Ochrana květů meruňky netkanou textilií



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
10.3.2021 20:11

Petře,
Chladno je všude. Dokonce i teplota v moři je pouhých +7st. Na drsném severu (Bulharska) jsme zažili v pondělí ráno -6,5st. Takže jsem sám musel zvýšit „cibulový index“ o jednu vrstvu oblečení. Ve stanu opatřeném zářičem 400W jsem naměřil 20 cm nad zemí -3st. Dokonce i voda, která byla o půlnoci horká, začala jemně namrzat. Stan není krytý zhora a prádlové kolíčky odolávají jen mírnému nočnímu vánku. Přes den fouká víc a fólie se uvolňují. Ale denní teploty šplhají až k 16st. Dnes sněží a nemrzne. Ale v pátek bude možná -7st.
Meruňkové květy zatím vypadají, že přežily. Druhý stromek jsem nechal bez ochrany. Ne k vůli srovnání, ale prostě vzhledem k nedostatku zdrojů. Kuriózní je, že ani na nekrytých květech není zatím vidět poškození. Propad ukáže, co se skutečně zničilo. I tak se zdá, že květy Tsunami jsou poměrně odolné. Bohužel nakvétají příliš brzy. Když si představím, že bych měl chránit i dalších 5 plodících stromů, tak mě jímá stres. Prostě to nejde. V kritické situaci je takto možno chránit vybrané 2-3 stromky a ostatní odepsat. Samozřejmě u ochrany zadýmením nebo vodní clonou je možno chránit s vyššími náklady celý sad.
Děkuji všem diskutujícím za názory.
Я.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 168.103 (?), 2.3.2021 16:21

já jsem v 2019 vytvořil pod 15letou meruňkou svislou kruhovou zástěnu o prům. do 3m ze zakrývacích plachet a ve vnitřním prostoru jsem nechal na grilu prohořívat 3 velké hnědouhelné krbové brikety. Nad grill jsem ještě umístil vodorovně velký kus plechu pro větší rozprostření tepla v ohraničeném prostoru. Shora nad meruňkou nebyl žádný kryt. Přesto jsem, tehdy už centimetrové, plůdky uchránil, zatímco všechno za zástěnou při -2° totálně.zmrzlo. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.133 (?), 2.3.2021 17:54
To jste se asi narozdil ode mne vyspal. Já musel kolem kolečka celou noc šaškovat, ale výsledek stal za to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 2.3.2021 20:27

taky jsem toho moc nenaspal. Ale výsledek byl taky v létě vidět. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.53 (?), 5.3.2021 8:32

Dobrý den,

asi každého, kdo čte toto téma zajímá výsledek pana Vladimíra. Osobní zkušenost je nepřenositelná a třeba to bude fungovat. Všichni budem rádi když ano. Cíl máme všichni společný - uchránit budoucí úrodu.

Hledal jsem na internetu způsoby ochrany před mrazíky a našel jsem kamínka do sadů. Orchard heaters je nazývají. Zatím jsem je ale nevyzkoušel. Jsou na plyn nebo naftu, což není idální. Ale zdá se, že cesta výroby tepla a páry/kouře je ta správná. Viz předchozí dva příspěvky. Ty kolečka s mokrým dřevem - aby co nejvíce čmoudily - dávají smysl a jsou běžně dostupná.

Pro zajímavost jak takové kamínka vypadají v praxi dávám odkaz na jakousi farmu v US, kde používají dva druhy- plynové i naftové. Dokonce mají nad sadem jakousi vrtuli kterou rozhání studený vzduch.

Eagle Creek Orchard

Clean-Burning Propane-Fueled Orchard Heaters

Meruňkám zdar a mrazům zmar!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 5.3.2021 19:52

Zdarec.Nechci řešit různé ohradníky, zakrývací konstrukce které mají řešit ochranu před mrazy.Kdo má chuť a odhodlání nechť dělá.Myslím si však, že primární je zdroj tepla a podpůrné konstrukce mohou efekt jen zvýšit..Nezlobte se ale stále se ignorují parafinové svíce.Jednoduchá instalace a rychlé uvedení do provozní teploty, možnost vícero použití, neomezená doba skladování atd.Může snad za to pořizovací cena nebo zesměšňující příspěvky nezodpovědných lidí? Nechápu tu nedůvěru. Instalujete, zapálíte,zkontrolujete aby nedošlo k poškození chráněného stromu, nařídíte budík a můžete jít spát.Instalování a zprovoznění jedné svíce 5.minut a to přeháním.

Protimrazová kamna jsou naprodej už i u nás.Je to jakýsi nerezový plech který musíte smontovat a zdrojem tepla jsou dřevěné brikety. K dispozici na e-shopu OSLAVANu.Je tam i montážní video.Já teda zůstanu věrný parafinovým svícím pro jejích jednoduchost a mobilitu.Cenu neřeším.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.3.2021 18:41

U mě uhodil den "D" nebo spíše noc "N". A tak jsem postavil pomocí zemních vrutů ochrannou konstrukci, která by měla noční mrazík utlumit nebo zeslabit. Parafínovou svíci nemám. Do stanu jsem proto natáhl kabel a mám tam 50 litrovou nádobu na vodu. O půlnoci tam nanosím horkou vodu a zapnu ponorný vařič ve vodě nebo horkovzdušný ventilátor. 

Meruňkové květy
Meruňkové květy
Čtyřletý stromek
Čtyřletý stromek
Stavba
Stavba

"Stan"
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 6.3.2021 19:21

tak ať vám to vyjde.yes Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 200.242 (?), 8.3.2021 18:55
Ještě k tomu kolečku... Dnešní kolečka se dělají z tenkého plechu, takže před použitím kolečko něčím vypodložit. Vzhledem k tomu, že to naše kupovala moje paní, občas mi ráda připomene díru v něm. 😀
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 9.3.2021 18:31

Tak jak to vypadá v té BLR pod stanem, Jardo? Tady je zima jak v psírně a meruňky jsou zatím celkem v klidu. "Svítit" se jim v noci nechystám, až nastane den D. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 10.3.2021 20:11

Petře,
Chladno je všude. Dokonce i teplota v moři je pouhých +7st. Na drsném severu (Bulharska) jsme zažili v pondělí ráno -6,5st. Takže jsem sám musel zvýšit „cibulový index“ o jednu vrstvu oblečení. Ve stanu opatřeném zářičem 400W jsem naměřil 20 cm nad zemí -3st. Dokonce i voda, která byla o půlnoci horká, začala jemně namrzat. Stan není krytý zhora a prádlové kolíčky odolávají jen mírnému nočnímu vánku. Přes den fouká víc a fólie se uvolňují. Ale denní teploty šplhají až k 16st. Dnes sněží a nemrzne. Ale v pátek bude možná -7st.
Meruňkové květy zatím vypadají, že přežily. Druhý stromek jsem nechal bez ochrany. Ne k vůli srovnání, ale prostě vzhledem k nedostatku zdrojů. Kuriózní je, že ani na nekrytých květech není zatím vidět poškození. Propad ukáže, co se skutečně zničilo. I tak se zdá, že květy Tsunami jsou poměrně odolné. Bohužel nakvétají příliš brzy. Když si představím, že bych měl chránit i dalších 5 plodících stromů, tak mě jímá stres. Prostě to nejde. V kritické situaci je takto možno chránit vybrané 2-3 stromky a ostatní odepsat. Samozřejmě u ochrany zadýmením nebo vodní clonou je možno chránit s vyššími náklady celý sad.
Děkuji všem diskutujícím za názory.
Я.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika