Úroda meruněk 2019



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
12.7.2019 21:34

To je škaredá rana. Nám sa podobne pred 2 rokmi pod ťarchou úrody tiež zlomila celá haluz. Strom to našťastie rozdýchal a už stihol prázdne miesto miesto vyplniť novými konármi.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
         
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 12.7.2019 21:34

To je škaredá rana. Nám sa podobne pred 2 rokmi pod ťarchou úrody tiež zlomila celá haluz. Strom to našťastie rozdýchal a už stihol prázdne miesto miesto vyplniť novými konármi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.125 (?), 12.7.2019 21:58
TomNR, Marek-TT: Našťastie sa nič vážne nestalo, túto Veľkopavlovickú som sa rozhodol vykopať už pred 2-3 mesiacmi, dostala jednak šárku od vedľa stojacej slivky, a potom... s odbytom marhúľ je u nás problém, v rodine ich čerstvé nikto nemá rád na konzumáciu, zavarené máme na roky dopredu a marhuľovicu tiež nikto nepije. Ovocie ani pálenku nepredávam a rozdávať to ma už nebaví. Navyše niekoľko marhuľových stromov je v mojej druhej, 'adoptívnej' záhrade. Táto VP má výšku 6-7 metrov a oberať úrodu z takého stromu je hrozná otrava. Keďže strom som určil na vykopanie už na jar, nerobil som ani prebierku a pri nadmernej úrode sa časť koruny takto zlomila. Našťastie na tej strane kde nič nepoškodila. Horšie je, že iná časť koruny prevísa nad Rubinolu (foto) a ak by sa zlomila aj tá, tak to Rubinolku zdevastuje. A to by ma už naozaj veľmi mrzelo. Vykopaním veľkého stromu získam miesto pre 2-3 nové stromčeky, marhule to ale určite nebudú... IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 130.188 (?), 13.7.2019 9:45

Nalomili jste mě, že v mém případě se o Velkopavlovickou nejedná. Přikládám aktuální foto. Předpokládám, že plně zralé budou do týdne, tzn. 14 dní po Leskoře, což by na VP sedělo. Pravděpodobně při teplejším průběhu července by to byl i menší rozdíl.

Jak jsem zmínil, kupovaná byla u Urbana, který nabízí tyto odrůdy: Leala, Lejuna, Legolda, Velkopavlovická, Maďarská, Goldrich, Bergeron a Marlen. Na žádnou z nich kromě VP mi to nesedí, co myslíte? Máte jiný typ, na jakou odrůdu by vybarvení, tvar a doba zrání seděla?



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 13.7.2019 19:28

Mňa Peter na tej Vašej VP irituje to sýto červené líčko. To moja a ani žiadna VP v okolí nemá. Ak nejaké líčko je, tak skôr rozmyté, nevýrazné. U nás sa už VP pomaly zbierajú, no my sme teplá oblasť. Tipoval by som to na odrodu z novšieho šľachtenia. Plody sú to inak krásne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.4 (?), 13.7.2019 22:44
Veľkopavlovická na dobre oslnených plodoch červené líčko máva, býva ale zvyčajne také nerovnomerne "škvrnité" (foto - moja zaručene VP, nie z tejto sezóny). Čo sa týka fotiek Petra z H. z 2.7. a 13.7. na tomto vlákne, tiež si myslím, že to VP nie je. Nesedí mi charakter vyfarbenia, tvar a povrch plodov a predovšetkým termín dozrievania - ak to porovnám ako vyzerá VP teraz u mňa (v jednej z najteplejších oblastí SR), tak je veľmi nepravdepodobné, aby bola VP v 430 m.n.m. už v takomto štádiu zrelosti. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 228.203 (?), 14.7.2019 8:38

Asi máte pravdu. Už jsem z toho hodně rozladěný - není snad jediný rok, jediný prodejce, kde by praviddelně nedocházelo k záměnám stromků. O to víc mě to udivuje, když jsou problémy i u tak malého zahradnictví, které se výrobou stromků přímo zabývá, a u takové klasiky, jako je VP. A když před vámi rozříznou svazek popsaný jako VP a jeden z nich vyberou... Já už nevím, jak postupovat, abych měl jistotu, že to, co koupím, je skutečně to, co chci. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 244.121 (?), 14.7.2019 9:02

 V Lednici a ve Valticích Vekopavlovickou meruňku přešlechtili a vzniklo 26 nových klonů, nevím kolik se jich dostalo do oběhu a kdy dozrávají.Rouby se dají pořídit v Lednici, možná se u Petra bude jednat o některý z těchto klonů např.Velkopavlovická VP - LE 12/2.Někde tu je vlákno" klon Velkopavlovickej",kde Milan představuje VP LE 6/1,která zraje cca 10dnů před VP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.152 (?), 14.7.2019 9:29

Plody VP přiroubované ve švestce jsem včera již zralé sklidil (viz foto), na samostatném stromě jen pár probírkou. Na jednom místě v 360 m roste stará meruňka - jednoznačně VP - a rovněž probírkou se ke mně dostalo pár plně zralých plodů. Podle mých známých, sadařů z j. Moravy, tak dobré plody VP ještě nejedli. Ta klonová variabilita u VP v kombinaci s podmínkami stanoviště může dělat divy. Z fotografií přispěvatele to ale opravdu na VP nevypadá. 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 14.7.2019 21:02

Tiež pridám zopár aktuálnych fotiek VP. Väčšina plodov vyzerá ako na 2. foto, no sem tam na oslnenej strane sa nájdu aj také ako na foto 3. Líčko tam síce je, no nie je jednoliato červené, ale skôr bodkovano červené, ako píše IH.




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.7.2019 16:12

IH: To by mě zajímalo, za jak dlouho vám od výsadby vyrostla meruňka do sedmimetrové výše. 25-30 roků?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika