Roubování meruněk



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?)
28.1.2014 20:47

Viděl jsem před týdnem mírně narašené rouby meruněk ustřižené z jižní strany stromu. Snad se něco i z toho chytí. Moje stromy nemají stopy rašení a budu řezat rouby určitě ještě dlouho. Za kůru meruňky nebudu roubovat. Pokud se mi stane, že dostanu významně narašený roub, pak očkuji menším očkem, které se na roubu může najít i na začátku jara. Ale taky si někdy řeknu, že tohle už ne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 147.193 (?), 19.12.2013 14:26

Ach jó, a zas tu máme tie nekonečné vrúble pohodené pod stromom či napichané do pôdy. Nechajme marhuľové vrúble spokojne tlieť pod vrstvou spadaného lístia a snehu alebo prikývnime pre potechu kúzelníkom, ktorí úspešne vrúbľujú takto uskladnené marhuľové vrúble aj cez leto, držme palce mrkvi zabudnutej na poli či v záhone, aby úspešne odolávala mínus dvaciatkam a tešme sa z toho, že môžeme, ako býva na fóre dobrým zvykom, napr. mixovať koktejly z marhúľ, jabĺk či mrkvy. Veď to spolu ceľkom dobre ladí! Je naozaj dôležité, kto má absolútnu pravdu či posledné slovo? Zabudnite na politikárčenie a lobovanie, aspoň pred sviatkami, kedy si človek zaslúži príjemne strávené chvíle pred obrazovkou. Naše endorfíny sú predsa na prvom mieste! A propo, páni, ako ste na tom s prípravou na najkrajšie sviatky roka? Okná máte poumývané, pečivo (cukroví) napečené, jabĺčka na vianočný stôl naleštené, nôž na kapra riadne nabrúsený, pyrotechnika je uložená v suchu a vínko v pivnici už má iskru a bukét? Tak teda Šťastné a veselé! laugh

Novoročný recept pre labužníkov:  Okrem mrkvy nakrájajte do polievky namiesto obligátneho petržlenu paštrnák (pastinák) a dajte variť. Ani nové zemiačky nemajú v chuti oproti varenému paštrnáku šancu. Viac by vám prezradil napr. Zdeněk Pohlreich. Dobrú chuť! cheekywink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 19.12.2013 14:17

hmm meruňkový výmladek z kořene St.Julien a banánovoananasovou příchutí... blush

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 216.69 (?), 28.1.2014 12:05
Den, kdy je možno prosím odebírat rouby meruňky, myslíte že už je pozdě nebo ještě brzo? Abych je zakopal do země na severní stranu domu. Může bejt i něco pod nulou při štípání roubů? Dškuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 28.1.2014 12:27

Nevím v jakém stavu je narašení Vaších meruněk, zda je matečný strom v teplém údolí, nebo v chladnějším podhůří.Může být pozdě,protože bylo velmi teplé období, kdy už může být pozdě,a taky nemusí.S pozdě nařezanými rouby Vám nikdo neřekne, že budete úspěšný.Květní pupeny na mých meruňkách počaly v teplých dnech nabírat na objemu.Roubování s rouby v takovém stádiu vývoje bývá neúspěšné.Rouby peckovin se odebírají v nejlepším případě od prosince do února,kdy můžeme upozadit, zmrazit vývoj, a nástup vegetačních pochodů, které počínají v jarním teplém období.Rouby se neštípají, ale řežou, stříhají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 216.69 (?), 28.1.2014 18:04
No jsem si říkal, že když je zas o vanocích teplo kam dám pak rouby, aby se zpozdily když nikde nebylo studeno. Čili nemožnost je zpozdit. Vypadá to že letos z roubování po celé ČR nic nebude díky teplé zimě. Když bylo v prosinci běžně 10 °C. Je to u Brna, takže nevím jestli studené bo né. Když se neujmou na durancii (chci roubovat do výšky budoucí koruny zhruba) tak můžu pozdě v létě opakovat očkováním. Bude vadit, když naočkuju spící očko třeba půl metru nad zem? Nebo taky u té podnože jak ve školce očkovat dolů nad zem těsněji a za rok založit korunku u té tažně co vyrazí z očka, chci pak půlky nebo vysokokmeny.. Odkopky mají sílu dole tak 10-15 mm a vysoké 170 cm, krásné rovné udělal jsem z nich špičáky po vysazení. Děkuji přeji hezký den
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.1.2014 18:34

kam dám pak rouby, aby se zpozdily když nikde nebylo studeno. Čili nemožnost je zpozdit.

To je všeobecně rozšířený omyl, že rouby pozdržíme jen uchováním ve větším chladnu než je venku. To tak není. Ostatně mnoho lidí uchovává rouby v lednici při 4 st a venku může být celou zimu minus 10 (jako třeba r. 2006) a taky to jde. Důležité je oddělení od matečné rostliny a zabránění toku mízy.
     Pro ujmutí očka či roubu je jedno, jestli štěpujete nad zemí nebo ve výšce korunky. Záleží na okolnostech, co je výhodnější. U odrůd citlivých na zmrzání dřeva je lepší mít otužilý kmínek z podnože.  Naopak u bujných myrobalánů je lepší očkovat tesně nad zemí, oprotože boj s výmladky rostoucími z kmínku je nekonečný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 65.132 (?), 28.1.2014 20:47

Viděl jsem před týdnem mírně narašené rouby meruněk ustřižené z jižní strany stromu. Snad se něco i z toho chytí. Moje stromy nemají stopy rašení a budu řezat rouby určitě ještě dlouho. Za kůru meruňky nebudu roubovat. Pokud se mi stane, že dostanu významně narašený roub, pak očkuji menším očkem, které se na roubu může najít i na začátku jara. Ale taky si někdy řeknu, že tohle už ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 28.1.2014 21:46

No nalité květní pupeny ještě neznamenají, že je letorost odebíraný pro roubování příliš narašený. Oni listové pupeny, zejména v dolní třetině, ještě hluboce spí a v době pro roubování se ukáže, jak dlouhý úsek se z letorostu dá využít.

Pokud máte letorost odebraný v optimální dobu a máte důvod, tak se může použít spodní 1/4 na očkování (krátká internodia pro užití na rouby), a zbytek využijete na rouby včetně vrcholového (korunkový roub).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 216.69 (?), 4.2.2014 6:48
Kluci zjistil jsem, že ačkoliv jsou to jednoleté letorosty ze staršího a velmi chutného stromu, tak jsou asi k ničemu protože jsou na těch 25 cm větvičkách všchny pupeny asi květní, tj. jsou evidentně všechny takové větčí jak listový. Asi to můžu vyhodit na hnuj. Jsou dole tlusté 5-7 mm, červené barvy ale z květních pupenů nic nevyroste že??
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 8.2.2014 11:41

Na meruňkové větvičce dlouhé 25 cm nemohou být výhradně jen květy. Určitě se tam po odkvětu objeví listí a růstové vrcholy. Takže nic nevyhazujte. Horší je, že meruňky jsou už (v 210 m) dost nalité. Na Vysočině (480 - 520 m) se mi to zatím moc neprojevilo, přestože ani tam např. nezmrzla Buddleia a má stále zelené listí (= nezvykle slabá zima).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika