Zahradnické nůžky dvojsečné vs. jednosečné



host - 248.5 (?)
27.11.2013 18:42

...to měla být reakce na příspěvky p.Stanislawa a p.Standy V. blush Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.11.2013 12:38

To, co píše Standa V., bych podepsal.  Snad až na to (což je ovšem moje nešikovnost), že je snadné nabrousit žabku. Rovné ostří roubovacího nože snadno nabrousím na kameni a obtáhnu na řemenu. Což s žabkou nesvedu. To ale není jediný ani hlavní důvod, proč jsem žabku opustil. Je to, samozřejmě, mnohem větší produktivita práce s nůžkami.  I jednosečné nůžky jsou konstruovány tak, že čepel nedopadá doprostřed kovadlinky nýbrž ke kraji, a tak při správném naložení nůžek ke kmínku umějí odstřihnout výhon prakticky na kroužek. Zato u žabky se mi stalo, že současně s odřezáním výhonu se nůž zařízl i do ponechaného hýčkaného terminálu. Druhý důvod je hladký řez "dvouřadých" pilek, který není nutné zahlazovat žabkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 12:57

Ano, pilky s dvouřadými žraločími zuby nemají šraňk vytažený ven a tedy řez je ve dřevě velmi rovný. No ale pokud se má rána co nejdříve zavalit (jako je tomu u přeroubování) začistění kůry a lýka je vždy lepší. Protože ale nechci tahat na zahradu "skoro velkou polní", tak to většinou udělám roubovacím nožem a žabka leží v dílně.

Jak říká jeden můj známý : "Není umění udělat na melouchu svým profi nářadím kvalitní řez, ale udělat řez na návštěvě u kamaráda z vojny s tím, co má on doma."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.11.2013 13:16

...pokud se má rána co nejdříve zavalit (jako je tomu u přeroubování) začistění kůry a lýka je vždy lepší

To je asi pravda, nicméně mám za to, že se význam zahlazení řezné rány trochu přeceňuje. Zejména v případech, kdy ránu zatíráme voskem či balzámem a omezíme tím odpar. Navíc při zahlazování řezu se neubráním stavu, kdy odkrojím jen měkkou kůru po krajích a neuříznu tvrdý dřevní válec. - vznikne "kolenový pahýl". Proto i při roubování za kůru odřezávám pouze viditelně odchlíplé třísky, pokud nějaké jsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 14:00

Pane doktore, to je jen o slovíčkách, asi také jen ořezávám otřepy a říkám tomu zahlazení rány v okolí roubu, aby mi tam vosk dobře přilnul a neměl jsem velkou spotřebu. Dál od roubu už nerovnoměrnosti ve vytváření kalusu stejně neovlivní náchylnost/odolnost nové větve na/proti vylomení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 28.11.2013 13:29

´´Zato u žabky se mi stalo, že současně s odřezáním výhonu se nůž zařízl i do ponechaného hýčkaného terminálu.,,-určite je to menšia škoda ako keď vám takto,,uletí ´´pílka.Stačí to zatrieť, a druhý rok to nenájdete.

Pre Standu-tiež na zahradu netahám,,velkou polní´´,ale na opasku mám vedľa nožníc aj žabku a Biolak na možné,,úlety´´. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 28.11.2013 13:55

určite je to menšia škoda ako keď vám takto,,uletí ´´pílka.Stačí to zatrieť, a druhý rok to nenájdete.

Ano, pokud současně neuletí i ponechávaný termínál. S pilkou to srovnávat nelze,  pilka není alternativou žabky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 28.11.2013 15:12

Súhlasím že to prirovnanie nie je namieste, bolo to myslené skôr globálne.Asi by to chcelo sa do tej žabky menej zaprieťsmiley Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.11.2013 12:29

Semidvojsečné nůžky jsou takové, které mají hák (při špatné údržbě supluje kovadlinku) a čepel (při špatném broušení drtí a nestříhá).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.5 (?), 27.11.2013 18:39

Ale ty Rostexky mají dvě ostré čepele, které se těsně míjejí...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.5 (?), 27.11.2013 18:42

...to měla být reakce na příspěvky p.Stanislawa a p.Standy V. blush Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika