Ostřička řetězu



host - 179.249 (?)
18.11.2011 22:11
Docela by mě u PwS zajímalo kolik to broušení ubírá. Většina tady řeší jestli je lepší ruční pilník nebo bruska, jenže tam se dá stavěcím šroubem nastavit kolik chci aby to ubralo. Tady to je systémem roztočit pilu a přitlačit na brusný kámen. Když vezmu otáčky pily proti broušení bruskou nebo ručně tak je to nepoměr, proto by mě zajímala životnost. Jinak z tvrdokovu dělá klasický typ řetězu tuším i Stihl.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
host - 211.130 (?), 18.11.2011 11:34

Je to sice hezké, ale drahé, za tu cenu mám dva řetězy a neřeším lištu. Navíc se to prodává jako sada řetěz + brusný kámen, kvůli opotřebení kamenu. Když jde profík na prořez, kde ví že může chytit třeba drát zarostlý ve stromě nebo ještě hůře pásovina (nejlepší je snad v dutých stromech naházeno kde co včetně skleněné lahve, kdo řeže ví co je to za mňamku), bere si sebou minimálně jeden náhradní řetěz. Ono je to spíše pro ty, kteří neradi brousí. A už vidím některý amatéry jak si to pořídí a po 1 broušení mají po řetězu, protože místo 3 vteřin to budou držet 30. A věřím, že se někdo takový najde, neboť když jsem rozebíral divně zadřenou pilu a ptal jsem se co dal do benzínu a ten člověk mi odpověděl že olej z friťáku, že to slyšel (asi klasický hospodský odposlech),  tak jsem mu musel udělat menší školení o motorový pile.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 18.11.2011 12:21

Hezké počty, jen typicky České. Jaké dva řetězy? Např. 91 VXL 56 E = 297,- Kč x 2 = 594,- Kč. Fajn ale kolik stejného zacházení ty dva řetízky vydrží? No řekněme desetinu a při šikovném úhlu škrtnutí si o kámen ani to ne. Takže další dva řetízky a už to máme 1188,- Kč, že? A neprodává se to jen jako sada, to je dnes na start. A kdo řeší novou lištu, zaplatí ji tak jako tak. No a pojďme ještě dál. Když jde profík do prořezu, potřebuje řezat, ne brousit, případně měnit řetěz a po druhém pryč jít domů třeba v 11 hodin. Takže ztráta času x promarněný výkon + cena nových řetězů a jsme někde malinko jinde, jenže jsme v Čechách a tak to prostě Je drahé a stejně to neudělá tu práci a to co oni tvrdí a je to na nic! Asi klasický hospodský odposlech, jen o kalkulačce neslyšel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.130 (?), 18.11.2011 16:10

91 VXL 56E to je opravdu řetízek tak na elektrickou nebo nějakou hobby pilu. Ale jinak vše má své výhody a nevýhody, když to shrnu z praxe (už jsem měl možnost to vyzkoušet, tak výhoda toho řetězu je opravdu v rychlém broušení, další je že když je tupý tak nedusí tolik pilu jako klasický dlátovitý zub (což pro slabé pily je výhoda),  pokud s ním škrtnete o něco tvrdého a většího, jako je kamen, tak je v pohodě a stačí jen nabrousit, pokud blbě chytnete drát nabo hřebík tak ten zub už taky není jen na nabroušení (vždy záleží jak a co). Řezání je o něco pomalejší.. Takže doporučuji vyzkoušet, vzít kalkulačku a pak počítat, ceny řetězů, benzín, olej a čas. Nehledě na tu radost z toho: ale co, tak si to nabrousím .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 18.11.2011 21:49

Opravdu typická Česká vlastnost, co nechci, nebo dokonce neumím sám, doporučím druhému "Takže doporučuji vyzkoušet, vzít kalkulačku a pak počítat, ceny řetězů, benzín, olej a čas". Nevím jak jste počítal a už vůbec nevím co jste zkoušel, ale o PwS podle mne toho mnoho nevíte. "Řezání je o něco pomalejší" a v porovnání s čím prosím? Snad ne s řetězem 73LPX56E? On se totiž prodává především zatím v té malé 3/8", zatím. O extrému který v sekundě odepíše nový řetěz 91 ani není třeba mluvit, ten kámen tomu PwS nevadí dokud nechytnete hranu. Jenže to ho pak stačí jen nabrousit, ten 91 už jen přetavit. A radost z broušení u profíků? Trochu podivná radost z výpadku tempa. Jinak znám celkem dost kolegů profíků co dělají s hobby pilou, nebo mají na farm pile 3/8" hobby. Ono v takové prořezávce je těch ran dost i tak, netřeba to umocňovat ještě velkým zubem a přebytkem výkonu. No a na lano do rozsochatého velikána tahat ještě 7-8 kilo taky moc lidí nechce. Konec konců ohlasy na odborných zahraničních diskuzích mluví zcela opačně než vy. Právě o té kalkulačce, cenách Řetězů (nemluvím o želízkách ve tvaru řetězu za 180 Kč), benzínu a čase to je. Tady počítáme okamžitý efekt a jsme za borce jak dobře to máme spočítané. Jinde počítají na sezony a v tom je ten vtip. Kdo myslíte že převažuje z těch co chodí s broušením. A) po každém řezání, B) jednou za sezonu. Obě skupiny dělají přibližně stejné množství dřeva. A) je správně, říkám jim hrabači, to jsou ti co při každém řezu hrábnou do podložky a pro ty je PwS.  Neberte prosím formu ani obsah napsaného ve zlém, ale počítám trochu jinak a zkoušel jsem PwS také trochu jinak a jinde než jen pár řezů na jednom špalku. Podobně jako Multi Cut než jsem jej začal doporučovat, dnes s ním manipuluji a vím jistě, že nic nefunkčního bych nedoporučoval. (takový vejvar z toho zase nemám

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 179.249 (?), 18.11.2011 22:11
Docela by mě u PwS zajímalo kolik to broušení ubírá. Většina tady řeší jestli je lepší ruční pilník nebo bruska, jenže tam se dá stavěcím šroubem nastavit kolik chci aby to ubralo. Tady to je systémem roztočit pilu a přitlačit na brusný kámen. Když vezmu otáčky pily proti broušení bruskou nebo ručně tak je to nepoměr, proto by mě zajímala životnost. Jinak z tvrdokovu dělá klasický typ řetězu tuším i Stihl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
RadekB - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1424) - 21.230 (?), 18.11.2011 22:21

Je to především o tvaru zubu, nikoliv o materiál. Brousí se po dobu 3 vteřin horní část zubu, takže úběr není nijak velký. Neměřil jsem to, dobrý námět na zkoušku .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel Drvoštěp - (33) - 156.239 (?), 22.4.2012 1:20

Také přidám vlastní zkušenost s powersharpem (mám ho na Solu 643ip). Pila s tímto řetězem řeže podle mého subjektivního hodnocení zhruba o 15% pomaleji oproti dobře nabroušené klasice. Po pár řezech ale klasika jak se postupně tupí ztrácí na rychlosti, powersharp na tupení není tak náchylný a nemusí se tak často brousit, zvláště užitečný je jak už psal Radek, když se dořezává kmen položený na zemi a vy vezmete i trochu hlíny a pro powersharp to není problém, něco podobného, když mám doma porcovat pařezy s hlínou a pískem na nábězích, špinavé dřevo atd. na to je powersharp dobré řešení a rád toho využívám. Případný kupující by měl znát i nevýhody: pila víc drnčí a poskakuje v řezu je více neklidná, řetěz má větší tendenci se zakusovat a nesmí se na pilu tlačit, brousící kámen je potřeba koupit vždy nový a používat ho s jedním a tím samým řetězem = koupíte si žlutý brousič s kamenem a pak až doděláte řetěz, musíte koupit i nový kámen a vyměnit ho v tom žlutém brousícím nástavci, do kamene se totiž dělá specifická drážka od daného řetězu a proto nový řetěz = nový kámen. Cenově vyjde powersharp dráž než obyčejnej řetěz, po prvotní investici ale už dokupujete jen řetězy a kameny do brusiče a to už o tolik dražší není a pro výše uvedené výhody to za to stojí. S powersharpem jsou hobliny drobnější prachové. Na 3/8 1,5drážku bych to asi neviděl, by to podle mě dost cukalo a cvičilo s obsluhou na 372ce atd. wink zatím se dělal jen 3/8 hoby, ale tento rok vyjde a nebo už vyšel powersharp i na 325. Koupi doporučuji, ale spíše na rezervní pilu = elektrickou nebo jak to mám já, podpůrnou. Na hlavní 560XP (i když jsem o tom uvažoval) bych si powersharp po zkušenostech nedal. Na špalkování kmenů doma na topení nebo řezání a dořezávání ležících klád v lese je to dost dobrá volba a řešení. yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.230 (?), 22.4.2012 10:54

Ono je drvoštěp a drvoštěp, jeden používá PWS na "podpůrné" pile, druhý na těžební pile surprise Jo jo je to tak. Vím o dřevaři který (nyní z doslechu, ale od důvěryhodného zdroje), s PWS těží! Jak prohlásil, musel se s tím naučit, ale jde TO! Dál to rozebírat nebudu protože to opět bude odmítnuto jako věc zhola nemožná a výmysl, navíc to nemám osobně ověřeno (nevím na jaké pile, v jakém dříví) wink

Na hlavní 560XP (i když jsem o tom uvažoval) bych si powersharp po zkušenostech nedal. Nedivím se, já bych si taky na jedenáctistovku Hondu řetěz z Jawy Pionýra nedal! Dosud také nevím nic o PWS 325", který měl již být v prodeji, ale zatím s ním Oregon ven nešel. Ono to je především opět o rukách co tu kterou pilu drží.

Tu "specifickou" drážku do toho kamene nedělá řetěz, ale speciální zub (tzv. zlatý zub), který je součástí řetězu, druhá část inovace PWS a který má za úkol orovnávat brusný kámen. Argument, že se na pilu nesmí tlačit je naprosto mimo, protože na dobře nabroušený běžný řetěz se také netlačí a kdo musí, neumí brousit! Že je řezná rychlost o 15% nižší? Tak to je také blaf, viděl jsem osobně na vlastní oči srovnání řezů s PWS na St. 021 a standart řetězu na Hq. 560XP (325";1,5) ve smrku 15 cm průměr a rozdíl byl jen minimální, ale je to jak píši výše hlavně v rukách, což se potvrdilo výměnou pil. Rozdíl by obrovský, on totiž často člověk zvyklý na velkou pilu podvědomně tlačí aniž by musel, očekává od malé stejný výkon jako od velké a uvědomit si žeto prostě je někde jinde dělá často velké problémy wink

PowerSharp je prostě něco naprosto jiného než nač jsme zvyklí a ne každý rychle pochopí jak s tím zacházet a co od toho očekávat (nejsou výjimkou odepsané řetězy při prvním broušení, ani řetězy odepsané dříve než byly poprvé broušeny). Současný řetěz je postaven na stroje do cca 45 cm3, nebo s minimálními otáčkami 4 000 ot/min (elektriky). Pro lišty délky 30,35 a 40 cm. Oregon pracuje na dělení 325" a do budoucna určitě i na 3/8" "velkém" řetězu. Zatím ale nabídl tento znovuzrozený systém do nejširšího sektoru. yes

Malá poznámka na konec, na "dořezávání ležících klád v lese" znám přeci jen levnější variantu, jmenuje se dřevorubecká lopatka s obracákem wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pavel Drvoštěp - (33) - 156.239 (?), 23.4.2012 14:29

Jsem amatér, který se snažil popsat zkušenosti podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, aby i ostatní věděli jak se mi s powersharpem pracuje a vytvořili si vlastní představu z více názorů. Ve vašem příspěvku je spousta polopravd, kde řeknete A a neřeknete B, aby jste překroutil mou napsaný post. Namátkou vyberu:

odst.1)  Těžební pila do 42ccm což je doporučení oregonu a info (jedna paní povídala) je bohužel nedostatečné.

odst.2) V jiném vlákně je pro vás řetěz normální běžný jako jakýkoli jiný husqvarna řetěz a teď už je to řetěz z pionýra.     Řetěz 0,325" měl vyjít zkraje tohoto roku, info mám od Oregoňáckého obchodního zástupce.

odst.3) Pokud do kamene nedělá drážku řetěz, ale jen jeden zub, pak prosím vysvětlení, jak se brousí ty zbývající??? Tlačit na pilu samozřejmě musí každý, pokud by nebyl vyvíjen tlak na ubírací stranu v řezu, pila by stála na místě, názorně si to můžete vyzkoušet při vodorovném řezu, netlačte a jen zmáčkněte plyn. Každý selsky uvažující člověk určitě pochopí, že bylo myšleno tlačit s citem, podle výkonu pily otáček atd. Těch 15% ztráty je moje subjektivní hodnocení, neměřil jsem to, není to blaf, je to jak to cítím. Srovnání Stihl a Husy je právě ta demagogie a bílooranžové brýle, řeknete A a nedodáte B, sám víte jak to je, obě vrčí, tím je veškerá podobnost vyčerpaná.

Brousit samozřejmě umím, brousím i na kšeft a lopatku s obracákem vlastním, ale proč tahat lopatku, když mám powersharp, já toho nenařežu tolik a tak si chci i občas zabrousit když už jsem to koupil laugh klasika řetěz stojí 400Kč powersharp 620Kč i s kamenem, to je 200Kč rozdíl a při propočtení času, pilníků, brusky jsou ty 2 kila směšná částka. Pro hobíka je to cena 2 broušení v servise.

Oba jsme se shodli, že powersharp je věc užitečná, praktická a stojí za vyzkoušení a to je hlavní, nejlepší je beztak vlastní zkušenost wink

Na závěr přidám něco málo PR řečí:

Speciální řetěz a brousící kámen Oregon PowerSharp® k použití s lištou a pouzdrem PowerSharp®
Řetěz je vybaven speciálním zubem, kterým se udržuje brousící kámen v dokonalém stavu
Řetěz se nasadí na lištu a brousící kámen se vloží do plastového pouzdra
Broušení se provádí tak, že se na lištu nasadí pouzdro obsahující brousící kámen, pila se nastartuje a za maximálních otáček motoru se na několik vteřin (3 - 5 vteřin u motorových pil a 8 - 10 vteřin u elektrických pil) pila s lištou přitlačí na patku plastového pouzdra, tím dolehne brousící kámen na řetěz a dojde k jeho rychlému nabroušení bez potřeby použití dalších nástrojů (pilník, ostřička řetězů)
Výhodou celého systému PowerSharp® je jeho rychlost a nabroušení řetězu za jakýchkoliv podmínek bez použití jakéhokoliv nářadí
Celá akce broušení řetězu včetně přípravy a následné odstrojení brousícího systému PowerSharp® vám zabere zhruba půl minuty!

Rychlost broušení = úspora času - řetěz je nabroušen skutečně během několika vteřin !
Broušení bez použití jakéhokoliv nástroje za jakýchkoliv podmínek
Žádné riziko zpětného vrhu - tvar zubu řetězu zamezuje nebezpečnému odskočení lišty od dřeva. S lištou je možné řezat i na její špici a nehrozí riziko odzkočení lišty od řezaného materiálu.
Několikanásobně delší životnost řetězu = úspora nákladů - při správném broušené lze řetěz nabrousit cca. 8 – 12x
Životnost řetězu je v praxi vyšší než životnost klasického pilového řetězu
Řetěz je odolný proti nečistotě a hned se neztupí - je pokoven tvrdokovem na spodní – řezné straně hoblovacího zubu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.230 (?), 23.4.2012 16:20

Ad odst. 1) právě onen obchoďák mi o tom dřevaři řekl! A pravdivě jsem napsal že to je z doslechu tak jaké cinty tu pouštíte?

Ad odst. 2) řetěz 3/8 " hobby (malý) ví každý kdo alespoň malinko o pilách něco ví a ne jen odposlouchal, je podstatně jiný stavbou než 3/8" profi - rozdíl asi jako jsem popsal. Honda 1100 x Pionýr.

Ad odst.3) Tu drážku dělá především orovnávací zub, ano ostatní zuby kámen také obrušují, ovšem méně a často nestejnoměrně. Brusný kotouč snad snižují více broušené zuby než orovnávací kámen? U vás asi ano. Já si nepotřebuji po letech profi těžby a i podélném řezání ne zrovna nějakých klacíků, nic zkoušet, především u příčných řezů je jasně viditelné kdo umí nabrousit a kdo ne a při podélném řezání např. na lavicích jako je Logosol toto vystupuje ještě markantněji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika