Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Pálení > Poraďte jaké kvasinky

Stránky: 1, 2   

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.111.183 (?)
15.8.2016 0:51, počet návštěv: 15974
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Bude třeba založit kvas, zatím švestky, později možná hrušky. Pokud máte nějaké dobré zkušenosti, poraďte, jaké kvasinky. Vloni jsem použil vinné tekuté Vinflora a měl jsem problém, něco nedokvasilo, důvod jsem nezjistil. Podezřívám, že jim nestačila teplota 17-19st. Droždí nechcu, na divoko to nechávat taky né, pokud možno ani žádné turbo zázraky. Jsou nějaké ověřené?    Rosťa

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.230.57 (?)
15.8.2016 10:43
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

U kvasů z běžně cukernatého ovoce, řekněme do takových 16 - 18°Bx je to úplně jedno.
Stačí jen ty přirozené.
Osobně si myslím, že se málo komu podaří namnožit ušlechtilé kultury tak aby převládly nad těmi divokými. A pokud ano, tak mu sud většinou vypění.
A stejně nepoznáte co vám v tom sudu vlastně kvasí. Jen Vás může hřát svědomí, že jste při zakládaní kvasu udělali něco navíc.
*
Taky se mi mnohokrát stalo, že jsem si koupil kvasinky staré, málo aktivní které přívést k životu bylo velmi těžké.

Rafael.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.114.253 (?)
15.8.2016 11:54
Droždí nechcete, ale je to jistota.Zahřát drť z ovoce, přidat kvasnice a až začnou pěnit a nabývyt... za dva dny je vmíchat do sudu.
Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

hugovotr (517) - xxx.xxx.16.49 (?)
15.8.2016 12:25
Naprosto souhlasím s panem Rafaelem. Každopádně ušlechtilymi kvasinkami nic nezkazíte. Já je občas používám. Teď jsem kupoval na švestky i s výživou. Do meruněk používám stejné jen ve verzi Arom.
Obrázky:

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

vyslouzil (17234) - xxx.xxx.67.66 (?)
15.8.2016 13:06

Inspiroval bych se zkušenými vinaři.Víno má nepochybně vyšší nároky na výsledný chuťový vjem než kvas. Přesto se povětšinou využívají kvasinky na hroznech, nikoli speciální kultury.. Jak se píše výše, přidanými kvasinkami nic nepokazíte, ale já vidím nezbytné atributy dobré slivovice někde jinde.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.237.226 (?)
15.8.2016 15:42

Nechci to moc rozpitvávat, nemám na to vzdělání patřičného směru. Ale myslím si, že ty speciální kultury kvasinek nevznikly uměle, že to nejsou žádní biochemičtí mutanti vyvinutí v laboratořích. Zkrátka, že na každém druhu ovoce žije jiná kultura, na vinných hroznech se ty kmeny liší i podle odrůdy a oblasti a ty speciální kultury vznikly jen jejích přísnou selekci. Třeba m.j. způsobem, hodně laicky řečeno, že se nechaly ty nadějné druhy mezi sebou "požrat" a dál se selektovaly jen ty vítězné.
Konec Hurvínkovy přednášky o tom jak si představuje válku mezi různými Saccharomyces cerevisiae...
*
Jinak k původnímu dotazu bych doporučil Pavel Šimánek - Schimansky.
Publikuje m.j. v občasnících Destillery - zpravodajích pěstitelského pálení a moštování a zdá se mi, že moc dobře ví o čem píše a co prodává.
S přihlédnutím a zamyšlením se nad vším výše napsaným...

Rafael.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

vyslouzil (17234) - xxx.xxx.92.38 (?)
15.8.2016 19:12

Mně ty příspěvky na stránkách prodejců kvasinek trochu trošku připomínají dealery farmakologických firem, kteří se pasují na největší odborníky přes medikamentozní léčbu. Ale nevyčítám to jedněm ani druhým, je to jejich práce.
   Jistěže speciální kultury kvasinek budou asi nějaká selektovaná kultura. Ale z logiky věci bych si představoval, že nejlepší do kvasu budou kultury vyselektované z kvasinek žijících na švestkách - resp. na ovoci, které chceme kvasit. Jinak mi zprávy o tom, jak tyto kmeny zvyšují aroma destilátu hodně zavádějí marketingem.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.187.216 (?)
15.8.2016 20:16

Ani ne, já na kvasinky dám a obvykle včetně výživy.  Již nkolikrát se mi nedařilo, zejmena v pozdějších chladnějších podzimních měsících "rozjet" kvas nebo mošt určený pro výrobu vína. Je to rizikové období kdy mohou místo kvašení působit hniloby nebo plísně. Zde tedy pomoc některou z druhů ušlechtilých kvasinek vítám. Samozřejmě o ušlechtilém buketu nebo zvýraznění tónů lučního kvítí ve vůni si mohu myslet svoje.   j.c.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

15.8.2016 21:49

O prospěšnosti přidání zákvasu do podrceného ovoce není žádných diskuzí. Rychlé rozjetí toho správného druhu kvašení je když ne nutné, tak aspoň velmi, velmi vhodné. Otázkou je, jak se bude lišit výsledný mač, když přidáme zákvas z droždí, kvasinek Vínka, Super Yeast, atd.  Ony ty kvasnice mají jednu výhodu. Jsou živé a šumící zákvas připravíte v řádu desítek minut.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.111.183 (?)
15.8.2016 23:05

Pánové, děkuji za reakce. Pořídím ty co zmiňuje p. Votrubec a dokonale utěsním bečky. Pak budu mít čisté svědomí sám před sebou i kdyby něco nevyšlo. Představuju si to takto:   Na povrchu zralé třebas švestky, musí být hotová džungle. Nikoliv jen zvěřinec. Sem tam ta dokonalá kvasinka, spousty méně vhodných, které by radši žraly jabka a pod, ale dostaly se sem omylem, jiné neodolné, co zdechnou při nekolika % alkoholu,  dále kvanta spor z plodu nalevo, který zbaběle splesnivěl, hnilobné elementy z plodu napravo, který hnije, mezi tím nějaké octovky atd. Naprosto nechápu, co koho vede k přesvědčení, že zvítězí ta zanedbatelná skupinka těch žádaných, proti obrovské přesile ostatních. Vždy to nějak vykvasí, pokud nevyhraje ocet, (ten se pozná snadno), ale kterými kvasinkami, už nezjistí nikdo. Pokud to však převálcuje obrovská přesila namnožených ušlechtilých, tak předpoklad je.     Rosťa

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.235.127 (?)
16.8.2016 13:10

Ony ty kvasnice mají jednu výhodu. Jsou živé a šumící zákvas připravíte v řádu desítek minut.

S tím maximálně souhlasím. Pokud je třeba něco rychle a efektivně zkvasit není lepší volby než použití "obyčejného pekařského droždí". Však taky lihovary až do nedávné doby nic jiného nepoužívaly.
(Pro rychlé prokypření a nakynutí těsta je jejích rychlý rozvoj a množení prioritou. Než by se nějaké "lenivější a pomalejší kmeny namnožily", tak by se těsto možná i zkazilo.
Jsou sice prioritně šlechtěné pro rychlý vývin CO2, ale s tím souvisí i jejích rychlá tvorba v tom případě odpadního produktu - lihu).
Pokud chci něco rychle zkvasit na líh, tak je to pro mně jasná volba. Za 3 -4 dny je při vhodných podmínkách hotovo. A nepotřebují k tomu žádná předražená Turba. Stačí jen to "droždí" ve větším množství a vyšší teplota.
Ale při výrobě ovocných destilátů takové rychlé kvašení je nežádoucí."
Píšu to jen jako zajímavost, protože pro vedení ovocných kvasů to nemá moc smysl.
A pokud jsem vyráběl medovinu nebo silné víno koupil jsem si raději kvasinky k tomu určené. Třeba taky z výzkumného ústavu včelařského v Dole.
To droždí by to sice zvládlo, ale jen za cenu jeho enormního množství což by mohlo zanechat pachutě po něm
*
Čemu moc nerozumím je:
Již několikrát se mi nedařilo, zejmena v pozdějších chladnějších podzimních měsících
"rozjet" kvas nebo mošt určený pro výrobu vína. Je to rizikové období kdy mohou místo kvašení působit hniloby nebo plísně. Zde tedy pomoc některou z druhů ušlechtilých kvasinek vítám.

Pokud se nedaří rozjet kvas v pozdějších chladnějších podzimních měsících je na vině jednoznačně teplota. Můžete sice použít jakékoliv množství živných solí, jakékoliv množství "chladnomilných kvasinek", ale efektivně to v chladu kvasit nebude.
Kvasinky obecně potřebují hlavně teplo a nezměníte to.
S pivními a šampaňskými to nesrovnávejte! Ty jsou vyšlechtěné a používané k jiným účelům.
A nějak vůbec nechápu proč je pozdní podzim rizikový z hlediska nákaz?
Já si vždy myslel že ne.
Třeba demižony s jablečným nebo hruškovým moštem jsem nechával samovolně vyčiřit, třeba i skoro týden a nikdy jsem v nich žádné nežádoucí procesy nezaznamenal.
Fact nevím kde by se při nizkých teplotách objevily plísně a hniloby?

Rafael.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

16.8.2016 13:35

A pokud jsem vyráběl medovinu nebo silné víno koupil jsem si raději kvasinky k tomu určené. Třeba taky z výzkumného ústavu včelařského v Dole.

Tomu rozumím, třebaže jsem medovinu vyrábněl jen 2x, než mi včely sežehla morová sanace. U medoviny je žádoucí co nejhlubší prokvašení velmi sladkého substrátu, tam profitují hlubokoprokvášecí kmeny. U ovocných kvasů takovou sladkost nemám, dokonce ani u švestek, kde jsem se deklarovaným 25 - 32 procentům Domácích, Durancií a Toptastů nikdy ani nepřiblížil.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.235.127 (?)
16.8.2016 14:00

...třebaže jsem medovinu vyráběl jen 2x...

Já taky nejsem žádný "velkovýrobce" ač mi medovina velmi chutná.
Lidé ji většinou neocení. Berou ji jen jako domácí víno. Takže je celkem neprodejná a jako dar spíš ocení sklenku medu. A vyrábět něco v malém, jen pro sebe, mně nebaví.
*
Řekněme, že na 100l medoviny je potřeba cca 40kg medu tak to je cca 50kč na litr jen za ten med...

Rafael.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.204.62 (?)
13.7.2019 7:25

Podle toho jak popisujete co jste zkoušel by bylo asi nejlépe si o fungování ušlechtilých kvasinek něco zjistit. Nemyslím to zle, ale vypadá to, že neznáte důvod přidávání ušlchtilých kvasinek. Hlavním důvodem je vždy to, aby převládl ten ušlechtilý kvas, před možným nevhodným kvasem (hnilobní, octové kvašení, atd...). Má to vždy však svá pravidla.

Jak popisujete, dával jste do medoviny hluboko prokvášecí kvasinky. Je to v tomto případě nezbytný krok a důvodem je, že medovina se pro kvašení ředí na cca 30stupňů sladu. Při takto vysokém sladu při kvašení vzniká poměrně vysoké množství alkoholu v roztoku. Obyčejné kvasinky jsou na hladinu alkoholu v okolním roztoku citlivé a zabíjí je to. Kvas se tím přeruší. Hluboko prokvášecí mají vyšší toleranci vůči OH. Mám s tím zkušenosti také a medovina mi nedokvasila. Od té doby bez kvasinek neřeším nic. U vína to není tak moc potřeba hlídat, protože vetšinou se snažíme posbírat hrozny z vinohradu při sladu 19 - 25 stupňů. Pak už zůstane ve víně veliký zbytek cukru (právě proto, že kvasinky odumřou kvůli alkoholu dříve, než to prokvasí všechno). A i když se snažíme mít i polosladká vína, né vždy se s tím dobře pracuje. A do třetice - i v ovocném kvasu jde o poměr cukru a alkoholu. Z tohoto důvodu opět radím přidat ušlechtilé kvasinky, které jsou opět s vyšší toleranci na alkohol. Důvody jsou stejné, zamezení nevhodnému kvašení, nezastavení kvašení před úplným prokvašením, atd...

Já osobně nechávám nádoby s ovocným kvasem při normální pokojové tepotě, nedochlazuji, nezahřívám. Je pravdou, že by asi dochlazováním mohlo dojít k nárustu dobrého aroma (ale i tak mám aromá nádherné, tak jsem to zatím nemusel řešit), ale mám strach, že bych nemusel prokvasit všechno což je špatně. Opět v nedokvašeném roztoku můžou bujet nevhodné kvasinky, narůstá tam špatné aroma, může dojít k přípeků v kotli, atd... a proto raději volím tuto cestu.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.19.119 (?)
14.7.2019 18:17

Dobrý den, no nevím...

... medovina se pro kvašení ředí na cca 30stupňů sladu.

Plést do "medoviny" slad, to bych já asi nedělal, snad se jedná o cukernatost.

Slad je přeci úplně něco jiného a zde použitý termín je zavádějící. Slad patří k vaření piva, nebo ke kvasům z obilí, nikoliv k medu a medovině.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.240.1 (?)
26.8.2016 3:32

Zdravím pana Rafaela a potažmo na jiných vláknech i pana ing. Šlosara. Čtu, ba hltám, se zaujetím vaše příspěvky a reakce na dotazy na tomto webu, stejně jak na deslik.cz,, asi již čtvrtým rokem a teď mi to už prostě opravdu nedalo, abych vám nepoděkoval za vaši "informační" a vzdělávací činnost v tomto oboru. Prostě akademici těchto webů se vším všudy co k tomu patří (troufám si to posoudit neb mám vysokoškolské vzdělání a i nějaký ten titul). Takže ještě jednou pánové - děkuji, děkuji, děkuji moc!!!

A teď návrat k tomuto vláknu a tématu. Sám již třetím rokem používám kvasinky VIN13 od distributora schimansky.cz a to pořád tedy ty stejné, které jsem zakoupil v září roku 2013 (mezi tím uloženo v lednici při cca 5°C). Vždy rozkvasím 5g kvasinek v 500ml převařeného cukrového sirupu s přídavkem živné soli při cca 35°C a druhý nabo až následující den přidám cca 5 kg rozmačkaných švestek a pak přidávám a přidávám až co úroda dovolí. Jakmile se kvas po 3 až 5 dnech rozjede při teplotě kolem 20°C, přesunu ho do sklepa (stálá teplota v létě až do pozdního podzimu 15°C). Metodiku vedení kvasu a jeho kontroly používám dle Schmickleové, Mahlleové - "Domácí výroba lihovin", tzn. včetně doslazování kvasu. Lihovitost mých takto vedených kvaů vždy skončila na 21% obj. (vínoměr EXAKTA), čemuž pak odpovídalo i vypálené množství lutru a jeho lihovitost (tak je to asi pravda i když po prvním roce se mi tomu opravdu moc věřit nechtělo).

Tady a zde si tedy dovolím nesouhlasit se svým vyučujícím a velkým vzorem Rafaelem a s jinými diskutujícími - tedy s jejich negativním stanoviskem k používání ušlechtilých kvasinek, zvláště s ohledem na jejich vysokou cenu. Samozřejmě jsou-li použity kvasinky VIN13 v hodnotě 110,- Kč za 40g dle návodu, je to opravdu docela drahá záležitost. Ale jsou-li použity mnou popisovaným způsobem, tzn. po 5g, včetně skladování v lednici (možná lze použít i skladování v mrazáku při -18°C - neodzkoušeno, ale odzkoušeno s jogurtovou kulturou po dobu 5 let, stále funkční) pak jsou náklady vskutku minimální (13,75 Kč na jeden zákvas). A to nemluvím o tom, že prodávané Turbo nebo Sherry kvasinky jistého známého švédského producenta v ceně sice 170 - 180,- Kč jsou v balení po 115 - 135 g, tzn. že náklady na jeden zákvas jsou pak v ceně 6,60 - 7,50 Kč a to snad není moc, že jo ?

Ahoj a ať vám to kvasí směrem "zlatý časy"

Ivan

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

vyslouzil (17234) - xxx.xxx.236.1 (?)
26.8.2016 9:34

Diskuze se ale nevede o tom, jestli jsou kvasinky ufinancovatelné, ale jestli má jejich používání na kvašení běžného ovoce smysl. Kdyby byl rozdíl v účinnosti tak velký (resp. kdyby byl nějaký), určitě by je používali i profesionální vinaři a výrobci destilátů. Chybí mi studie, která by zaslepeně porovnala výtěžnost a senzorické hodnocení destilátů zakvašených ušlechtilými kulturami, droždím a spontánně. 

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.131.130 (?)
26.8.2016 15:20

Lihovitost mých takto vedených kvasů vždy skončila na 21% obj. (vínoměr EXAKTA), čemuž pak odpovídalo i vypálené množství lutru a jeho lihovitost (tak je to asi pravda i když po prvním roce se mi tomu opravdu moc věřit nechtělo).

Taky se mi té lihovitosti nechce moc věřit. Zvlášť ve spojitosti s vínoměrem a podobnými přístroji...
Jediná spolehlivá doma dostupná metoda je destilační. Reprezentativní část kvasu v baňce předestilovat, destilát pak doplnit vodou na původní objem a změřit hustoměrem.
Ale když to máte potvrzeno praktickou výtěžnosti tak smekám a závidím.
*
Já nemám negativní stanovisko k používání ušlechtilých kvasinek, asi jsem byl špatně pochopen. Jen jsem chtěl naznačit že v běžné zahradkářské praxi, při občasné přípravě nepřicukřených ovocných kvasů, bez větších zkušeností s kvašením - např. Valenta, Příprava domácích vín je to zbytečné. V přijatelné kvalitě a výtěžnosti to vykvasí i na "divoko". A velmi pochybuji, že když bude někdo připravovat kvas poprvé, že je dokáže správně aplikovat.
Přesvědčil jsem se tady o tom mnohokrát, že vyvrácet nějaké mýty a mainstream je těžké...
*
Chybí mi studie, která by zaslepeně porovnala výtěžnost a senzorické hodnocení destilátů zakvašených ušlechtilými kulturami, droždím a spontánně.
Něco časem vyhrabu, (mám ve svých knihovnách hrozný bordel) a napíšu sem snad víc).
Tak zatím jen tohle i když jsem na tu práci už několikrát upozorňoval.
(Předem se omlouvám za nepovedenou koláž, líp mi to teď nejde).
Tak berte ten obrázek jen jako upoutávku na:
Analýza ovocných kvasů a destilátů ve vztahu k finálnímu výrobku.
Diplomová práce, Jana Kleinová

Rafael.

Obrázky:

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

vyslouzil (17234) - xxx.xxx.236.1 (?)
26.8.2016 16:52

Ano, tu práci jsem před časem četl, zejména mě zaujal (ale nepřesvědčil) lepší výsledek docukrovaných kvasů. Obávám se, že svou roli sehrálo zpracování v malých objemech. Je známou skutečností, že např. kvalitní suché víno se v objemu pod 50l prakticky nedá vyrobit.
   Přesto soudím, že vliv kvality suroviny na výsledek je oproti vlivu dodaných pomocných látek řádově větší.

Připojit reakci

Poraďte jaké kvasinky

host - xxx.xxx.232.107 (?)
26.8.2016 17:54

Přesto soudím, že vliv kvality suroviny na výsledek je oproti vlivu dodaných pomocných látek řádově větší.

Jo, přesně to si myslím, a neskromně uvedu, vím i já. Z málo kvalitních surovin nejde kvalitní výrobek udělat. I kdyby výrobce použil jakékoliv podpůrné a pomocné prostředky...
*
Jinak se ke všemu musí dopracovat každý sám svými zkušenostmi, pokusy a omyly v místních podmínkách.
V tom mu žádná "závěrečná práce" někoho bez žádných praktických zkušeností nepomůže. Podobně jako řada většiny "komerčních, odborných knih"" nebo tlachání na internetu.
Ale jako isnpirace, náměty k přemýšlení jsou takové zdroje moc dobré. A taky ty výsledky analýz které nejsou doma proveditelné...
I když jsou prováděny v laboratorních podmínkách mnohdy od praxe hodně odlišných.
Akademici...

Rafael.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Myrobalány? Je možné kvasit je společně? 916.8.2019792
Cukr, cukr a jenom cukr1413.8.201916724
Aroma meruňkovica813.8.2019812
Pálení ovocných vín1912.8.201910780
Melounovice610.8.2019508
Pečetní vosk89.8.2019583
Kvas smrdí podobně jako ředidlo209.8.201929448
destilační přístroj10529.8.20191438287
Refraktometr na měření kvasu233.8.201910786
Destilační přístroj32.8.2019517
Trubka ke chladiči21.8.2019293
Z ceho udelat visnovku2231.7.20192775
Cudny proces palenia430.7.2019524
Meruňkový kvas 4627.7.201943745
Ražná - ražovica1526.7.201942657
Obsah alkoholu ve kvasu725.7.2019848
Novy kvas nekvasi619.7.2019667
Ananasový kvas318.7.20191241
Poraďte jaké kvasinky2714.7.201915975
Pálenka z mladých smrčků310.7.20191454
Kolik nateče ze 100l vína59.7.20191093
Pach po acetonu35.7.2019786
Domácí ořechovice1131.7.2019204259
Kvas z mandarinek1923.6.20192545
Zapach dymu623.6.20191767
borovička717.6.201920493
Slivovice jak poznat archív109.6.201910375
Malinovice, Banánovice, Melounovice177.6.201928507
Zakalovanie slivovice pri druhom paleni730.5.20191613
Koňak, brandy, vínovice a jiné ušlechtilé destiláty2730.5.201935737
Turbo kvasnice3519.5.20199052
Palenka z exotickeho ovoce1012.5.201922155
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?544.5.201932208
Pálenka zo sorbitolu61.5.20191276
Škrábavost pálenky4727.4.201962706
Archivace slivovice427.4.20191094
Jak rychle vypeckovat švestky423.4.20191122
Lze využít drtič větví i na ovoce?2912.4.201949654
Zápach v trnkovici po lihu86.4.20192051
Délka prokvašení kdoulového kvasu74.4.20192231
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Kaiserova elektrická udírna13.8.2019
Kaiserova elektrická udírna12.8.2019
Uzení masa11.8.2019
Kaiserova elektrická udírna7.8.2019
Kaiserova elektrická udírna7.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů