Rozkvétání meruněk v letošním roce



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?)
16.3.2014 9:42

Či je skoré kvitnutie marhuľového kultivaru výhodou, alebo nie, ťažko povedať. Záleží na vývoji marcových teplôt v danom ročníku. V každom prípade však je výhodnou vlastnosťou odrody, ak jej kvety rozkvitajú postupne a celé kvitnutie- od prvého rozvinutého púčika až po posledný kvietok na vrchole koruny- sa tak roztiahne rádovo na týždne. Takou sortou je napr. veselská Vesna (VS 09/12). Z praxe vieme, že odolnosť k zmrznutiu je najvyššia u ružového puku, najnižšia po opadu korunných plátkov. Ak teda dôjde uprostred kvitnutia zákerný mrazík, podľa jeho sily a dĺžky trvania, u týchto kultivarov spravidla nezničí celú úrodu, ale iba časť.

P.S. Keď tak pozerám z okna na rozkvitajúcu Leskoru, ani ona mi nepripadá ako krátko kvitnúci kultivar. Navyše má geneticky zakódovanú solídnu odolnosť proti nepriazni počasia. Je zaujímavé, že aj obdobie zberu plodov sa mi vlani natiahlo na niekoľko týždňov- od konca VI. mesiaca až do 3. dekády júla.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 149.130 (?), 13.3.2014 23:25

Zdravím Vás paní J.!

Pokiaľ, ako píšete, vo Vašej polohe pretrvávajú ranné prímrazky a skoré marhule Vám začínajú rozkvitať, neváhajte s ošetrením zálivkou boraxu pod korunu. S použitím meďnatých prostriedkov do kvetu nemám skúsenosti. Tam by boli vhodnejšie skôr fungicídy proti monilióze, v prípade že máte s touto chorobou na vaších kultivaroch marhúľ problémy. Ja som pred 2 rokmi strieknul borax aj do koruny. V máji má toto ošetrenie vyšší efekt, lebo rastliny sú olistené a pri aplikácii najneskôr 1-2 dni pred príchodom Zmrzlých sa bór dostane cez kutikulu listov do pletív. Teraz v marci bude mať väčší efekt zálievka do pôdy. U nás bol posledný prímrazok v útorok. Napriek tomu, že skorá Leskora už začína rozkvitať, risknem to v tomto roku bez bóru. Podľa predpovedi ani víkendové ani útorkové ochladenie neprinesie v Senici mínusové teploty. Dnes som pozeral vo vinohrade, že mandlone kvitnú na plné pecky. Včeličky mali plno práce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 14.3.2014 8:17

Moc děkuji za rady, dnes ráno bylo zase -2 st.,  zatím ještě růžové lístečky květů nekoukají, ale je to na spadnutí, tak zkusím zálivku a uvidím, co přinesou další dny. Ještě jednou děkuji a přeji krásný den. Kioto a Pinkcot by měly letos plodit poprvé, tak bych za ně i dýchala, kdyby to šlo, jen aby se to podařilo - no uvidíme:-) J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 14.3.2014 19:04

Rozkvétání meruněk v letošním roce

Vážení, dnes jsem ze sebe dělal dřevorubce-řezal jsem jednu zanedbanou zahradu na západním okraji Brna-obec Veselka. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se rozhlédnul po okolních zahradách a objevil jsem PLNĚ rozkvetlou meruňku a to doslova. Po navázání hovoru s majitelem jsem zjistil, že je to odrůda Spring Bluesh. Protože ji mám též, tak po skončení mé dnešní dřevorubecké činnosti jsem zajel do svého sadu zjistit jak na tom tato odrůda je v mé výsadbě. Protože nemám tak výhodné podmínky, chybí tak 2 dny k plnému zakvetení. Doufejme, že nezmrzne a budou aspoň trochu příznivé podmínky pro opylení.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 15.3.2014 20:15

Tady u mě kvete každoročně jako první Goldrich. I v současné době má nejvíce květních pupenů s již "prosvítající" bílou špičkou okvětních plátků. Meruňka s názvem Spring blush má jen sem tam nějaký. Plně rozvinutý květ není ještě nikde vidět. Asi je dobře, že se se díky ochlazení kvetení oddálí, ovšem vyhlídky na zdárný průběh odkvětu a období po něm jsou značně nejisté. Jsem tedy rád, že mně v současném studeném a chladném počasí meruňky ještě nekvetou. Na druhou stranu by zase horší opylení mohlo přinést vítanou probírku hustě obalených stromů květními pupeny. Pokud vše později zmrzne, tak jsou všechny nynější spekulace stejně k ničemu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 15.3.2014 22:18

Kvete nekomu Kiotto?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 16.3.2014 4:38

V pondělí taky očekávám rozkvetlý jako první Goldrich. Možná proto, že brzy rozkvétá, se zdá, že málo odolává mrazu. Já si ale myslím, že je mírně odolný. Teď mi kvete zatím jen mandloň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.17 (?), 9.3.2014 19:53

Pupeny růžové, ale ta rána s mínus 3-4 °C nejsou tady dobrá - některé pupeny se už "vysypávají".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 17.174 (?), 13.3.2014 14:24

V sobotu (15.3.) mají skončit ranní mrazíky, ochladí se přes den, to by mohlo pomoci, aby rozkvétání se posunulo na duben. Zakrytí kmenů se zatím osvědčilo, růžové pupeny bílé spodní prádlo zatím neukazují. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 192.71 (?), 16.3.2014 9:42

Či je skoré kvitnutie marhuľového kultivaru výhodou, alebo nie, ťažko povedať. Záleží na vývoji marcových teplôt v danom ročníku. V každom prípade však je výhodnou vlastnosťou odrody, ak jej kvety rozkvitajú postupne a celé kvitnutie- od prvého rozvinutého púčika až po posledný kvietok na vrchole koruny- sa tak roztiahne rádovo na týždne. Takou sortou je napr. veselská Vesna (VS 09/12). Z praxe vieme, že odolnosť k zmrznutiu je najvyššia u ružového puku, najnižšia po opadu korunných plátkov. Ak teda dôjde uprostred kvitnutia zákerný mrazík, podľa jeho sily a dĺžky trvania, u týchto kultivarov spravidla nezničí celú úrodu, ale iba časť.

P.S. Keď tak pozerám z okna na rozkvitajúcu Leskoru, ani ona mi nepripadá ako krátko kvitnúci kultivar. Navyše má geneticky zakódovanú solídnu odolnosť proti nepriazni počasia. Je zaujímavé, že aj obdobie zberu plodov sa mi vlani natiahlo na niekoľko týždňov- od konca VI. mesiaca až do 3. dekády júla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.142 (?), 16.3.2014 12:04

Ano, je to tak, ochladilo a zatáhlo se a ranní mrazíky jsou pryč :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika