Nejranější odrůdy meruněk II



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?)
20.6.2018 19:20

Vesnu mám 12 let (strom má asi 30 let). Každoročně plodí a nikdy nezmrzne. Plody jsou vzhledově průměrně atraktivní, ale chuťově výborné. Navíc jsou poměrně ranné. Sklon k moniliové hnilobě ovoce. Letos jsme otrhali asi 100 kg ovoce. Nebyla chemicky ošetřena proti hnilobě plodů, takže dalších asi 20 kg začalo po napíchnutí hmyzem hnít. V deštivých letech bez chemie shnije většina plodů.

Meruňky (Vesna 210 m.n.m.)
Meruňky (Vesna 210 m.n.m.)
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 240.60 (?), 10.6.2018 9:04

děkuji za odpovědi, já meruňku dostala před 6 lety, kdy každým rokem kvetla, jenže já jí nechávala že plodit bude, já jí bránila že další rok a letos nebyla žádná pohroma a ona nic i když kvetla nevím co je to za odrůdu v blízkosti není jiná meruňka -okolí olomouce 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.6.2018 15:38

Jaká je vlastně nejranější meruňka z Veselé u Piešťan? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 14.6.2018 18:57

Petře, teď musím chvíli přemýšlet. Nevím jistě, jak se v češtině skloňuje Veselé. Dejme tomu, že nejrannější meruňky z Veselého (najskoršie veselské) jsou Vesna a Veselka. Vesna má v okolí svého vzniku právě dnes sklizňovou zralost ("na zavařování"). V pondělí bude tak na džem. Veselku nemám. Přesněji by je mohl srovnat snad jen Milan Fiala. Má to tam vzdušnou čarou velmi blízko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 14.6.2018 19:22

Vesna mně ještě nekvetla, ale mám v úmyslu nahradit jí nespolehlivý Pinkcot. Veselka je momentálně červeně kropenatá na zeleném podkladu, takže zralá nebude ještě zdaleka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 20.6.2018 19:20

Vesnu mám 12 let (strom má asi 30 let). Každoročně plodí a nikdy nezmrzne. Plody jsou vzhledově průměrně atraktivní, ale chuťově výborné. Navíc jsou poměrně ranné. Sklon k moniliové hnilobě ovoce. Letos jsme otrhali asi 100 kg ovoce. Nebyla chemicky ošetřena proti hnilobě plodů, takže dalších asi 20 kg začalo po napíchnutí hmyzem hnít. V deštivých letech bez chemie shnije většina plodů.

Meruňky (Vesna 210 m.n.m.)
Meruňky (Vesna 210 m.n.m.)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2018 8:27

Kde, Jardo, v Bulharsku? Letos ještě Vesny nemám, jen Veselky, Vehardy a Vesprimy. Společně s Vesnou jsou to asi ty nejznámější. Existuje jich mnohem víc, ale na Slovensku je asi nikdo moc nepěstuje. Velity, Veminy, Velbory atd.. Letos jsem taky zvědavý na tu lednickou Lealu, kterou máš taky.

Veselka
Veselka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 21.6.2018 10:08

Lealu mám v Třebíči. Je na ní letos hodně plodů, ale jsou ještě zelené. Veharda tam bude asi za 10 dní a Bergeron nejdříve za 3 týdny. Dnes jsem v Třebíči sklízel i Leskoru, která moc plodů neměla. V Bulharsku mám sklizenu už i naši "Maďarskou". Místní "Hungarská" je tam ještě mnohem rannější. Vesnu mám na zahrádce (asi 1000m2 JZ Slovensko), kterou právě prodávám. Obvykle tam "přepřehám koně" na cestě do Bulharska. Je zajímavé, že teploty jsou letos v Bulharsku skoro stejné jako na Vysočině (v zimě chladněji, ale krátce). Přitom den je tam teď o 50 minut kratší. Ale to Slunce je tam v poledne hodně vysoko a ohřívá půdu mnohem více. Je to vidět hlavně na paprikách, rajčatech, cuketách a melounech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 21.6.2018 11:36

Meruněk je letos opravdu hodně. "A písemnou práci zvládli kupodivu dobře i vyloženě špatní žáci" (Marečku podejte mi pero). Neplatí to ale u všech odrůd. Ale třeba Orangered je v květu poměrně dost choulostivý, ale jelikož nemrzlo, tak to letos taky zvládl. To samé Sudrop. Veselské a lednické na jedničku s hvězdičkou. V chuti je převratný Orangered. Nečekal jsem, že by po Velkopavlovické a Bergeronu mohla nějaká odrůda přijít s něčím zajímavým. Co se týče Vesny, tak Milan ji zlikvidoval kvůli šarce, tak třeba bude mít podobný osud i u mě.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 21.6.2018 13:26

"A písemnou práci zvládli kupodivu dobře i vyloženě špatní žáci"

Žáků, co letos nezvládlo písemnou práci, mám plnou třídu - Velbora, Lenova, Karola, Kioto...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.217 (?), 22.6.2018 12:34
Trochu klasiky: Veľkopavlovická sa začína vyfarbovať do "marhuľových" tónov - viď foto. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika