Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím - tá teplota na vegetačné množenie orechov má byť údajne ústálená dlhodobo nad 15 st. C, čo v našich podmienkach predstavuje obdobie až po zmrznutých, teda koncom mája. Tiež som sa vytrápil s orechmi - väčšinu iných stromov som vypestoval výhradne anglickou kopuláciou, ale orechy bežne štepené sa neujímali nikdy - až som narazil na tie potrebné teplotné podmienky - inak sa pletivá prosto nezlejú. Sám prof. Hričovský upozorňuje na rez orecha až keď mu prúdi miazga, teda od apríla, inak ten strom zabijeme nehojacimi sa pahýľmi - orechy sú vnímavé na drevokazné huby a špeciálne aj na hlivu ustricovitú.

Takže - sú tu dva základné problémy - riedke stržňovité drevo mladých podpníkov a k nim primerane hrubých vrúbľov materského stromu - to je ako spojiť dve bazové trubky dohromady, - a tá teplota. Teda - štepiť anglickou kopuláciou byto malo ísť až v 3. roku podpníka - a s vyzretým hustým štepom materského stromu, a až v máji - a to aj za cenu, že z materského štepu odsránime všetky listy a výhonky a budeme počítať s prebudením záložných spacich púčikov - sú dva po boku hlavného púčika, často nenápadné, ale sú a aj skosený mladý orech vie vyhnať poriadnu metlu nových výhonov. To je jedna možnosť. Druhá možnosť je ignorovať odporúčaný termín na očkovanie - medzi 15. júlom a 15. augustom, nakoľko v tom období začína viac pršať, aj padá rosa a množia sa plesne, a aj ujaté očko nemusí vytvoriť dostatok odolných pletív na zdravé prezimovanie - teda - treba sa pokúsiť očkovať už koncom mája po zmrznutých, a to z neprebudených hlavných očiek - také sa nájdu vždy, napríklad ako spodné očká vetvičiek, teda nie tie s apikálnou dominanciou - na vrchnej strane vetvičiek. Výhody?

Od mája do konca vegetačnej sezóny a teda ešte počas miazgy - teda s možnosťou zahojiť si rezy, by sa malo očko ujať a vytvoriť životaschopnú vetvičku -  potom môžeme odstrániť aj dominantný pôvodný vrchol orechového podpníka - podotýkam - idem to robiť po prvý krát a plánujem to urobiť špeciálne do spodnej časti podpníka a podpník odlistím cca po 2 týždňoch, keby sa mali prepojiť "soplíky" miazgy s očkom /kohézne sily vody/, takže po odlistení by malo dostať šancu očko - síce umiestnené naspodu, ale hormonálne aktívnejšie, ako horné spiace očká podpníka. A keď sa očko neujme - podpník prežije, spomalí sa síce jeho vývoj o cca mesiac, ale bude hustý a relatívne vhodne tenký na štepenie anglickou kopuláciou v 3. roku - lebo tá je vždy najpevnejšia a výhodnejšia ako vrúbľovanie pod kôru na hrubý podpník. Na záver zdôrazňujem - idem to takto vyskúšať po prvý krát a viac menej musím, než sa v parku zrúti jeden vynikajúci kríženec vlašského orecha a čierneho orecha, s vynikajúcimi plnými, veľkými, guľatými, polopapierovými sladkými plodmi. Základný problém - ako získať z neho z 8 m nedostupnej výšky materiál na množenie, a budem to musieť urobiť vrhačkou - špagátom a kúskom dreva vyhodeným do koruny a pokúsim sa zlomiť nejaký vhodný konár - tak nech to stojí za to. V minulosti som mal z neho stromčeky, ktorých listy boli tak variabilné, že mali aj úzke pílkovité listy ako čierny orechm a vedľa neho až do minulého roku rástol mikro-papieráč s plodmi ako lieskové oriešky, takže semenáč z toho výborného je riziko, a skusmo pestovať 10 rokov na záhrade orech je záťaž pre ostatné stromy plus pre pôdu - orech a agát do záhrady nepatria, a ak už, tak to musí stáť za to. Ale dobrý orech za to stojí, pretože stratégia postavená na pestovaní lieskovcov namiesto vlašákov padá na extrémnom plesnivení lieskovcov, zvlášť ak žijete na vidieku s vyššou vlhkosťou v dome. A plesnivé oriešky - to je cesta do hrobu - mykotoxíny sú veľmi nebezpečné - stačia milióntiny gramu a skončíte s rakovinou. Takže na záver - v záhrade nikdy nie je koniec snaženiu. Mojou som vám chcel len získať čas - môžete ju ignorovať, ale o prípadnom úspechu by som vám mohol napísať až tak o 2 roky - ako o zaručenom návode, takže sa týmto inšpirovať môžete, ale riadiť sa týmto nemusíte. Veľa zdraru!

Ešte dodám, že očkovať budem na 2 prúdy, t. j. do krížového - nie do T zárezu, očko bude s obojstranným jazýčkom s obnaženými kambiami - teda aj so zrezanou kôrou na špičkách, a teda - mienim využiť tak bežný spodný prúd miazgy, ktorý zásobuje očko vodou až do jeho prebudenia, ako aj vrchný prúd - teda asimiláty z rastového vrcholu podpníka. Na štepenie a bez vosku sa mi osvedčila žlto-zelená elektrikárska izolačná páska /na uzemnenie, 0,30 eura/. Celkom isto ju nezabudnete dať dole a hlavne celú a je správne lepivá, pevná a úzka - vhodná na jemnejšiu prácu pri štepení stromkov.  Maroš

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 19 a číslo 18.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika