Velkopavlovická meruňka - špatný řez?



salometka - (43) - 161.178 (?)
29.6.2009 21:38

Jsem laik-samouk, ale dle mých vyčtených poznatků odrůda Velkopavlovická je nejrychleji resp. nejbujněji rostoucí (tak si z toho nic nedělejte), ale za to tato odrůda k mému velkému zklamání prý nerodí každý rok:-(zatímco vaše odrůda by měla rodit každý rok...:-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
salometka - (43) - 161.178 (?), 29.6.2009 14:21, zobrazeno: 42499x

Dobrý den,

loni na jaře jsme na jižní stranu vysadili meruňku (Velkopavlov.), ještě v zhradnictví udělali řez, letos v březnu jsem dle doporučení provedla řez já, meruňka se poté obrovsky zahustila, tak jsem v 1.polovině června udělala další řez, aby se prosvětlila, ale meruňka roste jako blázen dál - tentokrát vyhnala dlouhé výhony (viz foto). Prosím poraďte, jakým způsobem a kdy zasáhnout, aby získala ten správný tvar. (Právě jsem se zde na fóru dočetla, že čím víc se řeže, tím víc roste:-/.) Moc děkuji za radu. Fota jsem pořídila pro jistotu ze všech stran.

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.2 (?), 29.6.2009 14:32

Dobrý den. Je to v pohodě. Není to nic hustého. Jen ať roste. Ten kůl zarazit pod úroveň korunky, zdá se mi, že Vám drhne o větev a úvazek zavázat osmičkovým vázáním. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 29.6.2009 20:12

Krásně Vám "jede", já mám z loňského jara zasazenou "Darinu" a zdaleka nemá takové přírustky.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
salometka - (43) - 161.178 (?), 29.6.2009 21:38

Jsem laik-samouk, ale dle mých vyčtených poznatků odrůda Velkopavlovická je nejrychleji resp. nejbujněji rostoucí (tak si z toho nic nedělejte), ale za to tato odrůda k mému velkému zklamání prý nerodí každý rok:-(zatímco vaše odrůda by měla rodit každý rok...:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
salometka - (43) - 161.178 (?), 29.6.2009 21:30

Dobrý den, děkuji za rychlou reakci:-) Hustá už díky řezu sice není, ale zdá se mi, že teď vyhnala moc dlouhé šlahouny do výšky a že se nekošatí do stran, tj. kolmo ke kmeni. Takže letos už žádný řez? Děkuji!!     Ano, vím, úvaz a kůl je ostuda:-o/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 171.155 (?), 29.6.2009 21:52

Náhodou je rostlá pěkně: Já bych ji začátkem září (event.koncem srpna) zakrátil měkké konce výhonů a přihnojil draslíkem - pro lepší vyzrávání a odolnosti proti mrazu. Jinak další řez až na jaře- za vegetace.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.2 (?), 29.6.2009 22:09

Kolmo ke kmeni Vám to ohne váha samotných větví a plodů o to nemusíte mít obavy. I když řezem se to dá upravit taky, to je jasné. Mám ale trošku další postřeh. Sice hůř vidím, ale není moc blízko u domu? Alespoň na té první fotce to tak vnímám. Meruňka není žádný lenoch, což nakonec vidíte na těch přírůstcích. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 30.6.2009 9:56

Osmičkový úvazek je přeceněný, kdo viděl zaškrcený osmičkový a normální, dá mi zapravdu. Je to jen přežitek minulé doby.U meruněk se běžně dělá Šitův letní řez, o kterém tu bylo psáno, a to právě z důvodu bujnosti růstu, kdy prakticky provedete to stejné, co by až na jaře dalšího roku a výsledek je ten že ušetříte rok. tento řez se dělá do konce června.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 61.6 (?), 30.6.2009 17:53

Asi jsem staromilec, ale nepovažuji osmičkový úvazek za přeceněný, myslím si, že je lepší.
1. Je menší pravděpodobnost. že úvazek sklouzne (u meruňky na obrázku to hrozí) Tam kde není možné úvazek opřít o rozvětvení větve, je možné jej utáhnout  uzlem  na kůlu a volně uvázat kolem stromku
2. Zkřížení úvazku mezi stromkem a kůlem do jisté míry brání kontaktu a odření kůry stromku o kůl při větru. Je to důležité zejména u zakrslých podnoží, kde se kůl ponechává po celou dobu životnosti stromu. Proto se často používá místo kůlu železná trubka - kůl za pár let uhnije. Při těsném kontaktu železa a kůry hrozí v zimě poškození mrazem, vzhledem k tepelné vodivosti kovu.
Ovšem kdo nechá úvazek zaškrtit do kůry, nemá v zahradě co dělat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Skalovi.pisek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (336) - 161.138 (?), 30.6.2009 23:41

Už teď je na bujně rostoucích letorostech vidět, které by v korunce později vadily. Na př. konkurenční výhony. Klidně je teď odstraňte. Velkopavlovická je nejvzrůstnější a taky nejháklivější ze všech meruněk. Sám jsem si s ní nevěděl rady až během 15 let narostla do nezvladatelných rozměrů. To, že neplodí pravidelně je vina chladného počasí v květu na které je velice háklivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika