Odrůda Meruňky Leala



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?)
4.7.2013 22:55

Leala mi na meruňkové podnoži roste normálně, na zelené ryngli o něco pomaleji. Kvete taky zhruba stejně jako ostatní odrůdy (myslím si, že nejpozději kvete Vesprima). Tipnul bych si, že plod nemá více cukrů, ale spíše méně kyselin. Je to taková tutovka, která snad nikdy neselže. Plody jsou ještě zelené. Zatím jsem sklidil první košík Vesny. Mám však pořád nejistotu, jestli je to Vesna. Všechny ostatní vlastnosti (kromě barvy plodů) sedí.

VESNA 2013
VESNA 2013
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 27.6.2013 13:44

Potvrzuji, že Leala roste slaběji než většina odrůd. O to hustěji je obsypaná. Asi ji nelze srovnávat s nejlahodnějšími meruňkami, myslím, že kvůli chuti vyšechtěna nebyla. Plody jsou poměrně bledé barvy a chuť sice sladká, ale meruňkové aroma trochu nevýrazné. Cením si především jejich menších nároků na podnebí. Kdybych zahradničil na Břeclavsku, Lealu bych si nepořizoval

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 29.6.2013 12:16

Poznamenám si "koupit Lealu na myrobalánu.Rozhodně ji nechci do jílu, ale pokaždé, když připravuju vhodné podloží k sázení, tak vykopu s předstihem jámu, a zapravím hnůj+nějaké prvky+písek+dřevěný popel, a za půl roku můžu sázet.To mi tak vyjde na příští jaro.

Zajímalo by mě, jestli existují obě odrůdy-tedy Růžová raná, a Růžová pozdní.Taky se někdy v souvislosti s Růžovou mluví o Kloboucké-jak je to tedy správně?Budou to asi starší semenáče, které už málokdo bude mít na zahradě.Možná by se někde našly, zajímalo by mě jakou mají chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 4.7.2013 10:54

Tak zdá se, že si s Růžovou zatím nikdo neví rady, a i jindy dobře informovaný pan david zatím mlčí.Leala je pro mě zajimavá i z pohledu množství cukrů, které jsou u ní údajně o trochu výše, což jak poznamenal pan Petr z Pardubic "může být na úkor aromatických chutí.Na druhou stranu konzumace né až tak úplně zralých plodů nemusí působit nepříjemně nakyslé obličejefrown.Pan Boris Krška když hodnotil široké spektrum meruněk od nejrannějších po nejpozdnější, a pro různě teplé regiony naší republiky, které vyšlo v časopise Zahrádkář 2006/4,tak pro velké množství hodnoceného materiálu, a tím pádem malým prostorem ke každé hodnocené odrůdě si k Leale poznamenal-"velmi otužilá, samosprašná odrůda střední velikosti a výborné chuti!!!

Když je něco výborné chuti, zvláště na zahradách o něco horších poloh a navíc dosti odolné(né už tak monílií),tak na vzhledu až tak nezáleží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 4.7.2013 22:55

Leala mi na meruňkové podnoži roste normálně, na zelené ryngli o něco pomaleji. Kvete taky zhruba stejně jako ostatní odrůdy (myslím si, že nejpozději kvete Vesprima). Tipnul bych si, že plod nemá více cukrů, ale spíše méně kyselin. Je to taková tutovka, která snad nikdy neselže. Plody jsou ještě zelené. Zatím jsem sklidil první košík Vesny. Mám však pořád nejistotu, jestli je to Vesna. Všechny ostatní vlastnosti (kromě barvy plodů) sedí.

VESNA 2013
VESNA 2013
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.7.2013 16:30

Nevýhody Lealy pro mě spočívají ve vyšší citlivosti na moniliový úžeh, náchylnosti na strupovitost peckovin a v pozdní zralosti. Slabší růst je při nedostatku prostoru spíše výhodou. Zajímavější odrůdou je pro mě "medově" sladká Lemeda, dozrávající před VP. Pokud bych si měl v současnosti vybrat mezi pořízením pozdní nebo velmi rané odrůdy, tak bych dal přednost té velmi rané. Neznámou veličinou pro mě zůstávají stále "veselské" marhule. Ani letos to první plod na Veselce a pár plodů na stále ještě malé Vehardě nevytrhne. Vesprimu jsem chtěl také zkoušet. Na "šumperáčku" výborně hodnocená Velbora se neujala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 5.7.2013 18:10

No jo, jenže u mě se ty které dozrávají před VP nějak kupí.Mám jich více, než těch dobou dozrávaní s VP a po ní.A to bych chtěl i Tsunami a Veselku.Právě proto se snažím prodloužit si meruňkovou sezonu o trochu déle.V době dozrávání VP mám jen Kioto v nádobě, a silně uvažuju, že si pořídím i Goldrich, který mi už jednou vymrznul, ale ve zkušebnách v Horní Bělé s ním mají dobré zkušenosti.Přímo do nejlepší meruňky VP asi z důvodů nepříměřeného rizika náchylnosti květů na mráz nepůjdu.Pak je tady ten problém nestenoměrného dozrávání části plodů, které by u Goldrichu nemuselo nastat, protože údajně vybarvuje předčasně,a tedy by stačil vybarvit celoplošně.Po VP mám ještě Harogem, který se v Horní Bělé (520 mnm) taky osvědčil, a potřeboval bych k němu přidat nějakou meruňkovou jistotu-třeba Lealu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 6.7.2013 9:56

I když je Goldrich moje oblíbená odrůda, tak bych vždy volil raději VP. Takové delikatesní chuti jako má VP nedosáhnete u žádné jiné odrůdy. Výhoda Goldrichu spočívá jen v tom, že u něj nehrozí nerovnoměrné vyzrávání plodu. Jeho menší plody ale nedosahují zdaleka kvality těch větších. Odolnost květů proti mrazu je na stejné úrovni jako u VP. Výhoda VP spočívá také v prozatimní větší odolnosti proti strupovitosti peckovin. Není třeba ji chemicky ošetřovat, alespoň zde. To samé platí u Karoly. Výhodou Goldrichu je při rovnoměrném dozrávání celého plodu jeho silná a pevná dužnina s příjemnou meruňkovou chutí. To platí u větších plodů (přeplozuje). Plody je třeba nechat dozrát až do částečného změknutí, i když jsou dlouho před tím vybarvené. Do té doby jsou plody nadměrně kyselé. Strupovitostí peckovin trpí velmi silně. Goldrich chuťových kvalit VP nedosahuje, ale v Evropě je zřejmě populární pro svou velikost, rovnoměrné vyzrávání plodu a velmi dobrou vnitřní kvalitu, co se týče konzistence a pevnosti dužniny. Konečná chuť po částečném změknutí je příjemně meruňkově aromatická už ne tak kyselá. Odolnost květů proti mrazu je však slabá, takže pro horší oblasti nebude tato odrůda žádnou výhrou. Z odrůd dozrávajících po VP se mně jeví jako stále nejlepší Bergeron. Jednak chuťově a jednak jeho velkou předností je právě vyšší odolnost květů proti mrazu. Porovnat tyto dvě vlastnosti u pozdních odrůd jako je Velbora, Minaret nebo jiné odrůdy u kterých se uvádí výborná chuť by stálo za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 15.8.2013 15:32

Kdo poskytne panu rosti&slavíkovi lepší fotky jeho oblíbené odrůdy Lealy? Jak vidíte, já to bohužel nebudu.

Leala (15.8. 2013)
Leala (15.8. 2013)
Leala (15.8. 2013)
Leala (15.8. 2013)
Leala (15.8. 2013)
Leala (15.8. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.58 (?), 15.8.2013 20:56

Tohle je Leala.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 16.8.2013 11:33

Pan Mimmo se vždy "vytasí" s nějakými pěknými plody meruněk či boskví. A jak jste s těmito plody byl spokojen, pane Mimmo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika