Čím vyčistit zelák?



host - 91.178 (?)
8.9.2016 17:59

Něco jiného je zelňák vypláchnutý po spotřebování zelí a po shnilém zelí.Řeší podobný problém.Získal jsem zelňák ve kterém byli i zbytky shnilého zelí.Ten smrad je strašný! Zkoušel jsem Savo, ocet i sodu.Vyplachuji už čtrnáct dní. Teď uvažuji že do něj dám kvasit chleba.  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 212.89 (?), 3.9.2016 8:57, zobrazeno: 28506x

Zapomněla jsem včas vyhodit zbytek kvašeného zelí z keramického zeláku. Zelí shnilo, zelák teď přes několikero umytí (včetně agesivního Sava) slabě páchne po té shnilotině. Čím by se dal lépe vyčistit, lépe řečeno odsmradit?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 3.9.2016 10:14

Zelák bude smrdět furt, i když se umyje čímkoli. Já ho myju jen sodou, žádný saponát. Ale můžete ho napustit vodou se sodou a nechat několik dnů stát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 114.253 (?), 3.9.2016 11:04

Jak píše Kuky, několik dní zalít vodou se sodou. Pak doporučuji vodu s octem nebo samotným octem a vydrhnout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.178 (?), 8.9.2016 17:59

Něco jiného je zelňák vypláchnutý po spotřebování zelí a po shnilém zelí.Řeší podobný problém.Získal jsem zelňák ve kterém byli i zbytky shnilého zelí.Ten smrad je strašný! Zkoušel jsem Savo, ocet i sodu.Vyplachuji už čtrnáct dní. Teď uvažuji že do něj dám kvasit chleba.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 9.135 (?), 8.9.2016 18:25

A co myslíte že ten chleba to narovná? Vymyl bych to a nechal co nejdéle větrat bez víka. Jak už je tu psáno, úplně odstranit to nejde. Když to bude vadit, pak ho umyjte kladivem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.178 (?), 30.10.2016 19:17

Mám zkušenost ale z jiným materiálem že při kvašení se zápach zmizí.Ale v tomto případně ani opakování nepomáhá.Kladivo nebude.Použiji jako dekorace nebo květináč.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 185.145 (?), 5.10.2017 14:19

Kvasný zápach hniloby lze ze zeláku dostat tak, že ho naplníte přesátou hlínou a necháte tak týden stát někde venku na vzduch. Pak vypláchnout octovou vodou a nechat ještě asi den větrat.    Pajoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 5.10.2017 15:14

Já používám roztok hypermangnu.Funguje to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.223 (?), 5.10.2017 22:34

Reaguji sice na starší příspěvek, ale protože jej někdo již otevřel znova (a začíná sezóna nakládání zelí) tak pár postřehů.

Je dobré vystřídat mytí alkalickým činidlem (soda, vápenné mléko,...) kyselím činidlem (kyselina sírová, HCl, ale ocet ne) a oxidační (SAVO, hypermangam, UV lampa,...) či redukční (pyrosiřičitan).

Ocet je problematický, zejména pokud by byl jako poslední před výplachem vodou. Při následném použití potřebujeme vyloučit nejen alkoholové kvašení, ale zejména octové a příbuzné kvasné procesy s vajímkou mléčného. Tj. pro rozběh kvašení je rozhodující reziduální osazení pórů kameniny, solení zakládky, zbytkový obsah rozpuštěného vzduchu (potažmo O2) a přídavek startovací kultury.. "Dobře zasmrádlý zelák" je takový, který je vymytý horkým roztokem 5% NaCl (kuchyňské soli) a tudíž v jeho pórech jsou zachovány startovací kultury.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.10.2017 22:58

|Je třeba rozlišit dobře zasmrádlý zelák se startovacvími kulturami a zelák, co je cítit shnilým zelím. Co se týče trěch startovacích kultur, osobně na ně nevěřím. Bakterfie laktobacilů se nacházejí v zelí samotném, a to v řádově větším počtu než v pórech kameniny. 
   Nepoužívám hypermangan, Savo, kyseliny sírovou, ani solnou. Jenom sodu. Neobsahuje prvky, kteréí do kysaného zelí nepatří (mangan, síru, volný chlor). A řádně vyvětrat, Přerazit hnilobný pach jiným smradem, to nepovažuji za nejlepší řešení.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika