Nahořklá slivovice



host - 129.96 (?)
15.12.2009 16:27

Ty pecky nejsou takové drama. Podstatné je, aby nebyly rozdrcené nebo prasklé. Ten amygdalin se totiž štěpí na kyanovodík a to rozhodně žádná pochoutka není. Je jenom velká klika, že má teplotu varu 26 stupňů Celsia, takže se ho podstatná část oddělí v úkapu. Ale stejně:

Kyanovodík patří k nejrychleji působícím jedům. Po požití amygdalinu z rostlinných zdrojů se otrava začíná projevovat až po určité době latence - od čtvrt hodiny po hodinu. Otrava se začíná projevovat nejprve u tkání s největšími nároky na kyslík. Nejcitlivejší je nervová tkáň - prvními příznaky pri otravě kyanidy jsou únava, bolesti hlavy, hučení v uších a nevolnost. Po inhalaci kyanovodíku se rychle dostavuje závrať,
zmatenost, křeče, zvracení, tachykardie, bezvědomí a bleskově dochází ke smrti zástavou dýchání. Smrt nastává jako důsledek nedostatku kyslíku v životně důležitých centrech v prodloužené míše.

Já stejně beru každý plod do ruky a dívám se jestli není napadený hnilobou nebo plísní a při tom vypeckuji a protože mám hodnou manželku, tak mi pomáhá. Ostatně mi pomáhá i s likvidací výsledného produktu. Naposledy jsme končili s prací ve 3 v noci. Pokud to jenom trošku jde, tak vypeckovávám a chuť je výborná.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 129.96 (?), 15.12.2009 15:22

To je právě ono. Buďto si s tím dám práci nebo ne. Já jsem vždycky vypeckovával (švestky, meruňky a dokonce i špendlíky) a jemná příchuť po jádrech - tedy správně jedovatý amygdalin - mi v peckovinových pálenkách rozhodně nechybí. Prostě s dobrým kvasem je práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 15.12.2009 15:42

Pochybuji, že by si někdo dal práci s vypeckováním durancií. Přitom jsem neslyšel, že by duranciový kvas nebyl dobrý. Dokonce je považován za jeden z nejlepších.
   Nicméně souhlasím, že vypeckování ovoce kvasu jistě neublíží, možná prospěje. Jestli natolik, že se to vyplatí, to je otázka času, chuti, sil a námahy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.36 (?), 15.12.2009 16:01

já s vámí plně souhlasím.Já jsem letos poprvé švestky před naložením odpeckoval, tedy s manželkou, která byla tak ochotná, i když slivovici vůbec nepije.Vůbec to nebyla tak hrozná práce, jak někteří popisují.Podle mě chuŤ pecek často přebije švestky, což nemusím.Chci ale zdělit jeden postřeh.Překvapilo mě, že některé pecky byly puklé již při odpeckování, což může být důvodem nahořklé chuti, i když se snažíte nerozbít pecky.Na výsledek odpeckované slivovice jsem velice zvědav.pálit jdu ale až v lednu, tak výsledek zdělím později.Chci poděkovat všem, kteří své postřehy píšou do diskuse, a tím předávají zkušenosti druhým.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 15.12.2009 16:27

Ty pecky nejsou takové drama. Podstatné je, aby nebyly rozdrcené nebo prasklé. Ten amygdalin se totiž štěpí na kyanovodík a to rozhodně žádná pochoutka není. Je jenom velká klika, že má teplotu varu 26 stupňů Celsia, takže se ho podstatná část oddělí v úkapu. Ale stejně:

Kyanovodík patří k nejrychleji působícím jedům. Po požití amygdalinu z rostlinných zdrojů se otrava začíná projevovat až po určité době latence - od čtvrt hodiny po hodinu. Otrava se začíná projevovat nejprve u tkání s největšími nároky na kyslík. Nejcitlivejší je nervová tkáň - prvními příznaky pri otravě kyanidy jsou únava, bolesti hlavy, hučení v uších a nevolnost. Po inhalaci kyanovodíku se rychle dostavuje závrať,
zmatenost, křeče, zvracení, tachykardie, bezvědomí a bleskově dochází ke smrti zástavou dýchání. Smrt nastává jako důsledek nedostatku kyslíku v životně důležitých centrech v prodloužené míše.

Já stejně beru každý plod do ruky a dívám se jestli není napadený hnilobou nebo plísní a při tom vypeckuji a protože mám hodnou manželku, tak mi pomáhá. Ostatně mi pomáhá i s likvidací výsledného produktu. Naposledy jsme končili s prací ve 3 v noci. Pokud to jenom trošku jde, tak vypeckovávám a chuť je výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 15.12.2009 16:41

Sám jsem letos vypeckovával všechny švestky Stanley na kvas a bylo to v pohodě. Celkem 170 litrů. Pravdou je, že Stanleyky jsou větší pološvestky a jdou hezky od pecky. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 15.12.2009 20:31

...Smrt nastává jako důsledek nedostatku kyslíku v životně důležitých centrech v prodloužené míše...

Přestaňte plašit lidi. Jsou popsány tisíce případů smrtelné otravy alkoholem, ale ani jeden z otravy kyanovodíkem v nevypeckované slivovici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 42.99 (?), 15.12.2009 21:45

Lze tedy teoreticky tato látky odstranit už z vypálené slivovice? Třeba odvětráním při teplotě 26 - 30 stupňů celsia?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 15.12.2009 22:08

Kyanovodík se z amygdalinu uvolňuje teprve enzymem beta-glucosidázou, a ten určitě ve slivovici není. Na rozdíl od trávicího traktu. Takže odvětrání asi nepomůže.   Nakolik je glykosid amygdalin těkavý a jestli vůbec a při jakých teplotách se destiluje, to nevím. 
   Hledat ve slivovici imaginární riziko v kyanovodíku je úsměvné. Podstatně větším rizikem je metanol (výskočky) z připáleného kvasu, škodí i vyšší alkoholy (přiboudlina). Pochopitelně nejvíc obětí má na svědomí samotný etylalkohol.
  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 16.12.2009 9:06

Já bych řekl, že mnohem úsměvnější je tvrdit, že metanol se tvoří připálením kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.12.2009 13:09

Metanol
Původně se vyráběl suchou destilací dřeva,  přičemž vzniká směs methanolu, kyseliny octové a acetonu. Kyselina octová se ze získané směsi odstraňuje neutralizací vápnem (hydroxidem vápenatým) a methanol spolu s nepatrným množstvím acetonu se oddělí destilací. Podle této metody výroby dostal triviální název dřevný líh...
(dle Wikipedie)

Připálením pecek, stopek, slupek v kotli bez michání či dvojpláště může dojít k procesu obdobnému suché destilaci dřeva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika