Cider - výroba



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
   
host - 4.138 (?) 
4.10.2009 15:52
Tak to mě taky zajímá. Jabčák dělávám stejným postupem jako u vína trochu přislazuju medem dá se i cukrem.Pro vyší obsah alkoholu a lepší stabilitu.Chystám se letos použít spodní kvasinky a bez doslazování už se těším na výsledek rád se podělím o zkušenosti.O cideru se toho nikde moc nepíše.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
      
Piston - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 246.86 (?), 4.10.2009 16:45

Hlásím se zpět s prvními poznatky z výroby cideru.  Jako materiál jsem použil mošt z jaderniček. Cukernatost nebyla nijak vysoká (10%), ale přesto jsem nedoslazoval. Pro lepší start jsem použl deci kalného burčáku ze dna flašky. První fázi jsem ukončil po osmi dnech kvašení, kdy už se pěna na vrchu začala propadat a bylo jasné, že není nač čekat. Pěnu jsem odstranil a stáhnul jsem jablečńák hadičkou do demižónu, spodek s mrtvýmí kvasinkami a kalem jsem ze sudu vylil.  Jablečný burčák, který se nevlezl do demižonu, jsem vypil. Byl překvapivě sladký a chutný  

V demižonu nyní bude tak do vánoc probíhat druhá fáze. Kvašení by se mělo v chladném a tmavém sklepě zpomalit, ale přesto je na demižonu špunt s kvasnou zátkou. Před vánocemi snad již čirý cider finálně stáhnu do lahví (do petek - nejsem princezna). Kdyby byl moc kyselý, asi ho dosladím, ale doufám, že to nebude nutné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Piston - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (57) - 210.252 (?), 29.12.2009 13:58

Takže další zkušenosti. Po cca 13 týdnech jsem prokvašený cider podruhé stočil z demižonu do pet lahví, kde ho nechám ležet. Zbytky kvasinek by měly sežrat ještě nějaký cukr a natlakovat ho CO2. Bál jsem se, že bude až moc suchý, ale není to tak zlé. Při stáčení krásně pěnil a taky se hezky projasnil. Možná není tak dobrý jako prvotřídní anglické nebo francouzské cidery, ale jako vedlejší produkt sadu je výborný, a výroba je snadná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 218.152 (?), 12.4.2010 9:35

Jelikož se zabývám homebrewingem dostal se mi v loňském roce do rukou koncentrát Brewmaker Cider De Luxe za 340,-Kč z něhož se vyrobilo 23 litrů velmi chutného a kvalitního nápoje. Jelikož mám ale na zahradě spoustu jabloní začal jsem si Cider vyrábět sám. Do moštu, přidávám dextrózu, což je speciální cukr zakoupený v pivních potřebách a následně pivní kvasinky Mistr sládek. Teplota kvašeni 16-21 stupňů - jedná se o svrchní kvašení. Délka kvašení týden až max dva. Pak stáčím do pivních lahví přidávám speciální fermentační drops, zátkuji a v teplotě 16-21 stupňů nechám zhruba 10dní, kdy probíhá druhotná fermentace. Pak odnesu lahve do sklepa, kde zrají ještě min. 3 týdny, samozřejmě čim déle tím lépe.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 106.146 (?), 20.10.2010 20:32
dobry den, kolik pridavate te dextrozy na litr mostu? resp. na jakou cukernatost most doslazujete? po vylisovani mam most s cukernatosti 10 stupnu. dekuji!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 211.1 (?), 28.10.2010 18:12
delam cider s mostem s cukernatosti kolem 15-20 procent, vetsinou 20 procent, cider je pak ve finale sladky, coz mam rad
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 58.114 (?), 1.12.2013 11:57

Na webu jsem našel seznam odrůd jablek vhodných pro výrobu cideru.

(orientační překlad těchto stránek do češtiny umožňuje prohlížeč Google Chrome)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 20.246 (?), 28.1.2014 14:56

Na podladě příspěvku M.Vysloužila ze začátku této diskuze jsem koncem října dal mošt do dvou petek a ty založil na severní straně kůlny. Asi po týdnu se ozvaly dvě mohutné exploze (soused vyběhl z domu s děsem v očích). Asi jsem udělal někde chybu.laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.1.2014 15:34

Mám PETek s čerstvým moštem ve stodole ještě celou bednu. Pro jistotu  mám přes ně přehozenou menší plachtu.  Láhve jsou na omak tvrdé - natlakované, ale nepraskla ani jedna. Otvírání není jednoduché,  šumivý mošt však chutná skvěle.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 231.38 (?), 28.1.2014 18:32

Dal jsem 2l PETky a moštu jsem dal úplně plnou lahev, aby v ní nebyl vzduch a mošt se nezvrhl do octa.PETky se po výbuchu spirálově rozmotaly do pasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika