Množení turbo kvasinek



host - 14.170 (?)
20.12.2016 8:59

Kvasíte 1. a 2. kvas při stejných teplotách?

Nebylo by rozumnější udělat si zákvas jen z části pytlíku a zbytek schovat pro další kvašení?

V.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 251.7 (?), 20.12.2016 7:57, zobrazeno: 11538x

Koupil jsem v Polsku na zkoušku balíček turbokvasinek, v přepočtu za 150 Kč na jednu dávku - na kvašení čistého cukerného roztoku. Fascinovalo mě, že za 3 týdny jsem získal z 20 litrů cukerný kvas 21% alc. Což je pro mé pokusy s průtahovou destilací bylinek úžasné. Ovšem, nepodařilo se mi kvasinky uchovat jako to dělám s vinnými (odeberu při bouřlivém kvašení 0,5 litru do lednice a jimi naočkuju další demižon). Sice takto odebraný kvas se rozkvasil, ale kvasí pomalu. Máte někdo zkušenosti s nějakým efektivním uchováním?

  • má smysl zachovávat sediment, kde je většina kvasinek mrtvých? ty se asi už nerozkvasí...
  • mám přidat nějaké jiné živiny než živnou sůl pro kvasinky od Vínky? (dal jsem dva balíčky)
  • jde nějak jednoduše kvasinky nasušit?

Díky za vaše zkušenosti. Martin.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 14.170 (?), 20.12.2016 8:59

Kvasíte 1. a 2. kvas při stejných teplotách?

Nebylo by rozumnější udělat si zákvas jen z části pytlíku a zbytek schovat pro další kvašení?

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 149.53 (?), 20.12.2016 10:04

Turbo kvasinky, myslím si, že nejsou žádný genetický zázrak. Určitě to jsou vyselektované nějaké výkonnější kmeny, ale přímo v nich to není.
Myslím, že je to hlavně v masivním přídavku živin už v základním balení. A taky, že se jich do kvasu přidává abnormální množství.
Tím ale nemyslím běžně prodávanou, většinou jen jednodruhovou anorganickou sůl, ale pro kvasinky komplexní výživovou směs!!!
*
Osobní zkušenosti s nimi nemám protože mi vždy přišly jako předražené a tak nějak jako "výmysl - marketing homedistillerů" nebo jejích sponzorů... a neměl jsem důvod se jimi zabývat a zbytečně jim platit.
(A navíc v "mé době" nebyly).
*
Nicméně v množení a uchovávaní ušlechtilých, drahých kvasinek se mi nikdy moc nedařilo. Namnožit a použít je s deklarovanými výsledky se mi podařilo vždy jen jednou.
Ale pravdou je, že jsem se nijak zvlášť nesnažil protože jsem si vždy vystačil s droždím. Mimo medoviny a některých dezertních vin kde jsem si koupil kvasinky k tomu určené a použil je jednou jednou díky drahé surovině...
*
Obyčejné pekářské droždí dokáže při vhodných podmínkách a větším dávkování taky velmi velké věci. Jen by mělo být moc staré anebo sušené.
A dá se koupit čerstvé a velmi vitální za cca 150-200Kč/10-12kg.
*
-i ze sedimentu lze určitě kvasinky oživit a zkultivovat
-nasušit v domácích podmínkách určitě ne

Rafael.

P.S. kdo by si chtěl s takovou mikrobiologií hrát, tak na trhu je spousta i levných dětských mikroskopů. A na to pozorováni a porovnávání podle atlasu kvasinek bohatě stačí.
(Pěkně jsme si s tím s dětmi loni po Vánocích pohráli.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.12.2016 13:52

Jednou jsem nějaké turbo ikvasinky rozkvášel. Co mě překvapilo - byly to jakési kuličky, nevím jestli celé suché nebo uvnitř jinačí. Ale když jsem je vsypal do sladkého roztoku, za pár desítek minut vylezly z nádoby ve stylu "Hrnečku vař!"  Taky si myslím, že za tím kouzlem nevězí jiný druh nýbrž množství. Už proto, že všechny se jmenují S. cerevisiae.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 20.12.2016 15:14

Jsou to ti vinaři ale hlupáci, že používají předražené čisté kulury pro řízené kvašení a nekoupí radši v sámošce droždí.

Používám na medovinu kvasinky Schimanski. Prokvášejí na 14-18% a živná sůl obsahuje kromě standardní minerální složky i thiamin (B1) a přípravek z celulozy, takže kvasinky dostanou základní stavební látky.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 236.138 (?), 20.12.2016 18:07

To nejsou žádní hlupáci. Využívají těch kvasinek, které jsou na kuličkách vína a jsou pro kvašení ty nejvhodnější, takže nic horšího byste jim nemohl udělat nežli hrozny umýt. A nějaké mechanické nečistoty, např. hlína na hroznech je prostě vůbec nezajímají, věřil byste tomu? slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.12.2016 18:44

Jsou to ti lihovarnící ve Vizovicích ale hlupáci, že do švestek nepřidávají žádné čisté kultury, ba ani přípravek z celulózy (ten slouží k čemu?)
  A propoś -  my se tu bavíme víc o i ovocných kvasech než o medovině a vínu.  Med je výjimečná surovina, obtížně kvasitelná, tam je speciální postup na místě. Já používal kvasinky z Dolu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 149.53 (?), 21.12.2016 11:36

Jo, přesně tak jak napsali pánové Vysloužil a Šlosar, připojuji se k nim.
*
Proč by měl ovocný lihovar zvýšovat své náklady kupováním nějakých násádních kvasinek když jeho ovoce jich obsahuje dost?
A podobně je to i s tím kontroverzním cukrem.
*
Proč by měli vinaři ve vhodných oblastech zabíjet přirozené kvasinky žijící na jejích hroznech a umnělé je nahrazovat jinými které k charakteru jejích vína, z jejich oblasti vůbec nepatři?
*
Taky to nedělají a snaží se o to jen ti kdo pěstují révu v méně vhodných podmínkách a díky tomu se jim snaží konkurovat jejimi kvasinkami.


Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 251.7 (?), 21.12.2016 8:48

Dík Rafaeli, tip na mikroskop je dobrý nápad, pořeším s kamarádkou co studuje biologoii, bude jen ráda.

Droždí mi kvasí při mých 20°C velmi dlouho a na průtahovou destilaci s bylinami to nemám odvahu použít, protože mám pocit, že to vede na nějakou divnou pachuť. Máte nějaké zkušenosti s průtahovými destilacemi a droždím? Nehrozí tam kontaminace tou chutí?

Pro mě je úžasné, že v 20l kvasu mám 20% alc. a tak se mi výrazně zjednodušuje, zlevňuje a zrychluje 1D. 

Kadopádně, na polském alegru mají stejný výrobek co jsem koupil v polském Auchanu jen za 60 kč. To mi už přijde zajímavé. Takže pokusím se nakoupit tam.

ještě se musím někde dopátrat nebo dostudovat, da to nevyřeším celé opravdu těmi živinami a jak je jednoduše poskládat a vyrobit. Mě taky zaujalo, že tam je u těch kvasinek vždy napsán stejný druhový název kvasinek.

Díky a mějte se! Martin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 149.53 (?), 21.12.2016 11:47

Martine,
to "pekářské droždí" i když to jeho název vůbec nenapovídá je léty prověřená surovina k výrobě lihu. Taky to býval i "vedlejší" prodejní produkt té lihovarské výroby. Ušlechtilé, lépe napsáno, speciálně vyšlechtěné kmeny se začaly v lihovarství používat relativně nedávno.
(Podobně jako enzymy místo sladu při zcukřování škrobovin).
Ale to neznamená, že jsou nějak lepší. Jen je možná jejích použití při průmyslové výrobě efektivnější. Což při malovýrobě má efekt opačný protože na to nemá...
Tak se toho droždí vůbec nebojte. Je to fact léty prověřeno.
A k přípravě polotovaru k průtahovým destilacím, mimo nějakých pokusů, je potřeba opravdu kvalitní a ničím "nečpící" surovina.
Tedy žádná nepovedená slivovice nebo destilát z jádrovinné drtě!
A ta se dá dosáhnout 3D, důkladnou rektifikací nebo vyčištěním uhlím.
*
A pokud to kvasí dlouho, je to nízkou teplotou nebo špatným namnožením.
Chce to cca 30°C! A pak musí být hotovo za 3 dny, max. do týdne.
Anebo nedostatkem živin. Něco málo jsem o tom napsal na:
deslik živná sůl.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika