Z nebe na zahradě padají hliněné kuličky



Stránky: 1,  2,  3   
samarit - (26) - 30.45 (?) 
17.8.2013 7:20, zobrazeno: 19754x

Poraďte prosím co to je?

Nevím kde se berou malé hliněné kuličky asi velikosti broku do vzduchovky. Mám jich na zahradě u lesa a pole spoustu vidět na autě, na všech čistých plochách, na krytu bazénu na domovním slunečním kolektoru, PK střeše. Množství je za pár dní asi 50-100ks/m2. Představte si brok do vzduchovky - to je přibližný tvar a velikost. Když je to napadané na hladkém povrchu (auto, střecha bazénu a pod.) tak je patrné, že to bylo vlhké, protože je to přilepené.Je to i v okolí. Barva hlíny = jako má hlína v okolí. Jílovitá hnědá. Všechny kuličky (hrudky) mají stejnou hustotu = jemná jílovitá, neprašná bez jiných příměsí.. Nevím jestli to dělá nějaké ptactvo, nebo nějaký hmyz? Musel bych ho ale vidět, když je toho tolik? Vlaštovky, ani podobní ptáci co z hlíny staví hnízda tu nejsou. Většího množství hmyzu, co by hrudky uneslo, bych si také musel všimnout.Protože na zahradě mám mnoho kvetoucích rostlin, uvažoval jsem o včelách samotářkách (zednice), ale ty bych v takovém množství musel vidět. Včely na květech samozřejmě jsou. Nejbližší včelaři jsou 2 km daleko. Samotářky také, ale že by jich bylo tolik? Proč by to pouštěli na ty plochy? Vosy jsou zde také. Když to večer uklidím, tak to tam ráno zase je. Už věřím na UFO, nebo na odpad z letadel. Nevíte někdo co to způsobuje? Není to záležitost jednorázová, ale trvá to celé léto, na jaře do července to tu nebylo. Na uvedených plochách je to vidět, nevím, jestli je to v trávě a záhonech, na velkých listech květin to není, nebo se to neudrží. Je dost možné, že to padá jen na uvedené plochy, kdyby to padalo všude (trávník, záhony, cesty, pole les), tak by toho musely být tuny!

ZÁHADA!

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 17.8.2013 10:05

Já bych tipoval vosy hnízdící v zemi. Při tvorbě hnízda musejí odtahat kvanta zeminy a tu pak odhazují v okolí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.22 (?), 17.8.2013 11:30

vosy dělají hnízda na konci léta?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 30.45 (?), 17.8.2013 13:36

Vosy jsou české = líné. laugh. Asi nebudou lítat stovky metrů a házet kuličky na střechy aut a pod plochy. Vosy v zemi využívají obyčejně děr od myší. Moc zeminy neodklízí.

Přidávám foto z černého pozadí.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Reniii - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (621) - 146.37 (?), 17.8.2013 13:45

To je tedy ZÁHADA.

A děje se to opravdu jen v noci? To by vosy vylučovalo, přece nelítají v noci. Včely samotářky máme ve zděném plotě ale nikdy jsem si nevšimla žádného bordelu po nich indecision. A ty kuličky, smrdí nebo nějak voní?

Jsem zvědavá kdo tohle rozluští wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 30.45 (?), 17.8.2013 13:54

Kuličky (hrudky) jsou bez zápachu, čistá hlína která je v okolí, zřejmě vlhké protože se na podklad přilepí, pak uschnou. Nejsem si jist že se to děje jen v noci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 17.8.2013 13:55

Tipl bych si na dílo člověka. Všiml jsem si kolem, jak v tomto suchu provádějí zemědělci po žních podmítku, vytváří se obrovské oblaky prachu. Večer se ochladí, relativní vlhkost se přiblíží rosnému bodu, prach se zkondenzuje do kapek... Nějak tak, možná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 30.45 (?), 17.8.2013 14:45

Nic takového to nebude. Lokalita je uprostřed polí, lesů a luk. Nejbližší město je 20km daleko. Nic takového tu není. Jsem zkušený technik a jistě bych se neobracel na borce z oblasti zahrad ale obrátil bych se jinam, kdybych měl sebemensí tuchu, že původcem je člověk či průmysl. Asi to fakt budou včely zednice (samotářky) a asi nemají dost děr na zazdívání. Nevím jak hlínu na zazdívání děr nosí, jestli to jsou tak velké kusy? Místní včelaři tento druh včel neznají, takže nepomohou. Proč by to jinak házely na zem? Že by padala hlína z pole jako rosa není možné. Nepráší se, není vítr, rosa nepadá v kuličkách a kapkách velikosti v prům. větší než 5 mm viz zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rosa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 17.8.2013 16:06

A co taková vosa kutilka?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228) - 30.67 (?), 17.8.2013 17:42

Přijde mi to podobné : 

záhada

řešení

Yellowjacket = vosa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika