Dolmar PS-5000 nebo Husqvarna 346XP?



host - 176.76 (?)
9.8.2008 9:56

J.S. - xxx.xxx.103.201 (1470), 9.8.2008 9:21

nepochybujem, ze tych testov mate k dispozicii viac, tak preco tu date akurat test bei Dolmar, kvalita je cervena, test v spolupraci s Dolmar... to velmi seriozne na mna neposobi :(ale tak pre inych to moze byt etalon serioznosti, ospravedlnujem sa za nazor...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 122.186 (?), 8.8.2008 14:53, zobrazeno: 13277x

Dobry den,

trosku jsem zmigroval od hobby pilek, ale ted mam v merku tyto dve. Jedna se mi o pilku vahy okolo 5kg a co nejvetsiho vykonu. Jak jsou ohledne techniky/poruchovosti porovnatelne? Zatim jsem si sahnul jen na Husku. Rozdil v cene je 2-4.5kKc pokud clovek kupuje na inetu a nebo v kamenem obchode (budouci servis). Vyhoda husky je, ze jeden servis mam primo ve meste a druhy hned ve vedlejsi vesnici. Dolmar bych asi jezdil servisovat do Ostravy (~60km). Jak casto asi obe potrebuji servis? Nebo staci 1x servis na postelovani na zabeh a pak 1x servis na postelovani po zabehu? Jak uz jsem psal, moc toho neporezu, takze se spis jedna o mozne zavady primo z tovarny... Pokud se to uz tady nekde resilo, prosim napiste nazev vlakna, ja si to tam rad prectu.

Diky!

Karel

PS: ceny: Dolmar PS5000 (prazdninova -20% akce): 13990,- Kc

Husqvarna 346XP (servis delaji vlastni): 18560,- Kc

PPS: jak to ma Husqvarna se zarukou? Muzu koupit pilu na inetu a zarucni opravy delat kdekoli? Chapu nebyl by nadseny, ale otazka je jestli servis v zaruce plati tovarna a nebo prodejce sam...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.8.2008 16:38

Pro občasné použití bych neřešil problém s poruchovostí. Pokud se něco objeví, tak je to vyřešeno v záruce. Pily jsou nastaveny na záběh a potom je nutné - po cca 10- 15 nádržkách a dle provozu, nadmořské výšky mírně seřídít na optimální stav. Záruku máte v případě Vašeho použití 2 roky na obě pily Dolmar a HQ. Přímé srovnání obou pil bylo provedeno v testu Agrartechnik - lze si jej stáhnout. Osobně bych dal přednost PS5000, a to z těchto důvodů: PS5000 je konstrukčně a vývojově modernější typ. Hlavní přednosti - motorová technika je dokonalejší - viz. dolmar.de - řez válcem - než u 346 - klasický 4 kanál uzavřený, 5000 má speciálně tvarované uzavřené kanály, to způsobuje vysoký výkon a kroutící moment při nízkém objemu motoru(tím je tato pila univerzálnější),spotřebě paliva, další zásadní konstrukční přednost je řešení celého prostoru kolem řetězového kola a jeho vlastní otočení směrem ven - snadná výměna řetězu, řetězového kola, údržba a možnost vyproštění sevřené pily - lišty v řezu - motor si odnesete domů, když si nemůžete pomoci se vyprostit sám. Už jsem to zažil a je to velká přednost. Filtrace - tu bych nijak zvlášť nevyzvihoval navzájem - obě jsou velmi účinné. Antivibrační systémy jsou řešeny shodně ocelovými pružinami a vibrace jsou u obou modelů vynikající. Ovládání je u PS5000 jednopáčkové, 346 má poloautomat - zatažením sytiče se zapne zapalování - pouze ty vypínače na mě působí méně propracovaně, ale to je můj subjektivní pohled. Boční napínání je u PS5000 konstrukčně řešeno lépe - robustněji. Obě pily Mg skříň a nastavení průtoku oleje. Díky konstrukci otočeného řetězového kola u 5000 je brzda řetězu integrována pod plechový kryt kolem řetězového kola a kryt lišty je pouze úzký kryt, nemusí v něm být brzda a její ovládání od přední páky a krytu ruky zároveň. Tím je manipulace s pilou u kmene snažší, někdy vůbec možná. Posledním závažným důvodem je cenový rozdíl obou pil, nechal jsem jej nakonec, neboť to nemusí být pro Vás tak zásadní, kolikrát budete pilu kupovat..? Závěrem je nutno uvést, že obě pily jsou ve svých kategoriích jedny z nejlepších a PS5000 má výhodu v tom, že je vývojově mladší. Servis je celkově více zastoupen u HQ. To již musíte zvážit, jak často tam budete chodit. Já jej nepotřebuji, např. řetězy si brousím sám, u pil jsem měl jedinou záruční opravu - u D115i se pokazilo zapalování, což je velmi málo pravděpodobné, ale vyjímečně se to obecně stane.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.186 (?), 8.8.2008 17:22

Safraporte a ja myslel, ze ten problem s vymenou retezu u Husqvarny uz vyresili. To i na tom Narexu co ted pouzivam je retezove kolo vne a neni problem listu oddelat...

Dalsim prekvapenim je, ze pisete, ze PS5000 je modernejsi. Byl jsem prekvapeny, kdyz jsem zjistil, ze byla predstavena v roce 2004. Jsem laik, takze mi to prijde skoro jako ze je to zastaraly (i temer vybehovy) model.

Jinak diky za ten servis, takze pokud vezmu Dolmar a netrefim se do vadneho kusu a za predpokladu, ze mi sesteluji zabeh hned pri koupi, tak bych tam musel jet jeste jednou. To zni dobre. Jinak jsem fanda, takze co na pile budu moct udelat sam, to bych si i rad udelal. O brouseni retezu ani nemluve...

Diky za porovnani obou pil!

Karel

PS: mate nejake doporuceni kombinace delka listy/retez? Na dolmar.com udavaji tyto, ale vazne netusim o co jde (snad krome delky listy, tady bych mozna intuitivne volil zlatou stredni cestu 38cm. Nebo ne?

Guide bar:
33 cm
Chain:
686 |.325 "
 
Guide bar:
38 cm
Chain:
686 |.325 "
 
Guide bar:
45 cm
Chain:
686 |.325 "
 
Guide bar:
38 cm
Chain:
099 | 3/8 "
 
Guide bar:
45 cm
Chain:
099 | 3/8 "
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 8.8.2008 18:14

Některé modely pil - konstrukce jsou tak povedené, že je výrobci pouze průběžně vylepšují až po stav, kdy je již nutné udělat základní konstrukci novou, protože již to není technicky možné, nebo se nevyplatí překopat půl pily z důvodu třeba otočení řetězového kola. Přesto jsou případy kdy 20let stará konstrukce pily je stále vylepšována. Ty 4 roky - u nás v podstatě 3 roky jsou u pil v pohodě, nelze hovořit o zastarání, pokud se neobjeví něco nového. Řetězy jsou označeny podle toho, jaký je to řetěz a jaké má dělení. Tedy např. 099 3/8 - je to řetěz hranatý a dělení 3/8, tento řetěz má sílu vodícího článku 1,5mm. Stejně je třeba vybírat i lištu - má označení 1,5mm a třeba stejný příklad 3/8 , navíc je na liště vyznačen počet článků, který musí mít řetěz, aby vyhovoval délkově, tedy např. u lišty 38cm je to u našeho příkladu 56 článků. Já používám u PS5000 řetěz 0,325 1,5mm, který byl u pily. Délku lišty 38 cm. Je možné kombinovat 0,325 1,3 a 1,5mm a 3/8 1,5mm. Záleží kde budete teoreticky kupovat  - je možné si i vybrat, co k pile chcete za řeznou soupravu, to internetoví prodejci nedělejí, neboť by jim to přidalo starosti a nemají ani technické zázemí. Můžete si ještě prohlédnout videa - jsou tam detaily obsluhy pil řady PS460-5000, výměna řetězového kola a kombinace různých řezných souprav. Osobně bych volil buď 0,325 1,5mm, nebo 3/8 1,5mm, 1,3mm je vhodnější řetěz na menší objemy pil a také kácení je vhodnější s robustnějšími řetězy. Zda hranatý nebo kulatý zub zvolit je odvislé od nejčastěji předpokládaného řezaného dřeva - kulatý se méně tupí ale má nižší řezný výkon, zejména v mokrém dřevu, hranatý je citlivější na prach a nečistoty, ale v ideálních podmínkách je to nejvýkonnější řetěz. Mě se také lépe brousil - pilníkem, u brusky je to jedno. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 9.8.2008 13:18

Jeste mi dovolte dotaz. Pisete, ze lista 38cm 1.5mm se hodi na oba druhy retezu (0.325 a 3/8"), ale kdyz se kouknu zde na Vase video Dolmar PS 500 1)3/8 and 2)0,325 tak tam vidim jak spolecne s retezem prehazujete i listu a retezove kolo u pily. Ptam se abych vedel presne co kopit, zda jen baleni pily (ktere dle mych informaci obsahuje i retez a listu) + 1 retez a nebo pilu + retez + listu + retezove kolo. Laicky si rikam, ze zavisi na rozteci vnitrnich clanku retezu a tedy jejich zapasovani do obou ozubenych kol (v liste a na pile), ale protoze tu mam jen retez na Narexu, tak nevim jak to vypada u jinych...

Diky!

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 9.8.2008 14:24

Pozor - to jste mě nepochopil, nebo jsem to vysvětlil málo. Uváděl jsem příklad pro 38cm lištu, že u 0,325 bude 64 článků a u 3/8 56 článků. Samozřejmě, že lišty se musí vyměnit, neboť by řetěz 0,325 nemohl bez přeskočení - jiná rozteč zubů na 3/8 předním kolečku lišty - Roltopu běhat a to stejné u 3/8 řetězu na 0,325 liště.  Jinak jak jste to pochopil - je to správně pochopeno - rozteče musí být stejné u řetězového kola, řetězu i kolečka na liště. U pily PS4600/5000 je v balení - řetěz, lišta, kryt lišty, sada nářadí - kombi klíč, Torx - většina šroubů na pile, v exponovaných místech mají Torxy prořezanou hlavu pro použití i kombi klíče, šroubovák s výstupkem na seřízení karburátoru, 2 kusy vzduchového filtru(pro suché a mokré dřevo - resp. dle toho prašnost a vhodnost použití filtru), návod na obsluhu. Pro přechod jinou řeznou soupravu potřebujete - výměnný prstýnek - dle volby dělení řetězu(0,325/3/8), lištu a řetěz a úpravu gumy pod krytem lišty pro správné odvádění pilin přímo od řetězu(je to přesně u zubů) - odřezat, nebo vyměnit gumu dle typu řezné soupravy - to je uvedeno v návodu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kcg - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 122.186 (?), 8.8.2008 22:55

Muzete mi prosim jeste uvest odkaz na ten test v Agrartechniku? Ja jsem tam nasel jen jediny test a to byly ty silne pily pro kaceni a tusim tam byla nejaka sedmitisicovka.

Diky

Karel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 9.8.2008 9:21

To byl jiný test - těžebních pil co jste viděl, test PS 5000 a dalších pil je např. www.hesseland.de/download/ps_5000_testbericht.pdf

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.76 (?), 9.8.2008 9:56

J.S. - xxx.xxx.103.201 (1470), 9.8.2008 9:21

nepochybujem, ze tych testov mate k dispozicii viac, tak preco tu date akurat test bei Dolmar, kvalita je cervena, test v spolupraci s Dolmar... to velmi seriozne na mna neposobi :(ale tak pre inych to moze byt etalon serioznosti, ospravedlnujem sa za nazor...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 9.8.2008 12:24

Testů víc k tomuto tématu k dispozici nemám, jiné testy typu - že není k dispozici jediná naměřená hodnota, nejsou pro mě testy, ale cílené ovlivňování spotřebitele. Dále na nich není v záhlaví uvedeno : Offizielles Organ der Hauptarbeitsgemeinschaft des Landmaschinen-Handels
und -Handwerks (H.A.G.) und der Bundesfachgruppe Motorgeräte in der H.A.G....Omlouvat se mi nemusíte, ale pokud se zabývám nějakým srovnáním pil a měl bych k dispozici další testy s opačnými, nebo jinými hodnotami, tak bych se styděl, že to tak úmyslně zkresluji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika