Prosím o radu o roubování



Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.73 (?)
17.2.2010 13:43

Pokud chcete přeroubovat jen jeden strom, jsou investice do materiálu, a hodiny strávené výcvikem docela nerentabilní. Lepší je říct nějakému zahrádkáři v okolí, který ovládá tuto činnost.V případě že lpíte na zásadách vlastnoruční prác je lépe se pak držet výše uvedeného návodu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 69.203 (?), 16.2.2010 22:03, zobrazeno: 24944x

Vůbec nic o tom nevím, ale chtěl bych naroubovat jednu měruňku na druhou mám pouze dvě a ta jedna je téměř k ničemu. Ale ty odborné výrazy jako na kůru atp. mi nic neříkají. Jak udělat řez svisle či vodorovně, jak dlouhý jaké síly větví na sebe mají navazovat, kde udělat řez v očku nebo za ním v jaké vzdálenosti, jak dlouhý roub do řezu a jak starý, čím to omotat atp.Poradí mi někdo prosím, díky. Komosný M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 16.2.2010 22:33

Roubování není těžké, jen to chce cvik.Základ je ostrý nůž, kvalitní rostlinný materiál a cvik v ruce.Pokud jste nikdy nedělal dlouhý řez (má být v poměru 1:3 šířka ku dělka řezu).Doporučuji sehnat si roubovací nůž, pořádně ostře ho nabrousit, nastříhat si vrbové proutí, nebo jiné pruty měkkého dřeva a vytrénovat si ruku, jinak to nepůjde.Řez musí být na pohled dokonale hladký a rovný, jakmile je to,,vývrtka" nebo jiná nerovnost na řezu, nesroste to.Prut pevně uchytíte do levé ruky a sevřete v podpáždí levé ruky.Pravou rukou provedete řez tak, že na jedné straně proutku budete mít břit nože a na druhé palec-při řezu musí palec lehce přisednout na břit, hlavně netahat s palcem, jinak se říznete.Rekapitulace-prut uchopit do levé ruky a upevnit v podpáždí levé ruky, pravou rukou provedete řez, na jedné straně břit, na druhé straně palec, rukojeť je pevně sevřena dlaní a prsty.

Chce to cvik, já když jsem se učil roubovat ve škole, také jsem se často říznul.Když to budete dělat na ostro-meruňku-řez musí být v místě, aby pupen byl přibližně v polovině úseku proutku, kde je řez (prostě tam, kde končí a začíná řez) a neměl by být u kraje řezu.Pokud je roub tenčí než podnož, roub se umisťuje na podnoži na traně, kde je kambium, ke srůstu dochází po obvodu výhonu.Když se vám to všechno podaří, je vhodné, ale není to bezpodmímečně nutné udělat na každé straně zářez.tzv.jazýček, který se vede přibližně ve směru vláken mírně skloněný ve směru řezu, toto se dělá u obou řezů-roubu i podnože, říká se tomu jazýčková kopulace, jazýčky se zasunou do sebe, usnadňuje to obvazování i srůst, zvyšuje to plochu řezu.Poté se celé místo, kde došlo k zasunutí podnože s roubem obváže PVC páskou či jiným materiálem, dnes existují různé metody.Nejsem si ale jistý termínem roubování u meruňky, netroufám uvádět vhodnou dobu.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.12 (?), 17.2.2010 5:31

Podívejte se zde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 79.73 (?), 17.2.2010 13:43

Pokud chcete přeroubovat jen jeden strom, jsou investice do materiálu, a hodiny strávené výcvikem docela nerentabilní. Lepší je říct nějakému zahrádkáři v okolí, který ovládá tuto činnost.V případě že lpíte na zásadách vlastnoruční prác je lépe se pak držet výše uvedeného návodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 17.2.2010 16:06

Meruňky navíc nepatří k odrůdám, na nichž je dobré se roubování učit. Větve s neujmutými rouby (zejména ty silnější na kozí nožku, sedlo, za kůru) se špatně hojí a trpí klejotokem. Tak jako p. Pavlíček, bych to pro tentokrát přenechal zkušenému a naučil se roubovat na jádrovinách

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 69.203 (?), 17.2.2010 22:47

Díky za vaše komentáře a odkazy. Určitě jsu díky Vám o něco chytřejší a sám to zkusím. Jaksi mne ta zahrádka začíná bavit. M.K. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 66.105 (?), 18.2.2010 22:28

Fandím vám. Nevěřte, že je naroubování meruňky něco záhadného. Nemyslím, že je to těžší než u jabloně. Když se budete snažit, půjde to. Když se roub neujme, přeroubujete níže. Máte čas. Pokud se bojíte kopulačního řezu, zkuste očkovat (chip budding). Jak máte tlusté větve?  Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 18.2.2010 23:11

Pár obrázků:

očko Leala na MVA2 z 26.1.2010 (délka očka skoro 3 cm)

roub Bergeron na zelené ryngli za 32 dní -kopulační řez

ošetřené roubovance při teplotě cca 12.st.

Očko
Očko
Roub
Roub
Štěpovance
Štěpovance
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
duran - (41) - 125.72 (?), 19.2.2010 8:42

Očkování v zimě?

Měl bych dotaz ohledně zimního očkování, Podnože mám venku v květináčích, přihrnuté hlínou a sněhem (2 leté semenáče). Původně jsem je chtěl zjara přeroubovat, ale více se mi zamlouvá očkování. Techniku mám nastudovanou a částečně ověřenou.

mám tedy podnože přinést do tepla a probudit ze zimního spánku a potom očkovat nebo nějak jinak???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 19.2.2010 9:19

Pokud jsou v květináčích zakořeněné a nejenom vložené, je to výborné. Nechal bych je asi týden v teple (např. 15 st.)  a pak je naštěpoval (např. při 7 st.). Já jsem je štěpoval většinou v ruce, pak zastřihl kořeny a zasadil. Při pomalém roubování v teple (20 st.) mi hnědl řez. Myslím, že pokud nejste moc natrénovaný, je lepší řezat roub při nižší teplotě. Ačkoliv i ty nahnědlé řezy se chytly. Očka dělejte raději tlustější, aby se dole dal udělat zářez do špičky. V reálu očko nevypadá jako v učebnici, ale nemusí to vadit  (na obrázku je reálné očko, ale není to meruňka). U reálného řezu se kambium nikdy nedotýká po celé délce kambia podnože. Jde však o to, aby se narůstající kambium roubu a podnože brzy dotkly a srostly. Do té doby nesmí roub zaschnout, proto je je vlhkém vzduchu.

Zimní očko
Zimní očko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika