Nahořklá slivovice



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 129.96 (?) 
16.12.2009 14:07

To se možná teoreticky může, ale nikdy jsem o tom neslyšel. Krom toho, že by si snad chtěl někdo pochutnat na ovocné pálence z připáleného kvasu? To by asi pil jen největší chudák, nebo amatér, protože by to bylo strašně cítit spáleninou.

Rozhodující množství metylalkoholu se vytváří v kvasu rozpadem pektinu z nedozrálého ovoce a ze slupek a ne z připáleného kvasu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 16.12.2009 14:29

Kde se bere ta hlavní porce metanolu, působící někdy otravy, to nevím.
   S tím pektinem jako potenciálním zdrojem metylalkoholu jsem to taky četl,  proto v posledních letech dělám jablkovici jen z moštu. Ale asi to nebude mnoho, neslyšel jsem o otravě z vypálení nezralého ovoce. Ostatně pektin obsahují nepochybně i zralé plody.
  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 16.12.2009 14:46

K otravě z ovocné pálenky skoro dojít nemůže, protože toho metylalkoholu je tam málo a ještě se odstraní s první frakcí - úkapem. Zároveň protijedem na metanol je etylalkohol, kterého je tam výrazně více. Já tedy na otravu metylalkoholem z ovocné pálenky nevěřím. To je takové strašidlo na černé paliče.

Z toho, že pektin je ve slupkách vyplývá i to, že v hroznovém kvasu se žádný metylalkohol nevytvoří, takže při destilaci nepravého koňaku prakticky není třeba oddělovat úkap.

Pektin zejména obsahují slupky ze zralého ovoce a nezralé ovoce. Já také dělám nepravý kalvados z moštu. Z výše uvedeného důvodu. Krom toho v demižonech jablečné víno krásně vypadá, lépe se kontroluje kvas a prvotní odpad se dá zkompostovat. A vůbec je to s moštem fajnová práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 16.12.2009 14:52

Ještě beru zpět a doplňuji.

Teď jsem si uvědomil, že nějaký začátečník, černý palič, zcela bez informací, pálí nekvalitní kvas z nezralého ovoce. Nedočkavě vrhne na první panáky vytékající z kolony a pak by při jisté vytrvalosti mohl i oslepnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 202.237 (?), 29.11.2010 22:16

Z vyprávění otce a jeho vrstevníků jsem zjistil jak hodně se pilo před válkou a po válce.  Bylo to horší než dnes. A protože se hodně pálilo doma v hrnci, kvas se nemíchal, tak se často připálil. Nepředstavujte si spálený obsah, jen se to lehce připálilo. Chuť to částečně poznamenalo, ale bylo to (v lepším případě) 2x destilované a lidé to pili.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.36 (?), 16.12.2009 16:50

nejsem zkušený palič, ale nevidím jediný důvod, proč lít pecky do destiláku.V pálenici zásadně přivezený kvas cedí přes síto, a pecky vyhazují.Nevypálí se z nich nic, pouze ty různé pachutě.takže není co řešit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.179 (?), 17.12.2009 14:03

Kvas se po vypálení cedí přes síto, aby se pecky nedostaly do odpadu.Že by někde cedili kvas před pálením jsem nezaznamenal.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 17.12.2009 17:45

Nevím jak moc máte slivovici hořkou ale správná slivovice má mít i příchuť po peckách a je to groo z trnek a tak vlastně poznáte že to není jen navoněný nějakou trestí, ale jestli vám to nešmakuje tak si kupte nějakou voňavku z krámu.Jako děti jsme jedli jádra z pecek a nikdo neměl příznaky otravy a ty myši a hraboši co se tím živí celou zimu ti by museli zákonitě na kyanovodík pojít jestli vám příchuť po mandlích nevyhovuje tak ji prodejte a kupte si jinší nekvalitní pití.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.44 (?), 17.12.2009 17:59

Přidám ještě připomínku jestli jste neměl dostatečně očistěné ovoce od stopek a listí malých halouzek atd tak to můžete taky zkazit chu´t slivovice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.179 (?), 17.12.2009 19:30

Příčinu podle mého názoru je třeba hledat v kvalitě kvasu, jeho stáří a pod.Znám případ, kdy majiteli kvasu bylo líto vylét loňský sběr a přidal jeho zbytek do letošního.I to je možné, samozřejmě s hořkým výsledkem.A také zaplačou ti další, co pálí po něm.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika