Zahradnické nůžky dvojsečné vs. jednosečné



host - 248.5 (?)
27.11.2013 22:15

Ostří na ní je.     Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 18.68 (?), 27.11.2013 21:10

Dobrý den. Paní Lído, to je v pořádku. Skutečně se používají nůžky, kdy stříhají obě čepele, ale to jsou třeba malé květinářské, nebo na sklizeň hroznů. Ale školkařské od Rostexu, ty mají tu slabší část proti čepeli opět jen na opření, sama by nic neustřihla, je příliš silná a není na ní ostří. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.5 (?), 27.11.2013 22:15

Ostří na ní je.     Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 27.11.2013 21:13

Ano, jeden typ ROSTEX můžeme směle považovat za dvousečné, protože úhly řezných klínů jsou velmi malé. Jsou to ty první.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 161.63 (?), 28.11.2013 9:27

Trochu to motáte, ale budiž.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 27.11.2013 16:28

To mne škaredě podceňujete, že nepoznám větev odělenou takovými nebo makovými nůžkami. Správně zde někdo poznamenal, že dvousečné jsou pouze "semi". Na jaře slibuji dodat snímky "supermakro", tak vypadá odstřihnutá větev různými nůžkami a třeba nožíkem a i jak se to hojí zhruba za měsíc. To že řežu žabkou má svůj význam. Já nechci aby správně orientované očko vysleplo a taky nemám rád "amputace". Připouštím, že v sadech se to zjednodušuje a střihá se cestou menší námahy. Ale takové založení korunky, když se ostřihává boční obrost by pěkně blbě vypadalo po nůžkách. To musí být u knene a naprosto hladké. Jedná se o moc řezů. Jak by takový kmínek vypadal? Nicméně platí, že nová doba přináši "novátory".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 27.11.2013 16:43

Taky nemám rád amputace, a sebepoškozování.No tak, né že bych se chtěl otřít o redakci časopisu Zahradkář, ale před léty byl v jednom čísle doporučováno u mladých stromků, a jejich výhonů řez žabkou oproti stříhání nůžkami.Možná právě pro hladší řez, a nesežvýkané dřevo.Byla tam vyfocena  dívčina jak ji z pod rukou padá uříznutá větévka žabkou z mladého stromku.Důvody vysvětlovali, ale já jsem si ponaučení nevzal, mladé výhony stříhám nůžkami.Je to bezpečnější, navíc pak mám ještě možnost nerovnosti napravit nožem.Neumím si přectavit, kolik by mě to stálo síly soustředění, abych ve zdraví udělal několik, nebo mnoho správných řezů místo nůžkami jen nabroušeným ostrým nožem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.126 (?), 27.11.2013 21:11

Je este jeden druh noznic, Jednoreznych, pricom sa ostra cast zanara do do medzery v kovadline

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 239.107 (?), 28.11.2013 9:16

Ještě jeden typ nůžek. Moc s nimi nestříhám (ovocné stromky vůbec mám na ně Felco 9,10 a Fiskars), ale táta je používal docela rád. Já je zapomněl dát pod střechu a teď o víkendu jsem je našel. Ale do jara budou zase hezké. Oproti těm druhým v zimě studí, jsou těžké, ale dobře sedí v ruce levé i pravé. Bál jsem se těch Fiskarsů, jestli budou v levačce dělat dobře a ony dělají dobrotu. Ruka se "neomačká". Felco 9 mám od roku 1993, jednou jsem v chvatu ulomil špičku z ostří, jinak jsou naprosto v pohodě. Začíná se z nich loupat lak. Máme staré "rostexky", ale ty mě občas cvakly do dlaně, nedělám s nimi. Felco má oproti všem nůžkám co máme doma jednu výhodu. Pokud neleží v záhonu něčeho co je oranžové, jsou k nalezení. Ostatní mají maskovací zbarvení. Asi si koupím barevnou plastovou lepicí pásku a všechny nůžky s nimi omotám. Pokud jde o řez žabkou, záleželo na tom, kdo učil na školách praxi. Někde byly nůžky tabu, jinde se dělalo s nožem i s nůžkami. I v některých sadech vládli takoví vedoucí, kteří nepřipouštěli použití nůžek u nikoho, kdo dělal v sadu, řezalo se jen nožem a pilkou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 27.11.2013 22:14

Nevím, jestli makrofotografie odliší řez nůžkami (jakože)dvojsečnými, jednosečnými a nožem, možné to je. Stěží to ale pozná sám stromek, obzvlášť když se často doporučuje výhony vylamovat, zaštipovat, houžvit.
      Žabku jsem přestal používat. Půlmilimetrové pahýly u kmínku se zacelí a řezy moderními pilkami jsou hladší než následné dočištění žabkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 27.11.2013 22:42

Ono asi nejdůležitější je, aby nástroj byl ostrý. Tupá žabka je horší než jakékoliv nůžky nebo třeba jen ostrý perořízek. Jak je známo, někteří autoři rádoby odborných článků bezmyšlenkovitě přepisují starší texty. A ono je lepší napsat, jak provést řez žabkou než vysvětlovat jak dosáhnout u nůžek rovného a hladkého ostří a optimálního seřízení vůle mezi čepelí a hákem.

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika