precipitují již při koncentraci kolem 45%. Vzhledem k tomu, že výrobci ovocných destilátů dodávají na trh své výrobky s koncentrací 40%, musí tyto sloučeniny odstranit, aby se výrobek nezakalil. Dělá se to tak, že se surový destilát ochladí na - 15 °C a pak zfiltruje na kalolisu. Tento postup je ovšem u malovýrobců neaplikovatelný, protože nedisponují zařízením s velkou filtrační plochou. slosar-petr@seznam.cz
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.189.242 (?)
1.2.2014 20:14

podle všetkého je to z pálenice, nemal dostatečne umyté trubky kde bola medenka, nie je to žiadna chyba, treba to preliat cez filter, já používam filter na mlieko, je úplne jemný a zachití všetko

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.100.131 (?)
11.3.2014 22:22

dobry den, chtel bych poprosit o radu. Po vypaleni slivovice zredenou na 50% se pri vetrani po 3 dnech objevuji v demizonech hnede usazeniny jsou na dne ci pluji. Sem ta se ukaze na hladine i nejaka "mastna" mapa.

Paleni trvalo asi 2 - 2.5h. Palit jsem byl 1. po 4 dnech odstavky.

Dokap ma palenice autostopem na sile 40%. cimz i skoncila. Redeno studnicni vodou z polskych Beskyd (alespon bylo receno).

Poprve filtrovano - prelevano pres platynko. Po dvou dnech se objevilo znova. Dnes 11.3 zkousim pres filtracni papirky tak uvidim.

Vypada to jakoby to bylo necem napadeny. Ci jestli by to nemohl zpusobit demizon, ktery byl urceny pro prepravu, ve kterem kvasil cider, ale byl vymytej.

Diky za rady

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.4.162 (?)
21.3.2015 19:32

Já jsem sehnal na 20l sliovice, púl litru 69% sliovice, trnkové,a nalel do demižonu, sliovice je čistá.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.146.27 (?)
28.2.2010 18:46

dobry den prosim vas muzete mi poskytnout nejake informace ohledne oddelovani frakci a mlecnosti daneho destilatu abych si mohl doplnit sve znalosti ohledne tehle zajimave problematice

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Jaroslav Pokorný (25) - xxx.xxx.75.64 (?)
7.1.2015 0:15

Pálenky by se měly ředit výhradně destilovanou vodou - ale skutečně destilovanou, nejlépe asi z lékárny. Měkká voda má příliš mnoho rozpuštěných látek a "destilovaná" voda z drogerie fakticky destilovaná není, jen přehnaná přes iontoměnič.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Bumblebee Alois bombíni (1398) - xxx.xxx.179.38 (?)
7.1.2015 16:37

Taky už několik let ředím destilkou z lékarny, kde na počkání nadestilují 1l/10Kč libovolné menší množství.Většinou beru 20l.Jenže je problém si najít lékarnu, kde vám tuto službu provedou za levný peníz.Zkoušel jsem u jiných lékáren, a všude mi nabízeli velmi drahou destilku.Cenu už zpaměti nevím, ale matně pamatuji že to bylo 30-50KČ/L.Zřejmě ji oni sami nevyrábí,ale dovezou v barelu/kanystru.

Ještě v době, kdy jsem destilku nepoužíval, ředil jsem npř.z pramene lesní vody, nebo jsem kupoval kojeneckou vodu.Zakalení destilátu se nikdy nekonalo, ani když byl procentuální obsah hluboko pod 50%.Zakalení destilátu jsem ještě neviděl,tím netvrdím,že s ním problémy nejsou.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

12.1.2015 17:10

No, jak myslíte. Mně se 10 Kč za litr destilky zdá docela dost. V Kauflandu kupuji 5 l kojenecké vody za 26 Kč. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

13.1.2015 9:49

Jenže s kojeneckou vodou to pořád nebylo ono.Bez destilky to nebylo a nebude nikdy ono.

Když jsou dva demižony s destilkou a npř. kojeneckou postaveny vedle sebe, na první pohled je zřetelný rozdíl v průzračnosti, jiskrnosti obsahu destilky.Navíc v destilce nejsou(nebo malé množství) obsaženy minerály... hlavně vápník.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.92.38 (?)
13.1.2015 11:02

Troufám si tvrdit, že když postavím vedle sebe 3 demižony - s destilovanou, kojeneckou a vodovodní vodou, rozdíl v průzračnosti okem (alespoň já) nepoznám. Osobně používám k ředění destilku (mám ze zákalu strach), ale kdybych měl jistotu, že zůstane destilát čirý tak jako ta voda, bral bych asi tu, která nejlíp chutná. Což destilovaná není.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Standa_hk (5596) - xxx.xxx.223.242 (?)
13.1.2015 11:53

Asi užívám zlatou střední cestu - převařenou vodu z vodovodu. Převařením se vysráží nadbytečný vápník a hořčík, a současně se také vytlačí rozpuštěný vzduch.

Pokud by chtěl být někdo preciznější, může to přefiltrovat přes patronu s iontoměniči a aktivním uhlím (Brita, Maxtra,..., Braun).

Jinak nedělejte si iluze, že destilovaná voda (napsáno na lahvi) je vyráběná destilací. Správně by na lahvi mělo být napsáno "demivoda", protože se vyrábí deminerelizací filtrací přes silné průmyslové iontoměniče.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.213.106 (?)
2.9.2011 19:59

Přátelé i s detilovanou vodou se vám 90% destilát při ředění zakalí. I chuť se změní a zákal za dva měsíce zmizí.Nicméně, jestliže chcete mít prvotřídní SLIVOVICI, je třeba postup ředění OTOČIT.  Přišel na to můj 15-letý syn  ;-) , Nalej-te des.vodu do slivovice a máte prvotřídní SLIVOVICI bez zákalu. Chemický proces se otočí a ačkoliv se zahřeje, tak se nezakalí a má super chuť.  Roky jsem si s tím lámal hlavu, proč se mi už nedaří a problém je opravdu v opačném postupu ředění!!!

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.176.36 (?)
3.9.2011 11:06

Pálenka (slivovice) není "silná žíravina" a proto jsem nepředpokládal, že by někdo postupoval jako při ředění "žíravin" (tj. lití žíraviny do vody). Vždy liji vodu do pálenky...  cca 30 let.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

vinetou (1) - xxx.xxx.0.70 (?)
5.9.2011 12:14
panove palici jeste jednou se ptam, proc se cira palenka jak merunkovice tak dalsi smes ovoce, po schlazeni zakali, a po silnem podchlazeni jde pres platno prefiltrovat a pak je cista aji po schlazeni.,ze se palenka nema chladit to uz vim.proste pri pokojove teplote je cista a podchlazena se zakali.ale proc??v zadnem pripade tam neni dokap a pred chladicem je i olucovac nezadoucich produktu.dik za radu, Kuba.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.9.2011 17:27

a pred chladicem je i olucovac nezadoucich produktu

To by mě zajímalo, jak tohle funguje? V takovém zařízení se může chytit pouze velmi prvotní destilát, protože vyvíjející páry destilátu celý prostor velmi rychle vyhřejí na přibližně 80 °C a pak už tam nic nezkondenzuje. A ještě hůř. Pokud nemá tento odlučovač ventil, kterým by bylo možno alespoň oné minimum vypustit, tak se jeho obsah brzy vypaří. Takže ventil nepochybně má, ale funguje opravdu krátkou dobu. Poradil bych Vám, abyste opustil zchlazování destilátů a máte po problémech. Ovocné destiláty jsou v podstatě ethanolicko-vodné roztoky desítek organických sloučenin v koncentraci často nižší než-li 0,1 %. Rozpustnost jednotlivých molekul je závislá na koncentraci ethanolu (50% je tedy koncentrace bezpečná, ale 40%, to už může být problém) a také na teplotě tohoto roztoku, chcete-li destilátu. Pokud tuto teplotu necitlivě snížíte, objeví se zákal, což je projev toho, že se snížila jejich rozpustnost, ale je to také jistý znak kvality destilátu, dokazující, že vonných i chuťových složek je dostatečné množství na to, aby k tomuto reversibilnímu jevu došlo. Takže se po zvýšení teploty na pokojovou zase vše vyčeří.  slosar-petr@sezam.cz 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.9.2011 12:00

Ještě k odlučovači nežádoucích látektechnická poznámka... lze použít jen při první destilaci (na jednoduchém destilačním aparátu) a aby tento „přístroj“ fungoval, musí být instalován až za chladičem (potom odstraňuje tzv. přebytečné „oleje“ např. z jalovčinek, či při „zpracování“ pomerančové kůry). Používali ho kdysi naše lihovary (navrhl Ing. Zeman, lihovary Praha, někdy v 70 letech minulého století, na principu tzv. „florentinské lahve“) a nevím, zda se dnes ještě využívá. Pro domácí použití je to dost problematické (vzhledem k potřebnému objemu lutru k oddělení „olejů“ – bylo to cca 40 litrů), ale i to by se dalo přizpůsobit na menší objem (důležitá je „doba zdržení“ pro možnost vystoupání kapiček oleje na hladinu).
Naposledy jsem viděl podobné zařízení v ukázkách z maďarských palíren, kde byl instalován mezi 1 a 2 destilací (pořad se jmenoval „Průvodce říší destilátů a šel na TV-paprika) ale již na trochu jiném principu (deskový filtr).
Zdravím Ljz.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.171.120 (?)
24.12.2009 11:06

Taky se mi to stalo, je to tím že se ředí něčím jiným než demineralizovanou vodou. U mě to mělo nejdřív modrý nádech a cca po měsíci spadli na dno modré šupiny. Je to hodně zavislé na obsahu alkoholu dovezl jsem si dva demižony ze stejného kvasu ředěné stejnou vodou a v jedno mi to při naředění snad na 50% dělalo ten modrý nádech a v tom druhém při 52% nic. Ale normálně jsem demižon přefiltroval a hotovo. Už mi to neudělalo.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.22.16 (?)
26.12.2009 9:43

jak se dela fitrovani???pres filtrac.papir???

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Martin (978) - xxx.xxx.97.44 (?)
26.12.2009 14:06

Nebo přes kávový filtr.
Martin

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.160.68 (?)
27.12.2009 10:38

Skalení slivovice má víc příčin. Jednou je páleničář to rychle pálí a posledních 5L co přepaluje tak už je to teče zakalené. A za druhé má na to vliv jakou vodu to ředíte - doporučuji koupit kojeneckou vodu 5L- 26kč. Jak se zbavit zakalení slivovice, velmi jednoducho z pet láhve odřežeme dno a flašky dáme obvazovou vatu obyčejnou a přelejeme slivovici, na závěr vatu nekroucat a jen nechat vykapat

Vlasťa

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.166.34 (?)
5.11.2010 19:56
Dobrý den.Také pálíme hezkých pár let a posledních 5 let ředíme perlivou vodou.(normální perlivou, bud' dobrá voda nebo i no name),jednak se líp,,vyčistí" a dříve,,vydýchá".Letos jsem uvažoval vyzkoušet,,zestaření" ultrazvukem, ale jelikož není z čeho pálit, bude to muset rok počkat:(
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.171.120 (?)
2.1.2010 16:49

v lékárničce sem měl takové čtverce, které se používají na překládání ran. Je to vlastně taková hodně jemná tkanina. Ale myslím si že by to šlo klidně i přes tu vatu.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

3.4.2011 14:21

přírodní filtr a hlavně potravinářský je mléko

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.64 (?)
15.1.2010 9:42

Kurec, a můžete mi říct kde mám demineralizovanou vodu vzít?? asi si koupím iontoměničovou kolonu, nebo přístroj na reverzní osmózu.přepich.ředí se normální vodou s celkovou tvrdostí do 5 stupňů tedy měkou vodou, je dobré zjistit taky knk tj uhličitanová tvrdost, i u měké vody může být vyšší podíl uhličitanů a může to skalit destilát.
dobře vypálená se nezkalí při řezení měkou vodou, nesmí se vsak ředit hodně pod 50%  kolem 40% destilát zakalí i velmi měkká voda.Ještě jak se kalu zbavit- když už se zakalí vymrazit na hodně mínus, třeba přes noc do mražáku a ráno odfiltrovat přes trychtýř s vatou nebo papírové kapesníčky, pomalu litra tak za půl hodiny.po dosažení konzumní teploty je filtrát jako křišťál.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

xxxyyy (7) - xxx.xxx.233.131 (?)
2.1.2010 21:49

Dobrý den, chci se zeptat jestli nemá někdo zkušenost nebo jestli se s tím někdo z vás setkal, že při pálení začne téci slivovice zakalená při lihovosti přes 60%

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.226.2 (?)
3.1.2010 13:34

tak to se mi jeste nestalo. Jinak kalna slivovice se sama od sebe nezacne kalit. aspon nam ne a strejdovi taky ne ktery pali uz 50let. Jinak kalna je pokud se naredi tvrdou vodou, cim mekci tim lepci. takze kojenecka ci dobra voda yb mela byt ok.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

xxxyyy (7) - xxx.xxx.233.144 (?)
3.1.2010 14:48

já pálím asi sedm let a stává se mi to právě dost často a přitom tam mám měďený plech v nerez koloně a teplotu držím jak se má celková destilace trvá od rozdělání ohně asi 5hodin 60l lutru a kalné to začne téci kolem 13 náctého litru co vyteče z kolony.Nevím kde může být chyba!!!

Připojit reakci

Zakalená slivovice

jirilan (730) - xxx.xxx.29.121 (?)
3.1.2010 16:18

Zkuste smíchat pro zkoušku trochu z předku alkoholu, z tak zvaného jádra, s tím, co se začíná kalit - to je z části blížící se dokapu.  Je to obsahem etanolu. S klesajícím obsahem etanolu ve vodě, klesá možnost rozpustnosti doprovodných látek nerozpustných ve vodě, které se projevují jako zakalení. Při počátku destilace odchází z lutru s etanolem nejdříve lehké, ke konci pak těžší doprovodné látky. Metanol má bod varu 64st. C, etanol 78 st.C, voda 100st.C. Při destilaci odchází směs těchto 3 hlavních komponentů v množství jejich obsahu v parách v závislosti na jejich obsahu v lutru a teplotě lutru.   Proto je v předku / úkapu /  více metanolu než v jádře a v dokapu je více vody. Doprovodné ostatní látky doplňují tyto hlavní komponenty a podílejí se na vůni a chuti destilátu a jsou žádoucí. Protože obsah doprovodných látek ve kvasu zřejmě kolísá v závislosti na přírodě a jejím vlivu na ovoci, dochází i k těmto nečekaným projevům. Odstraňováním zakalení další redestilací bychom dostávali místo chutného voňavého destilátu jen nezajímavou směs víceprocentního etylakoholu s vodou.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

4.1.2010 19:57

A přitom když ten zákal odstraním což není problém, tak tomu možná nebudete věřit, ale má vinikající chuť i aroma.Každej kdo ji ochutnal tak jí chválí.Ale mě to štve, že se to takhle zvrtne při pálení.Nemohlo by to být třeba tím, že je v koloně málo měďi?Mám tam sice vložený měděný plech a po každé destilaci z něj stírám takový nános který když rozpustím ve vodě tak je stejné barvy jako ten zákal ve slivovici.Neměl bych do kolony zabudovat té mědi více???Prosím kdo máte nějaký nápad poraďte!

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.129.96 (?)
5.1.2010 9:28

Že měď při pálení nějak významně pomáhá, je pověra. Aby to mělo nějaký teoretický význam, musela by být plocha kontaktní mědi obrovská. Já bych žádnou měď nepřidával, možná, že zákal je způsebený právě mědí.

Měděné kotle se vyráběly hlavně proto, že se s mědí dobře pracovalo a pěkně vypadá. Je to hezčí než nerez, ale měď s kyselinami reaguje. Nerez je nerez. 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.101.84 (?)
5.1.2010 13:39

Ta reakce je tam hodně důležitá docela hodně vyvazuje nežádoucích látek. Bohužel nerez s kyselinami reaguje také a docela na úkor chuti.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.1.2010 18:46

Já si myslím, že nějaká meď by tam být měla, váže na sebe síru.A nemůže to být že se mi to zakalí, že při přepalování plním kotel ze3/4jestli ho nedávám moc plný?Ale je mi divný, že tak 13l vyteče krásně čistý a pak se to začne kalit! A nebo může na to mít vliv přestupník nebo výška klobouku?A co myslíte mohlo by pomoci kdybych dovnitř kolony v prostoru klobouku zabudoval něco jako je katalyzátor vyplněný střípky skla nebo skleněných korálků a kosky mědi aby cestou do přestupníku páry přes to procházeli.Myslíte že by se to mohlo vyčistit???

Připojit reakci

Zakalená slivovice

28.11.2010 15:36

To je bohužel omyl, že měď nepomáhá a velká přednost měděných aparatur.  V ovocných máčích hlavně z peckovic,  se vyskytuje ethylkarbamat NH2COOC2H5, který je podezřelý z kancerogenity. Jeho množství, které by se mohlo do destilátu dostat je různé, nicméně dnešními analytickými metodami snadno dokazatelné. Kovová měď tvoří s touto sloučeninou nerozpustný produkt a takto jej z destilátu odstraňuje. Proto je výskyt kovové mědi v destilačních aparaturách důležitý a nesmí se podceňovat, to víte EU. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.58.223 (?)
29.1.2011 14:41

Není to pravda, přitomnost mědi je při destilaci pálenek velice důležitá z jiných důvodů. Nejedná se o otázku zakalení produktu. Na měď se váže ethylurethan, který se uvolňuje při destilaci kvasu a přecházel by jinak do destilátu. Tato sloučenina je kancerogen, jehož přítomnost v alkoholickém nápoji je ze zdravotních důvodů nežádoucí. Právě proto i u kolonových pálenic, které jsou celé vyrobeny z nerezu, je do cesty par vložen "katalyzátor". Je to uzavřený blok, ve kterém je složen zvlněný měděný plech o velkém povrchu. Jeho úkolem je na sebe vázat tuto rakovinotvornou látku. Takže závěrem lze konstatovat, že destiláty, které při výrobě nepřišly do styku s mědí, mohou sice dobře vypadat a chutnat, budou však pro citlivé jedince nebezpečné. 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.92.50 (?)
28.7.2010 19:46

Stalo se mi to samé pálenka je mírně zakalená.Uvádíte, odstraním ho což není problém, no jo ale JAK???

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.5 (?)
26.1.2010 7:00

reakce na "já palím asi sedm let" 60 litů lutru tj asi 60 l 15% etanolu, budeme počítat-30l 30% 15 l 60% tedy může to být i víc a míň,ale podle mně špatně chytáte konec.doporučuji při koncentraci kolem 50% vytáhnout lihoměr a místo něj dát do předlohy decovou skleničku, tak aby vše teklo do ní a s ní to přetíkalo.pak sledujte co to dělá, jakmile se ve skleničce začne kapalina tetelit- jako by jste do ní přiléval průhlednou barvu nebo tak nějak odstavte to a i při třeba 50% to do celkového obsahu nepřidávejte.nechte to vytéct přibližně do 25 % zvlášť pak víc těchto dokapů spojte a vypalte to za velkého oddělení úkapu znova.s tímto postupem nerpoužívám ani teploměr v lih trubce byl asi o stupeň nepřesný a zbytečně mně pletl.senzorika a cit vynahradí veškeré měřící přistroje, teda aspoň u mně.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.217.18 (?)
2.3.2010 18:17
nemam vela skusenosti, ale nedavno som sa docital ze konkretne slivovicu zaciname oddelovat uz pri 40% alkoholu to jest dokvap. Teda ukvap a dokvap destilujeme este raz.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.64 (?)
15.1.2010 9:44

ano mám, popisoval jsem to tady někde o teplotě chladiče kalila se mi někdy i při 55%

Připojit reakci

Zakalená slivovice

xxxyyy (7) - xxx.xxx.233.136 (?)
15.1.2010 13:55

A to chcete říct, že na to zkalení má vliv teplota chladiče?Mohl by jste to prosím rozepsat?Děkuji

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.5 (?)
26.1.2010 7:14

Ano teplota chladiče má vliv a zásadní, chemicky to vysvětlit neumím, ale skuste držet teplotu třeba na 10 st a nebude se vám kalit ani při dokapu 20 %, jako k pití už to jasně není, proto píšu SKUSTE

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.233.136 (?)
15.1.2010 14:04

A jakou rychlost pálení by měl podle vás mít kotel s náplní 70litrů?Já ji mám tak 7 litrů za hodinu a chlazení pouštím přes chvíli a většinou se mi to zkalí kolem 60%.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

15.1.2010 14:18

Na můj vkus je to příliš rychlé. Úkap chce pomalu. Prokap, zvláště zezačátku, se může trochu urychlit a před dokapem taky pěkně pomalu a po skleničkách ochutnávat. Jak se v druhé polovině prokapu pracuje rychle, tak tam nějaký dokap vlítne a už se kazí chuť a zakaluje se.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.64.26 (?)
15.1.2010 15:26

Za tu roky co pálím v pálenici jsem zakalení destilátu tak jak vyšel z palírny nikdy nepozoroval. Pokud jsem naředění na požadované stupně nechal na paliči. taky se nic nekalilo. V pálenici se k doředění používá zpravidla destilovaná voda která výsledný produkt nekalí. 2x jsem po vyvětrání destilátu zkusil doředit sám obyč vodou a zakalení se dostavilo. Z produktu jsem kal odfiltroval pomocí vaty jak je popsáno výše a pomohlo to. Je zvláštní, že při použití vody PERLIVÉ k zakalení nikdy nedojde. j.c.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.233.136 (?)
15.1.2010 16:10

A jaká rychlost by podle vás byla optimální?Ale přitom teplota stoupá pomalu přikládám pomalu a s citem.Když bych ubral na topení tak by to přestalo téci.Už jsem s těch zákalů nešťastnej.Jedna várka mi jde čistá třeba do 40% a druhá se mi zase zakalí při65%.AParát mám s nerezu ale mám tam vložený měděný plech.A nemůže na to mít vliv třeba sklon a výška přestupníku???

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.176.7 (?)
23.1.2010 21:58
Na pocatku tohoto vlakna jsem psal, ze mam taky zakelenou hruskovici z palirny. Mam take dobrou zpravu. Nevycistila se za 3 dny, ale asi za 7 dni. Zadna sedlina, proste se to vyparilo. A navic nadprumerna kvalita.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

29.11.2010 17:43

Svatá slova!!! P.Š.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.78.5 (?)
26.1.2010 7:07

7 litrů za hodinu u 70l kotle??? ty vogo tak to je vyhnané fest rychle, a že se to kalí se nedivím, zajímalo by mně jaký máte průměr lihové trubky a velikost chladiče, mi by z toho při takovém ohřevu tekla kořalka asi 40 stupňů teplá a vlastně ani netekla, protože dřív by mi střelil kotel topte tak aby vám u takového objemu kotle jak popisujete tekly max. 2 l za hodinu.dyť při vašírychlosti to musí být nepoživatelný utrejch?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.233.144 (?)
27.1.2010 0:10

trubka má průměr 22 a teče to jen takovým malým vláskem a chladič má průměr asi 40 cm a výšku 70cm

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.233.144 (?)
27.1.2010 12:45

Náplň kotle 70l destiluji zhruba 6hodin a ze začátku mi to teče kolem sedmi, šesti litrů za hodinu.To se vám zdá moc?Když míň  už to nejde slivovice vytéká takovým slabým vláskem.A od kolika% se vám to začíná kalit?A v kolika % ukončujete destilaci?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

27.1.2010 13:50

Kapat musí, kapat.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.168.102 (?)
10.2.2010 13:28

Zakalení mám zkušenost s hruškovicí. Po vypálení byla čistá a asi za 2 měsíce se udělal plovoucí modrobílý zákal. Chuťově nebyla narušena a tak jsem ji přefiltroval přes filtr na kafe (sežene se v prodejnách, kde prodávají kafemašiny)  a zase OK.  Destilaci neukončuju podle procent, ale podle chuti. Někdy i v 58 %.  Přesvědčoval jsem paliče u pálení švestek o skončení při 48%. Stále mlel, že právě teče " královská", ale nakonec to utnul a dal mi zapravdu. Jak uvádí jiní, radějí výbornou pálenku, než množství smradu. Nakonec ten zbytek si můžete nachytat a použít jinak nebo s dalším pálením. P:

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.81.114 (?)
1.11.2010 13:09

Zdravím to se mi snad ještě nestalo, odstavuju většinou tak kolem 15ti podle chuti. Několikrát se mi už povedlo, že bylo nutné odstavení z důvodu přílišného zředění slivovice. A chtěl bych se ještě zeptat jak je možné že v pálenicích dochází k rychlejšímu pálení??? Je to tím lepším chlazením nebo čím?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

17.12.2010 18:45

Neumím si představit, že by v nějaké palírně odstavovali proces při 15%, běžně se destilace přerušuje při 43% nebo podle přání zákazníka, což je správnější, obecně nejsem přítelem této technologie neboť i při 43% se může dostat do destilátu dokap a jsem rád, že již funguje palírna, která se řídí přísně jen teplotami ve vařáku a v hlavě kolony, a proto nepotřebuje deflegmátor ani epruvetu. A proč dochází v pálenicích k rychlejšímu pálení? No, protože topí jak na lokomotivě a mají dostatečně výkonný, převážně měděný chladič, ale kdo to pak má pít? slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.169.36 (?)
18.12.2010 10:03

To mi připomělo můj poslední pobyt v pálenici, když jsem se snažil z páleníka dostat nějaké rozumy. Na otázku, do jaké teploty nechá druhé pálení, mi odpověděl, že to není důležité, asi jako při prvním-do 100 st.,což si myslím, že je nesmysl.Asi proto se tam může příliš brzy dostat dokapová část.To mně jen dokazuje, že většina pálenic pří destilaci spěchá.Co je platné, když si pohrajete s kvasem, a přitom pálení není podle vašich představ.Já mám jedinou pálenici v širokém okolí, takže nemám na výběr.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.22.251 (?)
18.12.2010 21:06

Mluvit o % ukončení je těžké, protože % na lihoměru na odtoku před měřidlem záleží na teplotě chlazení. Tam může docházet ke zkreslení.  Myslím a mám vyzkoušeno, že většina vůní a chutí jde až když teče 45% a méně. Někdy dokonce až při 35%. Pokud někdo ukončí pálení při 50%, jeho průměr v demižonu bude 65% (vše orientačně) nebude mít charakteristickou vůni a chuť, jen to bude lihovité.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

19.12.2010 17:36

To je samozřejmě pravda, že hustota je závislá na teplotě, většina hustoměrů je kalibrovaná na teplotu 20 °C, takže je-li teplota vytékajícího destilátu vyšší než-li 20 °C, ukazoval by lihoměr vyšší hodnotu objemových procent lihu. Ovšem o nějakém významnějším zkreslení můžeme mluvit až při teplotách nad 25 °C nebo 15 °C, kdy by zase lihoměr ukazoval citelně nižší hodnoty, než-li jsou ty pravdivé. Budete se možná divit, ale chutě a vůně jdou ruku v ruce a vůbec neplatí, že jsou frakce, chcete-li % lihu kdy vytéká z kolony jen líh. Moje zkušenost je taková, že neobyčejně voňavá frakce jde již od 76,5 °C v hlavě kolony (toto platí především pro třešně, višně, meruňky a miralelky a také platí pořadí, ve kterém jsem to napsal), chutě jsou také významné, ale ne zase tolik, mluvíme-li o této teplotě. Tady je třeba se zmínit o jediné komoditě, zcela ojedinělé mezi ovocnými destiláty a tou je oskerušový destilát. Oskeruše (Sorbus domestica) je vskutku posvátný a vzácný slovácký strom, zpracování plodů po dokončeném kvašení vyžaduje odebírat jádro již od 65 °C, kdy tečou ty nejcenější a nejvoňavější složky. Milovníky tohoto, v naší zemi nejdražšího destilátu, bych rád na tomto místě upozornil na to, že nejkvalitnější spektrum těchto destilátů mohou za směšný peníz ochutnat ve Tvarožné Lhotě na hodonínsku při každoročních oslavách oskeruše.Tím chci říci, že na začátku destilace máme šanci zachytit voňavé složky destilátu, ke konci pak více ty chuťové, které jdou ovšem v celém spektru procent tekoucího lihu z kolony. Máte pravdu v tom, že pokud někdo ukončí destilaci při 50%, bude destilát lihovitý. Proč? No protože mu tam bude chybět spektrum vyšších molekul, které se do destilátu dostávají díky azeotropii (toto je schopnost molekul s významně vyšším bodem varu, často nad 200 °C, dostat se do finálního destilátu v množství, často méně než-li 0,1 %, ale chuťové pohárky to umí rozeznat), ale na 35% bych určitě nečekal. Za těchto okolností bude destilát kontaminován dokapovými složkami a čím nižší koncentrace lihu, tím hůř. Bratru 30 let jsem zkoumal tyto závislosti, výsledkem je zrealizovaná, nová technologie výroby ovocných destilátů v palírně Malá Ledská u Častolovic. Nepotřebuje epruvetu (průtokové zařízení na měření koncentrace lihu) ani deflegmátor, tahle zařízení patří do minulého století, spíše jeho první poloviny. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

j. c. (141) - xxx.xxx.190.64 (?)
19.12.2010 18:35

Přesto, že v dubnu obvykle nevím kam dřív skočit, děkuji za tip na parádní výlet za oskeruší. Doma bude mít pracovní název cesta za poznáním.   :)

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.255.91 (?)
17.1.2011 21:56
Tak rad bych se jeste vratil k teme zakalena slivovice. Palim uz snad 20 az 25 let, a ted se mi po dva roky stalo, ze pri paleni prvni sklenice (4 litry) natekly uplne ciste, a nasledne zacaly mit namodralou barvu. Jako by tam byly mikrospopicke castecky, ktere ve svetle jdou do modrava. Vubec nemuzu pochopit cim se to muze stat. Palenici mame od vyrobce, celou z medi. Se svagrem jsme zakoupili stejne trnky, staly vedle sebe. On destiloval asi o tyden driv nez ja. Mu sla cista slivovice, mi zakalena. Snazim se prijit na kloub teto zahade. Chlazeni je dostatecne, napred jsem si myslel, ze to mohlo byt tim, ze jsem po prvni destilaci vydrhl kotel dratenkou, ze se tam dostala mikroskopicke castecky. tento rok jsem to neudelal a opet se druha destilace kali. Snad jen moznost ze bych topil spatne? Nejake divne drivi?
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.151.252 (?)
19.1.2011 0:42

Několikrát ověřená zkušenost se zakalenou slivovicí o značné síle nad 85%.Vždy pálena v cca teplotě do 5C prostředí a teploty chladící vody taktéž kolem 5C.Výsledná slivovice tedy měla do 5C a pokud byla přenesena rovnou do místnosti přes 20C, postupně se jemně mlhově zakalila.

Další zakalaní také způsobují rozpuštěné esenciální oleje a tuky které obsahuje každé ovoce...

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.29.146 (?)
27.1.2011 20:45

nechám to ze dva týdny vyvětrat, pak si takhle vezmu prázný flašky, dva trychtýřky, velký filtráky do kávovaru.dám pro jistotu dva do sebe.a filtruju, a stáčím, a popíjím... a výsledek... čistá jak slovo boží. :)

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.65.231 (?)
27.1.2011 20:54

Pěkný příspěvek, filtruji podobně     j.c.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

27.1.2011 21:53

Věřím Vám, že to tak přesně probíhalo. Napřed jste oddestiloval největší podíl ethylalkoholu (lihu) a pak se to stalo. Začal se objevovat modrý destilát. K čemu došlo? Koncentrace lihu klesla a začala se projevovat vyšší koncentrace kys.octové, která měděnou aparaturu lehce napadá za vzniku hexaaquoměďnatého kationtu (octan měďnatý), který je vždy modrý. Je velká pravděpodobnost, že namodralost destilátu zmizela sama, ale Váš dotaz se tím nevyřešil, protože se tím přítomnost jedovaté mědi neodstranila. Modravost s velkou pravděpodobností zmizela proto, že došlo k redukci měďnatého, vždy dvojmocného modrého kationtu na jednomocný, který je bezbarvý, ale měď původně v systému rozpuštěná pochopitelně nezmizela. Rozhodně bych doporučoval přidat, řekněme do 10 ltrů 50% destilátu polovinu kávové lžičky jedlé sody rozpuštěné v 50 ml velmi studené vody, řekněme do max. 10°C, jinak dojde k hydrolýze za vzniku uhličitanu sodného, který by destilát chuťově zničil. Myslím, že Váš švagr měl máč uložen při nižší teplotě, protože týden v případě naložených švestek nehraje roli. Dejte prosím vědět, jak to dopadlo. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.151.252 (?)
15.4.2011 16:55

Namodralá pálenka spíše odpovídá rozpuštěné staré měděnce někde z kolony.

Rektifikoval jsem v koloně kamarádův naoctovatělý(jak jsem zjistil při pálení a při vypouštění kotle) kvas a žádná namodralaá pálenka mě netekla z kolony. Začátek teklo množství etylacetátu či podobného acetonu třetina až polovina celkového výtěžku, pak hnusná směska etanolu s kyselinou octovou až do konce a žádný zákal tím méně namodralý.Kyselina octová samozřejmě měd silně oxiduje-ale při destilaci spíše čistí, jenže páry a kapaliny neustále proudí a tak se oxidy nestačí tvořit.(ostatně měděné kolony se čistí od měděnky právě destilací octa a vody 50:50, před sezonou pálení bez chladící vody a nakonec se destiluje trocha vody na pročištění kolony od agresivního octa)

Mimochodem výsledná pálenka není vůbec cítit octem-je smíšená s etanolem ve sloučenině.O přítomnosti kyseliny octové svědčí přidání destilované vody kdy i při malém množství mírně zapění jako zvětralá minerálka.

Množství kyseliny octové bylo nejvíce patrné na druhý den kdy z hlavní trubky kolony vytekla loužička silně modrozelé "okeny"- oxidačních sloučenin mědi a kyseliny octové.

Nejvíce je patrný pro nezkušený nos a chut naoctovatělý kvas při vypouštění výpaků z kotle kdy se na vás vyvalí čpící octové agresivní páry a je jasno...

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.0.70 (?)
30.8.2011 13:58
Dotaz, Panove mnam podivny problem. mam krasne cirou merunkovici a cirou ovocnou palenku, ale po vychlazeni v lednicce, jak pisi, az po vychlazeni se mirne zakali do bela, no ptal jsem se vseude a tohle se nikomu jeste nestelo, takze navim, poradite me?? dekuji.Kuba.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.199.8 (?)
15.4.2011 16:12

Jestli jsou ve slivovici modré krystalky tak to jenom přeceďte přes kávový filtr. Něco se vyčistí něco si sedne. Jestli ale máte slivovici zakalenou bez krystalků tak to je způsobeno špatnou vodou a v tomto případě je nejlepší ji znovu přepálit, čímž ale ztratíte několik litrů.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

30.8.2011 14:10

Proč chladíte tak výjimečný destilát, jakým je meruňkovice? Toto je první a naprosto zásadní chyba, ovocné destiláty se zásadně pijí při pokojové teplotě a není žádný důvod je chladit. Pokud to někdo dělá, tak jen proto, že ví, že jeho destilát obsahuje nějakou chuťovou vadu, nejčastěji dokap(ocas), ochlazením se ztratí, ale ta rána druhý den! To, že se zakalil, je také jakýmsi znakem jakosti a k podobnému zakalení by také mohlo dojít, kdybyste vzorek této meruňovice naředil vodou řekněme na 40%. Ochlazením, případně naředěním vypadávají z lihových roztoků destilátů vonné organické molekuly, často v koncentraci nižší než-li 0,1%, ale koncentrace 50% a víc je bezpečná. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.0.70 (?)
30.8.2011 18:30
Jo diky za odpoved a radu, koralka ma asi kole 36 stupnu, ocas tam neni v zadnem pripade, jde jen o to proc se po schlazeni zakali.stim si jaksi nikdo se jeste nesetkal.tak akorat jde o to. jinak diky, za pokojovou teplotu, takze koralce vlastne nic neni jelikoz pri pokojove teplote je jako kristal, jeste jednou diky.Kuba.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.0.70 (?)
30.8.2011 18:35
pardon opravuji koralka ma 48 stupnu, dik cao Kuba
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.204.12 (?)
27.10.2011 16:55

Rád bych připojil ještě jednu myšlenku. Pokud se destilace vede do vyšších teplot, odcházejí z máče i vysokovarné složky, které jsou už přiboudlinami, se všemi nectnostmi. Ty při naředění destilátu na koncentraci, dejme tomu pod 50% vypadnou a způsobí namodralý zákal. Přidáním tak asi 0,5% odtučněného mléka dojde postupně k vysrážení kaseinu, který tyto vysokovarné složky strhne ssebou. Druhý den pak stačí přefiltrovat přes vatu a je to čiré. Tím se, jak už tu bylo psáno, odstraní páchnoucí a nechutné ocasy a chuť a vůně pálenky se dokonce zlepší. Mám to vyzkoušené.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

ponda (1056) - xxx.xxx.164.4 (?)
27.10.2011 19:10

to zní zajímavě, takže na litr alkoholu kolik mléka?a může být krabicové?dík

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.204.12 (?)
28.10.2011 12:47

udává se 0,5% z objemu. Z 1 litru, tj 1000 ccm by to bylo 5 ccm. Je jedno, zda je z krabice, sáčku nebo láhve. Má být odtučněné - myslím 0,5% tuku. Prakticky je to asi jedno. Já, když už musím vyčeřit, tak krápnu tak odhadem do láhve zakalené pálenky toho mléka, co zrovna je. Zpravidla nejvýše 1,5%. Zakalí se to ještě více, ale za chvilku už se vytvoří bílé vločky, které pomalu klesají ke dnu, kde udělají takovou bílou deku. Pak zůstávají v kapalině maličké vločky, ty také klesají, ale pořád je to trochu zakalené. Druhý den ráno dám do nálevky větší kus vaty a proliji to do čisté láhve. To už teče pěkně čiré. Když očichávám a ochutnávám výsledek, mám vždycky dojem že se to spíš zlepšilo. Rozhodně to chuti a vůni neublíží. Ostatně vinaři to prý dělají běžně.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.209.186 (?)
23.11.2011 17:00

zdarec pánové, zakalenou slivovici jsem dnes vyčistil přes dámské higienické vložky.kalila se při ředění na 50%. soused mi to poradil a mám destilát jak křištál.Ať žijí vložky.  Rey

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.110.61 (?)
2.12.2011 18:56

Dobrý den.

Mi se hrušovice zakalila asi po 14-ti dnech odvětrávání a teď nevím jak to vyčistit a proč se vůbec ta hruškovice zakalila.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.12.2011 17:51

Jaký objem a v čem jste hruškovici odvětrával? Pokud to byl malý objem, řekněme 2 l v nádobě s velkým hrdlem, např. sklenice tzv. okurkáč, tak byla ztráta ethanolu vyšší, než-li únosná a destilát se logicky zakalil. Na druhou stranu je to také znak jakési kvality destilátu, v případě, že to tak opravdu je, by malý přídavek 80% -ního lihu, který si můžete zakoupit v drogerii, měl tento problém odstranit a destilát by se měl vyčeřit. Pokud je ovšem zakalenost destilátu způsobena přítomností dokapových komponent, není Vám pomoci. Tento problém umím vyřešit asi jen já, protože jsem autorem nové technologie výroby, resp.přepracování již stávajících destilátů. Princip spočívá v tom, že umím odstranit úkapové i dokapové složky ve vysokém výtěžku vzhledem k obsahu lihu v nevyhovujícím destilátu. Ovšem některé vady odstranit neumím. Např. připáleninu, saponáty či pachy z nevhodných těsnění. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.12.2011 21:42

Bylo toho celkem asi 14 litrů a odvětrával jsem to ve dvou hrncích, jeden nerezový a druhý smaltovaný rozděleno napůl. Zkusil jsem na malém množství použít živočišné uhlí ca. 3 tablety na dva litry a za 4 hodiny to bylo opět čisté, tak jsem to udělal i u toho zbytku a je to všechno zase čisté, ale už to raději uchovám zavřené v demižonu. Dle mých rodičů je 14-ti denní odvětrání v hrnci moc dlouho, to ale nevím jestli je to pravda. Jinak hruška byla naředěna na 50 %, ještě to proměřím ať mám jistotu, že to nebylo tím úbytkem ethanolu.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.12.2011 22:00

Adsorpce na aktivním uhlí je možný, dle mého názoru dost riskantní postup, ale zdá se, že se Vám zadařilo, blahopřeji. Jde totiž o to, že se tímto postupem sice podaří odstranit nějaké nežádoucí komponenty z destilátu, ale hlavně ty žádoucí, bohužel. Takže jste sice získal čirý destilát, což je nepochybně chválihodné, nicméně je chudší ve vůni i chuti, to víte karborafin to nerozeznává. Hruškovici nechávám větrat mnohem déle, než-li 14 dní a jablkovici nikdy neuzavírám, prostě tento destilát má se vzduchem neustálý kontakt. Ostatně to není z mé hlavy, doporučuje to R. Wagner ve své knize Calvados po lopatě.  slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

7.12.2011 20:51

S tou to máte asi pravdu, ale i tak je výsledek jak aromaticky tak i chuťově celkem v pořádku(předtím to ale bylo o něco lepší). Možná to bylo i tím, že jsem tam to živ. uhlí nechal jen tak krátce. Co myslíte, že se s tím stane kdybych to nechal zase otevřené, ale zkusil bych stejně menší množství a podle výsledku bych to udělal i se zbytkem. Přesto děkuji za vaše informace a praktické rady.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

7.12.2011 21:28

Pokud jste se stávajícím stavem spokojen, je vše v pořádku. V opačném přídadě zkuste destilát ještě odvětrávat, psal jste, že je ho 14 litrů, tak je pro to ideální 50 l demižon a promíchávat kroutivým pohybem, aby se do něj dostalo max. množství vzduch, který jednak odstraní nežádoucí pachy, dále umožňuje vznik jiných, pro celkové spektrum chutí nezbytných větších molekul, v nepatrné koncentraci.  Případně mi můžete zaslat malý, ca půl decový vzorek k lepšímu posouzení. slosar-petr@seznam.cz 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

yustin (7) - xxx.xxx.97.180 (?)
3.1.2012 19:47

Stalo se mi, že v půl litru zředěné slivovice, zapomenuté venku-čímž vystavené mínusovým teplotám, se objevily lehounce bleděmodré chuchvalce, které jsem odstranil zcezením přes kávový filtr(na filtru jsem pak nevypozoroval nic).Slivovice byla zředěná na 49% kojeneckou vodou.Můžou chuchvalce vzniknout z minerálu, které obsahuje voda?Jak ji odmineralizovat?Anebo mají jiný původ? A jaký?Děkuji všem za vyjádření.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Pylorus (69) - xxx.xxx.8.216 (?)
3.1.2012 20:51

Śtalo se mi něco podobného a také bych rád věděl, co to mohlo být... 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

4.1.2012 8:49

Mohlo by se jednat o měďnato-měďné karbonáty nebo hydrogenkarbonáty pokud ovšem byl kvas zpracováván na měděné aparatuře. Tyto soli lze odstranit filtrací. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Jaroslav (79) - xxx.xxx.172.213 (?)
4.1.2012 11:16

Niečo podobné v tvare malých modrých guličiek na hladine okolo skla fľašky a po naliatí aj pohárikov v mraze som tiež videl u jedného známeho, pritom má tuším kotol z antikory a chaldič s trubkami Cu. Počul som aj názor, že by to mohlo byť dôsledkom pridania Liadku amónneho do kvasu. Nevyznám sa v chémii a niečo také by som ani do mojho kvasu nepridával, ale sú vraj takí čo to robia. Mohol sa by prosím niekto znalý chémie vyjadriť aj k tejto možno fáme? ďakujem

Připojit reakci

Zakalená slivovice

4.1.2012 13:00

Někteří pěstitelé doporučují přidávat do kvasu živnou sůl pro kvasinky. Jejím základem je, tuším, fosforečnan amonný. Kdo ji nemá, řeší to přidáním trochy kombinovaného hnojiva, např Cereritu. Jestli by toto stopové množství dokázalo nějak reagovat s mědí, to neumím odhadnout.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

4.1.2012 15:15

Karbonáty CO32- nebo hydrogenkarbonáty HCO3- měďnatých nebo měďných solí vznikají reakcí kyselých lihových par s povrchem mědi, tedy víkem nebo chladičem. Kyselost dodává nejčastěji kyselina octová. V Celeritu je nepochybně celé spektrum stopových prvků, které stromy potřebují, ale určitě není Celerit donorem těchto těžkostí. Na druhou stranu by se ale výskyt měděných částí v aparatuře neměl podceňovat i když jsou s mědí potíže. Kovový povrch mědi totiž likviduje stopy přítomného ethylkarbamatu NH2COOC2H5. Tato molekula je podezřelá z kancerogenity,  ovšem tato skutečnost je známa od roku 1973 (asi), takže naši rodiče neřkuli prarodiče o nebezpečnosti této molekuly neměli ani ponětí. Bylo by zajímavé vyhodnotit výskyt rakoviny v těch částech republiky, kde se obecně ovocné destiláty pijí více vers. kde se příliš nepijí. Přídavek ledku amonného NH4NO3do kvase je problematický, živnou solí pro kvasinky jsou především fosfáty. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

4.1.2012 22:29

V laboratořích Biochemie VŠCHT v Praze, byla používána tato kombinace solí jako "výživa" pro alkoholové kvasinky :  1 g KNO3, 0,5 g MgCl,, 0,5 g Ca(NO3)2, 0,5 g K2HPO4. Rozpustit v 50ml vody. Dávka vystačila na 20 - 50 l kvasu.

Kdo chce může vyzkoušet. Ljz.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Jaroslav (79) - xxx.xxx.135.120 (?)
5.1.2012 11:43

Má to všetko aj nejaké obchodné názvy? Je to možné kúpiť niekde v maloobchode? Alebo je jednoduchšie kúpiť niečo hotové, už namiešané?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.1.2012 12:30

Tento produkt se jmenuje živná sůl a prodává se v drogerii, nepochybně i na Slovensku PŠ.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.1.2012 12:48

To bylo určeno pro "chemiky". Když Vám to nic "neříká", bude vhodnější zakoupit si v drogerii živnou sůl pro kvasinky - Vínka (sáček po 1,6g, cena kolem 10 Kč stačí na cca 10 litrů).

Kdo má možnost tak se dá, jako živná sůl, použít i Dihydrogenfosforečnan amonný (5 dkg na 1 hl kvasu), nebo síran amonný (5 - 10 dkg na 1 hl kvasu).

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.97.180 (?)
5.1.2012 12:02

Kvas zpracováván na měděné aparatuře byl.A stačí ta filtrace kávovým filtrem?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.1.2012 12:28

Rozhodně dejte destilát před filtrací vychladit nejlépe přes noc někam, kde je venkovní teplota a při filtraci se obrňte trpělivostí. Je také vhodné filtry moc neměnit a první podíly fitrátu po opětovném vychlazení znova přefiltrovat, tzv. vrátit. Filltrace se bude asi zpomalovat, protože se pory filtru zalepí, ale jen takto máte jistotu oddělení pevného podílu. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.97.180 (?)
5.1.2012 18:25

Pane Slosar a je možné, že se mi tento jev neobjevil u nezředěné pálenky a taky mám pocit i u kalvádosu a hruškovice ikdyž zředěných.U zředěné slivovice a třešňovice však ano.Dá se to nějak vysvětlit?A jsou ty karbonáty resp. hydrogenkarbonáty zdraví škodlivé? Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

5.1.2012 23:13

V aniontu karbonátovém (uhličitanovém) či jiném problém není. Ovšem soli mědi mohou být zdravotním problémem a palírny by měly garantovat, že je jejich obsah v rámci platných norem. Celkový obsah měděných či jiných kationtů se dá stanovit atomovou spektroskopií na specializovaných pracovištích, ale jestli se tak třeba jen namátkově činí, opravdu nevím. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

6.1.2012 13:42

Pokud je mi známo, tak "pěstitelské pálenice" tuto povinnost (ze zákona) přímo nemají, ta se vztahuje pouze na "lihovary";...  to je na ty, které svou produkci dále prodávají  (tj. např. fi R.Jelínek,...)... a jak je také všeobecně známo, produkty z "pěstitelských pálenic" se (dle zákona) dále prodávat nesmějí.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.72.3 (?)
13.1.2012 12:21

Dobrý den všem. Mléčné zbarvení destilátů je způsobeno tzv.MLÉČNÝM KVAŠENÍM.Není to žádná vada pálenky.Postačí nádobu s pálenkou dát na jeden den do mrazáku nebo pokud mrzne, tak ven.Zákal se mrazem srazí a usadí na dně.Několikrát jsem se s tímto setkal a pokaždé se povedlo mrazem zákal odstranit.

Petr

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.28.74 (?)
5.1.2014 21:45

Byl jsem ve Francii na jednom statku kde měli pálenici a tam když se jim zkalila třešňovice, tak ji dali do mražáku a a za 24hodin ji měli čistou.Kal se usadil na dně.Myslím si, že by to mělo fungovat i u jiných destilátů.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.197.132 (?)
23.1.2014 22:34

-80 l nerezový kotel s mědeným kloboukem a chladičem.
-doba pálení 80l mače cca 3,5 hod
- při prvním pálení teče zakalený (což prý při prvním pálení neni na škodu)
- při druhem páleni které začína tak na 80proc..teče krásne čirá do cca 50proc
- od 50 proc teče zakalená :(
- odkalit mlékem (zakalilo se to ješte vic a to už čekám 14 dní)
- odkalit zmražením? (48 hodin v mrazáku a stále zakaleno)

Kde je chyba? :(:(:(Děkuji

Připojit reakci

Zakalená slivovice

24.1.2014 15:17

Především není rozumné dávat do 80 l kotle 80 l máče. Doporučil bych max. 60l, protože některé kvasy pění např. třešňový, révový ale i některé jablečné. Lutry bývají zakalené, je to způsobeno přítomností molekul, které mají jen velmi omezenou rozpustnost ve vodě, např. ethylacetát, který je často hlavní složkou úkapů (jablkovice, hruškovice), ale zákal je také tvořen dokapovými složkami, kterých je třeba se v průběhu druhé destilace zbavit. Na stanovení konce odběru úkapů doporučuji jednoduchý test. Při odběru úkapů to smí z chladiče jen kapat, max. tenounká nitka, doba odběru asi 20 min. Po této době, kdy se odebere asi 1 - 2% z nasazeného lutru se do 2 deci vody ohřáté na 78 - 80 °C nalije asi polovina polévkové lžice destilátu, rychle se zamíchá teploměrem a čichem vyhodnotí. Nesmí být cítit žádná organická rozpouštědla typu kanagon. Pokud si nejste jist, je lépe ještě chvíli pokračovat do jiné nádoby a test opakovat. Po odběru úkapů se zvýší příkon do vařáku (začne se víc topit), ale ne, aby destilát vytékal v množství vod v Dunaji, prostě jen mírný výtok. Stále měříme klesající koncentraci vytékajícího destilátu a při dosažení 50% omezíme topení. Při dosažení 40% se to již bez neustálého ochutnávání neobejde, destilát shromažďujeme do jiné nádoby. Po dosažení 35% předlohy opět vyměníme a pod 30% nedoporučuji chodit, spec ne u kvasů ze švestek. Odkalování mlékem je v zásadě možné neboť mléčné bílkoviny se vlivem lihu srážejí a tato sraženina má obrovský povrch, obdobně pracuje aktivní uhlí. Problémy bývají s filtracemi či jen prostým usazováním a to se týká i zmrazovaných destilátů. Problémy se zákalem také někdy vznikají při použití nevhodné vody na ředění, tedy s vysokým obsahem minerálů. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.218.164 (?)
24.1.2014 23:52
Tvrzení, že zákaly destilátů způsobuje mléčné kvašení nebo octan etylnatý, je dobré jen jako vtip nebo balast do diskuse! Jinak ne! Mysleli jste to tak, že? Rafael.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

25.1.2014 19:50

Asi Vám ještě nikdo neřekl, že rozpustnost octanu ethylnatého ve vodě je 8,7g v 91,3g vody při 20 °C. A samozřejmě, že se projevuje zakalením, pochybujete? Takže octan ethylnatý, též ethyacetát tvoří 8,7 hm.% vodný roztok, to speciálně pro Vás. Všimněte si prosím, že jsou to hmotnostní procenta, nikoliv objemová. Tato skutečnost s indexem lomu a Snellovým zákonem (viz google) nemá nic společného. Doporučuji literaturu: J. Šedivec, V. Flek Příručka analýzy organických rozpouštědel, SNTL, Praha 1968, str. 226. Nevěříte této literatuře? Máte na to právo. V tom případě jsem si dal práci a našel spec. pro Vás originální info. Takže: Kikr R.E., Othmer D.F. : Encyclopedia of Chemical Technology. Interscience Encyclopedia, New York 1947, page 1956.  On někdo mluvil či psal o mléčném kvašení? Tak čím nás ještě pobavíte pane neznámý řekněme ileafaR?? slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.208.232 (?)
25.1.2014 23:05
Pane Šlosare. Já jen reagoval na dotaz ohledně zakalení destilátu pod 50% při 2D. Nic víc, nic míň! A mléčné kvašení jako příčinu toho Vám nepodsouvám. To psal o pár příspěvků nahoru host dne 13.1.2012. Ještě k tomu etylacetátu a jeho kalivosti. Je to těkavá látka obsažená v řádu několika procent v úkapech a ty se ani při silném zředění vodou nekalí... A v dokapech se nevyskytuje. Rafael
Připojit reakci

Zakalená slivovice

26.1.2014 0:23

Tak to byste se divil! V dokapech se vyskytují i molekuly s mnohem vyšší těkavostí, např. methanol s bodem varu 64,7 °C / 20°C, ovšem ten je s vodou mísitelný v každém poměru, takže k zákalům nepřispívá. To, že se ethylacetát vyskytuje i v dokapech je samozřejmě způsobeno azeotropií, jak jinak, že. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.39.219 (?)
26.1.2014 8:48

UFF, ačkoli mne vlákna o pálení zajímají, odbornost tohoto vlákna pravděpodobně překročila vědomosti absolventa VŠCHT. Z uvedených odborných textů nerozumím zhola ničemu a tak jsem v podstatě rád že pálím v oficiální pálenici. V koutku duše budu doufat, že majitelka mnou zvolené pálenice tyto vědomosti má.

Posoudit kdo zde v diskuzi vede, neumím. Představit si ale tuhle výmšnu názorů u skleničky destilátů, to umím.wink    j.c.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.90.76 (?)
26.1.2014 17:35

No zkuste se jí na to "vzdělání" zeptat, respektive na "kurs" který je povinný pro udělení této "Živnosti". Ale jestli chcete i nadále u ní "pálit" a pálenice Vám vyhovuje, tak bych to radši nezkoušel!!

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.216.121 (?)
26.1.2014 10:33
Pane Šlosare. Srovnávat chování metanolu a etylacetátu během destilace, resp. obsah jejích podílů v úkapech a dokapech není dobrý nápad. Nechcete tvrdit, že etylacetát se chová jako metanol a těká skoro stejně v průběhu celé destilace? Že ne? Rafael
Připojit reakci

Zakalená slivovice

26.1.2014 16:27

Samozřejmě, že ne. Ale vím, že obě tyto molekuly se vyskytují v úkapech, jádru i v dokapu. Hlavně ten dokap je zajímavý, nicméně GC analýzy šidit nemohou. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

26.1.2014 16:48

V dokapech se vyskytují i molekuly s mnohem vyšší těkavostí, např. methanol s bodem varu 64,7 °C / 20°C (PŠ)

Nerozumím této větě, protože mám zato, že metanol je produkt kvašení, který těká už při nízké teplotě 64,7°C,který většinu odělíme v úkapu.Nerozumím ani hodnotě za lomítkem 20°C.Metanol ale nacházíme v celé délce destilace.

Mnohem nižší teplotu než metyl k těkavosti potřebuje acetáldehyd.Bod varu acetáldehydu leží okolo 20°C.

Mnohem vyšší teplotu k dosažení těkavosti potřebují vyšší alkoholy, přiboudlina s bodem varu 80-160°C.

Asi jsem se mnoho s údaji neodchýlil, pokud ano, omlouvám se.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

26.1.2014 18:09

Máte pravdu. Za lomítkem mělo být napsáno 760 torr. Omlouvám se. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

26.1.2014 18:38

Nebo taky 101325 Pa=1013,25 hPa, protože Torr je stará jednotka tlaku, která se v dnešní době už nepoužívá.760 Torr je tlak u hladiny moře, což v naších českých kotlinách je jaksi bezpředmětné.Celé to porovnání k atmosferickému tlaku mi přijde bezvýznamné.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.125.240 (?)
1.2.2014 7:04

Otázka pro odborníky, jsem naprostý laik co se týká chemie(ze základky toho už moc nepamatuji a asi se to ani neprobíralowink). Jaké správné kvašení probíhá v ovocných kvasech a trošku odbočím, jaké probíhá při kvašení zelí. Předem díky za odpověď.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.102.201 (?)
1.2.2014 9:35

Ve kvasech alkoholové (saccaromyces cerevisiae), v zelí mléčné (lactobacil, pediokok a další))

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.125.240 (?)
2.2.2014 13:11

Děku ji jza odpověď, jestli dovolíte ještě jedna otázka. Může současně s alkoholovým kvašením u švestek nastat (nastartovat i jiné škodlivé kvašení), acetonové čí jiné?

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.102.201 (?)
2.2.2014 15:33

Jistěže. Octové, mléčné a další.  Kvůli tomu se taky kvasy chrání před nečistotami, přístupem vzduchu, aj., aby tato kvašení nenastala nebo jen v minimální míře.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.130.11 (?)
13.4.2014 18:42

kalnou koralku dej na 2-3 tydny do mrazu, ta by mela byt redena mineralni vodou.mineraly se srazi na jemny snih ktery sedne ke dnu a vezme s sebou necistoty i pachute, pak koralku opatrne stahnes do jine nadoby a zbytek cca pul litru snehove mouky prefiltrujes a vypijes zvlast. vsechno delej v mrazu jinak se ti mineraly vrati.           jeste jednu radu.  koralku dej ohrat na 50 stupnu celsia pak vypnout ohrev, pozor at nevyhoris, pak mirne pomichat taktez ochutnat a po tydnu tva koralka bude lepsi jak 20 leta. palec na horu. letni koralka se redi na 49 lepsi chutna i voni.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.14.45 (?)
7.10.2014 1:30

To co zde píšete, není pravda.Pokud dojde k zakalení již v průběhu pálení, tak se jedná o kyselý kvas, tzn. že bylo nekvalitní ovoce a v v průbědu kvašení došlo k e kvašení octovému. Odstranění je jeenoduché - dát ohřát asi na 30 stupňů na kamna, zákal zmizí, obvykle na spodku jahve nebo demižonu objeví kal. Ohřívejte v hrnci, potom slijte.Jedná se o vadu pálnky, dá se bez závad takto odstranit. Pak je další možnost, že dojde k zakalení při ředění a to obvykle bývá ředění pod 50 procent a to se odstraní přidíním silnější lihoviny. To další je zejména nevhodnou vodou.Zde se utvoří jemné provazce nechatsednout, slít. Další vada a ta je hrubá, že páleník pálí na nízký stupeň,asi tak pod 20 procent i nníže a to je znát i na chuti.U nás se yto problémy projevují u jednokotlových pálenic nerezových, kde potom je provádě tzv. umělé staření ultrazcvukem.Tu v podstatě není nic jiného, než ohřev. Mám 20 let oficiální dvoukotlovou pálenici.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.178.235 (?)
7.10.2014 19:24

Jak lze docílit ředění na 35%,když se skutečně slivovice kalí již při 49%?Hodně prodávaných destilátů je na 35%.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.13.189 (?)
9.10.2014 9:57

Jó pane, čistý potravinářský líh dělá divy!:)

U ovocných destilátů není jen líh, jsou tam estery a jiné alkoholy, uhlovodíky, víc by vysvětlil třeba Ing. Šlosar.

Floki

Připojit reakci

Zakalená slivovice

9.10.2014 21:20

Vyjmenoval jste to v podstatě správně až na ty uhlovodíky, ty se v destilátech nevyskytují. Otázka zní: Proč se nekalí firemní destiláty při obsahu alkoholu 35%? Samozřejmě, že se zakalí, jenomže procházejí po naředění pracovištěm, které se jmenuje Egalizace. Tam dojde ke zmražení při kterém se z destilátu uvolní ovocný vosk, který se následně izoluje filtrací. Teprve pak se destiláty stáčejí a distribuují. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.156.1 (?)
9.10.2014 21:57

Neviem ako u vás, ale na Slovensku som v predaji nenašiel ovocný destilát pod 45%.Všetko čo má menej je iba lieh a aróma, takže problém so zakalením asi nemajú.   Stano

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.234.152 (?)
9.10.2014 22:02

V slusnych mnozstvach tam mozu byt terpeny, aj v neoxidovanom stave, co su vlastne uhlovodiky. Aj niektore aromaticke, nasytene a nenasytene uhlovodiky v mensich mnozstvach. Cely "gulas" zlucenin. Niektore terpeny maju vyznamne aromaticke vlastnosti. viac v zdroji.

Juro

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.234.152 (?)
9.10.2014 22:17

a este link na zlozenie starych domacich slivovic... jeden zo spoluautorov ma nejake povedome meno :-)

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.93.77 (?)
10.10.2014 9:21

Jo dík za takovýto odkaz, v tomto provedení je jen na dvě věci : na nic a...

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.6.7 (?)
10.10.2014 10:27

Dajte do www.google.sk Google si s tym poradi.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Tondaa (75) - xxx.xxx.253.34 (?)
9.10.2014 19:47

moje zkušenost (samozřejmě laická, takže sestřelitelná)...je taková, že záleží na vodě, jakou se ředí. Pokud nalejete z kohoutku, většinou je jak mlíko... i silnější, tedy ne jen ředění pod 50 prc.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.13.189 (?)
7.10.2014 9:19

Není pravda, že se letní ředí na 49 %. Ne vždy je to ku prospěchu. A až se to někomu zakalí, tak ať pak nefňuká. Takové rady jsou žůžo. Ale už ten pravopis by měl odradit od aplikace takových mouder do praxe.

Floki

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.29.6 (?)
9.12.2014 10:41

Zdravím, včera jsem také dělal slivovici, bohužel jsem dopadl jak píšte

v 80-60% bez potíží, od 50% zakalení přímo z kotle. Takže jsem taky pěkně naštvanej.Uvidíme zda si to sedne, zatím to ale nevypadá. Takže mám 66% slivovici ještě neředěnou, ale pěkně mléčnou...angry

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.79.9 (?)
6.1.2015 18:28

Taky jsem mi to stalo. Při druhým pálení začala téct na 70 ale byla kalná né moc ale byla. Tak čekám jestli se sama vyčistí nebo jestli to zkusit přefiltrovat. PO třetí to pálit nebudu. Příští týden budu pálit švestky tak snad budou v poho a né jak ty jablka.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.91.178 (?)
8.4.2016 12:04

Přečíst celou diskuzi je nad mé síly.A tak se ptám.Po přelití do čistého! nerez hrnce se mi pálenka mléčně zakalila.Po naředění a přefiltrování přes fil. papír zákal zmizel.Co způsobilo zakalení?V hrnci jsem odvětrával 5 dní.  

Připojit reakci

Zakalená slivovice

8.4.2016 16:52

Domnívám se, že řešení tohoto problému přesně definoval host 110.126. Jeho příspěvek byl uveřejněn 5.12.2015 v 19,07 hodin na tomto vláknu. PŠ

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.91.178 (?)
9.4.2016 10:54

Zakalená byla neředěná pálenka kterou po vypálení nechám několik dní odvětrávat a teprve potom ředím.Tento zákal jsem měl poprvé a tak mne to dost zarazilo.Naštěstí filtrováním se dá odstranit.Přesto bych se rád dozvěděl původ zákalu.  

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.12.190 (?)
13.12.2016 21:23
Zní to až k neuvěření, ale mi na odkalení pomáhá klasické mléko. Ředil jsem kojeneckou, balenou obyč, ze studny, z kohoutku, vždy zákalu plný demižon. Někde jsem našel radu, že stačí přidat mleko v poměru 0.5l na 100l palenky, zatřepat, nechat 48hod v pokojové teplotě a pak přes klasickou vatu v trychtýři filtrovat.Výsledky senzační. Mléko se vysraží a posbírá z palenky vše. Filtrace je zdlouhavá, doporučuji pet láhví uřezat dno, do víčka udělat dírku, dovnitř dát tak 5cm vrstvu vaty a víčkem zasadit pet do demižonu a zajistit lep.páskou. Zkuste nejprve třeba 1dcl na zkoušku. Na 1l je 5 ml mleka, poměr je důležité dodržet. Včera jsem takto "opravil" 15l kalvadosu.
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.110.132 (?)
13.12.2016 23:33

Na odkalenie sa da pouzit vselico, co dokaze viazat latky ktore zakaluju, ale zaroven to musi sadnut, nesmie sa to rozptylit... Na vino je to napr bentonit, ale aj bielka z vajec. Da sa otestovat povedzme na 1 L palenky, ci to funguje. 

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.92.38 (?)
14.12.2016 9:07

Měl bych trochu strach, že tuk obsažený v mléce, se v alkoholu rozpustí a nevysráží se. Ale nezkoušel jsem to.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.141.133 (?)
14.12.2016 9:42

Používá se odstředěné mléko. Ale nezkoušel jsem to nikdy. Ani pořádně nevím co to odstředěné mléko je. Obyčejné, nízkotučné s 0,5% tuku?
Nevím...

Rafael.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.230.53 (?)
14.12.2016 10:27
Žádný tuk jsem v palence nezaznamenal a to dělám v mléce polotučném 1, 5% Samozřejmě raději zkuste odstředěné 0, 5%
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.105.132 (?)
14.12.2016 12:27

rovno by som skusil kokosove mlieko a malo by to aj vynimocnu vonu.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Jiři FM (950) - xxx.xxx.137.210 (?)
14.12.2016 14:40

O takovou vůní ve slivovici nestojím!surprise

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.248.32 (?)
15.12.2016 16:21

Zní to až k neuvěření, ale mi na odkalení pomáhá klasické mléko.

12.190

Co to zase vymýšlíte za...

Zeman Vás bude nominovat na nobelovu cenu až zjistí její adresu a sídlo.

Tuk z méka rozpuštěný v pálence způsobí po čase pachuť.

Nejověřenější a bez vedlejších účinků je hrubší deskový filtr " nestrhává sebou aromatické látky a destilát je o trošku jemnější"- fa. Filtry Bílek

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.152.253 (?)
15.12.2016 17:31

Pro fa. Filtry Bílek:

Filtrování je až úplně poslední.
Předchází mu čiření.
A k tomu se používají mnohdy "podivné" suroviny. Nejen třeba to odstředěné mléko, ale např. rozšlehaný váječný Bílek apod.

Rafael.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

17.12.2016 18:22

Zřejmě jste nepředělával nepovedené produkty kamarádů. Funguje to bezvadně, problémy jsou s filtrací na kávovém filtru. Jde to pomalu, ale efekt je prokazatelný. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

17.12.2016 22:03

Nevěřte všemu, co čtete. Tuky, včetně těch mléčných, jsou triglyceridy mastných kyselin, takže to jsou aprotické molekuly (nevykazují dipolmoment), které se v protickém prostředí, tedy ve zředěných roztocích lihu nemohou rozpouštět, takže se vysráží a nemohou chuť destilátu ovlivnit. Přídavek mléka i v nepatrném množství např. polovina polévkové lžíce do litru destilátu způsobí vysrážení mléčných bílkovin, které mají obrovský povrch, ca 500 m2/g. Na tomto povrchu se samozřejmě zachytí všechny komponenty, které způsobují zakalení destilátu, ale bohužel také mnohé vonné složky, které jsou obsaženy v minoritní koncentraci a tím výchozí destilát na chuti i vůni ztrácí. S jejich filtrací po předcházející sedimentací + zhebrování je na kávových filtrech určitý problém, ale při dostatečné trpělivosti je odstranění zákalu úspěšné. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.132.161 (?)
18.12.2016 11:58

Ano, nepovedené výrobky ze svého okolí jsem skutečně nikdy nepředělával takže s tím jsem zkušeností neměl. A nedělal bych to ani teď. Z nejrůznějších, snad snadno pochopitelných důvodů...
*
Ale s výrobky nepovedenými, vlastními mám velké zkušenosti bohaté a letité.
A ty mně naučily, že pokud se nějaký běžný destilát kalí, je něco špatně v technologii výroby v které je třeba něco změnit, naučit se ji, nebo věnovat se nějakému jinému koníčku.
*
Číření je v domácích podmínkách celkem dobře použitelné pokud se ví čím a jak na které zákaly jít. Ale i tak s tím jsou prakticky, hlavně při různorodé výrobě velké problémy - nic nefunguje různorodě na vše..
Nejlepší je samovolné, gravitační, ale ty jsou spíše použitelné u maceračních likérů než u narušených destilátů.
*
Ale "domácí filtrace" bez potřebného vybavení je úplná šílenost použitelná jen v "laboratorních" podmínkách. Á nepomůže v tom směru ani fa. Filtrace Bílek.
Velmi časově náročné to je, zjednodušeně napsáno.
*
Destilace velmi siličnatých kvasů, nebo průtahových, je už o něčem jiném a bylo by to už mimo téma...

Rafael.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

21.12.2016 19:52
Ano, nepovedené výrobky ze svého okolí jsem skutečně nikdy nepředělával takže s tím jsem zkušeností neměl. A nedělal bych to ani teď. Z nejrůznějších, snad snadno pochopitelných důvodů... No vidíte, každý hold děláme to své. Zdraví PŠ
Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.150.44 (?)
22.12.2016 1:23

Ano, někdo z patriotismusu po svých předcích,  jako součást folkloru, někdo to má jako koníčka, někdo si chce vyrobit něco fact kvalitního co si běžně dovolit nemůže koupit a tak...

Zdraví Rafael.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

host - xxx.xxx.18.252 (?)
4.9.2017 17:55

Zakalení je projev teplotního šoku při ředění a následném odstavení. Bud moc studená voda, nebo studené dlaždice, průvan a podobně. Stačí na chvíli zahřát láhev v horké vodě.

Připojit reakci

Zakalená slivovice

Miloš Vysloužil (15554) - xxx.xxx.236.1 (?)
5.9.2017 14:28

To by bylo dobře, kdyby to bylo tak jednoduché!

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Obnovení kvasu3014.1.20182163
Slivovice 20171614.1.20181817
Zakalení macerátu1214.1.2018980
Sejmutí etiket z lahví766.1.201899646
Kvas Oskeruše703.1.201860602
Kde se stala chyba?113.1.20181246
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?1329.12.20173159
Odkôstkovač ovocia3226.12.201744255
Prosba o radu - vhodná koncentrace alkoholu v lutru před 2D718.12.20171029
destilační přístroj103016.12.20171301457
Hruškový kvas, konec kvašení2914.12.20173836
Archivace slivovice - co a jak?210.12.2017535
Test na metanol5010.12.201762926
Založení kvasu z bobulí stolní vinné révy 64.12.2017828
Jablečný kvas má zbytkvou cukernatost 6% Brix, co s ním?134.12.201718845
Palenka z exotickeho ovoce42.12.201714309
Manipulácia s kvasom424.11.2017747
Kompotovice714.11.20176144
Malinovice, Banánovice, Melounovice139.11.201718025
Kvasenie stavy z cukrovej trstiny126.11.20171276
Dozrávám hrušky na trávníku - vzniká ještě cukr?426.11.201715420
Merunkovice - Marhulovica143.11.20173088
Repák + řepná pálenka253.11.201751795
Křísotvorná kvasinka v kvasu302.11.201722641
Pálení Matolin530.10.2017924
PET flase - Slivovica (alkohol obecne)2429.10.201728611
Švestkovy kompot616.10.2017946
Archivace slivovice5712.10.201731078
Jak vyrobit kvas na žitnou?413.10.2017107462
Samosběr švestek?11.10.2017574
Kde sehnat malou pálenici18430.9.2017307175
Pálenka z dýně5528.9.201738809
Ako dosiahnúť kvalitu?1025.9.20171538
Kolko odobrat metylalkoholu5318.9.201777334
Voda do kvasu?1918.9.20172641
Kolik cukru má být v kvasu při pálení3418.9.201745288
Ražná - ražovica1018.9.201727885
Destilace vína - vínovice5216.9.201778679
Kvas z jahod411.9.2017832
Na koľko bx prisladit kvas?76.9.20171773
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Problémy s plechovou udírnou18.1.2018
Problémy s plechovou udírnou18.1.2018
Problémy s plechovou udírnou16.1.2018
Problémy s plechovou udírnou16.1.2018
Jak naložit maso na uzení15.1.2018
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2018
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů