Pálení špendlíků



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?) 
6.8.2014 3:17

Já píšu "pravděpodobně...", vy odpovídáte "... zřejmě né". Průnik těchto dvou množin dává skupinu těch kteří dokáží vypít i lavorovicu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
               
host - 236.138 (?), 6.8.2014 20:46

"myslíte si, že uvedené množství úkapu, a v něm obsažených nežádoucích látek dokáže zničit výsledný produkt natolik, že by jej nikdo nedokázal polknout, jak píšete"?.

Otázka je to dobrá, ale něco v ní chybí. Záleží přeci na příkonu energie do vařáku. Pokud budete topit jak na lokomotivě, tak ta 1/3 - 1/2 l na 150 l kvasu ve vařáku určitě stačit nebude, ale pokud snížíte přikon tak, že to bude jen kapat max. tenká nitka, tak asi ano, ale pokud neznáte finální teplotu v hlavě kolony, musíte degustovat, ostatně, proč ne! Prostě je třeba poskytnout nežádoucím komponentám dostatečný čas na to, aby mohly oddestilovat. Takže účinnou kolonu a pro každý druh ovoce je to jinak, ale hlavně to smí jen kapat. Ovšem v dnešních pálenicích to teče jak Dunaj, to víte spěchají, aby těch zákazníků "co nejvíce stihli". Já to chápu, jde jim o život. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 6.8.2014 21:24

Teď jste tomu dal.Všichni,kdo chtějí kvalitu pro svou potřebu vědí, že začíná kapat, a teče velice pomalu, asi tak jako silný prostatik se snaží přemoct přiškrcenou trubici, a odkapává.Kdo ovšem pálí pro kšeft,... chce ušetřit za energie, nebo chce jít brzo spát, cválá galopem jak  jinoch ve škole snažíc se na záchodě dosáhnout na nejvyšší metu ,horní kachličku v disciplíně,která není ve školních osnovách....

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 98.66 (?), 6.8.2014 7:43

Děkuji všem za osvětlení problematiky, mám cca 60 litrů barýlek, určitě tedy budu něco odlévat. ;)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 21.5 (?), 6.8.2014 21:49

Já mám následujíí rady:

1.pokud to při Vašich znalostech chete pálit doma-vykašlete se na to

2.pokud chcete dávat do pěstitelské pálenice 60 l-vykašlou se na to oni

3.kupte si od někoho 5l slivovice a to je ta nejlepší rada, co můžete dostat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ladysh - (2) - 77.11 (?), 6.8.2014 23:17

Dobrý den, pálím "špendlíky", tak jim u nás říkáme, již šet let obdobně jako švestky. Posbírám do sudů, maximálně rozmělním rukou (je to makačka) a s minimálním přídavkem cukru,  1 kg rozpuštěný v převařené vodě na 50 litrovou bečku nechám kvasit na západní straně. Většinou tak v půli listopadu vyrážím do pálenice. Je pravdou, že teče méně, ale o to chutnější.  Jen pro upřesnění mám na zahradě jeden jediný strom a každoročně se mi daří uchránit dvě stě a více litrů kvasů, takže jsem na minimálně 15 litrech 50 ročně.

V pálenici mi doporučil přidávat více vody, že to bude mít lepší výsledek a tak jsemočekával o této diskuse nějakou praktickou radu. Mnoho paličů špendlíků asi není. Neznám ani ve svém okolí nikoho. Uvítám proto každou praktickou zkušenost. Už jsem začal sbírat, je to letos o dobré dva týdny dříve, tak snad to i poteče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.138 (?), 10.8.2014 20:46

Vážený pane Ladislave, 2% cukru, které používáte (zvýší to stabilitu kvasu)  jsou zcela v souladu s mými zkušenostmi, nicméně bych doporučil, po založení kvasu, přesně tak jak jej popisujete, změřit refraktometrem celkovou cukernatost. Pokud byste snad naměřil více, než-li 19 °brixi, je přídavek vody na místě, ale v opačném případě bych vodu nepřidával. Rozhodně doporučuji častou kontrolu kvasu pomocí čajové svíčky, pokud stále hoří u hladiny, doporučuji odjezd do palírny, Vámi uváděný termín v polovině listopadu se mi zdá "dost po termínu". Prostě tento kvas patří mezi tzv. nestabilní, takže snadno podléhá následné oxidaci lihu na kys. octovou a to je škoda. Tak snad Vám to jako praktická rada pomůže. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.251 (?), 10.8.2014 23:05

Zdravím pánové, pálím špendlíky čtvrtým rokem a v podstatě to dělám podobně - taky cukr rozmíchávám v 10l vody, dávám odhadem 3/4 kg cukru na 50l kvasu a v palírně mi loni řekli, že by víc nedali, vypálil jsem z 75l kvasu 4,2l pálenky 52%(pro mou potřebu to stačí - do vánoc je co pít). Jak to máte vy s výtěžností a jak to máte s chutí, protože já ji tam po těch špendlíkách pořád nějak nemůžu najít. Pálit jezdím většinou koncem října. Jiří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.8.2014 0:01

Myrobalány (špendlíky) nemají žádnou výraznou chuť. Vůně slivovice je dána hlavně aromatem modrých slupek v kombinaci s mandlovou vůní jader. Podobně těžko se hledá vůne jablek v jablkovici

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.1 (?), 11.8.2014 9:13

a jak to máte s chutí, protože já ji tam po těch špendlíkách pořád nějak nemůžu najít - S toho si nič nerobte, je mnoho ľudí ktorí popri jemnejších chutiach a arómach prejdú bez povšimnutia.Podobne je to pri vychutnávaní vín, tiež tam mnoho ľudí nič nenájde, aj keď tam sú.   Stano 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika