Bambusy - do jaké výšky skutečně vyrostou?



Rade91 - (43) - 243.189 (?)
31.7.2008 14:27
Dobrý den, osobní zkušenost zatím nemám, ale bambusy si budu pořizovat také. Nejvyšší z bambusů péstovatelných v našich podmínkách je Phyllostachys vivax - má až 12m, nejnižší je Pleioblastus pygmaeus "Minimus" - má jen 20cm a tvoří husté porosty jako trávník. Pro Vás by byl vhodný třeba Phyllostachys humilis, který dorůstá 3-5m nebo třeba Fargesia nitida, dorůstající do 2-4m. oba dva druhy jsou mrazuvzdorné do 25°C, možná i o něco mrazuvzdornější.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

host - 127.9 (?), 31.7.2008 13:00, zobrazeno: 11472x

Zdravím.

Často čtu: "dorůstá 4-6m" atd.  Kolik ale potom skutečně vyroste na zahradě v ČR? Zajímají mě Vaše zkušenosti? Záměrně se neptám na konkrétní druh,  zkuste prosím napsat, který se osvědčil Vám? Pro představu- líbil by se mi bambus cca okolo 3m, pochopitelně s důrazem na mrazuodolnost. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rade91 - (43) - 243.189 (?), 31.7.2008 14:27
Dobrý den, osobní zkušenost zatím nemám, ale bambusy si budu pořizovat také. Nejvyšší z bambusů péstovatelných v našich podmínkách je Phyllostachys vivax - má až 12m, nejnižší je Pleioblastus pygmaeus "Minimus" - má jen 20cm a tvoří husté porosty jako trávník. Pro Vás by byl vhodný třeba Phyllostachys humilis, který dorůstá 3-5m nebo třeba Fargesia nitida, dorůstající do 2-4m. oba dva druhy jsou mrazuvzdorné do 25°C, možná i o něco mrazuvzdornější.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 127.11 (?), 31.7.2008 17:02

Děkuju za tip. Dnes koupím knížku o bambusech, tak se hned mrnku na ty, které doporučujete. Víte, ptám se právě proto, že mi v jednom zahradnictví ukazovali několikaleté bambusy, a moc velké rozhodně nebyly - tzn. max. 1,8m... Momentálně nemám moc čas cestovat, tak se právě zkouším zeptat tady... kdo třeba bambusy pěstuje, a nebo na vlastní oči viděl opravdu velké rostliny v ČR (pochopitelně nemyslím ty ve skleníku:-)..?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 1.8.2008 11:12

Velice dobrá otázka!

V roce 2005 jsem zakoupil přes Internet za docela nehorázné peníze 5 chcípáčků. O pořádném růstu se dalo hovořit až od 3. roku pěstování, v letošním roce (tj, čtvrtý rok) mám rostliny vysoké cca 2,5m, rok předtím byly na 1,70m. Řeč je o P. aerosulfata spectabiles. S jistou nelibostí podotýkám, že je s rostlinami dost práce - na jaře hnojím a zejména v květnu a první půlce června, kdy jsou největší přírůstky, dost zalévám. Jelikož jsem chtěl co nejrychleji zaplnit díru v zahradě, vzniklou po rogulaci potoka, tak vlastně ani nevím, jestli by rostliny prospívaly výrazně hůře bez zálivky. 
Jsou zřejmě odrůdy rodu Phylostachys, které dosahují i větší výšky - měl jsem v 1.roce i P. pubescens a P. decora, který rostl velmi bujně, při arktických mrazech v r. 2005 mě však tyto odrůdy totálně vymrzly při zazimování ve skleníku.
I když je deklarována mrazuvzdornost do minus 20-25, vzrostlé bambusy na stanovišti jsem vždy na zimu zabalil do plachty, kterou jsem chytil k plotu a spodní část kramlema k zemi. Je fakt, že poslední roky žádné zimy nebyly, ale bambusům snad nejvíce vadí předjaří, když jsou ještě ráno mrazy a odpoledne svítí sluníčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 126.84 (?), 1.8.2008 20:43

:-) díky moc za odpověď. 2, 5m je už pěkná výška. Zrovna jste se trefil do druhů, o kterých hodně přemýšlím. Ohledně Phyllostachys pubescens jsem teď po přečtení Vašich řádků trošku na pochybách, ale asi ho přesto zkusím taky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.39 (?), 18.9.2008 23:35

Dobrý den,

nedoporučuji kupovat dovoz z Holanska apod. Pěkně vypadají, ale nejsou zvyklé na naše podnebí. Pozor na výběžkovaté druhy bambusů. Je potřeba zabránit rozrůstání speciální fólií.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 19.9.2008 7:09

Bambusy, které tvoří oddenky dokáží být (jsou-li ve formě) skutečně dost adresivní a jsou schopny "popojet" od místa výsadby 0,5m za rok. 
Na druhé straně - já jsem jim životní prostor fólií nevymezil, z jedné strany mám zídku jako zábranu a z druhé strany nic - tady potenciální oddenky na jaře vykupnu a rozdám zájemcům, popř. je zcela zdecimuji sekačkou na trávu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 154.120 (?), 24.9.2008 21:42

Musím Vás opravit, podzemní výběžky za rok v klidu urazí i 3 metry, proto je nutná ta kořenová zábrana z HDPE fólie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika