Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Ořešáky > Jak očkovat ořešák?

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.186.71 (?)
14.5.2019 17:00

Zdravím - tá teplota na vegetačné množenie orechov má byť údajne ústálená dlhodobo nad 15 st. C, čo v našich podmienkach predstavuje obdobie až po zmrznutých, teda koncom mája. Tiež som sa vytrápil s orechmi - väčšinu iných stromov som vypestoval výhradne anglickou kopuláciou, ale orechy bežne štepené sa neujímali nikdy - až som narazil na tie potrebné teplotné podmienky - inak sa pletivá prosto nezlejú. Sám prof. Hričovský upozorňuje na rez orecha až keď mu prúdi miazga, teda od apríla, inak ten strom zabijeme nehojacimi sa pahýľmi - orechy sú vnímavé na drevokazné huby a špeciálne aj na hlivu ustricovitú.

Takže - sú tu dva základné problémy - riedke stržňovité drevo mladých podpníkov a k nim primerane hrubých vrúbľov materského stromu - to je ako spojiť dve bazové trubky dohromady, - a tá teplota. Teda - štepiť anglickou kopuláciou byto malo ísť až v 3. roku podpníka - a s vyzretým hustým štepom materského stromu, a až v máji - a to aj za cenu, že z materského štepu odsránime všetky listy a výhonky a budeme počítať s prebudením záložných spacich púčikov - sú dva po boku hlavného púčika, často nenápadné, ale sú a aj skosený mladý orech vie vyhnať poriadnu metlu nových výhonov. To je jedna možnosť. Druhá možnosť je ignorovať odporúčaný termín na očkovanie - medzi 15. júlom a 15. augustom, nakoľko v tom období začína viac pršať, aj padá rosa a množia sa plesne, a aj ujaté očko nemusí vytvoriť dostatok odolných pletív na zdravé prezimovanie - teda - treba sa pokúsiť očkovať už koncom mája po zmrznutých, a to z neprebudených hlavných očiek - také sa nájdu vždy, napríklad ako spodné očká vetvičiek, teda nie tie s apikálnou dominanciou - na vrchnej strane vetvičiek. Výhody?

Od mája do konca vegetačnej sezóny a teda ešte počas miazgy - teda s možnosťou zahojiť si rezy, by sa malo očko ujať a vytvoriť životaschopnú vetvičku -  potom môžeme odstrániť aj dominantný pôvodný vrchol orechového podpníka - podotýkam - idem to robiť po prvý krát a plánujem to urobiť špeciálne do spodnej časti podpníka a podpník odlistím cca po 2 týždňoch, keby sa mali prepojiť "soplíky" miazgy s očkom /kohézne sily vody/, takže po odlistení by malo dostať šancu očko - síce umiestnené naspodu, ale hormonálne aktívnejšie, ako horné spiace očká podpníka. A keď sa očko neujme - podpník prežije, spomalí sa síce jeho vývoj o cca mesiac, ale bude hustý a relatívne vhodne tenký na štepenie anglickou kopuláciou v 3. roku - lebo tá je vždy najpevnejšia a výhodnejšia ako vrúbľovanie pod kôru na hrubý podpník. Na záver zdôrazňujem - idem to takto vyskúšať po prvý krát a viac menej musím, než sa v parku zrúti jeden vynikajúci kríženec vlašského orecha a čierneho orecha, s vynikajúcimi plnými, veľkými, guľatými, polopapierovými sladkými plodmi. Základný problém - ako získať z neho z 8 m nedostupnej výšky materiál na množenie, a budem to musieť urobiť vrhačkou - špagátom a kúskom dreva vyhodeným do koruny a pokúsim sa zlomiť nejaký vhodný konár - tak nech to stojí za to. V minulosti som mal z neho stromčeky, ktorých listy boli tak variabilné, že mali aj úzke pílkovité listy ako čierny orechm a vedľa neho až do minulého roku rástol mikro-papieráč s plodmi ako lieskové oriešky, takže semenáč z toho výborného je riziko, a skusmo pestovať 10 rokov na záhrade orech je záťaž pre ostatné stromy plus pre pôdu - orech a agát do záhrady nepatria, a ak už, tak to musí stáť za to. Ale dobrý orech za to stojí, pretože stratégia postavená na pestovaní lieskovcov namiesto vlašákov padá na extrémnom plesnivení lieskovcov, zvlášť ak žijete na vidieku s vyššou vlhkosťou v dome. A plesnivé oriešky - to je cesta do hrobu - mykotoxíny sú veľmi nebezpečné - stačia milióntiny gramu a skončíte s rakovinou. Takže na záver - v záhrade nikdy nie je koniec snaženiu. Mojou som vám chcel len získať čas - môžete ju ignorovať, ale o prípadnom úspechu by som vám mohol napísať až tak o 2 roky - ako o zaručenom návode, takže sa týmto inšpirovať môžete, ale riadiť sa týmto nemusíte. Veľa zdraru!

Ešte dodám, že očkovať budem na 2 prúdy, t. j. do krížového - nie do T zárezu, očko bude s obojstranným jazýčkom s obnaženými kambiami - teda aj so zrezanou kôrou na špičkách, a teda - mienim využiť tak bežný spodný prúd miazgy, ktorý zásobuje očko vodou až do jeho prebudenia, ako aj vrchný prúd - teda asimiláty z rastového vrcholu podpníka. Na štepenie a bez vosku sa mi osvedčila žlto-zelená elektrikárska izolačná páska /na uzemnenie, 0,30 eura/. Celkom isto ju nezabudnete dať dole a hlavne celú a je správne lepivá, pevná a úzka - vhodná na jemnejšiu prácu pri štepení stromkov.  Maroš

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Jak očkovat ořešák?

Hanka B. (1)
28.10.2006 19:16, počet návštěv: 48711
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)
Prosím, najde se někdo kdo poradí jak a kdy očkovat (roubovat) ořešák? Děkuji Hanka B.
Připojit reakci   

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.166.20 (?)
28.10.2006 21:56
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
Včera jsem se k tomu vyjadřoval na livingu, pokud někdo poradí, budu velice rád.    Zahradník    VašekB
Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.126.176 (?)
5.4.2008 20:55

Mladé ořešáky očkuji na jaře,  genetický materiál si odebírám přímo před očkováním.  Vyříznuté očko  /očkuji Mars/  vkládám do řezu pod kůru, tvar T.  Řádně ovážu páskou a zamažu voskem.  Ostatní původní očka vylamuji, aby se síla musela dostat do vloženého ušlechtilého očka.  Dávám klidně i 2 -3 očka na ořešák, kdyby se neujalo jedno očko.  Výhon nad očkama uříznu a zamáznu vozkem.   Vyrašení očka trvá déle, než u jiných stromlů / třešně, slívy/, proto nerezignovat!  Úspěšnost u oček mám tak 60 %.

Zdravím PM

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Gizela (3) - xxx.xxx.248.224 (?)
14.4.2008 10:57

Tak to by mě taky moc zajímalo. Manžel přitáhl od kolegy z práce semenáček - má cca 30 cm. Jak velký má být (jak starý), aby se mohl roubovat nebo očkovat (jsem laik, rozdíl mi trochu uniká).

Jak větvičku (roub?) a odkud uříznout??? Jak to udělat teoreticky vím - literaturu mám. Potřebuju, aby mi někdo řekl konkrétně odkud to uříznout.

Hodlám to zkusit na tomhle ořešáčku, nehodlám ničit stromky, ke kterým už mám citový vzrah 

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.180.71 (?)
14.4.2008 11:07

Zdravím Vás,

práve minulý týždeň som sa začal zaujímať o štepenie a očkovanie orechov. Bohužiaľ veľa dostupných info som na Slovensku nenašiel.

Našiel som ale informácie o štepení a očkovaní orechov v USA, Británii a v Kanade. Sú tam názorné ukážky aj video z preštepovania staršieho orecha (na konci stránky 1. odkazu). Odkazy:

http://www.songonline.ca/opportunities/barkgrafting.htm

http://www.ces.purdue.edu/extmedia/fnr/fnr-105.html

http://www.graftedwalnuts.co.uk/

http://ncrs.fs.fed.us/pubs/wn/wn_1_05.pdf

Možno Vám to pomôže. Otázne sú termíny, keďže ide o iné klimatické podmienky.

Vlado, Slovensko.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Gizela (3) - xxx.xxx.248.224 (?)
14.4.2008 11:31

Vzhledem k mé neznalosti jazyka anglického jsou mi tyto odkazy celkem k ničemu 

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.210.2 (?)
12.6.2008 18:43

ořešák má velice řídké dřevo a tak očkování či roubování na stanovišti téměř nepřichází v úvahu. Ano, jsou oblasti, kde se to podaří, ale musí být klimaticky velice příznivé. Pokud např.očkujete v létě za zelena, tak musí být teplota min 3 týdny nad + 10°C a to i v noci. Pokud takové stanoviště nemáte, tak se o to sice můžete pokusit, ale i pokud to náhodou přiroste, tak bude srůst nedokonalý a je obrovské riziko, že se časem vylomí. Viděl jsem na vlastní oči i 7 leté stromy, které byly očkovány pod silou větru přesně v místě očkování vylomily  (a to měli už dobrých 10 cm v průměru). Pak to bolí dvojnásob. Ořechy je lépe roubovat a to v listopadu, samozřejmě doma (vyryté) a pak to musí ve vlhkých pilinách srůstat 3 týdny v e stálé teplotě kolem 22-25°C. Pak se ihned musí zchladit a držet v bezmrazém sklepě a sázet až na jaře po zmrzlých. Hrozně na to útočí plísně, které mohou Vaši snahu velice lehce zhatit, proto je to tak komplikované a i proto ty roubované stromečky, které se prodávají stojí tolik co stojí. 

Jiří Kamiš, george.kamis@seznam.cz

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

MZ (82) - xxx.xxx.252.250 (?)
15.11.2010 21:48

Mám na zahradě v květináčích šest semenáčů vypěstovaných speciálně na roubování - které bych chtěl zkusit. Rád bych věděl, zda je naroubovat přímo v květináčích a pak je dát do teplé místnosti a přikrýt sáčkem pro zvýšení  vlhkosti, či je z květináče vydělat, otřepat bal, naroubovat a zasypat vlhkýma pilinama a do jaké výšky.  Jakým zpusobem se ořešáky teď na podzim roubují. Bohužel není žádná odborná literatura, která by se roubováním ořešáku zabývala - všude jen okrajově. Díky moc.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.186.71 (?)
14.5.2019 17:00

Zdravím - tá teplota na vegetačné množenie orechov má byť údajne ústálená dlhodobo nad 15 st. C, čo v našich podmienkach predstavuje obdobie až po zmrznutých, teda koncom mája. Tiež som sa vytrápil s orechmi - väčšinu iných stromov som vypestoval výhradne anglickou kopuláciou, ale orechy bežne štepené sa neujímali nikdy - až som narazil na tie potrebné teplotné podmienky - inak sa pletivá prosto nezlejú. Sám prof. Hričovský upozorňuje na rez orecha až keď mu prúdi miazga, teda od apríla, inak ten strom zabijeme nehojacimi sa pahýľmi - orechy sú vnímavé na drevokazné huby a špeciálne aj na hlivu ustricovitú.

Takže - sú tu dva základné problémy - riedke stržňovité drevo mladých podpníkov a k nim primerane hrubých vrúbľov materského stromu - to je ako spojiť dve bazové trubky dohromady, - a tá teplota. Teda - štepiť anglickou kopuláciou byto malo ísť až v 3. roku podpníka - a s vyzretým hustým štepom materského stromu, a až v máji - a to aj za cenu, že z materského štepu odsránime všetky listy a výhonky a budeme počítať s prebudením záložných spacich púčikov - sú dva po boku hlavného púčika, často nenápadné, ale sú a aj skosený mladý orech vie vyhnať poriadnu metlu nových výhonov. To je jedna možnosť. Druhá možnosť je ignorovať odporúčaný termín na očkovanie - medzi 15. júlom a 15. augustom, nakoľko v tom období začína viac pršať, aj padá rosa a množia sa plesne, a aj ujaté očko nemusí vytvoriť dostatok odolných pletív na zdravé prezimovanie - teda - treba sa pokúsiť očkovať už koncom mája po zmrznutých, a to z neprebudených hlavných očiek - také sa nájdu vždy, napríklad ako spodné očká vetvičiek, teda nie tie s apikálnou dominanciou - na vrchnej strane vetvičiek. Výhody?

Od mája do konca vegetačnej sezóny a teda ešte počas miazgy - teda s možnosťou zahojiť si rezy, by sa malo očko ujať a vytvoriť životaschopnú vetvičku -  potom môžeme odstrániť aj dominantný pôvodný vrchol orechového podpníka - podotýkam - idem to robiť po prvý krát a plánujem to urobiť špeciálne do spodnej časti podpníka a podpník odlistím cca po 2 týždňoch, keby sa mali prepojiť "soplíky" miazgy s očkom /kohézne sily vody/, takže po odlistení by malo dostať šancu očko - síce umiestnené naspodu, ale hormonálne aktívnejšie, ako horné spiace očká podpníka. A keď sa očko neujme - podpník prežije, spomalí sa síce jeho vývoj o cca mesiac, ale bude hustý a relatívne vhodne tenký na štepenie anglickou kopuláciou v 3. roku - lebo tá je vždy najpevnejšia a výhodnejšia ako vrúbľovanie pod kôru na hrubý podpník. Na záver zdôrazňujem - idem to takto vyskúšať po prvý krát a viac menej musím, než sa v parku zrúti jeden vynikajúci kríženec vlašského orecha a čierneho orecha, s vynikajúcimi plnými, veľkými, guľatými, polopapierovými sladkými plodmi. Základný problém - ako získať z neho z 8 m nedostupnej výšky materiál na množenie, a budem to musieť urobiť vrhačkou - špagátom a kúskom dreva vyhodeným do koruny a pokúsim sa zlomiť nejaký vhodný konár - tak nech to stojí za to. V minulosti som mal z neho stromčeky, ktorých listy boli tak variabilné, že mali aj úzke pílkovité listy ako čierny orechm a vedľa neho až do minulého roku rástol mikro-papieráč s plodmi ako lieskové oriešky, takže semenáč z toho výborného je riziko, a skusmo pestovať 10 rokov na záhrade orech je záťaž pre ostatné stromy plus pre pôdu - orech a agát do záhrady nepatria, a ak už, tak to musí stáť za to. Ale dobrý orech za to stojí, pretože stratégia postavená na pestovaní lieskovcov namiesto vlašákov padá na extrémnom plesnivení lieskovcov, zvlášť ak žijete na vidieku s vyššou vlhkosťou v dome. A plesnivé oriešky - to je cesta do hrobu - mykotoxíny sú veľmi nebezpečné - stačia milióntiny gramu a skončíte s rakovinou. Takže na záver - v záhrade nikdy nie je koniec snaženiu. Mojou som vám chcel len získať čas - môžete ju ignorovať, ale o prípadnom úspechu by som vám mohol napísať až tak o 2 roky - ako o zaručenom návode, takže sa týmto inšpirovať môžete, ale riadiť sa týmto nemusíte. Veľa zdraru!

Ešte dodám, že očkovať budem na 2 prúdy, t. j. do krížového - nie do T zárezu, očko bude s obojstranným jazýčkom s obnaženými kambiami - teda aj so zrezanou kôrou na špičkách, a teda - mienim využiť tak bežný spodný prúd miazgy, ktorý zásobuje očko vodou až do jeho prebudenia, ako aj vrchný prúd - teda asimiláty z rastového vrcholu podpníka. Na štepenie a bez vosku sa mi osvedčila žlto-zelená elektrikárska izolačná páska /na uzemnenie, 0,30 eura/. Celkom isto ju nezabudnete dať dole a hlavne celú a je správne lepivá, pevná a úzka - vhodná na jemnejšiu prácu pri štepení stromkov.  Maroš

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák? Něco z angličtiny

host - xxx.xxx.185.138 (?)
28.12.2008 19:07

Z prvního odkazu - roubování podle obrázku. Rouby je ideální odebírat v polovině března a měly by mít pupeny připomínající zelí nebo kapustu, to jsou samiččí květy a budou pokračovat v růstu. Samčí květy připomínají zavřenou šišku borovice a nepokračují v růstu. Obvykle jsou nejlepší pupeny z druhého roku dřeva. Řezné plochy ošetřete voskem, rouby zabalte do trochu vlhkého ručníku a v sáčku uložte do ledničky. Nejúspěšnější roubování je, když je sazenice ze stejného stromu, jako roub.  Když podnoži začnou praskat pupeny (cca 15.5), je čas pro roubování. Kvůli ronění mízy, je třeba týden až 10 dnů před roubováním seříznout podnož cca 5cm nad místem roubu. Pak seříznem zbytek a počkáme až přestane plakat. U lískáčů, kaštanů a pekanů to není třeba-nepláčou.

1. Pro vlastní roubování má mít podnož dvojnásobnou tloušŤku než roub.

2. Udělejte na podnoži cca 5cm dlouhý svislý řez, až na dřevo.

3. Připravte si 10-15cm dlouhý roub, 6cm od spoda ho hluboce zařízněte do dřeva a ze seříznuté části lehce sloupněte kůru. Nakonec udělejte seříznutou část roubu pod kůru.

4. Na jedné straně svislého řezu odchlípněte kůru a zasuňte za ní roub.

5. Kladívkem zatlučte dva hřebíčky cca 1,2cm do kůry štěpu, budou držet roub a podnož ve správné poloze. Můžete použít třetí hřebíček, aby se přimáčkla kra vedle roubu.

6. Pokryjte všechny řezné plochy voskem, pokud to nejde, použijte lepidlo na dřevo a povrch, včetně řezu na roubu zakryjte alobalem. Očku ponechte dírku a všechno dejte do sáčku a zavažte ho.

7. Přivažte k podnoži delší klacek, aby na ní nesedali ptáci a nevyvrátili roub.

Když roub začne růst a ukáže se zeleň, prostřihněte sáček nahoře, aby mohl pokračovat. Když dobře roste, odeberte sáček a nakonec alobal. Jakmile je delší než 30cm, dejte kolík a rovnejte roub do rovného směru.

http://www.songonline.ca/images/barkgraft.gif

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.136.227 (?)
15.11.2009 16:07

Dobrý den,

chtěla bych se optat 1/ zda očkovaný ořešák plodí dříve než neočkovaný

2/  kdy je nejvhodnější doba na očkování ořešáku? 

Děkuji za odpověd

Maruška

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.100.29 (?)
16.11.2009 23:45

Já doporučuji se na to očkování prostě vykašlat a koupit roubovaný. Vše ostatní, promiňte mi (hraji si s ořechy jako takovými už 18 let), jsou danajské rady. Pravda je taková, že u nás prostě nejsou klimatické podmínky na to aby byl dokonalý srůst (viz můj příspěvek výše). Ono to někdy i sroste a strom roste, ale nikdy ne tak, jak roubovaný. Roubuje se v teple místnosti, pak se to nechá 3 týdny ve vysoké vlhkosti a vysokých teplotách, kdy se vytvoří kalus, pak se to prudce ochladí na teploty blízké mrazu a po zmrzlých se to vysazuje. Takovýto strom má opravdu kvalitní srůst a jeho životnost je pak v pohodě. Doporučuji investovat nějakou korunu na nákup takovéhoto stromu, opravdu se to vyplatí!!! george.kamis@seznam.cz

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.38.202 (?)
1.8.2012 21:08

Moje odpověď je asi neaktuální, nicméně někoho by mohlo zajímat, že:

Včil -- koncem července 2012 po "období dešťů" (teplém a střídavě pršavém létě) jsem očkoval deset oček na kmen a větve asi -náct let starého semenáčku (kmen ve výšce očkování průměr asi 10 cm, větve kolem 4 cm). Nařízl jsem kůru podnože (tlustou až 4 mm) do kříže a kvůli velikosti zbytku řapíku a očka jsem uprostřed vyřízl malý (přiměřeně velký) deltoid, aby se to dobře přimáčklo. Očko bylo vyříznuté tradičně -- podlouhlý oválek, odstraněna dřeviitá část, bráno z letošních pomalu už vyzrávajících letorostů. Po necelých dvou týdnech se jeví, že se 9 z deseti oček ujalo (odpadly zbytky řapíku). Více se pozná na jaře.

Dělal jsem to poprvé, mé předchozí zkušenosti jsou zanedbatelné. Jestli se to na jaře potvrdí, udělám o tom webovou stránku i s fotkami (fotky na požádání pošlu, mail efs <šnek> front <puntík> ru).

Když už jsem tady, optám se: Kdy a jak bude vhodné ořezat "plané" haluze, jestliže se na jaře ukáže, že nová očka raší? Dík za radu.

Pohoda, hezký den

Josef

Obrázky:
Očkování ořešáku
Očkování ořešáku
Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Josef. (2683) - xxx.xxx.90.79 (?)
2.8.2012 7:41

Gratuluji k (prozatím) úspěšnému očkování.

Nejsem si však jist vhodností zvolených oček. Mně se zdá, že ten protáhlý pupen se "šiškovitou" strukturou povrchu je samčí pupen - připravená jehněda na příští rok. Jestli u sebe bude mít ještě vedlejší pupen(-y), ze kterých vyroste výhon, nevím, lze v to doufat. A pupen vpravo dole zase možná vypadá svou kulatostí na budoucí samičí květ. Možná se však v obou svých domněnkách mýlím.

Přeju Vám, ať Vám to roste a těším se na další pokračování reportáže.

Taky Josef.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.247.93 (?)
15.5.2013 10:34

Zdravím laboranta na očkování ořešáků. Přicházím se zvídavým dotazem na úspěšnost zásahu. Jak Vám to přirostlo a zda to roste jako z vody. radostnazahrade

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

kema83 (173) - xxx.xxx.200.133 (?)
4.11.2016 20:31

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat, zda někdo nevíte, kde by se daly sehnat okča nebo rouby konkrétních odrůd ořešáku. Chtěl bych si zkusit naroubovat nebo naočkovat ořešáky.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Efs (60) - xxx.xxx.38.5 (?)
12.11.2016 18:34

Kdepak, tehdy se to nepovedlo, asi je to slepá ulička.

Pohoda, hezký den

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.101.22 (?)
11.10.2017 12:30

Chcem skusit vrublovat mandlu do orechu... da sa? Na jar... miloche@zoznam.sk

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.12.115 (?)
11.10.2017 15:11

Nic lepšího jste si nemohl vymyset. Což o to, zkusit si to můžete. Neni nad vlastní zkušenosti.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

pkovarik (1328) - xxx.xxx.250.164 (?)
11.10.2017 18:04

Na očkování ořešáků na ořešák jsou velmi specifické a náročné postupy a podmínky, nemožné provádět amatérsky. A vy chcete dokonce mandloň? Proč na ořešák? Předpokládám, že to ani není možné, nejsou kompatibilní.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Mimmo (1903) - xxx.xxx.91.93 (?)
11.10.2017 18:45

Taky si myslím, že to nemůže být úspěšné. Ani bych to nezkoušel. Mám vyzkoušeno, že se mandloň chytá na mandloň, broskvomandloň, broskvoň, meruňku a slivoň. Pokud to však budete zkoušet, dejte vědět o výsledku.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Mikeš13 (1892) - xxx.xxx.148.26 (?)
11.10.2017 20:54

Technicky to možné je, botanicky nikoliv.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.50.172 (?)
11.10.2017 23:26

No asi tak, možné to neni. Ani technicky ani geneticky. ale možná se mýlíme. Tak dejte vědět!!!

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Fero femat (2) - xxx.xxx.89.194 (?)
11.10.2017 23:35

Ja som skušal ablaktaciu no bez uspechu bolo chladne pocasie nabuduce skusim nahrievat spoj vykonovym odporom na cca 35°C mozno to pojde ako podnoz použivam semenač orecha 

Fero 

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

vyslouzil (17234) - xxx.xxx.236.1 (?)
12.10.2017 8:21

Chcem skusit vrublovat mandlu do orechu... da sa?

A jaký by to mělo - ryze teoreticky - smysl? Mandloň se ujímá mnohem líp než ořešáky, ovšem na podnože k tomu určené (mandloň, broskvoň, slivoň). A vroubovat? To už vůbec ne, mandloň roste úplně jinak, slaběji, než ořešák. 

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Efs (60) - xxx.xxx.104.254 (?)
3.3.2019 10:51

Další pokusy byly roubování nazeleno předloni, sice to chytlo (vlašák na vlašák), dokonce pupen vyrašil, přežilo to zimu, ale na jaře zčernal. Další rok se mi nazeleno nepovedlo nic (vlašák na americký ořech), ani zimní roubování. Letos jsem zkusil znovu v zimě: Desátého února, podnož opět americký ořech, rouby Mars, technika většinou kopulace nebo na střechu (klínek na podložce, vidlička na roubu) hodně nízko, pokud možno hned nad kořenovým krčkem. Uříznuté vršky roubů jsem zamáznul voskem, aby nevysychaly. Včil po asi třech týdnech v kyblíku pod PE pytlem na radiátoru ústředního topení některé raší (nejrychlejší viz foto, vyrašily dva pupeny, jeden jsem vylomil), u většiny ještě není poznat, jestli se povedly. Myslel jsem, že to období tepla, o němž se píše, má být na srůst a pak se má dát zase do chladna před vyrašením. To vzhledem k bujnému rašení raději nebudu riskovat a zkusím pomalu otužovat. Poraďte, jestli máte zkušenost, jak to děláte vy? Děkuji. Jednou se to podařit musí. Vysazuji další černé ořechy, abych měl podložky na příští zimu:-)

Obrázky:

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Standa_HK_ (1183) - xxx.xxx.148.169 (?)
1.4.2019 21:32

Já letos nasel ořechy pro podnožové účely z Juglans regia var. serotina. Tedy z nejpozdněji rašícího klonu ořešáku královského. No a když to dobře půjde, budu za 4 roky vědět, jestli roubovanec bude rašit později než matečný strom (či nikoliv).
Další hrst "svatojánských" si vzal Jano ze slovenska na pokusy, jestli se dají introdukovat do poloh kolem Liptova.

SfK.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

host - xxx.xxx.252.143 (?)
10.4.2019 8:28

Pane Stando,

tohle mi přijde velmi zajímavé a snad i reálné. Určitě bych měl zájem naroubovat např. Apollo na později rašící podnož.

J.A.R.

Připojit reakci

Jak očkovat ořešák?

Standa_HK_ (1183) - xxx.xxx.223.242 (?)
11.4.2019 9:09

dejte do SZ kontakt. ještě nějaké nestratifikované plody svatojánského mám a mohu poslat. Nebo pokud nezapomenu, tak z další (tedy letošní říjnové) úrody...

SfK.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Odrůdy ořešáku3731.7.201951776
Záchrana usychajícího kaštanu 1525.7.20191137
Letorost222.7.2019167
Náhlé zežloutnutí listů ořešáku MARS 119.7.2019187
Ako zachranit orech otraveny herbicidom?6116.7.20199601
Žluté listy na jedlém kaštanu 14.7.2019137
Jedlý kaštan usychá dírky ve kmeni a mravenci dole 615.6.2019706
Lalokonosec na lísce 131.5.2019313
Mandloň bez listů1328.5.20191144
Kořeny ořešáku115.5.2019415
Jak očkovat ořešák?2914.5.201948712
Zezulkův lahodný 813.5.20194566
Fenofáze - rozdíly podle odrůd 812.5.2019768
Odrůda ořechu512.5.20192814
Pistacia vera923.4.201913163
Omlazení ořešáku717.4.201913622
Výrazný řez na ořešáku 117.4.20191695
Nedozrálé plody ořešáku27.4.2019441
Mandloň - opylení broskví93.4.20191340
tropický ořech 3031.3.201952910
Líska Lombardská červená1929.3.20197556
Očkování ořešáku 5412.3.20199476
Orech a začiatok 121.1.20191022
Jak sušit vlašské ořechy?5229.12.201850588
Semenáč ořešáku - první plody193.12.20186204
Neúspěch s výsadbou Marsu4027.11.20187635
Dírky ve skořápkách ořešáku309.11.201824095
Hořké ořechy65.11.20182178
Mars - kolik potřebuje prostoru?623.10.20182161
Ořešák a vliv na stromky v okolí423.10.20182190
Vyhnilý kmen ořešáku 1020.10.20182508
Orechy od blata219.10.2018755
Sírově žlutý plod, uvnitř ořech, co to je1218.10.20182553
Lískový ořech a hlodavci413.10.20181303
Mandloň99.10.20184549
padání ořechů i s rubinou88.10.20185401
Dešťová voda sbíraná pod ořešákem?628.9.20182114
Založení ořechového sadu1027.9.20189797
Výsadba orechov625.9.20183531
Mars2319.9.201823081
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Zablácená vejce12.8.2019
Zablácená vejce11.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů