destilační přístroj



host - 166.20 (?)
9.7.2008 7:05

Zdravím všechny příznivce tohoto tématu.

Protože už nastala doba, posílám tak jako loni recept na výbornou ořechovku.  Všem ji doporučuji, a radím udělejte více dávek, ať nelitujete tak jako já loni. Hledal jsem ještě v září variantu jak toto lahodné pití udělat. Zkusil jsem ještě na radu ze slupek. Také to šo, ale tento originál nemá konkurenci. VašekB

OŘECHOVÝ LIKÉR

Do 5 litrové lahve dáme:
40 zelených omytých ořechů nakolečka nakrájených, 40 kuliček nového koření, 30 kusů hřebíčku, kůra ze dvou citronu, /dávám jen z jednoho/ proutek vanilky, není nutný.
Zalejeme 2 litry vodky, nebo domácí pálenkou 50% silné, která může být i horší kvality, třeba z jablek.

Toto vše se nechá 4-6 týdnů vyluhovat s občasným mícháním.

Po této době se vše scedí. V trochu měkké nejlépe kojenecké vodě se rozvaří cukr, dávám půl kg. Při 1 kg je likér dost sladký. Množství vody se řídí silou pálenky, raději méně.
Po rozvaření cukru přidáme výluh a 1 litr RUMU.
Zamíchat, ochutnat, v tuto dobu možné ještě přiředit měkkou vodou. Nalahvovat a takto získáme asi 4 litry výborného likéru.

Ořechy použít asi do Svaté Anny, tedy 26. července. Po této době začíná tvrdnout slupka a ořechy se špatně krájí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  66,  67,  68,  69,  70  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 8.4.2008 22:14

Tu výtěžnost z brambor uvádíte správně, ale vztahuje se na přepočtený 100% líh. Takže je zhruba dvojnásobná oproti průměrným jablkům či horším švestkám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 127.251 (?), 9.4.2008 15:19
Pravděpodobně došlo k nedorozumění výtěžnost lihu se přeci vždy udává v 100% alkoholu. A to z důvodu zdanění, tato skutečnost sice nehraje v našem případě žádnou roli, ale stále platí. K výtěžnosti a cenovým nákladům vyrobit líh z brambor nebo z cukru. Je výhodnější v domácích podmínkách jít do cukru. Za tím si stojím. Brambory se vyplatí jen v případě, že jste pěstitel brambor a chcete tohoto lihu vyrábět obrovské množství. Jinak je to podle mne slepá cesta. Hodně zdaru
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 242.146 (?), 15.4.2008 16:17

Přapalovat se dá i minimální množství lajtru, určitě bych kvůli tomu nekupoval menší kotel. Co se týká přidání vody do lajtru, aby ho bylo víc, dostal by jste se k prvnímu přepalu, a líh by tekl slabý...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Piston - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 215.208 (?), 30.6.2008 15:18

Měl bych velice konkrétní dotazy na zkušené kořalečníky. Je nutno na aparátu s jednoduchým zesilovačem (trubka vyplněná např nerez drátěnkou) a deflagmátorem destilovat dvakrát, nebo bude stačit jedna destilace? A jak se u těchto přístrojů reguluje úkap a dokap? Nechá se to prostě klasicky projít jako u jednoduchých přístrojů, nebo je třeba citlivé manipulace ve správnou chvíli s uzávěry a kohoutky, regulujícími přívod alkoholické páry do chladiče? Jednoduchým aparátek jsem myslel třeba to, co je na obrázku v odkazu...

bimber.ovh.org/images/aabratek_aparat.jpg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 127.35 (?), 24.8.2008 13:23

Na Vaši otázku se nedá jednoduše odpovědět.Vše záleží na tzv. teoretickém počtu pater kolony. Takže může stačit jedno pálení, ale také nemusí. Předkap a dokap se na těchto typech kolon nejlépe řídí dle teploty v horních částech kolony a většinou je třeba systém odzkoušet v provozu a praxe pak ukáže...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.15 (?), 5.7.2008 15:45

Vazeni, poradi mi nekdo s konstrukci "taliroveho chladice"? Dekuji. Frantisek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 166.20 (?), 9.7.2008 7:05

Zdravím všechny příznivce tohoto tématu.

Protože už nastala doba, posílám tak jako loni recept na výbornou ořechovku.  Všem ji doporučuji, a radím udělejte více dávek, ať nelitujete tak jako já loni. Hledal jsem ještě v září variantu jak toto lahodné pití udělat. Zkusil jsem ještě na radu ze slupek. Také to šo, ale tento originál nemá konkurenci. VašekB

OŘECHOVÝ LIKÉR

Do 5 litrové lahve dáme:
40 zelených omytých ořechů nakolečka nakrájených, 40 kuliček nového koření, 30 kusů hřebíčku, kůra ze dvou citronu, /dávám jen z jednoho/ proutek vanilky, není nutný.
Zalejeme 2 litry vodky, nebo domácí pálenkou 50% silné, která může být i horší kvality, třeba z jablek.

Toto vše se nechá 4-6 týdnů vyluhovat s občasným mícháním.

Po této době se vše scedí. V trochu měkké nejlépe kojenecké vodě se rozvaří cukr, dávám půl kg. Při 1 kg je likér dost sladký. Množství vody se řídí silou pálenky, raději méně.
Po rozvaření cukru přidáme výluh a 1 litr RUMU.
Zamíchat, ochutnat, v tuto dobu možné ještě přiředit měkkou vodou. Nalahvovat a takto získáme asi 4 litry výborného likéru.

Ořechy použít asi do Svaté Anny, tedy 26. července. Po této době začíná tvrdnout slupka a ořechy se špatně krájí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 2.142 (?), 9.7.2008 21:28

Mohu doporučit, loni jsem ji zkoušel v menším množství a je skutečně výborná jen se po ní zaprášilo. Letos to musím co se týče množství napravit.           PV

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.146 (?), 7.8.2008 21:50

Konstrukce "taliroveho chladice" - myslíte tím obrácený lavor položený nad hrnec (v kterém se vaří lutr) a shora chlazený třeba mokrou hadrou? Viděl jsem to jednou před dobrými třiceti lety u známého v Ostravě, ale slivovice se pít dala jen se sebezapřením... a kvalitu určitě neurčovalo jen nedozrálé ovoce (myslím, že to tenkrát byly jablka). Každopádně klasika je klasika - dostatečně chlazený a dostatečně dlouhý měděný had. T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 172.175 (?), 15.8.2008 20:35

Talířový chladič - vyrábí fi Kovoděl Janča s.r.o. (ale nevím co za něj chtějí). V nabídce - chladiče je i částečně rozdělaný na ukázku. Jinak princip najdete v publikaci : Josef Pischl - Vyrábíme ušlechtilé destiláty, str.95. Jedná se o soustavu kruhových desek nad sebou, upevněných na ose, umístěné v chlazeném válci (uzavřené soustředné trubice, chlazené vodou). Talíře nutí páry lihu aby kondenzovaly na vnitřní straně chlazeného válce. Výhodou tohoto systému je relativní jednoduchost při čištění.

K předchozímu příspěvku: i systém "lavoru" (ne však obráceného), ale v normální poloze (lepší je však kotlík) lze upravit pro solidní odvod kondezátu. Ukázka je např. v publikaci : Domácí výroba lihovin - Helge Schmicklová a Bettina Malleová, str.53, resp. foto na str.139. Na webu schnapsbrennen.at mají i jiné užitečné fotografie.

Jinak samozřejmě proti "klasice" (chlazené trubce v soudku a jejich variantách) nic nemám.

Zdravím Tonda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  66,  67,  68,  69,  70  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika