Okus stromu - ořešáku



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
9.3.2012 13:16

Radlice málokdy ojede stromek dokola tak, jako to umí ovce. Taky se kloním k názoru, že tento stromek bych nezachraňoval. A to navzdory tomu, že můj ořech po výsadbě 2x zmrzl ve dřevě a 2x obrazil z kmínku nad štěpováním a dnes má 8 metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 148.21 (?), 9.3.2012 14:35

Mate pravdu, radlica ho neobesla dookola, no zaryla sa vyrazne hlbsie pod kôru, ako tie ovce, skoda ze som to vtedy nevyfotil, vyzeralo to dost strasne a stavim sa ze keby som tu vtedy polozil dotaz, ci sa ho oplati zachranovat, tak mi vsetci napisete, ze to nema zmysel. :)  P.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 9.3.2012 14:45

Hloubka defektu do hloubky dřeva již nemá na tok mízy velký vliv. Dokonce jádrové dřevo vůbec žádný, slouží stromu jen jako opora. Když uříznete stromu podélně půl kmene, tak se to na přírůstcích skoro neprojeví. Každý viděl pár takových stromů  - např zasažených bleskem. Naproti tomu odstranění kůry a kambia dokola je pro strom fatální.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 9.3.2012 23:08

Inak, mne sa podarilo stromček skoro zničiť aj obyčajnou strunovou sekačkou s platovým lankom (nepoužívam okrúhle, ale to také hranaté)...z 3/4 som dokola zničil kôru na Tipale, ale zamazal som to balzamom a obalil igelitom (kde by som asi tak zohnal kravinec, však?)...prežila... ale akosi... má 5 rokov, nasadí na kvet... a má tak 7-8 plodov, nablízku Stanley, Amerska, čačanska lepotica, Althanka... ma to hnevá, lebo belice samozrejme u nás šárka zlikvidovala a aj ked viem, že Tipala nie jeúplne 100% náhrada... bol som zvedavý... inak, ked som ešte nevedel vrúbľovať... vedel som o žltej slivkovine... plody tvaru slivky, veľkosti ringloty, dobre išla od kôstk, sladká ako med... žiaľ, už nie je...surprise takisto na háji, kde sme sa ako deti hrávali... čerešne v zrelosti čierne, síce kvapku dosť aj živočíšna bielkovina tam bola už... ale sladkéééééééé... a už nie sú... 3 stromy to boli... a majiteľ ich nemilosrdne zrezal... ja som teraz naštepil na Althanku vrúbeľ ringloty čo si pamätám z detstva, na materskom strome už asi 5 rokov plod nebol... hľadal som na nete... možno Konigin Victoria... možno niečo iné... vrúbiky sa ujali... uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 179.28 (?), 12.3.2012 22:36

Paní Kopretina06 sa neozýva, ktovie ako s mladým orechom naložila? Vykopať ho, ako radí PP, by bolo to najhoršie riešenie. Nielen preto, že orech korení sakramentsky hlboko a bola by to riadna fuška, ale prečo by sa mala žiadateľka o radu zbavovať odhadom 3ročného zdravého stromku? Pozeral som znova na snímku, myslím, že je ohryzaná akurát borka. Lyko vyzerá nepoškodené. Nepochybujem o tom, že sa mladý životaschopný stromček z rany na kmienku "vylíže". Treba ju správne ošetriť a zabrániť v prístupe ovciam. Sadiť teraz na jar nový stromček orecha vlašského nie je takisto šťastný nápad. Všade píšu, že orechy sa lepšie ujímajú po jesennej výsadbe. Pri jarnej výsadbe neskoro rašia a v prípade suchej jari je ujímanie výrazne horšie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
makomako - (12) - 209.204 (?), 1.6.2015 13:28

CHtěl bych se zepat na něco podobného. Předloni jsme zasadili ořešák, rok byl OK, ale loni na podzim ho okoussali srnky. Jelikož měl stále listy, nechali sjem jej tak a rány jen zatřeli voskem. Letos ořešák obrazil jen těsně nad zemí. Předpokládám, že tu uschlou část, je potřeba zastříhnout, ale nevím, zda to má smyls. Zda to co roste odspodu bude rodit apod.? Případně zda nechat jen jeden výhon...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Krist - (8) - 56.154 (?), 1.6.2015 16:10

To je náhodička, já mám na chlup stejný problém:
ODKAZ

Netřeba oživovat starou diskuzi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika