Zahradnické nůžky dvojsečné vs. jednosečné



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?) 
27.11.2013 13:25

Kdo používá u mladých stromků na výchovní řez jednosečné nůžky je "barbar". Nikdy nepoužívám na tyto choulostivé řezy nůžky ale ostrou žabku a když je větévka silnější, tak jemnou pilku a pak žabku. Dokonce i řezy na silných větvích po řezu zahlazuji žabkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 27.11.2013 13:43

Se mi zdá ten váš příspěvek nějaký zmatený. Neznám nikoho, kdo by u mladých stromků používal místo nůžek nůž, bych řekl, že to moc prožíváte. Pokud nepoužíváte u mladých stromků nikdy nůžky, tak proč je používáte u starých stromků? Vždyť síla stříhaných větviček je stejná, ať jde os tromek mladý nebo starý.

Bych se s vámi klidně vsadil, že nepoznáte, když vám ukážu dvě větvičky, jednu ustřihnutou jedno a druhou dvojsečnými nůžkami, která je která.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 18.68 (?), 27.11.2013 13:57

Dobrý den. Nůž se používá, pokud někdo vysadí doma jen pár stromků. Sadaři to berou pěkně fest a ti mají profi nůžky a zahlazováním se učitě nezabývají. K tomu dalšímu bych přeci jen napsal, že sice všichni používáme název jedno či dvousečné, ale furt stříhá jen jedna čepel a protilehlá strana jen přidržuje. Ale souhlasím s tím, že dobré jednosečné jsou výborné na svoji práci. Oboje ale nejsou klempířské nůžky, kdy skutečně stříhají dvě čepele jdoucí přesně mimo sebe. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 27.11.2013 14:07

Máte vlastně pravdu. KDS má v pojmenování trochu nepřesnost, kterou převzalo celé toto vlákno.

Čistě dvojsečné jsou pouze zahradnické nůžky na trávník a zahradnické nůžky na živé ploty. Pak jsou jednosečné s čepelí a kovadlinkou. Nakonec semidvojsečné s čepelí a hákem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
LUKAS-00 - (6) - 41.2 (?), 27.11.2013 16:23

Děkuji za reakce. Jako zadavatel diskuse jsem překvapen, kolik různých nůžek exituje a jak se o nich dá pěkně povídat (psát). Amatér nejsem. O svůj sad se starám osm let. Nůžky jsem však nikdy neřešil. Vždy jsem dal na radu paní prodavačky v zahr. potřebách. Za tu dobu mám třetí (stále stejné) jednosečné - tedy jednosečné s čepelí a kovadlinkou. Všechny dosud stříhají, akorát ty nejstarší mám na ty horší práce - no vždyť to znáte. Zajímavé je, že jsem s nůžkami neměl nikdy problém (ožvíkaný střich, jsou lehké, v ruce nestudí) myslím, že zajdu do potřeb a paní prodavačce poděkuji, bere zřejmě dobré zboží - značku nevím, není na nich ani napsaná - drahé nebyly. Na ty KDSky jsem právě narazil při internetové koupy nožů, chtěl jsem si je vyzkoušet a přidat do košíku, ale pak jsem si řekl - radši se zeptej ty kluku. Jelikož jsem spokojen s tím co mám, nebudu utrácet.

Přispěvatelce, jež mi trochu vyčítá název fóra bych jen rád vysvětlil proč jsem tak učinil. Velice rád si tady na fóru pročítám rady, zkušenosti atd. Ale jdenu věc nemusím -  název tématu diskuse, terý nic neříká. např. Skalka - zorkliknu a tam se dočtu, že jde o založení skalky. - jedu dál - Skalka - problémy s prlevely atd. atd. Stejný název - dvě různé problematiky. Proto se snažím jako zadavatel nazvat to tak, aby z názvu bylo přesně patrno, o co jde. Děkuji za pochopení

Z knihovny jsem si půjčil - Řez ovocných dřevin, Josef Sus a Tomáš Nečas. Nic tak pěkného o očkování, roubování, štěpování, řezu, vysvětlení pojmů, život stromu a hlavně řez po přeroubování atd. - knihu vrátím a hned si ji půjdu koupit. Nesmí chybět v mé knihovně. Vydavatelství Grada - táák a a teď jsem udělal reklamu a oni mě zavřou.  Moc se mi líbí tak se to nestidím napsat.

Přeji hezké dny

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 27.11.2013 16:36

Mám doma knížku, sice slovensky ale zatím nepřekonaná (Hričovský, Kudriavec, Rez a tvarovanie ovocných drevín) a co tam je, fotka jak se žabkou provádí řez mladých výhonů. Když už se řeže nůžkami "semi", tak není jedno jak jsou otočené vůči ponechané části.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.133 (?), 28.11.2013 9:44

Tam kde po sobě kloužou dva břity za účelem rozdělení materiálu, který se mezi nimi nachází, jsou vždy nůžky dvojsečné. Každá čepel má břit a ten má svůj úhel, Tvar čepelí je dán požadavkem svornosti materiálu, větve, ve střihu, při malé stavební délce a velkém rozevření. Že má každá čepel jiný úhel břitu, vychází také z konstrukce tohoto nástroje. Co je semidvojsečné??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 28.11.2013 9:54

Semidvousečné=polodvousečné.Nůžky s dvěma břity, ale ve skutečnosti dělá práci jen jeden, a druhý supluje kovadlinku.

No abych si přihřál svou polívčičku,tak prohlásím,že na broskvoně jsou dobré jakékoli ostré dvousečné.Ten spodní břit sice nemusí vždy stříhat,ale při tlaku se zaboří do křehkého dřeva,a dělá pružnou oporu.Kdyby na jeho místě byla plochá kovadlinka,pevná opora,tak by způsobila rozdrcení křehkého dřeva u broskvoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 28.11.2013 11:13

Semidvojsečné je jen takový název, který více vystihuje podstatu. To znamená, že jeden nástroj je vlastně nožovitého tvaru a protější ztrana - opora má úhel břitu 75°a to za nůž nelze považovat. Jen mne udivuje jak je někdo "podrážděn"  z doporučení používat žabku. Zde je výnatek z další knížky od p. Suse. Takže jsem si nic nevymyslel a skutčně pracuji pokud to jde se žabkou ale ostrou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 12:19

Ono je spolehlivější doporučit řez ostrou žabkou kterou udržíte nabroušenou i levným karborundovým brouskem na kosu (protože má jednodiše klínovité ostří), než složitě vysvětlovat jak by měly vypadat nůžky pro provedení správného a čistého řezu.

Právě na osobní doporučení Ing. Josefa Suse CSc. si koupil tchán profinůžky Bahco PXR...

Neberte co je psáno doslova, ale chápejte význam toho, co chcete aby bylo výsledkem = čistý, rychle zahojený řez. Jednosečné nůžky poskytují nejhladší řez a minimální otlak o kovadlinku, ale nedokáží stříhat "na větevní kroužek". Semidvousečné nůžky při špatné péči mohou udělat takovou paseku, že to ani žabkou neopravíte. Ale při dobré konstrukci a profesionální péči o ostří i hák dávají stejné výsledky jako žabka. Přitom mají několikanásobně vyšší produktivitu práce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika