Roční zaštěpená meruňka - řez?



host - 176.18 (?)
7.3.2011 12:52

Já bych naopak nechala jen jeden výhon, protože rostou všechny tři z místa roubování a měla bych obavy, že při první větší úrodě se korunka rozlomí.  Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 224.6 (?), 7.3.2011 11:40, zobrazeno: 15330x
Dobrý den, chtěl bych požádat o radu. Loni jsem narouboval na semenáč meruňky meruňku. To by až tak nebyl problém, pěkně se to uchytilo a roste to až se divím. Nechal jsem tři větve, jak je vidět na fotce. No ale můj dotaz zní. Uříznout dvě větve a ponechat jen jednu? Kmínek je vysoký 40 - 50 cm. Mám obavy aby moje vrozená "pažravost" nezpůsobila omyl již v základu. V případě že uříznout, kterou ponechat? Mockrát všem děkuji za odpověď.
Co uříznout?
Co uříznout?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.38 (?), 7.3.2011 11:55

Pakli-že chcete vytvořit korunku s jedním terminálem-můžete.Nechte jeden růst ostatní odřežte.Pomocí kůlu terminál přihněte více do středu.

Ale proč?Všechny tři rostou stejnoměrně silně.Není třeba s tím nic dělat.Můžete zapěstovat kotlovitou korunku s krátkým přistřižením teď na jaře, v době rašení.Já bych se rozhodl pro kotlovitou korunku.Roste Vám to krásně rovnoměrně.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 7.3.2011 12:52

Já bych naopak nechala jen jeden výhon, protože rostou všechny tři z místa roubování a měla bych obavy, že při první větší úrodě se korunka rozlomí.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 7.3.2011 13:11

Rozlomení koruny bych se nebál. Ale ten kmen je příliš krátký, také bych nechal jen jeden výhon.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.38 (?), 7.3.2011 13:45

U meruněk nebezpečí rozlomení koruny pod tíhou úrody je větší než u jiných ov stromů.To rozhodně.Já bych prodloužil kmen pomocí těch tří výhonů, ale né moc do šířky.Korunce bych povolil větvení ve větší výšce(1 m).

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 218.17 (?), 7.3.2011 13:58
a to ma ty dva rouby odstranit? to je škoda ne? ikdyž je fakt že se to muže rozlomit, ale nerozlomí se to dříve když je to přirozená roztrojka než tato? My mívali merunky, ale spíš než cela hlavni vetev se rozštipla jen čast vetve... je fakt, že deda to svazoval vždy na leto nektere stromy aby se nerozčísli...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 65.50 (?), 7.3.2011 14:16

Já bych v této chvíli neodstraňoval žádný z ujmutých roubů. V tuto chvíli je především důležité, aby se zahojila rána na podnoži, což u peckovin nebývá snadné. Jeden výhon - z něhož bych vypěstoval korunku o něco výš, bych ponechal delší, ty druhé dva bych jen zakracoval a odstranil je až po pár letech, bude-li rána zahojená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 7.3.2011 15:48

Osobně bych rovněž ponechal pouze jeden výhon, obava o pozdější rozlomění koruny z důvodu zatížení ovocem či silným větrem je na místě. Po jistém narašení bych vybraný výhon opatrně vyvázal k opěrnému kůlu se snahou o postupné napřímení do přibližně svislého směru a napřímení. Korunku bych zapěstoval ve vyšších patrech. Řez za účelem odstranění dvojice současných nadbytečných výhonů bych provedl ještě letos na jaře, následně po vyrovnání terminálu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 7.3.2011 17:26

100% se přikláním k názoru p. Vysloužila.

Výhledově (za několik let) ponechat pouze jeden výhon.

Hlavní výhon zakrátit - zastřihnout na korunku (osobně bych ji založil asi v 1-1,2m.)

Nyní dva "postranní" výhony zakrátit níže, než hlavní výhon: hlavní výhon musí být nejdelší.

Podle vývoje stromku bych asi za 1-2 roky odstranil slabší pomocný vý¨hon, za další 2-3 roky i druhý pomocný výhon.

Upevnění hlavního výhonu ke kůlu je nutné. Pozor na poškození kořenů! A hlavně pozor na manipulaci s ponechaným hlavním výhonem při zatloukání kůlu a při vyvazování výhonu!!!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 7.3.2011 18:09

Pane Josefe, myslím si, že zatloukání kůlu hluboko do země není vůbec nutné, součaný kmínek je natolik silný a zakořeněný, že postačí pomocný kůl pouze mírně zatlačit do půdy a přivázat jej přímo ke kmínku. Klidně bych kůl pouze uvázal ke kmínku i bez zabodnutí do země. Proti otlačení kmínku bych použil vhodnou elestickou podložku (např. pár kousků pryže), kterou bych vložil mezi kůl a kmínek. Předpokládám, že tato pomocná opěra bude na stromku pouze jednu sezonu. Pak již nebude nutná.

A zároveň bych se chtěl zeptat, pročpak ta velká opatrnost při odstranění konkurenčních roubů? Myslím, že jejich rychlé odstranění (tedy letos na jaře - až po narašení a postupném - pozvolném vyvázání ponechaného terminálu do konečné polohy) má tyto výhody :

1) Stromek nasměruje veškeré živiny do jediného ponechaného terminálu, čímž dojde k rychlejšímu zhojení a srůstu v místě štěpování.

2) Lépe vytvořit na stromku nyní dvě relativně drobné rány, než za pár let odstraňovat ze shodného místa srůstu dvě zesílené větve. Řezná rána na kmínku tak bude mnohen větší navíc opět v místě naštěpovaného roubu. Toto místo bych úzkostlivě hájil, nikoli atakoval dalšími řeznými ranami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika