Bambusy - do jaké výšky skutečně vyrostou?



host - 191.39 (?)
18.9.2008 23:35

Dobrý den,

nedoporučuji kupovat dovoz z Holanska apod. Pěkně vypadají, ale nejsou zvyklé na naše podnebí. Pozor na výběžkovaté druhy bambusů. Je potřeba zabránit rozrůstání speciální fólií.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 127.9 (?), 31.7.2008 13:00, zobrazeno: 11476x

Zdravím.

Často čtu: "dorůstá 4-6m" atd.  Kolik ale potom skutečně vyroste na zahradě v ČR? Zajímají mě Vaše zkušenosti? Záměrně se neptám na konkrétní druh,  zkuste prosím napsat, který se osvědčil Vám? Pro představu- líbil by se mi bambus cca okolo 3m, pochopitelně s důrazem na mrazuodolnost. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rade91 - (43) - 243.189 (?), 31.7.2008 14:27
Dobrý den, osobní zkušenost zatím nemám, ale bambusy si budu pořizovat také. Nejvyšší z bambusů péstovatelných v našich podmínkách je Phyllostachys vivax - má až 12m, nejnižší je Pleioblastus pygmaeus "Minimus" - má jen 20cm a tvoří husté porosty jako trávník. Pro Vás by byl vhodný třeba Phyllostachys humilis, který dorůstá 3-5m nebo třeba Fargesia nitida, dorůstající do 2-4m. oba dva druhy jsou mrazuvzdorné do 25°C, možná i o něco mrazuvzdornější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.11 (?), 31.7.2008 17:02

Děkuju za tip. Dnes koupím knížku o bambusech, tak se hned mrnku na ty, které doporučujete. Víte, ptám se právě proto, že mi v jednom zahradnictví ukazovali několikaleté bambusy, a moc velké rozhodně nebyly - tzn. max. 1,8m... Momentálně nemám moc čas cestovat, tak se právě zkouším zeptat tady... kdo třeba bambusy pěstuje, a nebo na vlastní oči viděl opravdu velké rostliny v ČR (pochopitelně nemyslím ty ve skleníku:-)..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 1.8.2008 11:12

Velice dobrá otázka!

V roce 2005 jsem zakoupil přes Internet za docela nehorázné peníze 5 chcípáčků. O pořádném růstu se dalo hovořit až od 3. roku pěstování, v letošním roce (tj, čtvrtý rok) mám rostliny vysoké cca 2,5m, rok předtím byly na 1,70m. Řeč je o P. aerosulfata spectabiles. S jistou nelibostí podotýkám, že je s rostlinami dost práce - na jaře hnojím a zejména v květnu a první půlce června, kdy jsou největší přírůstky, dost zalévám. Jelikož jsem chtěl co nejrychleji zaplnit díru v zahradě, vzniklou po rogulaci potoka, tak vlastně ani nevím, jestli by rostliny prospívaly výrazně hůře bez zálivky. 
Jsou zřejmě odrůdy rodu Phylostachys, které dosahují i větší výšky - měl jsem v 1.roce i P. pubescens a P. decora, který rostl velmi bujně, při arktických mrazech v r. 2005 mě však tyto odrůdy totálně vymrzly při zazimování ve skleníku.
I když je deklarována mrazuvzdornost do minus 20-25, vzrostlé bambusy na stanovišti jsem vždy na zimu zabalil do plachty, kterou jsem chytil k plotu a spodní část kramlema k zemi. Je fakt, že poslední roky žádné zimy nebyly, ale bambusům snad nejvíce vadí předjaří, když jsou ještě ráno mrazy a odpoledne svítí sluníčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.84 (?), 1.8.2008 20:43

:-) díky moc za odpověď. 2, 5m je už pěkná výška. Zrovna jste se trefil do druhů, o kterých hodně přemýšlím. Ohledně Phyllostachys pubescens jsem teď po přečtení Vašich řádků trošku na pochybách, ale asi ho přesto zkusím taky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.39 (?), 18.9.2008 23:35

Dobrý den,

nedoporučuji kupovat dovoz z Holanska apod. Pěkně vypadají, ale nejsou zvyklé na naše podnebí. Pozor na výběžkovaté druhy bambusů. Je potřeba zabránit rozrůstání speciální fólií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 19.9.2008 7:09

Bambusy, které tvoří oddenky dokáží být (jsou-li ve formě) skutečně dost adresivní a jsou schopny "popojet" od místa výsadby 0,5m za rok. 
Na druhé straně - já jsem jim životní prostor fólií nevymezil, z jedné strany mám zídku jako zábranu a z druhé strany nic - tady potenciální oddenky na jaře vykupnu a rozdám zájemcům, popř. je zcela zdecimuji sekačkou na trávu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 154.120 (?), 24.9.2008 21:42

Musím Vás opravit, podzemní výběžky za rok v klidu urazí i 3 metry, proto je nutná ta kořenová zábrana z HDPE fólie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika