Aroma slivovice



host - 50.166 (?)
8.12.2018 21:04

Jestli to bylo na mě, tak po mnoha praktických, někdy i nepraktických pokusech, vyhrál jednoznačně jednoplášť bez míchadla!
*
Ale samozřejmě záleží na každého místních podmínkách a prioritách.
U mě to byly tyto:

-V jednoduchosti je síla
-Čím sotisfikovanější aparát tím více problémů a v různých směrech náročnější obsluha
-Co se zkazit může, to se zkazí a samozřejmě v době kdy je to nejméně vhodné a způsobí to co nejvíc problémů
-Skladnost, úschova, konzervace, čištění
-Použitelnost i pro jiné účely - zavařování, sterilizace, domácí porážky, vaření piva, parní odšťavňování
*
Anebo jinak:
-Neměl jsem nikdy potřebu vařit jablečné nebo hruškové "velmi husté mačky", jen mošt z nich.
-Neviděl jsem žádný důvod mixovat ostatní suroviny do kašovité konzistence která vždy způsobí neschopnost žádné separace a připaluje se. Stačí je jen jemně podrtit. A v některých specifických případech doředit vodou a přicukřit.
*
M.j. dost podstatná věc pro mě byla likvidace výpalků. Tak jsem si vymyslel, a všude možně to po celoživotních zkušenostech propaguji:
Jednoplášt́ bez míchání, ohřívaný po celé své užitné výšce spalinami. Na dně "něco" jako vějíř na napařování knedlíků a na něm postaveny koše sešité z nerezové tkaniny. Ty fungují jako parní odšťavňovač, ten horní je procházen jen párami, a kolem toho spodního, i pod ním a kolem je dost tekutého podílu efektivně přenášejícího teplo a zabráňujícího připálení. Jak na dně, tak i na bočních ohřívaných stěnách.
Ke konci destilace, ale hlavně při vypouštění vařáku se ty koše, nebo ta sestava, chová jako nějaký "parní lis"...
Tekutá složka kolem jich se dá velmi jednoduše stáhnout, vypustit, vylít do kanalizace apod., a uvnitř zůstane jen tuhá, až překvapivě tuhá, část výpalků...
*
Za úvahu, uvážení, možná stojí i to, ale já si to nějak potvrdit neumím a ani pár profesionálních ovocných paličů taky ne, jestli má nějaký význam když přes tuhou část kvasu procházejí jen alkoholické páry. Když jen neplavou nebo jsou ponořeny v lázni.

Napadlo mě to proto, že u některých Rp. při výrobě průtahů, resp. likérů za tepla vyráběných je velký rozdíl u některých ingrediencí kde jsou umístěny:
Zda volně plavou, nebo jsou zatíženy v lázni nebo umístěny v koši nad hladinou.

Máte někdo k tomu nějaký poznatek, zkušenost, přečtenou vědomost?

Rafael.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 55.228 (?), 7.12.2018 16:34

Nejen průměr přestupníku, ale hlavně průměr trubky chladiče, zvlášť u spiralových, vede ke zvýšení tlaku ve vařáku. A ten zapřičiní vyšší bod varu a zhorší oddělování dokapu.
(U jednokotlové technologie to nevadí, ale u jednoduché destilace je dobré to brát v úvahu).
*
Jinak si myslím totéž co p. Dyr. Ale jen myslím, nejsem žádný degustátor!
Dvouplášť je zvlášť vhodný pro husté, velmi kašovité kvasy a těm jsem se vyhýbal. Jinak mi přijde pomalý, neekonomický, hůř regulovatelný a stavebně náročnější.

Rafael.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.214 (?), 7.12.2018 21:46

V této souvislosti mě napadá i otázka, co znamená doplněné míchání v 2 plášťových kotlích (např. produkce Janča). Je jasné, že pro potřeby 1D neslouží (lopatky míchadla se nijak nedotýkají stěn zařízení) ani rovnoměrné prohřátí kvasu v 1D procesu není důležité. Pak je otázka jakou roli hrají v 2D procesu, zda to nemůže sloužit k snadnějšímu uvolňování aroma v 2D procesu. Má někdo z paličů s použitím takového míchadla nějakou zkušenost?

VLK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 50.166 (?), 7.12.2018 22:09

Při 2D je míchadlo absolutně k ničemu!!!
Taky si mícháte vodu na čaj, kafe, nebo při vaření polévek, vývarů, brambor a tak?
*
U 1D jde o to aby se nic na dně, nebo v ohřívaných částech vařáku na stěnách nic nepřipálilo. Nic jiného v tom nehledejte!
*
Takže pokud někdo používá míchadlo u dvoupláště je to jen o nedostatečném přenosu tepla, ohřevu. U 1D jsou s tím někdy jisté problémy.

Ale to snad lze u těch dvoulášťů tak nějak předpokládat.
Proto jsem je v tom směru neměl rád...
*
Ale jak jsem psal, při hustých kvasech, nebo rmutování hustých škrobovin je dost těžké je alternativně nahradit...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 8.12.2018 7:36

P Rafaeli, chybný příklad. Voda se ohřívá víceméně rovnoměrně. Ale zřejmě jste nikdy neohříval omáčku.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 182.227 (?), 8.12.2018 7:39

Omlouvám se, neumím číst. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 12.12.2018 20:05

Jinak mi přijde pomalý, neekonomický, hůř regulovatelný a stavebně náročnější.

Svatá slova. A co hůře, obtížněji se odebírají úkapy, protože u hustých kvasů, např. jablečných je gradient teplot mezi stěnou a středem dosti výrazný. A jablečné kvasy vykazují největší podíl úkapů, v dokapech jsou ale jednoduché. Dvojplášť bez míchání? Neštěstí! Doporučuji jednoplášť s mícháním a s ohřevem nejlépe nerezu s výhodou dřevem při 1D. Ovšem pro 2D je to problém. Ohřev drobným dřevem získají kvalitní destilát jen ti, co mají více nežli desetiletou praksi, prostě vědí své. Spirálový chladič - měděný? Skvělý pomocník, ale upozorňuji na to, a v tom má pan Rafael pravdu, musí být umístěn vertikálně. V opačném případě dochází k nárustu tlaku v aparatuře a to zhoršuje podmínky odddělování dokapu. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 244.80 (?), 8.12.2018 8:18
A ta vlastní cesta je jedno nebo dvojplášť?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 244.80 (?), 8.12.2018 9:52
Dotaz o příspěvek výše byl na Dakota Fred, pálení před a poté vlastní cestou. Jinak co psal Rafael-souhlas s delší dobou destilace a vyrobně složitější provedení (na dobu životnosti neřeším), spotřebu jsem nepropočítaval, ale co se týče regulace(elektřina),tak ta jde velice dobře. Vidím, že diskuze se rozjela a všem děkuji za příspěvky. Pavel
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 50.166 (?), 8.12.2018 21:04

Jestli to bylo na mě, tak po mnoha praktických, někdy i nepraktických pokusech, vyhrál jednoznačně jednoplášť bez míchadla!
*
Ale samozřejmě záleží na každého místních podmínkách a prioritách.
U mě to byly tyto:

-V jednoduchosti je síla
-Čím sotisfikovanější aparát tím více problémů a v různých směrech náročnější obsluha
-Co se zkazit může, to se zkazí a samozřejmě v době kdy je to nejméně vhodné a způsobí to co nejvíc problémů
-Skladnost, úschova, konzervace, čištění
-Použitelnost i pro jiné účely - zavařování, sterilizace, domácí porážky, vaření piva, parní odšťavňování
*
Anebo jinak:
-Neměl jsem nikdy potřebu vařit jablečné nebo hruškové "velmi husté mačky", jen mošt z nich.
-Neviděl jsem žádný důvod mixovat ostatní suroviny do kašovité konzistence která vždy způsobí neschopnost žádné separace a připaluje se. Stačí je jen jemně podrtit. A v některých specifických případech doředit vodou a přicukřit.
*
M.j. dost podstatná věc pro mě byla likvidace výpalků. Tak jsem si vymyslel, a všude možně to po celoživotních zkušenostech propaguji:
Jednoplášt́ bez míchání, ohřívaný po celé své užitné výšce spalinami. Na dně "něco" jako vějíř na napařování knedlíků a na něm postaveny koše sešité z nerezové tkaniny. Ty fungují jako parní odšťavňovač, ten horní je procházen jen párami, a kolem toho spodního, i pod ním a kolem je dost tekutého podílu efektivně přenášejícího teplo a zabráňujícího připálení. Jak na dně, tak i na bočních ohřívaných stěnách.
Ke konci destilace, ale hlavně při vypouštění vařáku se ty koše, nebo ta sestava, chová jako nějaký "parní lis"...
Tekutá složka kolem jich se dá velmi jednoduše stáhnout, vypustit, vylít do kanalizace apod., a uvnitř zůstane jen tuhá, až překvapivě tuhá, část výpalků...
*
Za úvahu, uvážení, možná stojí i to, ale já si to nějak potvrdit neumím a ani pár profesionálních ovocných paličů taky ne, jestli má nějaký význam když přes tuhou část kvasu procházejí jen alkoholické páry. Když jen neplavou nebo jsou ponořeny v lázni.

Napadlo mě to proto, že u některých Rp. při výrobě průtahů, resp. likérů za tepla vyráběných je velký rozdíl u některých ingrediencí kde jsou umístěny:
Zda volně plavou, nebo jsou zatíženy v lázni nebo umístěny v koši nad hladinou.

Máte někdo k tomu nějaký poznatek, zkušenost, přečtenou vědomost?

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 238.190 (?), 9.12.2018 22:47

Jednoplášt takzvaná Polská opičárna, jak jí zde někteří nazívají. Než jsem si vše vychytal hodně jsem se natrápil, ale nyní naprostá spokojenost a jen se mi potvrdilo, že i natakové opičárně se dá vyrobit kvalitní a aromaticky vonící kořalka. Dnes si troufnu říci, že pokud by dotyčný ochutnal a neuvidí na čem to bylo vyrobeno nepozná, že to bylo vyrobeno na takzvané Polské opičárně.Tím nechci vychvalovat to musí posuzovat degustátoři. Jak jsem ale psal trvalo mi to skoro rok vychytat vše kolem toho.Dnes naprostá spokojenost a jak zrovna napsal Rafel,(kterého si nesmirně vážím a touto cestou mu a Petru Šlosarovi chci poděkovat za jejích diskuze, které jak tu tak i na Desliku sleduji a učím se na nich.) nepotřebuji žádné opičárny a v jednoduchosti je síla.Nakládám klasický kvas, který před pálením vylisuji. to už jsem také docela slušně pořešil a již mám další nápady na vylepšení.tak abych si to co nejvíce zjednodušil. 

DakotaFred

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika