Obsah alkoholu ve kvasu



klix - (8) - 234.19 (?)
25.7.2019 9:09

děkuji Vám za obsáhlá data

ale otázka pro všechny: Už pro důvody, které tady byly zmíněny, nebyl by teoreticky vhodný ten alkoholový refraktometr? V běžném popisu sice toto využití nemají (viděl jsem toto využití v popisu jen u některých vínometrů)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
klix - (8) - 234.110 (?), 24.7.2019 9:58, zobrazeno: 5243x

Zdravím, při zakládání letošního meruňkového kvasu jsem udělal chybu a nezměřil jeho prvotní cukernatost (-zvlášť pokud to člověk nechce zasypat cukrem s cílem aby mu něco určitě nateklo). Meruňky to vesměs výstavní nebyly.

Do 1: sudu jsem přidal 2kg cukru a byl plněn v rozmezí 9-17.7. Teplota v místnosti při kvašení byla cca 23.4°C (přes den). Při včerejším měření byly ve šťávě 3% cukru.

Teď bych potřeboval zjistit jak na tom sud je s alkoholem. Dělával jsem metodu kvas nad sporákem, přivést do varu a výpary zapálit sirkou - pokud samy hořely (po odebrání sirky), kvas byl v pořádku na pálení, jinak ne. Stále je to ale zásah do kvasu, který nerad dělám, zvláště pokud ještě trochu kvasí.

Chtěl bych se ale zeptat, zda by se alkohol ve kvasu nedal změřit jinak než touto archaickou metodou, tady na fóru jsem našel přízpěvek, že by to mohlo být možné alkoholovým refraktometrem nebo vínoměrem, ale víc se to nerozebíralo, ani jinde jsem informace nenašel. Nechci aby mě páleník seřval že mu tam nosím nesmysly a nic neteče.
Děkuji za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.7.2019 11:14

Vůbec bych to neřešil. Měřit alkohol v kvasu nemá smysl. Zajistěte co nejmenší přístup vzduchu a přiměřenou teplotu mače. Když kvašení ustane a nezhasne sirka nad kvasem, běžte pálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 230.210 (?), 24.7.2019 14:43

Souhlasím s panem Vysloužilem, do kvasu po přejetí bouřlivého kvašení nevrtat! Zavřít kvasnou zátkou a čekat na termín v pálenici. Snížení teploty po tom co dokvasí je sice hezká teorie, ale předpokládám, že nereálná praxe většiny z nás. Prostě a jasně kolik máme ve sklepě stupňů s tím se musíme smířit.

S pokusy neustálého přeměřování cukernatosti nebo alkoholu už pomalu kvas od kvasu končím. Pořád se dovídám to samé a výsledné kvalitě to spíše ubírá než prospívá. Přeměřit brix ovoce na počátku to je jiná!

Alkohol měřím vínoměrem. S jeho výsledky jsem celkem spokojený. Je potřeba provést více měření a hlídat si čistotu kapaliny kterou do vínoměru kapu. U ovocných kvasů je vysoký podíl pevných částeček, které kapiláru ucpou a naměřená hodnota je tímto znehodnocená.

Přesnost měření je ovlivněna mírou cukru, ale jen nepatrně. Při 10°brix zbytkového cukru je stupnice alkoholu ovlivněna 1%alk. s touto nepřesností si vystačím, když budu předpokládat že mám na konci kvašení 5°brix zbytkového cukru

Tímto měřením mají mé kvasy průměrně 9-10% alk, což je překvapivě málo (a to i při cukernatosti ovoce 19-21°brix), ale celková výtěžnost bývá v normě, takže s tím nijak nepanikařím.

U kvasu z třtinové melasy jsem naměřil po dokvašení 13,5-14%, to pak teklo jiné množství s výtěžností cca 19l 50% /hl kvasu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
klix - (8) - 234.19 (?), 25.7.2019 9:09

děkuji Vám za obsáhlá data

ale otázka pro všechny: Už pro důvody, které tady byly zmíněny, nebyl by teoreticky vhodný ten alkoholový refraktometr? V běžném popisu sice toto využití nemají (viděl jsem toto využití v popisu jen u některých vínometrů)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.7.2019 10:26

K čemu by teoreticky byl vhodný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
klix - (8) - 234.14 (?), 25.7.2019 12:31

ke zjištění (aspoň orientačního) obsahu alkoholu ve kvasu, bez většího zasahování do něj a aby člověk pak vědel, zda má smysl to pálit, pokud má pochybnosti (např. pro ty, co minimálně doslazují nebo pro zkoušku zakonzervovaného kvasu). Vloni jsem měl hrušky, které jsem nedosladil (+nezměřil cukr na začátku, chyba, vím) a téměř nic z nic neteklo. Páleník nebyl nadšenej, že nebyl výsledek = neměl zaplaceno za čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dakota.F - (29) - 238.190 (?), 25.7.2019 22:09

Zkoušel jsem to s Refraktometrem stupnicí 0 až 90% a nikdy jsem nic kloudného nenaměřil.

První pokusy ukázali třeba 22/23% což je samozřejmě holí nesmysli.Tak jsem si říkal určitě je rozhozený a je jej potřeba kalibrovat. První pokus kalibrace byl neúspěšný.Druhý už jsem byl chytřejší a vzorek jsem vzal z více lahví, již naředěného alkoholu na 52% a přeměření lihoměrem.Poté mi to již sedělo a refraktometr byl zkalibrovaný.

Opět jsem vyzkoušel měřit kvas a opět hodnoty vysoké. Tak že k ničemu. Dle mého názoru jej ovlivnuje zbytkový cukr a nezkvasitelné cukry.

Pro orientační měření jej stále používám. Už jsem si trochu zvykl vždy odečítám cca. 10 až 11 % tak že když naměřím 16% alkoholu jako by tam bylo 5/6% alkoholu. 22% joko 11/12%. Pro malou orientaci OK  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika